www.infoglobe.cz » Čína: dlouhá cesta II. - ledový letní palác

Čína: dlouhá cesta II. - ledový letní palác

Publikováno: 16.3.2013
Vyrazíme-li do Číny, je téměř nemožné minout její hlavní město – Peking. Peking plný stop minulosti, ale i Peking žijící přítomností a budoucností v každé ze svých širokých ulic i uzoučkých uliček. Peking plný výborného jídla, rušné dopravy... Takhle bychom mohli pokračovat donekonečna. Kde ale najít také chvíli klidu v hektickém velkoměstě?

Ani císařské rodiny netrávily v Pekingu každý den v roce. Když zatoužily po odpočinku v horkých letních dnech, vydávaly se zpravidla do Letního paláce (čínsky 颐和园I-che-jüan, což by se dalo přeložit jako „Zahrada pěstěného souladu“). První podoby tohoto klasického parku začaly vznikat už ve 12. století a dodnes je největším v Pekingu. Když jsme se k jeho návštěvě rozhodli my, byl právě leden, Svátky jara, a venkovních mínus dvacet stupňů dávalo tušit, že léto je ještě daleko. Rozhodně to ale stálo za to.

Letni palac

Jak se lidé vraceli do svých rodných měst a vesniček, aby Nový rok strávili se svými rodinami, hlavní město se krok po krůčku vylidňovalo. Zima pak většinu z těch, co zůstali, zahnala do vyhřátých domovů. A přece ani Letní palác asi patnáct kilometrů od centra Pekingu nezůstal opuštěný. Snad to byla nezvykle čistá modrá obloha, snad zvláštní atmosféra nadcházejících svátků co obyvatele Pekingu vylákalo k návštěvě. Celý komplex má na 290 hektarů, ale většina návštěvníků byla soustředěná kolem jednoho místa – jezera Kchun-ming. Pohled na hloučky Číňanů, předvádějících krasobruslařské kreace na uměle zvětšeném jezeře, stál bezpochyby za to. Co na tom, že cedule na břehu hlásala „vstup na jezero zakázán“.

Letni palac

Letní palác na celé to hemžení shlížel z hory Dlouhého života s neochvějným klidem. Přece jen už tu nějaké to století lidstvo pozoruje, stejně jako Mramorová loď, kterou nechala císařovna Cch'-si postavit místo vystavění skutečné čínské flotily, když z peněz na ni určených v roce 1888 celý areál rekonstruovala. S oblibou tam pak se svými dvorními dámami popíjela čaj a pozorovala západ slunce za pahorky i na vodní hladině.

Letni palac

Od dob známé a kontroverzní císařovny se mnohé změnilo. Dnes už dávno na lodi čaj nepodávají, ba dokonce je vstup do ní zakázán. Od roku 1924 si Letní palác smí prohlížet veřejnost a roku 1998 byl zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Asi nejlepší pohled na celý komplex je z pavilonu Buddhistické vůně vysokého jedenačtyřicet metrů. Ale ať už si zahrady Letního paláce prohlížíte z výšky, z promenády kolem jezera Kchun-ming a nebo se v zimě dokonce na zamrzlé jezero odvážíte vkročit, čeká vás nezapomenutelný zážitek. Všude kolem je ticho a klid, jen občas k nám dolehne výskání dětí na bruslích. Slunce se pomalu chystá ke spánku, prosvětlí celou zamrzlou vodní hladinu a člověku to nedá a přemýšlí, jestli ty západy slunce, které vídávala Cch'-si, byly stejně tak kouzelné jako dnes.

Letni palac 

Text/foto: Hana Bašová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Čína: Po-Čou III: neexistující chrám
Publikováno: 1.2.2014
Po-čou se s námi rozhodlo rozloučit stylově. Vypravili jsme se ke chrámu Mu-lan cch', tedy chrámu, který měl sloužit uctění památky slavné čínské hrdinky Mu-lan. Možná někteří zaslechli její jméno díky slavné Baladě o Mu-lan. Mu-lan je dodnes vzorem tradiční čínské synovské (a dceřinné) oddanosti (čínsky siao).

Čína: Jak to všechno začalo - když je v Číně abnormální hic
Publikováno: 21.6.2014
Kdo kdy přijel v létě do Číny, určitě tuší, o čem mluvím. Vystoupíte z klimatizovaného letiště a máte pocit, že před vámi někdo mávnutím kouzelného proutku otevřel saunu. Alespoň jsem si tak tedy připadala já, když jsem přijela do Čcheng-tu.

Čína: Jak to všechno začalo - Čcheng-tu - "pandí město"
Publikováno: 28.6.2014
Když jsem tehdy v Amsterodamu čekala na svůj let do Čcheng-tu, odevšud se na mne usmívaly hrající si pandy a pozadí tvořilo blankytně modré nebe. Ne. Nebyla ani modrá obloha a nebyly ani pandy v každém městském parku, takže dojem vytvořený plakáty se záhy rozplynul. Když jsem se ale trochu rozkoukala, rozhodla jsem se za pandami vyrazit a vidět je konečně na vlastní oči.

Čína: Jak to všechno začalo - čínské parky: vaše dcera stále ještě nemá ženicha?
Publikováno: 12.7.2014
V čínských parcích se toho odehrává o mnoho víc, než v parcích českých. V minulém článku už bylo zmíněno tancování a všemožná vystoupení. To ovšem zdaleka není všechno.

Čína: Jak to všechno začalo - podzim jako v pohádce: Ťiou-čaj-kou (začínáme nepohádkově)
Publikováno: 19.7.2014
Po nějaké době začal být můj život v Čcheng-tu 成都 lehce monotónní. Každý den sice přinesl něco nového, ale tak nějak na všech bylo znát, že už se nemohou dočkat vytouženého volna.

Čína: Jak to všechno začalo - podzim jako v pohádce: Ťiou-čaj-kou II.
Publikováno: 26.7.2014
Budeme bydlet v domečku, který si postavil jeho bratranec vlastníma rukama, vyprávěl Tibeťan Z. Zase v nás probudil zvědavost a nadšení, tak trochu ubité dlouhou cestou. Krom toho jsme byli tak unavení, že bychom bývali usnuli už téměř kdekoliv. Přesto jsme nějak nemohli uvěřit vlastním očím, když před oním stavením zastavil.

Čína: Jak to všechno začalo - Ťiou-čaj-kou: zpátky do reality
Publikováno: 2.8.2014
Náš pobyt v Ťiou-čaj-kou 九寨沟 se blížil ke konci. Poslední den jsme tak zasvětili prohlídce okolí. Zatímco L. seděla u pece až do jedné hodiny a pak se zničehonic zvedla a prohlásila, že jde do hor, my s V. jsme se vyškrábali na nejbližší kopec a užívali si klid, který nám ve velkoměstech tolik chyběl. Dokonce jsme zaběhli do vesnice a nakoupili pár suvenýrů, hlavně teploučké tibetské šátky.

Čína: Jak to všechno začalo - Ťin-ša: muzeum kultury
Publikováno: 9.8.2014
Jednoho dne jsme se se spolubydlící L. rozhodly, že se vypravíme „za kulturou“, a to vlastně doslova. Čcheng-tu 成都 je známé i díky muzeu kultury Ťin-ša 金沙 (doslova „zlatý písek“), anglicky Jinsha Site Museum (čínsky je celý název Ťin-ša i-č' po-wu-kuan 金沙遗址博物馆). Nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak se sem dostat, je zřejmě využití jednoho z městských autobusů: přímo sem jedou autobusy 5, 81, 83, 7 nebo 37.

Čína: Jak to všechno začalo - Tu-ťiang-jen: zavlažovací systém
Publikováno: 16.8.2014
Vždycky jednou za čas se naše univerzita rozhodla, že je třeba nás kulturně vzdělat. Nebo se o to alespoň pokusit. Vždycky se pak na nástěnce objevilo oznámení o nejrůznějších výletech. Takové oznámení jsme, ač jako správní studenti, kterým šlo o stravu duševní, více či méně vnímali jako pozvání na výlet a obrovskou hostinu, která tento výlet zakončí, vše samozřejmě v režii školy.

Čína: Jak to všechno začalo: Čching-čcheng-šan
Publikováno: 23.8.2014
Po prohlídce Tu-ťiang-jenu nás škola pozvala na štědrý oběd. Všichni se poctivě najedli, ale záhy toho litovali, když si uvědomili, že nás čeká ještě další bod programu – Čching-čcheng-šan 青城山.

Čína: Jak to všechno začalo - sportovní den ve velkém stylu
Publikováno: 30.8.2014
Na univerzitě v Čcheng-tu už uběhl nějaký ten pátek a dny plynuly víceméně stejně, někdy více, někdy méně poklidně. Žádný výlet na obzoru také nebyl a my čekali, co jiného se bude dít.

Čína: Jak to všechno začalo - Le-šan: tam, kde Buddha střeží vody
Publikováno: 6.9.2014
Před mým odletem z Čcheng-tu 成都, kde jsem půl roku studovala, mne čekalo ještě několik výletů. Jeden z nich mne zavedl do Le-šanu, proslaveného největší sochou Buddhy na světě.

Čína: Jak to všechno začalo - Luo-taj: prastaré městečko
Publikováno: 20.9.2014
Dalším místem, které jsem před odletem z Čcheng-tu 成都 plánovala navštívit, bylo městečko Luo-taj (Luo-taj čen 洛带镇). Podle průvodce a nadšených kamarádů, kteří už sem zavítali, zkrátka stálo za vidění.

Čína: Na studiích - zpět na místě činu
Publikováno: 27.9.2014
Když jsem se před odjezdem z Čcheng-tu 成都 rozhodla k finálnímu balení, zjistila jsem, že mám rozhodně víc než jen svých pět švestek.

Čína: Na studiích - všechny cesty vedou do Říma, žádná do kancelářě
Publikováno: 4.10.2014
Jak jsem si při průzkumném zájezdu do kampusu slíbila, tak jsem také splnila. Na začátku září jsem společně se všemi svými zavazadly naklusala opět do svého budoucího kampusu.

Čína: Jak to všechno začalo - je libo žábu nebo snad radši půlku krávy?
Publikováno: 14.6.2014
Jste-li v Číně, nemine vás s největší pravděpodobností ani nakupování v místních supermarketech. Není ovšem supermarket jako supermarket. Jsou tady obchody západního typu, a potom supermarkety čistě čínské. A o těch si pojďme něco povědět.

Čína: Jak to všechno začalo - zázraky na počkání, nemožné do tří dnů
Publikováno: 7.6.2014
Samozřejmě, že čas od času člověk dostane chuť „jen tak si zasmlouvat“, především v případě, že se tuhle kratochvíli rozhodnete vnímat jako sport a nemáte momentálně nic moc lepšího na práci. Dokonce si myslím, že když máte štěstí, spoustu věcí pořídíte na trhu neuvěřitelně levně. A ještě si u toho popovídáte.

Čína: Kchaj-feng: neturistické zážitky
Publikováno: 8.2.2014
V Kchaj-fengu se nám líbilo od samého začátku. Tedy, zase abych nepřeháněla, úplně od začátku ne, protože jsem jako rozmazlená holka ze Západu prskala nad faktem, že v hotelu v našem pokoji po předchozích hostech ani nezametli.

Čína: Z Kchaj-fengu do Che-ce
Publikováno: 15.2.2014
Další den strávený v Kchaj-fengu byl ve znamení duchovna. Navštívili jsme nejprve asi pět mešit, protože v Kchaj-fengu je početná komunita čínských muslimů. Překvapil nás také zanedbaný polorozbořený kostel, v němž probíhalo svatební focení. Celý okruh jsme završili buddhistickým chrámem.

Čína: Che-ce
Publikováno: 1.3.2014
Ačkoliv už jsem se chystala líčit, kterak jsme v Che-ce k ubytování přišli, neměla bych opomenout ani cestu vlakem. Seděli jsme v mírně přeplněném vagónu a povídali si česky, což samozřejmě upoutalo pozornost našich spolucestujících. Naproti nám seděla parta neustále se smějících pánů, kteří nás hodnou dobu sledovali, až se nakonec odvážili zeptat, odkud že to vlastně jsme.

Čína: Cou-čcheng: ještě kousek a kruh se uzavře
Publikováno: 15.3.2014
Předchozí den v Čchü-fu nás bohužel ve srovnání s místy, která jsme už navštívili, příliš nezaujal. Možná kdyby kolem hrobky velkého Konfucia nestály davy fotek chtivých Číňanů a kdyby za projití hřbitova rodiny Kchungů nebylo požadováno vstupné za lidových 40 jüanů, byl by výsledný dojem o malinko lepší.

Čína: Jak to všechno začalo - úplně, ale úplně od začátku
Publikováno: 22.3.2014
Léto. Horko. Peking. Horko. Od výstupu z letiště mě dělí už jen oválné razítko. Ale ještě si na něj budu muset hodnou chvíli počkat ve frontě. Jsem zkrátka zase v Číně.

Čína: Jak to všechno začalo - tady ale nebydlíte
Publikováno: 29.3.2014
Fronta na oválné razítko se zdá nekonečná. Ale pak už si jenom vyzvednu kufr, nasednu na autobus z letiště a nechám se odvézt ke své univerzitě. Všechno hezky podle plánu, jenom k tomu připočítat čekání ve frontách a nebo v pekingské zácpě. Ale pokud mi paměť slouží, před dvěma roky v Čcheng-tu to zdaleka tak hladce nešlo...

Čína: Jak to všechno začalo - Kampus: bydlím v džungli
Publikováno: 5.4.2014
Už čekám ve frontě na lístky z pekingského letiště. Potom stačí nasednout do toho správného autobusu a za necelou hodinku budu na místě. Jsem zvědavá na svoje nové bydlení, na kampus univerzity i na jeho okolí. Nedá mi to a moje vzpomínky opět zabloudí o dva roky nazpět, do „mého“ kampusu v Čcheng-tu.

Čína: Jak to všechno začalo - sysifovská práce
Publikováno: 12.4.2014
Nasedám do autobusu z letiště směrem k mé univerzitě. A protože v Pekingu je dopravní zácpa snad v každou denní dobu, mám spoustu času na vzpomínání. Jak že to tenkrát vlastně bylo? Už jsem se zabydlela, nakoupila pár nezbytností pro základní přežití... a potom vlastně už jen napjatě čekala, až se objeví moje spolubydlící.

Čína: Jak to všechno začalo - „Přicházejí-li k nám přátelé z daleka...“
Publikováno: 19.4.2014
Po peripetiích se zápisem v kanceláři jsem za sebou měla celkem zdárně první týden. Nemusela jsem se bát o střechu nad hlavou, postupně jsem poznávala novou spolubydlící a naše nové domácí mazlíčky – šváby.

Čína: Jak to všechno začalo - kterak se z cizinců herci stali...
Publikováno: 26.4.2014
Ačkoliv nadpis vypadá slibně, nebude bohužel následovat sáhodlouhý popis mé hvězdné herecké kariéry. Jak jsme starouškům v minulém díle slíbili, přišli jsme další den na další „divadelní zkoušku“.

Čína: Jak to všechno začalo - škola volá
Publikováno: 3.5.2014
Autobus, který mne veze z pekingského letiště, se blíží k mému místu určení. Na pár prvních dní jím není škola, ale byt jednoho kamaráda, který mi poskytne nocleh po dobu zbývající do registrace na univerzitě. Jakápak asi ta škola bude? Co učitelé? A spolužáci?

Čína: Jak to všechno začalo - co snídate vy?
Publikováno: 17.5.2014
Jiný kraj, jiný mrav, uvědomovala jsem si každý den v Číně. Netrvalo mi to dlouho. Začalo to mým výstupem z letiště, pokračovalo ochromující náloží s‘-čchuánského pepře a papriček ochucujících večeři a pokračovalo to opět jídlem – snídaní.

Čína: Jak to všechno začalo - čokoláda, sýr a jahodové knedlíky
Publikováno: 24.5.2014
Asi tak by vypadaly první tři příčky seznamu jídel, která mi v Číně chyběla. Samozřejmě člověk po chvíli pátrání přijde na to, že IKEA je od kampusu jen hodinu jízdy autobusem (s pobytem v Číně se mi velmi změnil náhled na to, jaká vzdálenost je ještě brána jako „nedaleko“) a že si může čokoládu i nějaký ten sýr koupit, pokud si chce přilepšit.

Čína: Jak to všechno začalo - "Teď jsi mě úplně ožebračila"
Publikováno: 31.5.2014
Než se ocitnete na nějakou dobu v úplně cizí zemi, možná si ani neuvědomíte, co všecko budete muset řešit. Jde většinou o věci, které jsou ve vaší domovské zemi naprosto normální, neměnnou rutinou, nad kterou málokdo přemýšlí. Můžeme začít... no, třeba nakupováním. A vezměme to přímo od podlahy, to znamená od pouličních stánků.

Čína: Na studiích: "Pij víc horké vody!"
Publikováno: 11.10.2014
Už v několika článcích jsem se dostala k tomu a samému tématu – k pití horké vody. Odmala mě děsila představa, že když jsem nemocná, musím pít horké nápoje. Daleko jednodušší a chutnější je přece namíchat si šťávu, tvrdila jsem vždycky. A potom jsem odjela do Číny.

Čína: Na studiích: v jámě lvové
Publikováno: 18.10.2014
První registrační úkony byly konečně za mnou. Zařídila jsem si účet v čínské bance, odevzdala jsem asi osm pasových fotografií a všechny další potřebné dokumenty a na pokoji vyčerpaně pročítala pokyny. Po zjištění, že se liší čínská a anglická verze, jsem se rozhodla věřit té původní, totiž čínské.

Čína: Na studiích - Chang-čou II.: Neklid u klidného jezera
Publikováno: 28.2.2015
Z vesničky Lung-ťing 龙井 jsme se vraceli mírně rozladění. Zase nám dotěrná paní připomněla, že jsme v Číně stále turisté – a s obličejem, který mám, pro mnoho Číňanů turista zkrátka navždy budu.

Čína: Na studiích - Sia-men: Ostrov Ku-lang-jü
Publikováno: 7.3.2015
Když jsme brzy ráno vystrčili nos do ulice, zjistili jsme, že to tam skutečně žije. Bagr vytrvale boural jeden z domků a ostatní se čile věnovali své práci, jako by se nechumelilo. Trochu rozmrzele jsme se snažili ochránit svou snídani před všudypřítomným prachem a rozhodnutí bylo jasné – dostaňme se odsud pro dnešek co nejdál!

Čína: Na studiích - Sia-men II.: Když výlet začíná pohřbem...
Publikováno: 14.3.2015
Ještě než jsem se vydala do Číny, na všelijakých reklamních plakátech jsem si všímala podivných, většinou kruhovitých budov, a nechápala jsem, proč někdo něco takového vůbec stavěl nebo dokonce ještě staví.

Čína: Na studiích - Sia-men III.: zlí psi a hodní lidé
Publikováno: 21.3.2015
Náš pobyt v Jün-jung-jao 云永谣 začal poměrně netradičně pohřbem, kterého se zúčastnila valná část místních – někteří přímo v průvodu, jiní je zpovzdálí sledovali. Za chvíli ale práskání ustalo, hudba utichla a o všem mohly vyprávět pouze ulice plné červených papírků po třaskavinách.

Čína: Na studiích - Sia-men IV.: políčka vonící čajem
Publikováno: 28.3.2015
Při našem pátrání po tchu-lou 土楼 jsme se po chvíli snažení dostali úplně mimo turisticky atraktivní vesnici, kde neúnavně vyhrávala hudba. Čínští turisté se vesele fotili v nejrůznějším tradičním i netradičním oblečení půjčeném za nehorázné sumy. Kolem nás najednou všechno utichlo a my se po uzounké cestičce dostávali blíž k místním kopcům.

Čína: Na studiích - Sia-men V.: dělostřelecká pevnost i univerzita
Publikováno: 4.4.2015
Náš výlet za slavnými tchu-lou 土楼 dopadl dobře. Objevila se tajemná dodávka, která nakonec vůbec nebyla tajemná. Nasedli čínští turisté a nasedli jsme i my, protože nám u kasy objektu řekli, že poslední autobus už dávno odjel a řidič dodávky nám stejně dá nejlepší cenu.

Čína: Na studiích - (Ne)užitečná povolání
Publikováno: 11.4.2015
Jsem jedna z těch, kteří si nákupy zkrátka asi neumí užít. Mám většinou pocit, že bych čas věnovaný hledání něčeho, co nakonec stejně často nenajdu, mohla využít daleko efektivněji. A když už se odhodlám a do obchodů vyrazím, potřebuju čas.

Čína: Na studiích - učení se v Číně
Publikováno: 18.4.2015
Nebylo to tak dávno, co jsem sedala do letadla směr Helsinky a přemýšlela, kde strávím noc před letem do Pekingu. Najednou jsem zjistila, že se můj pobyt v Číně kvapem blíží ke konci. A byla to jedna z těch chvil, kdy jsem se zkrátka neubránila troše té nostalgie a vzpomínání.

Čína: Na studiích - velké stěhování
Publikováno: 2.5.2015
Konec června byl ve znamení odjezdů. Už od května mi postupně odjížděli spolužáci. Blížilo se totiž zkouškové období a ti, kteří nepotřebovali žádná potvrzení o studiu a složených zkouškách zkrátka sbalili kufry a nasedli na letadlo. Další už do školy nechodili, protože jim přijeli na návštěvu příbuzní a kamarádi. Koleje postupně osiřely.

Čína: Na studiích - pekingské přivítání
Publikováno: 9.5.2015
I když jsme se snažili, nepodařilo se nám objednat úplně ideální počasí. Smog, tak jako nepropustná poklička, držel nad Pekingem žár a snažil se nás vyčerpat. Ale my se nedali.

Čína: Na studiích - naše první kroky v Si-anu
Publikováno: 16.5.2015
Peking, město našeho ročního studijního pobytu, nepřivítal holky právě nejvlídněji. Ale ani přes všechny překážky, které nám postavil do cesty, jsme si nenechali zkazit náladu a řekli jsme si, že se na památky, na které se během prvních pár dnů nedostalo, podíváme před odletem. S případnými nezdary bylo ostatně v našem velkolepém bojovém cestovním plánu počítáno.

Čína: Na studiích - Si-an: klid i mumraj velkoměsta
Publikováno: 23.5.2015
Chrám Osmi nesmrtelných (Pa sien an 八仙庵) je největší taoistický chrám v Si-anu 西安. Když jsme se rozhodovali, na kterou památku vyrazíme nejdříve, byl celkem jasnou volbou.

Čína: Na studiích - Si-an: jeden jako druhý a každý jiný
Publikováno: 30.5.2015
„To je něco, co musíte vidět!“ „Určitě to stojí za to!“ „Je to div světa.“

Čína: Na studiích - Si-an: Velká mešita
Publikováno: 6.6.2015
Terakotová armáda v Si-anu 西安 nás sice zaujala, ale rozhodně to nebylo jediné téma toho dne. Byli jsme dost možná trochu zklamaní všemi těmi lidmi, které jsme tam potkali. Ať už to byli senzacechtiví turisté nebo ziskuchtiví obchodníci. Nemluvě o nemalém vstupném... Ani na dobré jídlo jsme nikde v okolí nenarazili, a tak jsme snědli jen něco málo a nasedli na autobus zpátky do města.

Čína: Na studiích - Chang-čou: Výlet do Dračí studny
Publikováno: 21.2.2015
Po krušném příjezdu do Chang-čou 杭州 nás čekal nabitý program. Hned zrána jsme se tedy vydali na průzkum, abychom zjistili, kde to vůbec jsme a jak se dostaneme k našemu dalšímu cíli – vesničce Lung-ťing 龙井, proslulé čajovými plantážemi.

Čína: Na studiích - Su-čou: kouzelné ráno
Publikováno: 7.2.2015
Při návratu na hostel jsme byli rozhodnuti vstát brzy ráno, vyšplhat se na střechu a začít den pohledem na ranní Su-čou 苏州. Hned při zvonění budíku jsme se za ten nápad začali proklínat. Ale protože jsme jeden před druhým nechtěli ztratit tvář, vyškrábali jsme se z teplých peřin a zamířili na střechu.

Čína: Na studiích - je tady moc lidí, nedá se nic dělat
Publikováno: 25.10.2014
Existují určitě seznamy nejpoužívanějších slov, a to v každém jazyce. Učíme se, která slova používáme v naší mateřštině nejvíc. A většinou se tomu nepodivujeme, skutečně se jedná o slova, u kterých nám to přijde logické.

Čína: Na studiích - kupte si kolo
Publikováno: 8.11.2014
Na úvod je možná potřeba říct, že pocházím z malého města. A velký šok pro mě byl už jenom příjezd do Prahy. Když jsem tenkrát nešťastně a ztraceně pobíhala ranní zšeřelou Prahou a snažila se najít správnou adresu, netušila jsem, že si takový zážitek ještě zopakuje. A že bude daleko intenzivnější.

Čína: Na studiích - rozsypaný čaj a neposlušné pády
Publikováno: 15.11.2014
„Ty studuješ čínštinu? To jako přečteš ten rozsypanej čaj?“ „Čínštinu? Ťing ťing ťong?“ „A co, už máš z tý rejže šikmý oči?“

Čína: Na studiích - Cchuan-ti-sia: útěk z Pekingu
Publikováno: 22.11.2014
Mluvím sice pouze na základě vlastní zkušenosti a postřehů od přátel a známých, ale mám dojem, že snad u každého dříve či později přijde čas, kdy potřebuje opustit hlučné velkoměsto a nadýchat se čerstvého vzduchu.

Čína: Na studiích - Chrám Nebes
Publikováno: 29.11.2014
Dny v Pekingu vesele ubíhaly. Ráno do školy, odpoledne ze školy, učit se, popovídat s kamarády... Každodenní rutinu jsme prokládali občasnými víkendovými výlety. Letní Peking, pravda, moc kouzelný nebyl.

Čína: Na studiích - Starý letní palác: zničená sláva a třešňové květy
Publikováno: 6.12.2014
Snad každý, kdo navštívil Peking a měl trochu času, zavítal i do známého Letního paláce (I-che-jüan 颐和园) na severozápadě Pekingu. Už méně turistů ovšem ví, že nedaleko od „nového“ Letního paláce si mohou prohlédnout i Starý letní palác (Jüan-ming-jüan 圆明园).

Čína: Na studiích - kolik lidí potkáš...
Publikováno: 13.12.2014
Vím, že staré rčení začíná trošku jinak, ale někdy mě napadá, že i tahle jeho obměna má něco do sebe. Jsou místa, na kterých mě to napadá častěji, a pak také místa, kde mě to napadá skoro každý den. Jak už určitě tušíte, do druhého případu spadá i Čína.

Čína: Na studiích - konečná
Publikováno: 20.12.2014
„Na konečnou? Ale co tam budete dělat, vždyť tam nic není?“

Čína: Na studiích - na skok do školních lavic: přichází-li přítel zdaleka...
Publikováno: 27.12.2014
Ať už jsem v Číně cestovala jak jsem chtěla, hlavním důvodem bylo přece jenom studium čínštiny. A protože se mě poslední dobou víc a víc známých i téměř neznámých lidí ptá, jak vlastně taková výuka v Číně vypadá, zkusím to aspoň trošku vylíčit.

Čína: Na studiích - když se člověku nechce ze školy...
Publikováno: 3.1.2015
Když jste v Číně na studiích a chcete toho zkusit ještě víc, než se naučíte v klasických kurzech, můžete se poptat po kurzech volitelných. Univerzity jich většinou nabízí spoustu. Od nejrůznějších sportů přes přednášky o literatuře nebo reáliích až po kurzy kaligrafie nebo místního dialektu.

Čína: Na studiích - Š'-TU: řeka i hory
Publikováno: 10.1.2015
S blížícím se jarem nás to táhlo z Pekingu ven do přírody. „Proč nejedete do Š'-tu 十渡,“ navrhla nám jedna z našich učitelek – kamarádek. Podle popisu to vypadalo krásně: prý „Kuej-lin 桂林 severu“. Rozsáhlá krasová oblast o rozloze 300 km² v severní Číně, vytvářená řekou Ťü-ma 拒马. Š‘-tu doslova znamená „deset brodů“. Dnes už jsou sice brody nahrazeny moderními mosty, ale místo má prý stále své kouzlo.

Čína: Na studiích - Vánoce
Publikováno: 17.1.2015
V období Vánoc a Nového roku snad každý alespoň na chvilku zavzpomíná, jaký byl loňský rok, jak a s kým Vánoce trávil a jaké to bylo. I mně to nedalo a pohled na šedivé ulice beze sněhu mi připomněl mé první Vánoce mimo domov. Vánoce v Čcheng-tu 成都.

Čína: Na studiích - výlet za krásami jihu: přípravy a první chvíle v Su-čou
Publikováno: 24.1.2015
V Pekingu nebylo špatně, ale jednou za čas se člověku zkrátka zachtělo pryč. Kamkoliv. Blížily se prázdniny kolem prvního máje a my už dávno zapomněli, jak šílené je cestovat, když mají volno i ostatní. Dlužno ale také říct, že jsme byli zase o něco chytřejší – naučili jsme se kupovat vlakové jízdenky na internetu.

Čína: Na studiích - Su-čou: Benátky Orientu
Publikováno: 31.1.2015
Po všech informacích, které jsme od našich učitelů i kamarádů o Su-čou 苏州 získali, kdo by se sem netěšil! "Nahoře je ráj, dole jsou Su-čou a Chang-čou," (čínsky Šang jou tchien-tchang, sia jou Su-Chang 上有天堂,下有苏杭) znělo nám v uších, když jsme nasedali na zelená městská kola a proplétali se úzkými uličkami kolem našeho hostelu, zastavěné všemožnými stánky, které přímo lákaly k zastavení (alespoň většina z nich). Ale su-čouské speciality nám neutečou.

Čína: Na studiích - Si-an: pár pověstí na závěr
Publikováno: 13.6.2015
V Si-anu 西安 nám zbýval poslední den. Na večer už jsme totiž měli koupené lístky – ne do opery, ale na noční vlak do mého milovaného Čcheng-tu 成都.

Čína: Po-čou II: schovejme se pod zem!
Publikováno: 25.1.2014
Náš spánek byl tu noc sice přerušovaný, ale i přesto poměrně osvěžující, a tak jsme neváhali a brzy zrána vyrazili prozkoumat další památky v Po-čou. Tiše jsme doufali, že čím dříve vstaneme, tím menší horko nás bude provázet.

Čína: Sia-che: cesta přes čínskou Mekku
Publikováno: 28.9.2013
Je horko. Sedíme v autobusu a namačkaní u okénka se snažíme osvěžit proudícím větrem. Dálnici co chvíli vystřídá prašná cesta s nesčetnými výmoly. Celí naklepaní vystupujeme na krátkou zastávku v městečku Lin-sia.

Čína: Tchien-Šuej - voda s nebesy
Publikováno: 21.9.2013
Z Pching-liangu nás čekala cesta do dalšího města v provincii Kan-su – do Tchien-šuej. Název tohoto města doslova znamená „nebesa – voda“ (天水), a byla to první myšlenka, která nám vytanula na mysli, když jsme po neuvěřitelně dlouhé jízdě autobusem skočili rovnou do kaluže vytvořené vytrvalým deštěm.

Čína: SIA-CHE: klášter Labrang
Publikováno: 14.9.2013
Už byl večer, když jsme opustili naši ubytovnu a vydali se směrem ke klášteru Labrang. Jedná se o jeden ze šesti hlavních klášterů sekty Gelugpa tibetského buddhismu, známé také pod označením „sekta Žlutých čepic“.

Čína: Pching-liang na východě provincie Kan-su
Publikováno: 7.9.2013
„Vstávat, vstávat, vystupovat, jsme v Pching-liangu!“ Člověku chvilku trvá, než se probudí natolik, aby si uvědomil, že to není sen, ale že se ho čínský průvodčí pokouší upozornit, že je tam, kam si přál dojet, a je na čase opustit vyhřáté místečko v lůžkovém vagónu.

Čína: dlouhá cesta VII. - Jin-čchuan III. město čínských muslimů
Publikováno: 29.7.2013
Jak už bylo řečeno v předchozím článku, Jin-čchuan je hlavním městem Ning-sia, autonomní oblasti národnosti Chuej. O Chuejích by se dalo zjednodušeně říci, že se jedná o čínské muslimy. Poznáte je zpravidla na první pohled: muži, stejně jako ženy, nosí typické čepičky.

Čína: dlouhá cesta VI. - Jin-čchuan II. Hrobky králů dynastie Západní Sia
Publikováno: 29.6.2013
Jednou z velkých turistických atrakcí provincie Ning-sia jsou královské hrobky asi 35 kilometrů od centra Jin-čchuanu. A protože se očividně jednalo o památku, kterou jednoduše navštívit musíte, vypravili jsme se tam brzy po našem ubytování. Po chvíli pátrání jsme objevili autobus, který měl jet na Si-sia Kuang-čchang, čili doslova na „náměstí západní Sia“.

Čína: dlouhá cesta VI. - Jin-čchuan I. aneb cestovatelské útrapy
Publikováno: 15.6.2013
Peking – Ta-tchung – Hohhot... a následovat měl Jin-čchuan. Omámení radostí, že se nám vůbec lístek na vlak podařilo sehnat, nijak blíž jsme ho nezkoumali.

Čína: dlouhá cesta V. - Hohhot (Chöch chot) II.
Publikováno: 27.5.2013
Když se vydáte do Hohhotu, je téměř nemožné nenavštívit proslulou mongolskou step. V okolí Hohhotu jich je samozřejmě nespočet, vybrali jsme z nich step Si-la-mu-žen. Nasedli jsme do autobusu s batohy a spacáky a za necelé dvě hodiny nás řidič vyklopil uprostřed ničeho.

Čína: dlouhá cesta IV. - Hohhot (Chöch chot) I.
Publikováno: 20.5.2013
Z Pekingu do Ta-tchungu. Z Ta-tchungu do Hohhotu, hlavního města Vnitřního Mongolska, naší druhé zastávky na cestě Čínou. Vybaveni instantními nudlemi (které se čínsky příhodně jmenují fang-pien-mien, doslova „pohodlné nudle“) čekáme na Ta-tchungském nádraží a v ruce vítězoslavně třímáme lístky, na nichž stojí ve znacích napsáno jing-cuo („tvrdá sedadla“).

Čína: dlouhá cesta I. - začínáme v Pekingu
Publikováno: 9.3.2013
Také znáte ten pocit, když chcete najednou zkusit něco nového a vyrazit jen tak za dobrodružstvím? Po lednu stráveném v Pekingu se nám po Číně zastesklo natolik, že jsme našli výhodné letenky a rozhodli se vyrazit na léto opět do Říše středu.

Čína: Na studiích - ze Šanghaje do Chang-čou
Publikováno: 14.2.2015
Po rozloučení se se Su-čou 苏州 nás vlak unášel dál do slavné Šanghaje 上海. Šanghaj je dnes jménem, které se vybaví snad každému, zeptáte-li se na nějaké čínské město. Dříve to však bývala malá rybářská vesnička.

Čína: pohledem novináře XIV: Návrat do 19. století
Publikováno: 18.8.2012
Jsme už třetí den pohlceni kouzlem západní Číny a vědomí, že máme někde „za zády“ Tibet, je pro nás „ošklivě“ řečeno atraktivní. Tam se pod hlavičkou čínského Ministerstva zahraničí rozhodně nepodíváme, přesto ale tibetskou kulturu potkáváme na každém kroku.

Čína: Ze Sia-che do Che-cuo: cesta plná (ne)příjemných překvapení
Publikováno: 29.9.2013
Za deště jsme po prohlídce kláštera Labrang usínali a za deště jsme se také probouzeli. Byli jsme celkem rádi, že jsme se rozhodli opustit náš původní záměr přespat ve stepi.

Čína: Lang-mu-s’ I. – na hranicích
Publikováno: 5.10.2013
Cesta autobusem ubíhala vcelku rychle, obloha se začínala vyjasňovat a nám se otevřel pohled do překrásné široširé krajiny. Čím dál víc jsme se nořili mezi vysoké horské štíty porostlé trávou, kterou spásala stáda jaků a hbitých koz.

Čína: Šou-sien: kdo je tu zajímavější?
Publikováno: 11.1.2014
Už o našem příjezdu věděl i místní policista, takže jsme se mohli bez obav potulovat městem. Šou-sien je obývaný poměrně velkou komunitou Chuejů, které jsme si oblíbili nejenom díky jejich kultuře, ale i díky jejich milému přístupu. Vydali jsme se tedy do ulic a pátrali po jejich mešitách.

Čína: Che-fej: město spravedlivého soudce Paoa
Publikováno: 4.1.2014
Vlak, přestože působil velmi, velmi unaveným dojmem, nás v pořádku dovezl do Che-feje, hlavního a největšího města v provincii An-chuej.

Čína: Nan-čchang
Publikováno: 28.12.2013
Kolem sedmé hodiny ráno druhého dne jsme se ocitli v Nan-čchangu, hlavním městě provincie Ťiang-si, ve městě s bohatou historií.

Čína, Cheng-jang: chrám ve výhni
Publikováno: 21.12.2013
Jak jsme se předchozího dne nad talířem la-mien usnesli, tak jsme také udělali. Hned ráno jsme nasedli na městský autobus k řece Siang-ťiang. Jakmile jsme vystoupili, spatřili jsme náš cíl – ostrov Tung-čou. Jelikož se skutečně jedná o ostrov, jediná přístupová cesta je právě po řece.

Čína: Z Čchang-ša do Cheng-jangu
Publikováno: 14.12.2013
Když jsme zakoupili lístky, které nám zaručovaly, že budeme moci odjet z národního parku Čang-ťia-ťie, ani jsme neprotestovali, když jsme zjistili úplný stav věcí: ve znacích natisknutý nápis wu-cuo celkem jasně říkal, že se s největší pravděpodobností během cesty neposadíme.

Čína: pohledem novináře XV: Thangka
Publikováno: 25.8.2012
Provincie Qinghai mě okouzluje na každém kroku, nebo spíše na každém ujetém kilometru. Směsice buddhismu a muslimského světa pokorně vegetující pospolu je neuvěřitelně zajímavým jevem, obzvláště pro novináře z daleké, zrychlené, často neosobní a netolerantní Evropy. Tentokrát míříme do údolí, které skrývá oblast Rebkong, centrum tibetského umění v provincii.

Čína: Čang-ťia-ťie II: jak se dostat z davu?
Publikováno: 7.12.2013
Rozhodli jsme se dát parku ještě jednu šanci a začít z druhého konce – od jihu. Také jsme dodrželi naše rozhodnutí vyhýbat se schodům, a tak jsme se dali cestou podél řeky.

Čína: Čang-ťia-ťie I: krajina Avataru a schodů
Publikováno: 30.11.2013
První naše dojmy z národního parku Čang-ťia-ťie tedy nebyly přímo pozitivní. Pozitivní ovšem nebyly ani dojmy následující. U vchodu jsme potkali ženštinu, která vehementně nabízela úžasné ubytování v hotelu přímo v parku za cenu, o kterou jsme i v neturistických oblastech museli smlouvat.

Čína: Kuej-jang: "Tady cizince neubytujeme!"
Publikováno: 23.11.2013
Po devítihodinové jízdě vlakem jsme vystoupili na nádraží v Kuej-jangu, hlavním městě provincie Kuej-čou. Jaké bylo naše překvapení, když se nás nepokusil porazit horký závan venkovního vzduchu jako v Čchung-čchingu! Nedá se sice říct, že by nebylo vedro, ale foukal mírný vítr a celkově bylo o mnoho příjemněji.

Čína: Lang-mu-s’ II.
Publikováno: 12.10.2013
Počasí jako by nás chtělo odměnit za útrapy předchozího dne, a tak jsme se probudili do slunečného rána. Zjistili jsme také, že přes noc úplně rozkopali hlavní cestu ve vesnici, takže jsme si zvesela zaskákali přes nově vzniklé příkopy.

Čína: Žuo-er-kaj - dobří lidé ještě nevymřeli
Publikováno: 19.10.2013
Lao-pan našeho hotelu (dá-li se naše obydlí nazvat hotelem) se zapřísahal, že autobus do naší další destinace - Žuo-er-kaj (městečka známého také pod jménem Zoige) jede o půl sedmé ráno.

Čína: Ze Sung-Pchanu do Čcheng-tu
Publikováno: 26.10.2013
Cesta do Sung-pchanu trvala asi tři hodiny. Jakmile jsme vystoupili z autobusu, uvědomili jsme si, že jsme v super turistické oblasti. Ačkoliv se noc ještě neblížila, už předem jsme se obávali předraženého ubytování.

Čína: Čcheng-tu - čekání na Godota
Publikováno: 2.11.2013
Čcheng-tu už jsme oba znali poměrně dobře, a tak jsme se po důkladném spánku vydali do bambusového parku u univerzity, kde jsem studovala. Posilněni sladkým vodním melounem jsme vytyčili další cíl: mešita na západ od náměstí Tchien-tu.

Čína: Čchung-čching: "Batmanovo město bez Batmana"
Publikováno: 9.11.2013
Vlak K625 z Čcheng-tu do Čchung-čchingu byl poměrně... zajímavý dopravní prostředek. Protože ale bylo zapnuté jen každé druhé světlo a protože jsme byli k smrti utahaní, jen jsme se složili na sedadla (netradičně prázdná, vytrvalo jen pár nejodhodlanějších). Nerozhlíželi jsme se nalevo ani napravo, protože nevědomost je někdy základem úspěchu, a usnuli jsme neklidným spánkem.

Čína: Čchung-čching: odjezd z výhně
Publikováno: 16.11.2013
Na další den jsme se utvrdili v tom, že dopátrat se v Číně směru, kterým chcete jít nebo jet, není vůbec jednoduché. Jestli tady totiž něco frčí, je to koncept mien-c' – tváře. Určitě máme něco podobného i v Čechách – jde zkrátka o to, že nechcete ztratit před druhými lidmi tvář.

Čína: pohledem novináře - svoboda slova po čínsku aneb internet I.
Publikováno: 9.2.2013
Všichni už jsme si zvykli, že je Čína ověnčena stovkami superlativů a nej a nebudu přehánět, když odhadnu, že tuto škálu prvenství rozšiřuje minimálně jednou týdně o nějakou novinku.

Čína: pohledem novináře II. - Velká čínská zeď
Publikováno: 19.5.2012
Být v Číně a nenavštívit Velkou čínskou zeď se rovná barbarství. V oficiálním programu, který pro nás čínská vláda sestavila, je tento výlet přesto jen alternativní a musíme si ho vyloženě zasloužit. Od časného rána proto sedíme v rudém sále sídla Komunistické strany Čínské lidové republiky a tváříme se, že posloucháme propagandistické referáty zapálených řečníků.

Čína: pohledem novináře XXIX: Čínský Nový rok
Publikováno: 19.1.2013
My už máme celé to vánoční martirium více či méně zdárně za sebou, následky silvestrovských oslav jsou zažehnané a nastoupily všední dny. Daleko na východě planety ale sváteční honička teprve vrcholí.

Čína: pohledem novináře XXVII: Gan bei aneb co se pije v Číně 2
Publikováno: 17.11.2012
V Číně se pije opravdu všechno, na co si jen vzpomeneme. Každodenním nápojem je neodmyslitelný čaj, ať zelený nebo černý, fermentovaný nebo polofermentovaný. Voda a stovky druhů nealkoholických nápojů patří k jídlu stejně jako pivo nebo velmi oblíbené tradiční rýžové víno. Na stolech zdejší „vyšší" třídy už ale nechybí ani víno z hroznů, nápoj donedávna velmi opomíjený.

Čína: pohledem novináře V. - Život v pekingských ulicích
Publikováno: 16.6.2012
Z okénka autobusu jsme Peking zhlédli křížem krážem, autentickou atmosféru ulic a uliček a těch statisíců lidí v nich jsme ale nasáli až v roli pěších turistů a pak samozřejmě po „večerce“, tedy když skončila oficiální večeře s vybranými potentáty a naše znavené průvodkyně zmizely za dveřmi hotelového pokoje.

Čína: pohledem novináře XVIII: V továrně na koberce aneb život šťastné dělnice
Publikováno: 15.9.2012
Jsme stále na dalekém severozápadu Číny, v kraji, který je protkaný tibetskou kulturou a historií. Po hutných dávkách nám naši pekingští hostitelé servírují návnady, které mají nevědoucí Evropany přesvědčit o zájmu centrální vlády na rozvoji qinghajské zaostalé ekonomiky, zvyšování životní úrovně obyvatel a zároveň podpoře zachování všech atributů původní kultury.

Čína: pohledem novináře IX: Mezi čínskými studenty češtiny aneb „Okolo Hradce“
Publikováno: 14.7.2012
Čínská píle a disciplína nás provázela na každém kroku a návštěva pekingské Univerzity zahraničních studií ji jen potvrdila. Tady jsme měli šanci ocenit i další typickou vlastnost Číňanů – přizpůsobivost.

Čína a levné letenky...
Publikováno: 13.2.2012
Čína – země neomezených možností, země, která na rozdíl od vyspělého světa roste a jejíž hospodářský růst se v současném světě jeví jako zázrak. Země s mnoha kulturními a historickými památkami, země, která posílá člověka do vesmíru. Nicméně také země, která nerespektuje lidská práva, země, kde vládne diktatura, sice označovaná jako komunistická, avšak s velmi markantními kapitalistickými prvky.

Čína: pohledem novináře XXII: Královna nebo lehká děva?
Publikováno: 13.10.2012
Jsme v Šanghaji, metropoli opředené stovkami „nej“, tedy i v největším čínském městě. Jedno „nej“ jí ale určitě chybí – to historické. Šanghaj má na rozdíl od mnoha jiných čínských měst historii poměrně krátkou, po středověku tu není ani památky. Rybářská vesnice na břehu řeky Huangpu se zrodila teprve v 11. století a na vážnosti začala získávat až o šest století později.

Čína: pohledem novináře I. - boj na Náměstí Nebeského klidu
Publikováno: 12.5.2012
Konečně Peking. Naše novinářská parta se probojovala sérií bezpečnostních kontrol a ocitáme se v nekonečné letištní hale. Pocit, že nás zdejší dav pohltí, je ale lichý. Vzápětí vidíme rozesmátou čínskou slečnu s mávátkem a za pár minut sedíme všichni v luxusním klimatizovaném autobusu.

Čína: pohledem novináře XIII: Provincie Qinghai - ve škole
Publikováno: 11.8.2012
Náš autobus se konečně dokodrcal na konec dlouhatánské jílové polní cesty, ve kterou se zhruba před hodinou změnila jako mávnutím kouzelného proutku moderní šestiproudá dálnice. Mé obavy, že skončíme na střeše, se naštěstí nenaplnily, projeli jsme posledním lesíkem a před námi se vylouplo fotbalové hřiště zprava a zelený dvůr zleva. Všemu vévodila přízemní ošuntělá, omlácená šedivá budova - škola.

Čína: pohledem novináře XXVI: Gan bei aneb co se pije v Číně 1
Publikováno: 10.11.2012
Vůbec první čínské slovíčko, které jsem se naučila a také ho dodnes nezapomněla, je „pi-džo“. Pokud se vám zdá povědomé, nemýlíte se – ač diametrálně odlišný jazyk, pro oblíbený nazlátlý mok má foneticky velmi podobný název jako čeština a mnohé další slovanské jazyky. Pití piva je zálibou, kterou máme s Číňany rozhodně společnou.

Čína: pohledem novináře IV. - Jak se jezdí v Pekingu
Publikováno: 2.6.2012
My „vyvolení" jsme čínskou megalopoli probrázdili z velké části luxusním klimatizovaným autobusem s usměvavým švihákem za volantem. I to už patří ke zdejšímu standardu, určitě však jen pro nepatrnou skupinku domorodců a pak samozřejmě pro movité turisty.

Čína: pohledem novináře XXIII: Perla orientu
Publikováno: 20.10.2012
Když jsem se na ni dívala večer z promenády koloniálního Bundu, okouzlila mě Perla Orientu svými ladnými tvary a dlouze jsem sledovala, jak se v pravidelných intervalech odívá do nových a nových barev. Ani nevím, která jí sluší nejvíce…

Čína: zeď dlouhá desettisíc mil
Publikováno: 21.1.2013
Velká čínská zeď. Dlouhá zeď. Nekonečně dlouhá zeď. Mnoho jmen, a přece je pořád řeč o jedné a té samé zdi. Zdi, kterou ovšem zná snad každý, ať už žije kdekoliv. Pokud jste Číňan, je to zeď s velkým Z, jste na ni pyšný jako na národní symbol. A jak kdysi řekl Mao Ce-tung: „Kdo nikdy nevystoupal na Velkou čínskou zeď, není pravým mužem.“ Potažmo samozřejmě Číňanem.

Čína: pohledem novináře X: Provincie Qinghai - první večer v Xiningu
Publikováno: 21.7.2012
Po čtyřech dnech strávených v Pekingu jsme sbalili kufry a spolu s našimi průvodkyněmi nasedli do letadla. Před námi je velká neznámá – přesouváme se do jedné z nejchudších provincií Číny na západ až k tibetským hranicím. Překvapení nečeká jen nás, ale i naše pekingské slečny – navštíví Qinghai poprvé v životě.

Čína: pohledem novináře XIX: Koberec pro mnichy
Publikováno: 22.9.2012
Klasické čínské koberce popsal už Marco Polo ve svých cestopisech, ve světě přesto nejsou ještě dnes příliš vidět a ví se o nich málo. Těším se, že naše návštěva továrny na výrobu koberců v provincii Qinghai, na okraji metropole Xining, rozšíří moje obzory. Život zdejších dělnic zasunuji hlouběji do podvědomí a snažím se vnímat krásu kolem sebe.

Čína: pohledem novináře VI. - U prostřeného čínského stolu
Publikováno: 23.6.2012
První kulinářský zážitek v Číně mě příliš nenadchl. Nádherný pětihvězičkový hotel, spousta povyku při příjezdu naší novinářské delegace - úklonou a mávnutím vějíře nás vítaly krásky v tradičním oděvu, od stolu jsme se kochali nádherou atria s jezírkem a exotickými ptáky, z reproduktorů se linula příjemná hudba a my, unavení po náročném letu s žaludky natěšenými na první čínskou lahůdku.

Čína: pohledem novináře XXVIII: Dárek pro Číňana? Nikdy nůžky, natož pak květinu!
Publikováno: 24.11.2012
Pohybovat se na druhé straně eurasijského kontinentu není pro méně znalé nic jednoduchého, obzvláště pak, pokud ho čeká osobní kontakt s čínskou rodinou, s obchodními partnery nebo politiky či úředníky. Na takový pobyt je dobré se alespoň trochu připravit, protože jinak vás čeká nejedno faux pas.

Čína: Si-an
Publikováno: 25.2.2012
Dávné město Xian nebo také Si-an je staré asi 3000 let. Je jedním z nejvýznamnějších míst celé čínské historie, neboť právě tady sídlilo 11 čínských císařských dynastií. V době, kdy byl Peking pouhou osadou, zářil zlatý Si-an pestrými barvami chrámů, širokými bulváry a architektonickými výstřelky.

Čína: pohledem novináře III. - Velké boxerky
Publikováno: 26.5.2012
Světová média dnes svorně hlásají, že čínská státní televize CCTV vítězně dokončila svůj závod a slavnostně otevřela své nové sídlo v Pekingu. Futuristicky vyhlížející budovu, která má symbolizovat nástup Číny na světovou scénu, už novináři překřtili - díky nevšednímu tvaru se jí k nemilosti Číňanů ve světě přezdívá "Velké boxerky".

Čína: pohledem novináře - čínská jména
Publikováno: 26.1.2013
Naše putování po Číně bylo mimo jiné prošpikované spoustou formálních setkání, jak s vládními potentáty, tak s vedením různých firem, které se přes nás, evropské novináře, chtěly zviditelnit. Ve chvatu všech těch na minutu rozplánovaných sezení jsem vždy závěrem posbírala připravené vizitky a pečlivě je založila ke svým poznámkám.

Čína: pohledem novináře XI: Na jačí farmě
Publikováno: 28.7.2012
Ranní pohled z okna hotelu v Xiningu odhaluje úchvatný horizont. Město je lemované vysokými horami, nad kterými září slunce a já se nesmírně těším na dnešní putování, které má chvílemi kopírovat někdejší obchodní tepnu mezi Asií a Evropou – Hedvábnou stezku. To, že si smočím nohy ve Žluté řece, mi přijde stále ještě jako science fiction.

Čína: pohledem novináře XXIV: Jak v Šanghaji přijít k obrazu
Publikováno: 27.10.2012
Druhý den v Šanghaji. Jsem do růžova vyspalá, apartmá, které mi čínské ministerstvo dopřálo v jednom z nejmodernějších hotelů ve čtvrti Pchu - tung, se nevyrovná snad ani nejluxusnějšímu dovolenkovému modelu.

Čína: pohledem novináře XX: Barevná symbolika
Publikováno: 29.9.2012
Putování po Číně s sebou nese nekonečnou škálu dojmů, vjemů, zážitků a překvapení, pro Evropana často zahalených pod roušku tajemna, mnohdy ale pouhé nevědomosti. Já jsem si z této země odvezla vévodící pocit – Čína je neuvěřitelně barevná. Barevná od fádní uniformní šedi až po nádherné duhové kombinace.

Čína: pohledem novináře XXV: Expo a lepší život
Publikováno: 3.11.2012
Do zahájení světové výstavy zbývá necelých 11 měsíců.Tady v Šanghaji se slovo Expo skloňuje do omrzení. Blankytně modrý maskot výstavy Chaj – pao se na nás už rok před propuknutím výstavního blázince usmívá z výloh, plakátů, mrká na světelných tabulích a jednoho plyšového si dokonce přivezu domů.

Čína: pohledem novináře VII: Na skok v čínské tržnici 1
Publikováno: 30.6.2012
Peking je pro nás bělochy koncentrací paradoxů. Nekonečné mrakodrapy, luxusní obytné rezidence, supermoderní obchody všech světových značek na jedné straně a pak tisíce artefaktů staré čínské kultury. Nás zajímá obojí, to tradiční je ale mnohem lákavější.

Čína: pohledem novináře XII: U Žluté řeky
Publikováno: 4.8.2012
Náš autobus uhání po dokonale hladké dálnici, na které sem tam potkáme člověka v klobouku, s šátkem přes obličej a koštětem v ruce – je sám, široko daleko ani památka po civilizaci, vysoké hory po obou stranách a on zametá krajnice.

Čína: Půl dítěte v Šanghaji
Publikováno: 5.1.2013
Projížďky i procházky po Šanghaji jsou nekonečnou studnicí poznávání nepoznaného, odlišného, ať je to kdekoli. Podaří se mi sednout si na půl hodiny na lavičku na jednom hodně frekventovaném bulváru a pozorovat cvrkot kolem sebe.

Čína - Yangshuo a jeho kouzelné okolí
Publikováno: 5.9.2010
Pokud se chcete na chvilku zapomenout na místě, kde čas běží trochu jiným tempem, kde každodenní shon a stres nemá celkem žádnou šanci, pak jste na správné adrese. Yangshuo. Na čínské poměry, v malém městečku, ležícím v přírodním krasu na řekách Li a Yulong.

Čína: pohledem novináře XXI: Město nej, nej, nej...
Publikováno: 6.10.2012
Opouštět provincii Qinghai a tím i pár dní života v minulém, občas i předminulém století, bylo pro citlivější povahy zvláště těžké. Zdejší zatím mnohkde panenská příroda, pyšné horské masivy, hluboká zelená údolí, rozlehlé suché pláně, miniaturní políčka, stáda jaků a barevná směsice národností, často neposkvrněných civilizací, nás okouzlily, ohromily, zanechaly otisk v srdcích Evropanů navždy.

Čína: pohledem novináře VIII: Na skok v čínské tržnici 2
Publikováno: 7.7.2012
Návštěva pekingského trhu s potravinami a poživatinami všech druhů, tvarů, pachů, původu často neznámého a životnosti ještě nebezpečně dlouhé nás opravdu na chvíli omráčila a poklidně bloumající čínští obchodníci civěli na blondýny, které se pohybují tempem maratonského běžce. Uf. Jsme pryč a jako zázrakem se před námi vyloupne příjemně známá cedule „Starbucks Coffee“.


Souvisejicí fotogalerie

Čína: Yangshuo a okolí
Foto: Amy Challen a Jan Lidmaňský


Souvisejicí videa

Čína: Hong Kong
Návštěva Hong Kongu je pro mnoho lidí úžasný, silný, intenzivní a někdy i divný zážitek… Zní to t...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 4. 2024
svátek:Irena
dnes:
úterý 16.4.
5 °C
zítra:
středa 17.4.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X