www.infoglobe.cz » Čína: Na studiích – Kchun-ming: neúspěch vystřídán úspěchem

Čína: Na studiích – Kchun-ming: neúspěch vystřídán úspěchem

Publikováno: 29.8.2015
Hned další den ráno jsme se vyzbrojeni tlustými rýžovými plackami s výbornou náplní podruhé chystali na výpravu k Bambusovému chrámu (Čchiung-ču-s'筇竹寺). Abychom to neměli tak jednoduché, obloha se zakabonila a opět začalo pršet. A autobus nejel a nejel. Nejely ani autobusy další.

Když už jsme vzteky celí bez sebe chtěli výpravu vzdát, přijel autobus, který měl podle internetových diskuzí k chrámu jet. Řidič zuřivě vrtěl hlavou, ale zřejmě ho zmátlo, že jsme se nenechali jen tak z autobusu vyhodit: „No... tak si nastupte, svezu vás jednu zastávku na křižovatku za bratrancem.“

Bambusový chrám

Ačkoliv ten pokyn zněl poněkud zvláštně, nastoupili jsme a čekali, co se bude dít dál. Na další křižovatce jsme skutečně zastavili. Stál tam autobus s úplně stejným číslem, jenom menší a o poznání plnější. Turista ani jeden, zato místní ani neměli kam poskládat nůše a další možné i nemožné nádoby, se kterými se vraceli nejspíš z trhu. A dobrodružství začalo.

Jeli jsme cestou necestou. Řidič si mě posadil div ne na přední sklo, jinde už nebylo místo. Jela jsem sice pozadu, ale zato jsem mohla sledovat T. a P., jak se mému luxusnímu místu smějí.

Bambusový chrám

Bambusový chrám leží asi dvanáct kilometrů za Kchun-mingem 昆明. Podle legendy ho zde založili bratři z královského rodu, kteří na lovu spatřili zvláštního nosorožce. Když ho pronásledovali do lesa, zmizel jim před očima, zato však spatřili podivné mnichy. Když se i oni mniši před jejich zraky rozplynuli, pochopili bratři, že v bambusovém háji potkali nadpřirozené bytosti. Na jejich počest tam nechali zbudovat chrám. Ačkoliv se jedná pouze o pověst, nic to chrámu neubírá na jeho přitažlivosti.

Za drobného mrholení jsme procházeli jednotlivé síně chrámu a obdivovali jsme pět set soch arhatů, které do jejich podoby vytvořil slavný umělec Li Kuang-siou 黎广修. Zobrazují běžné pocity a vlastnosti obyčejných lidí. Říká se, že když si jednoho z nich vyberete a směrem doprava odpočítáte arhaty podle vašeho věku, dojdete k tomu z nich, který zobrazuje vaši povahu.

Bambusový chrámBambusový chrám

Po prohlídce chrámu jsme byli navýsost spokojení. Konečně jsme zas po dlouhé době objevili místo, kam nejezdí davy turistů. Déšť dotvářel zvláštní atmosféru tajemného chrámu a my si ani nedělali starosti s tím, v kolik jede autobus zpátky do města. Koneckonců, jednou přece jet musí...

 

Text a foto: Hana Bašová

 



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Čína – Konec dobrý, všechno dobré
Publikováno: 20.2.2016
Odjezd už byl otázkou minut. T. a P. odlétaly do Čech, já a B. jsme už měli sbaleno do Vietnamu, kde nás čekalo další dobrodružství. Vzpomínání už bylo celkem dost a T. s P. vypadaly vcelku unaveně – měsíc cestování po Číně může dát zabrat. Mnozí sice tvrdí, že je kulturní šok nepotkal, ale Čína přece jenom není úplně stejná jako Evropa.

Čína, Na studiích: Chu-tchiao sia – v cestě koně a vodopády
Publikováno: 7.11.2015
Zdálo se, že probouzet se do horských rán naplněných příjemným oparem se nám nikdy nemůže omrzet. V našem hostelu jsme spali už několikátou noc a při každé snídani na terase pod horskými štíty jsme dumali, jestli jsou i místní pořád tak okouzleni.

Čína, Na studiích: Chu-tchiao sia – mezi vysokohorskými štíty
Publikováno: 31.10.2015
V malinkém domácím hostelu poblíž soutěsky Tygřího skoku (Chu-tchiao sia 虎跳峡) jsme spali spánkem spravedlivých. Hned po našem příjezdu jsme se byli podívat na běsnící řeku Ťin-ša 金沙, kterou v jejím nejužším bodě údajně přeskočil tygr, a pohyb na nezvykle čerstvém vzduchu nás zcela úspěšně udolal. I tak jsme však druhý den ráno vstali časně, abychom si z terasy vychutnali pohled na sluneční paprsky, které nesměle prostupovaly ranním oparem.

Čína, Na studiích: Chu-tchiao sia – kde tygři dávají dobrou noc
Publikováno: 24.10.2015
Ačkoliv se zdálo, že nějaký balvan na nás cestou do hostelu zkrátka spadnout musí, řidič nás dovezl v naprostém pořádku a ještě jsme zvládli viset z okýnek a fotit okolní krajinu, jako by to byla jediná příležitost. Během několika následujících dnů jsme však zjistili, že toho místa se snad skutečně nelze nabažit...

Čína, Na studiích: soutěska Tygřího skoku – ráj na dohled
Publikováno: 17.10.2015
Z Li-ťiangu 丽江, malého a turisticky velmi známého jihočínského městečka, jsme odjížděli vcelku rádi. Trochu nás tížilo pomyšlení, že se do našeho hostelu budeme muset na zpáteční cestě vrátit, ale rozhodli jsme se hodit starosti za hlavu a těšit se na další dobrodružství.

Čína, Na studiích: Li-ťiang – Jsi turista? Zaplať!
Publikováno: 10.10.2015
Už v minulém článku jsem tak trochu začala vyprávění o jezeru La-š'-chaj 拉市海, ke kterému jsme se chtěli vypravit. Jezero se rozkládá při jižním úpatí Sněžné hory nefritového draka (čínsky Jü-lung süe-šan 玉龙雪山) v nadmořské výšce přes 2 400 metrů, jeho plocha činí asi 5 330 hektarů. Dříve tudy vedla stará koňská čajová stezka, velmi důležitým artiklem byl chuťově výrazný čaj pchu-er 普洱. Dnes je jezero hnízdištěm téměř šedesáti druhů ptáků – v zimě se jich tu slétne na třicet tisíc. Nejlepším časem na jejich pozorování je prý prosinec.

Čína: Na studiích – Li-ťiang: vstup zakázán
Publikováno: 3.10.2015
Návštěvu jihočínského městečka Li-ťiang 丽江 jsme nezačali právě ideálně. Díky mé snaze bydlet „mezi místními“ jsme mezi nimi bydleli možná až příliš. Od samotného historického centra jsme byli vzdáleni dobrou půlhodinu jízdy autem a k našemu hostelu nejelo ani taxi, natož pravidelný linkový autobus. Hostitelka byla – mírně řečeno – nepříliš pohostinná a do toho všeho pršelo, jako kdyby měl přijít konec světa.

Čína: Na studiích – Li-ťiang: na samotě u jezera
Publikováno: 26.9.2015
Nastal čas odjezdu z městečka Ta-li 大理, kde se nám ani po pár dnech nepřestalo líbit. Rozloučili jsme se s pohostinnou paní domácí, jejím tatínkem i jejich obřím štěnětem, naložili batohy na záda a vydali se k zastávce autobusu.

Čína: Na studiích - Ta-li: kouzelné jezero s kouzelným dědečkem
Publikováno: 12.9.2015
Ta-li 大理 je městečko etnika Pai 白. Na první pohled je patrný jiný ráz, než je tomu u chanských 汉 (tj. etnicky čínských) měst. Poté, co jsme se ubytovali, jsme procházeli uličkami kolem našeho hostelu. Nějakým zázrakem se nám povedlo ubytovat v místě, kde jsme nepotkávali ani zahraniční, ani čínské turisty – to byla opravdu příjemná změna.

Čína: Na studiích – Ta-li: uhni mi z cesty
Publikováno: 19.9.2015
V Ta-li 大理, městečku ležícím v jihočínské provincii Jün-nan 云南, jsme se snad každý den našeho pobytu probouzeli do chladného slunečného rána. Oproti rozpáleným uspěchaným velkoměstům to byla příjemná změna. Tady jsme najednou získali spoustu životního prostoru a nemuseli jsme neustále uhýbat před motorkáři, cyklisty s různými náklady, zuřivými řidiči aut a autobusů a dalšími a dalšími nástrahami.

Čína: Na studiích – Ta-li: konečně využíváme bundy
Publikováno: 5.9.2015
Po několika dnech strávených v Kchun-mingu 昆明 nastal čas, abychom se z „města věčného jara“ vydali dál. Naším dalším cílem bylo o poznání menší městečko Ta-li 大理 v jihočínské provincii Jün-nan 云南 (stejně jako Kchun-ming, hlavní město této provincie).

Čína: Na studiích – Kchun-ming: další malé vítězství
Publikováno: 15.8.2015
Když jsme sedali do autobusu, abychom se od vesnice jün-nanských národnostních menšin (čínsky Jün-nan min-cu cchun 云南民族村) dostali bez placení zbytečných poplatků k jezeru Tien-čch‘ 滇池, určitě jsme to nemysleli zle. Jenom jsme v tom horku měli už dost toho, jak se z nás kdekdo snažil vymámit peníze pro nic za nic.

Čína, Na studiích: Chu-tchiao sia – záchranáři
Publikováno: 14.11.2015
Z našeho nevinného výletu k vodopádům se stala má noční můra. Koníci stojící přes uzounkou pěšinku nad hlubokým srázem byli oproti vodopádu přes cestu ještě vlastně úplně neškodní. Jakmile jsem se dostala přes obě tyto překážky na druhou stranu, před očima se mi objevil pan domácí a jeho nadšené instrukce, kudy jít za dalšími vodopády. A protože cesta vedla k našemu hostelu jenom jedna, musela jsem se psychicky připravovat na další a další vodopády.

Čína, Na studiích: Chu-tchiao sia – loučení
Publikováno: 21.11.2015
Den odjezdu z horského ráje nadešel. Měli jsme však ještě volné dopoledne, a tak jsme se vydali na poslední průzkumnou procházku. Nemířili jsme už nikam daleko, jenom do sousedství.

Čína: Jen tak si povídáme – Ano, umím používat hůlky
Publikováno: 6.2.2016
Když jsme se na letišti s B. zamysleli nad všemi předsudky, kterými se zaobírají naši čeští kamarádi, uvědomili jsme si, že ani ti čínští nejsou tak úplně bez zkreslených představ o naší kultuře.

Čína, Na studiích: Peking – Letní palác: konečně v létě
Publikováno: 16.1.2016
Hodiny zbývající holkám (a vlastně i nám) do odjezdu už se daly celkem pohodlně spočítat, ale přece jsme se rozhodli využít je, co to půjde, a i přes neuvěřitelné horko z Pekingu prozkoumat maximum.

Čína: Na studiích - Niou-ťie: i v Pekingu jsou mešity
Publikováno: 1.11.2014
V jednom ze svých dřívějších článků jsem se už, alespoň malinko, zmínila o jedné z čínských menšinových národností – o Chuejích (chuej-cu 回族). Nemohla jsem si vynachválit jejich kuchyni a jejich přátelské a vzdělané reakce, když se dozvěděli, odkud pocházím.

Čína, Na studiích: Peking – balíme a ztrácíme se
Publikováno: 9.1.2016
Výlet na Velkou čínskou zeď jsme ve zdraví a s úžasnými zážitky měli za sebou a teď už nás kromě zábavy čekaly také přípravy na odjezd. Já a B. jsme měli plné ruce práce s balením. Ukázalo se, že sbalit rok života v Číně do jednoho kufru není záležitost na jedno odpoledne. Odvedla jsem proto T. a P. do jejich hostelu a ponechala je osudu.

Čína, Na studiích: Peking – rozpálená zeď
Publikováno: 2.1.2016
Pokračovat z rozcestí směrem do kopce jsme zvládli na jedničku. Procházeli jsme místní vesničkou, někteří si nás prohlíželi, jiní tu očividně turisty potkávali, a tak nám jenom zamávali na pozdrav. Když jsme došli na další rozcestí, zeď už se před námi začínala rýsovat. A na křižovatce se pro změnu rýsoval malý obchůdek, který kupodivu ani nebyl předražený, takže jsme doplnili zásoby vody. A také cukru v podobě nanuků. Pokud existuje závislost na nanucích, v Číně jsem jí zaručeně trpěla.

Čína, Na studiích: Li-ťiang – jídlo, suvenýry a turisté
Publikováno: 12.12.2015
Z ticha chrámu skrytého v jedné z uliček Li-ťiangu jsme opět vykročili mezi davy turistů. Většinu z nich tvořili Číňané, kteří se radostně vrhali na veškeré pochutiny – hlohem v cukrové polevě počínaje a obrovskými opékanými kostmi konče.

Čína, Na studiích: Peking – cestou necestou na zeď
Publikováno: 26.12.2015
Naše velké společné cestování se už blížilo do finiše. V ten moment to ovšem vypadalo, že cestovat budeme dalších pár týdnů – představte si skupinu čtyř otrhaných studentů, kterak sedí na obrubníku u cesty a čekají na autobus, který „by měl každou chvilku jet“.

Čína, Na studiích: Peking – jako doma
Publikováno: 19.12.2015
Po několikatýdenním cestování nás čekal návrat do Pekingu. Byl to zvláštní pocit. Po půl roce stráveném v hlavním městě nám s B. tak trochu připadalo, že se vracíme „domů“. Z Li-ťiangu 丽江 jsme se vlakem dopravili do Kchun-mingu 昆明, hlavního města provincie Jün-nan 云南, kde jsme strávili ještě několik dní. Letenky jsme kupovali narychlo, protože jsme pořád čekali, že ještě zlevní, takže byl nakonec zázrak, že se nám je vůbec podařilo sehnat.

Čína, Na studiích: Li-ťiang – mniši a cetky
Publikováno: 5.12.2015
Li-ťiang 丽江, městečko v jihočínské provincii Jün-nan 云南, má pověst pohádkové země s čistou oblohou, svěžím vzduchem a úchvatnou krajinou. To všechno skutečně Li-ťiang splňuje – a ještě něco navíc. V dnešní době je rájem – rájem pro turisty. Pokud zaplatíte osmdesát jüanů vstupné do historického centra, kromě neodbytných prodavačů už vám nic nebrání v průzkumu.

Čína, Na studiích: Li-ťiang – druhý pokus
Publikováno: 28.11.2015
Odjezd ze soutěsky Tygřího skoku jsme téměř zázrakem ve zdraví přežili a čekal nás Li-ťiang 丽江. Podruhé. Musím přiznat, že ačkoliv jsme to nikdo neřekl nahlas, nijak zvlášť jsme se do toho města netěšili. Náš pobyt před pár dny nám totiž tak nějak bohatě stačil. Bydleli jsme sice díky mé vynalézavosti hned u jezera La-š'-chaj 拉市海, ale rozhodně to nebyla žádná výhra. Mimo jiné proto, že jsme si vůbec neprohlédli historické centrum, část Li-ťiangu, kvůli které sem všichni jezdí.

Čína: Na studiích – Kchun-ming: želva v nouzi
Publikováno: 1.8.2015
Kchun-ming 昆明 nás probudil podmračenou oblohou a lehounkým cvakáním dešťových kapek na okno. Nezdálo se, že by se počasí chystalo umoudřit, a tak jsme oblékli pláštěnky a vydali se vstříc dobrodružstvím.

Čína: Na studiích: "Pij víc horké vody!"
Publikováno: 11.10.2014
Už v několika článcích jsem se dostala k tomu a samému tématu – k pití horké vody. Odmala mě děsila představa, že když jsem nemocná, musím pít horké nápoje. Daleko jednodušší a chutnější je přece namíchat si šťávu, tvrdila jsem vždycky. A potom jsem odjela do Číny.

Čína: Na studiích – Si-čchang: začíná se na nás usmívat štěstí
Publikováno: 11.7.2015
Konečně jsme seděli v autobuse. Sice jsme si museli pár jüanů připlatit, ale zato se nám nebývalou měrou zvýšila pravděpodobnost, že se dostaneme do Si-čchangu 西昌 včas, abychom stihli další navazující vlak ještě dál na jih.

Čína: Na studiích - (Ne)užitečná povolání
Publikováno: 11.4.2015
Jsem jedna z těch, kteří si nákupy zkrátka asi neumí užít. Mám většinou pocit, že bych čas věnovaný hledání něčeho, co nakonec stejně často nenajdu, mohla využít daleko efektivněji. A když už se odhodlám a do obchodů vyrazím, potřebuju čas.

Čína: Na studiích - kolik lidí potkáš...
Publikováno: 13.12.2014
Vím, že staré rčení začíná trošku jinak, ale někdy mě napadá, že i tahle jeho obměna má něco do sebe. Jsou místa, na kterých mě to napadá častěji, a pak také místa, kde mě to napadá skoro každý den. Jak už určitě tušíte, do druhého případu spadá i Čína.

Čína: Na studiích - ze Šanghaje do Chang-čou
Publikováno: 14.2.2015
Po rozloučení se se Su-čou 苏州 nás vlak unášel dál do slavné Šanghaje 上海. Šanghaj je dnes jménem, které se vybaví snad každému, zeptáte-li se na nějaké čínské město. Dříve to však bývala malá rybářská vesnička.

Čína: Na studiích - Si-an: pár pověstí na závěr
Publikováno: 13.6.2015
V Si-anu 西安 nám zbýval poslední den. Na večer už jsme totiž měli koupené lístky – ne do opery, ale na noční vlak do mého milovaného Čcheng-tu 成都.

Čína: Na studiích - Sia-men II.: Když výlet začíná pohřbem...
Publikováno: 14.3.2015
Ještě než jsem se vydala do Číny, na všelijakých reklamních plakátech jsem si všímala podivných, většinou kruhovitých budov, a nechápala jsem, proč někdo něco takového vůbec stavěl nebo dokonce ještě staví.

Čína: Na studiích - rozsypaný čaj a neposlušné pády
Publikováno: 15.11.2014
„Ty studuješ čínštinu? To jako přečteš ten rozsypanej čaj?“ „Čínštinu? Ťing ťing ťong?“ „A co, už máš z tý rejže šikmý oči?“

Čína: Na studiích - naše první kroky v Si-anu
Publikováno: 16.5.2015
Peking, město našeho ročního studijního pobytu, nepřivítal holky právě nejvlídněji. Ale ani přes všechny překážky, které nám postavil do cesty, jsme si nenechali zkazit náladu a řekli jsme si, že se na památky, na které se během prvních pár dnů nedostalo, podíváme před odletem. S případnými nezdary bylo ostatně v našem velkolepém bojovém cestovním plánu počítáno.

Čína: Na studiích - Vánoce
Publikováno: 17.1.2015
V období Vánoc a Nového roku snad každý alespoň na chvilku zavzpomíná, jaký byl loňský rok, jak a s kým Vánoce trávil a jaké to bylo. I mně to nedalo a pohled na šedivé ulice beze sněhu mi připomněl mé první Vánoce mimo domov. Vánoce v Čcheng-tu 成都.

Čína: Na studiích: v jámě lvové
Publikováno: 18.10.2014
První registrační úkony byly konečně za mnou. Zařídila jsem si účet v čínské bance, odevzdala jsem asi osm pasových fotografií a všechny další potřebné dokumenty a na pokoji vyčerpaně pročítala pokyny. Po zjištění, že se liší čínská a anglická verze, jsem se rozhodla věřit té původní, totiž čínské.

Čína: Na studiích - učení se v Číně
Publikováno: 18.4.2015
Nebylo to tak dávno, co jsem sedala do letadla směr Helsinky a přemýšlela, kde strávím noc před letem do Pekingu. Najednou jsem zjistila, že se můj pobyt v Číně kvapem blíží ke konci. A byla to jedna z těch chvil, kdy jsem se zkrátka neubránila troše té nostalgie a vzpomínání.

Čína: Na studiích – ze Si-čchangu do Kchun-mingu: štěstí pokračuje
Publikováno: 18.7.2015
Stáli jsme v Si-čchangu 西昌 u okénka na výdej vlakových lístků a nechali si zopakovat zprávu o tom, že lístky si vyzvednout nemůžeme, můžeme je pouze vrátit a pokusit se koupit jiné – na vlak, který neprojíždí trasou, kde se zřítil svah. Když paní ukázala na nekonečnou frontu, měli jsme chuť sbalit svých pět švestek a vydat se do naší další destinace, Kchun-mingu 昆明, pěšky. Naštěstí jsme ještě zůstali chvíli stát.

Čína: Na studiích - velké stěhování
Publikováno: 2.5.2015
Konec června byl ve znamení odjezdů. Už od května mi postupně odjížděli spolužáci. Blížilo se totiž zkouškové období a ti, kteří nepotřebovali žádná potvrzení o studiu a složených zkouškách zkrátka sbalili kufry a nasedli na letadlo. Další už do školy nechodili, protože jim přijeli na návštěvu příbuzní a kamarádi. Koleje postupně osiřely.

Čína: Na studiích - konečná
Publikováno: 20.12.2014
„Na konečnou? Ale co tam budete dělat, vždyť tam nic není?“

Čína: Na studiích - Čcheng-tu: jako doma
Publikováno: 20.6.2015
Náš odjezd ze Si-anu 西安 se nezadržitelně blížil. Nezbývalo, než se i s batohy přesunout městským autobusem na vlakové nádraží. Potud to bylo celkem jednoduché...

Čína: Na studiích - Chang-čou: Výlet do Dračí studny
Publikováno: 21.2.2015
Po krušném příjezdu do Chang-čou 杭州 nás čekal nabitý program. Hned zrána jsme se tedy vydali na průzkum, abychom zjistili, kde to vůbec jsme a jak se dostaneme k našemu dalšímu cíli – vesničce Lung-ťing 龙井, proslulé čajovými plantážemi.

Čína: Na studiích - Sia-men III.: zlí psi a hodní lidé
Publikováno: 21.3.2015
Náš pobyt v Jün-jung-jao 云永谣 začal poměrně netradičně pohřbem, kterého se zúčastnila valná část místních – někteří přímo v průvodu, jiní je zpovzdálí sledovali. Za chvíli ale práskání ustalo, hudba utichla a o všem mohly vyprávět pouze ulice plné červených papírků po třaskavinách.

Čína: Na studiích - Cchuan-ti-sia: útěk z Pekingu
Publikováno: 22.11.2014
Mluvím sice pouze na základě vlastní zkušenosti a postřehů od přátel a známých, ale mám dojem, že snad u každého dříve či později přijde čas, kdy potřebuje opustit hlučné velkoměsto a nadýchat se čerstvého vzduchu.

Čína: Na studiích – Kchun-ming: marné pátrání
Publikováno: 22.8.2015
Další den jsme vstávali celí nadšení. Chystali jsme se totiž objevit tajemný chrám, který tak trochu připomínal Bradavice z Harryho Pottera. Na žádné internetové diskuzi se totiž neshodli ani dva lidé na instrukcích, jak se k chrámu dostat, ale každý z nich byl přesvědčený, že kromě jeho návodu žádná jiná cesta neexistuje.

Čína: Na studiích - Si-an: klid i mumraj velkoměsta
Publikováno: 23.5.2015
Chrám Osmi nesmrtelných (Pa sien an 八仙庵) je největší taoistický chrám v Si-anu 西安. Když jsme se rozhodovali, na kterou památku vyrazíme nejdříve, byl celkem jasnou volbou.

Čína: Na studiích - výlet za krásami jihu: přípravy a první chvíle v Su-čou
Publikováno: 24.1.2015
V Pekingu nebylo špatně, ale jednou za čas se člověku zkrátka zachtělo pryč. Kamkoliv. Blížily se prázdniny kolem prvního máje a my už dávno zapomněli, jak šílené je cestovat, když mají volno i ostatní. Dlužno ale také říct, že jsme byli zase o něco chytřejší – naučili jsme se kupovat vlakové jízdenky na internetu.

Čína: Na studiích - je tady moc lidí, nedá se nic dělat
Publikováno: 25.10.2014
Existují určitě seznamy nejpoužívanějších slov, a to v každém jazyce. Učíme se, která slova používáme v naší mateřštině nejvíc. A většinou se tomu nepodivujeme, skutečně se jedná o slova, u kterých nám to přijde logické.

Čína: Na studiích - přichází-li přítel z daleka
Publikováno: 25.4.2015
... cožpak to není radostné? Už v jednom z minulých článků jsem neodolala a ocitovala první větu z Konfuciových Hovorů. Abych byla upřímná, měla jsem ji na mysli velmi často. Před mým odjezdem do Číny se mě ptal snad každý druhý: „A to za tebou budu moct přijet? To víš, když už tam budeš, tak nebudu muset shánět průvodce...“

Čína: Na studiích – Kchun-ming: město věčného jara
Publikováno: 25.7.2015
Tak jsme konečně po všech těch peripetiích dorazili do Kchun-mingu 昆明, hlavního města jihočínské provincie Jün-nan 云南. Moji kamarádi mi o Kchun-mingu hodně vyprávěli, není proto divu, že jsem se sem těšila.

Čína: Na studiích - na skok do školních lavic: přichází-li přítel zdaleka...
Publikováno: 27.12.2014
Ať už jsem v Číně cestovala jak jsem chtěla, hlavním důvodem bylo přece jenom studium čínštiny. A protože se mě poslední dobou víc a víc známých i téměř neznámých lidí ptá, jak vlastně taková výuka v Číně vypadá, zkusím to aspoň trošku vylíčit.

Čína: Na studiích - Čcheng-tu: cesta tam a zase zpátky
Publikováno: 27.6.2015
V Čcheng-tu 成都 jsme navštívili místa, o kterých už tu byla řeč v minulých článcích. Já si užívala nostalgii, ostatní členové naší výpravy zase příjemné počasí – většinu času jemně pršelo, takže nebylo takové horko, jaké tou dobou v Čcheng-tu obyčejně bývá.

Čína: Na studiích - zpět na místě činu
Publikováno: 27.9.2014
Když jsem se před odjezdem z Čcheng-tu 成都 rozhodla k finálnímu balení, zjistila jsem, že mám rozhodně víc než jen svých pět švestek.

Čína: Na studiích - Chang-čou II.: Neklid u klidného jezera
Publikováno: 28.2.2015
Z vesničky Lung-ťing 龙井 jsme se vraceli mírně rozladění. Zase nám dotěrná paní připomněla, že jsme v Číně stále turisté – a s obličejem, který mám, pro mnoho Číňanů turista zkrátka navždy budu.

Čína: Na studiích - Sia-men IV.: políčka vonící čajem
Publikováno: 28.3.2015
Při našem pátrání po tchu-lou 土楼 jsme se po chvíli snažení dostali úplně mimo turisticky atraktivní vesnici, kde neúnavně vyhrávala hudba. Čínští turisté se vesele fotili v nejrůznějším tradičním i netradičním oblečení půjčeném za nehorázné sumy. Kolem nás najednou všechno utichlo a my se po uzounké cestičce dostávali blíž k místním kopcům.

Čína: Na studiích - Chrám Nebes
Publikováno: 29.11.2014
Dny v Pekingu vesele ubíhaly. Ráno do školy, odpoledne ze školy, učit se, popovídat s kamarády... Každodenní rutinu jsme prokládali občasnými víkendovými výlety. Letní Peking, pravda, moc kouzelný nebyl.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 24. 4. 2024
svátek:Jiří
dnes:
středa 24.4.
4 °C
zítra:
čtvrtek 25.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X