www.infoglobe.cz » Čína: Čang-ťia-ťie II: jak se dostat z davu?

Čína: Čang-ťia-ťie II: jak se dostat z davu?

Publikováno: 7.12.2013
Rozhodli jsme se dát parku ještě jednu šanci a začít z druhého konce – od jihu. Také jsme dodrželi naše rozhodnutí vyhýbat se schodům, a tak jsme se dali cestou podél řeky.

Sem tam jsme narazili na skupinku opic, následovanou skupinkou čínských turistů. Nutno poznamenat, že opice se vyloženě bavily. My zdaleka neměli takovou možnost úniku, a tak nezbývalo, než se bránit výmluvami, když nás co krok lidé zastavovali, zda se s nimi vyfotíme. Inu, kdo by nechtěl mít v rodinném albu fotku s neznámými cizinci?

Čang-ťia-ťie

Vedro ale nebylo o nic menší než při včerejším výstupu mezi vrcholky skalních útvarů, a tak nás rozveselil objev zapadlé stinné cesty, která vedla až k tůni, napájené malým vodopádem odkudsi z kopců. Geniální nápad na sebe nenechal dlouho čekat. Protože široko daleko nikdo nebyl, opatrně jsme do tůně vlezli a zchladili se v ledové vodě. Konečně jsme viděli národní park z té stránky, ze které jsme ho vidět chtěli –obdivovali jsme přírodu, užívali si ticho a sledovali tajemná zákoutí džungle. Korunami stromů probleskovaly sluneční paprsky a my si té oázy klidu nemohli nabažit.

Čang-ťia-ťie

Už se ale schylovalo k večeru, a tak nám nezbylo než projít turistickou uličkou zpátky k východu z parku. Cestou jsme míjeli obchůdky s neuvěřitelnou škálou suvenýrů (kdo by odolal gumovému pískacímu praseti z národního parku?), různé umělce a všeuměly. Nejvíc nás zaujal jeden, asi dvousetletý pán, který psal znaky vzhůru nohama a byl na svou kariéru očividně pyšný, jak se dalo vyčíst z časem vyšisovaných novinových výstřižků rozmístěných všude okolo.

Čang-ťia-ťie

Starou dobrou poučku, že opatrnosti není nikdy nazbyt, nám připomnělČang-ťia-ťiey nudle, které jsme si objednali k večeři s naivní vírou, že budou poživatelné. Respektive, měli jsme takový hlad, že jsme je skutečně snědli (beztak bychom nesehnali nic lepšího), ale byl to jeden z pokrmů, který na sobě měl mít ceduli „na vlastní nebezpečí“.

Náš další den v parku Čang-ťia-ťie (ano, vstoupili jsme tam ještě potřetí) nebyl ničím výjimečný. Výjimečná měla být cesta do naší další zastávky – Čchang-ša, hlavního města provincie Chu-nan. Aneb jak by zlí jazykové řekli (respektive ani ne tak zlí jazykové jako někteří obyvatelé provincie Chu-nan) – do Fu-lalu (někteří mluvčí místního dialektu nerozlišují mezi výslovností písmen N x L a F x H). Ale abych nezamluvila důvod výjimečnosti této cesty – nesehnali jsme místenky, a tak nás čekala pověstná cesta s lístky wu-cuo – v praxi to znamená celkem velkou pravděpodobnost, že si celou cestu nesednete. Byli jsme tedy celkem zvědaví...

Text/foto: Hana Bašová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Čína: Z Čchang-ša do Cheng-jangu
Publikováno: 14.12.2013
Když jsme zakoupili lístky, které nám zaručovaly, že budeme moci odjet z národního parku Čang-ťia-ťie, ani jsme neprotestovali, když jsme zjistili úplný stav věcí: ve znacích natisknutý nápis wu-cuo celkem jasně říkal, že se s největší pravděpodobností během cesty neposadíme.

Čína, Cheng-jang: chrám ve výhni
Publikováno: 21.12.2013
Jak jsme se předchozího dne nad talířem la-mien usnesli, tak jsme také udělali. Hned ráno jsme nasedli na městský autobus k řece Siang-ťiang. Jakmile jsme vystoupili, spatřili jsme náš cíl – ostrov Tung-čou. Jelikož se skutečně jedná o ostrov, jediná přístupová cesta je právě po řece.

Čína: Lang-mu-s’ II.
Publikováno: 12.10.2013
Počasí jako by nás chtělo odměnit za útrapy předchozího dne, a tak jsme se probudili do slunečného rána. Zjistili jsme také, že přes noc úplně rozkopali hlavní cestu ve vesnici, takže jsme si zvesela zaskákali přes nově vzniklé příkopy.

Čína: Nan-čchang
Publikováno: 28.12.2013
Kolem sedmé hodiny ráno druhého dne jsme se ocitli v Nan-čchangu, hlavním městě provincie Ťiang-si, ve městě s bohatou historií.

Čína: Che-fej: město spravedlivého soudce Paoa
Publikováno: 4.1.2014
Vlak, přestože působil velmi, velmi unaveným dojmem, nás v pořádku dovezl do Che-feje, hlavního a největšího města v provincii An-chuej.

Čína: Šou-sien: kdo je tu zajímavější?
Publikováno: 11.1.2014
Už o našem příjezdu věděl i místní policista, takže jsme se mohli bez obav potulovat městem. Šou-sien je obývaný poměrně velkou komunitou Chuejů, které jsme si oblíbili nejenom díky jejich kultuře, ale i díky jejich milému přístupu. Vydali jsme se tedy do ulic a pátrali po jejich mešitách.

Čína: Po-čou I: když se daří...
Publikováno: 18.1.2014
Cesta do Po-čou se ukázala jako poměrně zábavná záležitost. Na rozdíl od vlaků v Číně nefrčí autobusové řády na internetu, nejspíše proto, že – alespoň podle vysvětlení, které mi bylo podáno – autobusy jsou soukromé.

Čína: Po-čou II: schovejme se pod zem!
Publikováno: 25.1.2014
Náš spánek byl tu noc sice přerušovaný, ale i přesto poměrně osvěžující, a tak jsme neváhali a brzy zrána vyrazili prozkoumat další památky v Po-čou. Tiše jsme doufali, že čím dříve vstaneme, tím menší horko nás bude provázet.

Čína: Po-Čou III: neexistující chrám
Publikováno: 1.2.2014
Po-čou se s námi rozhodlo rozloučit stylově. Vypravili jsme se ke chrámu Mu-lan cch', tedy chrámu, který měl sloužit uctění památky slavné čínské hrdinky Mu-lan. Možná někteří zaslechli její jméno díky slavné Baladě o Mu-lan. Mu-lan je dodnes vzorem tradiční čínské synovské (a dceřinné) oddanosti (čínsky siao).

Čína: Z Kchaj-fengu do Che-ce
Publikováno: 15.2.2014
Další den strávený v Kchaj-fengu byl ve znamení duchovna. Navštívili jsme nejprve asi pět mešit, protože v Kchaj-fengu je početná komunita čínských muslimů. Překvapil nás také zanedbaný polorozbořený kostel, v němž probíhalo svatební focení. Celý okruh jsme završili buddhistickým chrámem.

Čína: Che-ce
Publikováno: 1.3.2014
Ačkoliv už jsem se chystala líčit, kterak jsme v Che-ce k ubytování přišli, neměla bych opomenout ani cestu vlakem. Seděli jsme v mírně přeplněném vagónu a povídali si česky, což samozřejmě upoutalo pozornost našich spolucestujících. Naproti nám seděla parta neustále se smějících pánů, kteří nás hodnou dobu sledovali, až se nakonec odvážili zeptat, odkud že to vlastně jsme.

Čína: dlouhá cesta I. - začínáme v Pekingu
Publikováno: 9.3.2013
Také znáte ten pocit, když chcete najednou zkusit něco nového a vyrazit jen tak za dobrodružstvím? Po lednu stráveném v Pekingu se nám po Číně zastesklo natolik, že jsme našli výhodné letenky a rozhodli se vyrazit na léto opět do Říše středu.

Čína: Kchaj-feng: neturistické zážitky
Publikováno: 8.2.2014
V Kchaj-fengu se nám líbilo od samého začátku. Tedy, zase abych nepřeháněla, úplně od začátku ne, protože jsem jako rozmazlená holka ze Západu prskala nad faktem, že v hotelu v našem pokoji po předchozích hostech ani nezametli.

Čína: Čchü-fu - Konfuciovo město
Publikováno: 8.3.2014
Při procházení deníku jsem objevila tuhle poznámku: „Čchü-fu, příjezd okolo 00:00“. Moc dobře se na tu chvíli pamatuji. Bylo poměrně chladno, tma jako v pytli, a hned u východu z nádraží se na nás vrhli ziskuchtiví taxikáři. Už z principu bylo třeba je odmítnout. Pak ovšem nezbývalo než doufat, že neměli pravdu a že se dá ubytování sehnat i v okolí nádraží...

Čína: Cou-čcheng: ještě kousek a kruh se uzavře
Publikováno: 15.3.2014
Předchozí den v Čchü-fu nás bohužel ve srovnání s místy, která jsme už navštívili, příliš nezaujal. Možná kdyby kolem hrobky velkého Konfucia nestály davy fotek chtivých Číňanů a kdyby za projití hřbitova rodiny Kchungů nebylo požadováno vstupné za lidových 40 jüanů, byl by výsledný dojem o malinko lepší.

Čína: Hong Kong jako moderní metropole – VIDEO
Publikováno: 9.5.2017
Když jsem se několika lidí ptal, jak se jim líbilo v Hong Kongu, nikdo mi nebyl schopný konkrétně odpovědět. Říkali, že to bylo úžasné, hodně silné, intenzivní nebo divné. Po týdnu, který jsem v jednom z nejdůležitějších přístavů světa strávil, jsem na tom podobně. Dokážu ale říct, že Hong Kong je plný kontrastů, paradoxů a rozhodně stojí za návštěvu.

Čína a levné letenky...
Publikováno: 13.2.2012
Čína – země neomezených možností, země, která na rozdíl od vyspělého světa roste a jejíž hospodářský růst se v současném světě jeví jako zázrak. Země s mnoha kulturními a historickými památkami, země, která posílá člověka do vesmíru. Nicméně také země, která nerespektuje lidská práva, země, kde vládne diktatura, sice označovaná jako komunistická, avšak s velmi markantními kapitalistickými prvky.

Čína: SIA-CHE: klášter Labrang
Publikováno: 14.9.2013
Už byl večer, když jsme opustili naši ubytovnu a vydali se směrem ke klášteru Labrang. Jedná se o jeden ze šesti hlavních klášterů sekty Gelugpa tibetského buddhismu, známé také pod označením „sekta Žlutých čepic“.

Čína: dlouhá cesta VI. - Jin-čchuan I. aneb cestovatelské útrapy
Publikováno: 15.6.2013
Peking – Ta-tchung – Hohhot... a následovat měl Jin-čchuan. Omámení radostí, že se nám vůbec lístek na vlak podařilo sehnat, nijak blíž jsme ho nezkoumali.

Čína: Čchung-čching: odjezd z výhně
Publikováno: 16.11.2013
Na další den jsme se utvrdili v tom, že dopátrat se v Číně směru, kterým chcete jít nebo jet, není vůbec jednoduché. Jestli tady totiž něco frčí, je to koncept mien-c' – tváře. Určitě máme něco podobného i v Čechách – jde zkrátka o to, že nechcete ztratit před druhými lidmi tvář.

Čína: dlouhá cesta II. - ledový letní palác
Publikováno: 16.3.2013
Vyrazíme-li do Číny, je téměř nemožné minout její hlavní město – Peking. Peking plný stop minulosti, ale i Peking žijící přítomností a budoucností v každé ze svých širokých ulic i uzoučkých uliček. Peking plný výborného jídla, rušné dopravy... Takhle bychom mohli pokračovat donekonečna. Kde ale najít také chvíli klidu v hektickém velkoměstě?

Čína: Žuo-er-kaj - dobří lidé ještě nevymřeli
Publikováno: 19.10.2013
Lao-pan našeho hotelu (dá-li se naše obydlí nazvat hotelem) se zapřísahal, že autobus do naší další destinace - Žuo-er-kaj (městečka známého také pod jménem Zoige) jede o půl sedmé ráno.

Čína: Čcheng-tu - čekání na Godota
Publikováno: 2.11.2013
Čcheng-tu už jsme oba znali poměrně dobře, a tak jsme se po důkladném spánku vydali do bambusového parku u univerzity, kde jsem studovala. Posilněni sladkým vodním melounem jsme vytyčili další cíl: mešita na západ od náměstí Tchien-tu.

Čína: dlouhá cesta IV. - Hohhot (Chöch chot) I.
Publikováno: 20.5.2013
Z Pekingu do Ta-tchungu. Z Ta-tchungu do Hohhotu, hlavního města Vnitřního Mongolska, naší druhé zastávky na cestě Čínou. Vybaveni instantními nudlemi (které se čínsky příhodně jmenují fang-pien-mien, doslova „pohodlné nudle“) čekáme na Ta-tchungském nádraží a v ruce vítězoslavně třímáme lístky, na nichž stojí ve znacích napsáno jing-cuo („tvrdá sedadla“).

Čína: zeď dlouhá desettisíc mil
Publikováno: 21.1.2013
Velká čínská zeď. Dlouhá zeď. Nekonečně dlouhá zeď. Mnoho jmen, a přece je pořád řeč o jedné a té samé zdi. Zdi, kterou ovšem zná snad každý, ať už žije kdekoliv. Pokud jste Číňan, je to zeď s velkým Z, jste na ni pyšný jako na národní symbol. A jak kdysi řekl Mao Ce-tung: „Kdo nikdy nevystoupal na Velkou čínskou zeď, není pravým mužem.“ Potažmo samozřejmě Číňanem.

Čína: Tchien-Šuej - voda s nebesy
Publikováno: 21.9.2013
Z Pching-liangu nás čekala cesta do dalšího města v provincii Kan-su – do Tchien-šuej. Název tohoto města doslova znamená „nebesa – voda“ (天水), a byla to první myšlenka, která nám vytanula na mysli, když jsme po neuvěřitelně dlouhé jízdě autobusem skočili rovnou do kaluže vytvořené vytrvalým deštěm.

Čína: Kuej-jang: "Tady cizince neubytujeme!"
Publikováno: 23.11.2013
Po devítihodinové jízdě vlakem jsme vystoupili na nádraží v Kuej-jangu, hlavním městě provincie Kuej-čou. Jaké bylo naše překvapení, když se nás nepokusil porazit horký závan venkovního vzduchu jako v Čchung-čchingu! Nedá se sice říct, že by nebylo vedro, ale foukal mírný vítr a celkově bylo o mnoho příjemněji.

Čína: dlouhá cesta III. - Ta tchung
Publikováno: 23.3.2013
Cesta z Pekingu do Ta-tchungu proběhla hladce. Dorazili jsme chvíli před půlnocí a město bylo nezvykle tiché a osiřelé. Jako kdyby se tudy prohnala zuřivá vichřice a smetla všechno živé. Dokonce ani lampy nesvítily, což nám značně ztížilo orientaci, můžeme-li o něčem takovém mluvit za předpokladu, že nemáte ani mapu daného místa.

Čína: Si-an
Publikováno: 25.2.2012
Dávné město Xian nebo také Si-an je staré asi 3000 let. Je jedním z nejvýznamnějších míst celé čínské historie, neboť právě tady sídlilo 11 čínských císařských dynastií. V době, kdy byl Peking pouhou osadou, zářil zlatý Si-an pestrými barvami chrámů, širokými bulváry a architektonickými výstřelky.

Čína: Ze Sung-Pchanu do Čcheng-tu
Publikováno: 26.10.2013
Cesta do Sung-pchanu trvala asi tři hodiny. Jakmile jsme vystoupili z autobusu, uvědomili jsme si, že jsme v super turistické oblasti. Ačkoliv se noc ještě neblížila, už předem jsme se obávali předraženého ubytování.

Čína: dlouhá cesta V. - Hohhot (Chöch chot) II.
Publikováno: 27.5.2013
Když se vydáte do Hohhotu, je téměř nemožné nenavštívit proslulou mongolskou step. V okolí Hohhotu jich je samozřejmě nespočet, vybrali jsme z nich step Si-la-mu-žen. Nasedli jsme do autobusu s batohy a spacáky a za necelé dvě hodiny nás řidič vyklopil uprostřed ničeho.

Čína: Sia-che: cesta přes čínskou Mekku
Publikováno: 28.9.2013
Je horko. Sedíme v autobusu a namačkaní u okénka se snažíme osvěžit proudícím větrem. Dálnici co chvíli vystřídá prašná cesta s nesčetnými výmoly. Celí naklepaní vystupujeme na krátkou zastávku v městečku Lin-sia.

Čína: dlouhá cesta VI. - Jin-čchuan II. Hrobky králů dynastie Západní Sia
Publikováno: 29.6.2013
Jednou z velkých turistických atrakcí provincie Ning-sia jsou královské hrobky asi 35 kilometrů od centra Jin-čchuanu. A protože se očividně jednalo o památku, kterou jednoduše navštívit musíte, vypravili jsme se tam brzy po našem ubytování. Po chvíli pátrání jsme objevili autobus, který měl jet na Si-sia Kuang-čchang, čili doslova na „náměstí západní Sia“.

Čína: dlouhá cesta VII. - Jin-čchuan III. město čínských muslimů
Publikováno: 29.7.2013
Jak už bylo řečeno v předchozím článku, Jin-čchuan je hlavním městem Ning-sia, autonomní oblasti národnosti Chuej. O Chuejích by se dalo zjednodušeně říci, že se jedná o čínské muslimy. Poznáte je zpravidla na první pohled: muži, stejně jako ženy, nosí typické čepičky.

Čína: Ze Sia-che do Che-cuo: cesta plná (ne)příjemných překvapení
Publikováno: 29.9.2013
Za deště jsme po prohlídce kláštera Labrang usínali a za deště jsme se také probouzeli. Byli jsme celkem rádi, že jsme se rozhodli opustit náš původní záměr přespat ve stepi.

Čína: Lang-mu-s’ I. – na hranicích
Publikováno: 5.10.2013
Cesta autobusem ubíhala vcelku rychle, obloha se začínala vyjasňovat a nám se otevřel pohled do překrásné široširé krajiny. Čím dál víc jsme se nořili mezi vysoké horské štíty porostlé trávou, kterou spásala stáda jaků a hbitých koz.

Čína - Yangshuo a jeho kouzelné okolí
Publikováno: 5.9.2010
Pokud se chcete na chvilku zapomenout na místě, kde čas běží trochu jiným tempem, kde každodenní shon a stres nemá celkem žádnou šanci, pak jste na správné adrese. Yangshuo. Na čínské poměry, v malém městečku, ležícím v přírodním krasu na řekách Li a Yulong.

Čína: Pching-liang na východě provincie Kan-su
Publikováno: 7.9.2013
„Vstávat, vstávat, vystupovat, jsme v Pching-liangu!“ Člověku chvilku trvá, než se probudí natolik, aby si uvědomil, že to není sen, ale že se ho čínský průvodčí pokouší upozornit, že je tam, kam si přál dojet, a je na čase opustit vyhřáté místečko v lůžkovém vagónu.

Čína: Čchung-čching: "Batmanovo město bez Batmana"
Publikováno: 9.11.2013
Vlak K625 z Čcheng-tu do Čchung-čchingu byl poměrně... zajímavý dopravní prostředek. Protože ale bylo zapnuté jen každé druhé světlo a protože jsme byli k smrti utahaní, jen jsme se složili na sedadla (netradičně prázdná, vytrvalo jen pár nejodhodlanějších). Nerozhlíželi jsme se nalevo ani napravo, protože nevědomost je někdy základem úspěchu, a usnuli jsme neklidným spánkem.


Souvisejicí fotogalerie

Čína: Yangshuo a okolí
Foto: Amy Challen a Jan Lidmaňský


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 24. 4. 2024
svátek:Jiří
dnes:
středa 24.4.
4 °C
zítra:
čtvrtek 25.4.
2 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X