www.infoglobe.cz » Čína, Na studiích: Zakázané město – místo, kde žil poslední čínský císař

Čína, Na studiích: Zakázané město – místo, kde žil poslední čínský císař

Publikováno: 23.1.2016
Na závěr velké cesty, kterou jsme s T. a P. podnikli, jsme se rozhodli jít na dvě místa, na kterých jsme sice s B. už byli, ale která rozhodně stojí za prohlídku. Prvním z nich byl romantický Letní palác (čínsky I-che-jüan 颐和园), který jsme si díky zimní atmosféře pamatovali jako pohádkové místo, ale v létě na své pohádkovosti ztrácel. Tím druhým místem bylo Zakázané město, správněji čínsky Ku-kung, což doslova znamená „Starý palác“.

Já a B. jsme ho navštívili už před nějakou dobou také v zimě (v období Svátků jara – čínský nový rok). Nikde ani noha, všichni byli doma s rodinami, jenom my se procházeli zimním Pekingem a oblékali na sebe, co se dalo, protože bylo asi mínus patnáct stupňů. Prohlídka legendárního Ku-kungu, palácového komplexu, o kterém jsme se doposud jen učili, byla v té době nezapomenutelná.

Zakázané město

Teď však bylo léto, čtyřicet stupňů ve stínu a na sluníčku by se dala smažit vejce. I přesto jsme nemilosrdně T. a P. vytáhli na další výlet po Pekingu. Ku-kung leží přímo v jeho centru už od 15. století. To, co si můžeme prohlédnout, však vzniklo především až v 18. století. Jako „zakázaný“ je tento komplex označován proto, že sem mohly jen osoby, které se pohybovaly v okruhu císaře a jeho rodiny. Protože zde žil císař, byla dokonce platná vyhláška, podle které žádné budovy nesměly být vyšší než zdejší paláce. Ačkoliv to dnes už samozřejmě neplatí a Peking se plní vysokými budovami, Ku-kung má stále své kouzlo. I v těch čtyřiceti stupních.

Zakázané město

Pokud bychom chtěli vidět více z cenných sbírek, které zde kdysi bývaly, museli bychom až na Tchaj-wan 台湾, kam je odvezl Čankajšek, když po prohrané občanské válce s komunisty na ostrov uprchnul. Oproti dřívějším dobám tak Ku-kung pozbyl na svém lesku – část sbírek byla ukradena a je už dlouho neobydlený. Jeho posledním obyvatelem byl Pchu-i 溥, člen vládnoucího mandžuského rodu Aisin Gioro, poslední čínský císař. Dříve, než do Ku-kungu zamíříte, zkuste si najít chvilku a zhlédnout film Poslední císař režiséra Bertolucciho, který vypráví o pohnutém osudu tohoto panovníka – panovníka, který o svou moc přišel v pouhých osmi letech. A až se budete procházet rozlehlými nádvořími a nahlížet do všech síní, možná si tu představíte právě tohoto malého chlapce, který žil v Zakázaném městě jako ve vězení.

Zakázané město

Dnes sem proudí nekonečné davy turistů a není proto jednoduché vychutnat si atmosféru dříve posvátného místa. Navíc spolu s davy návštěvníků roste i vstupné – v současnosti se pohybuje okolo 60 jüanů, v zimní sezoně kolem 40 jüanů. Přese všechno je však Ku-kung (Zakázané město) jednou z dominant hlavního města Číny, kterou zkrátka nelze nenavštívit. Ani když je venku vedro a smog.

GPS: 39°54'58.8"N 116°23'50.1"E

Text: Hana Bašová

Foto: Hana Bašová, Wikimedia Commons: Shizhao



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Čína: Hong Kong asijský – VIDEO
Publikováno: 16.5.2017
Už jsem vám ukázal, že Hong Kong se pyšní stovkami mrakodrapů a obrovským bohatstvím. U moderny to ale naštěstí nekončí. Pokud budete pozorní, všimnete si i spousty detailů. Detailů, které mnohem častěji povedou k Asii než k naší západní kultuře.

Čína: Hong Kong jako moderní metropole – VIDEO
Publikováno: 9.5.2017
Když jsem se několika lidí ptal, jak se jim líbilo v Hong Kongu, nikdo mi nebyl schopný konkrétně odpovědět. Říkali, že to bylo úžasné, hodně silné, intenzivní nebo divné. Po týdnu, který jsem v jednom z nejdůležitějších přístavů světa strávil, jsem na tom podobně. Dokážu ale říct, že Hong Kong je plný kontrastů, paradoxů a rozhodně stojí za návštěvu.

Čína – co je dobré vědět
Publikováno: 13.2.2016
Při svém druhém studijním pobytu v Číně jsem už byla samozřejmě o něco málo chytřejší než při tom prvním. A vlastně i před tím prvním jsem si vyslechla mnoho rad od starších spolužáků. „Snaž se moc nepoužívat látkové kapesníky.“ „Hlavně nezapichuj hůlky do jídla.“

Čína: Jen tak si povídáme – Ano, umím používat hůlky
Publikováno: 6.2.2016
Když jsme se na letišti s B. zamysleli nad všemi předsudky, kterými se zaobírají naši čeští kamarádi, uvědomili jsme si, že ani ti čínští nejsou tak úplně bez zkreslených představ o naší kultuře.

Čína: Jen tak si povídáme – Ne, skutečně nejsou všichni stejní
Publikováno: 30.1.2016
A bylo to tady – den odjezdu pro nás i pro T. s P. Holky se pomalu chystaly jít k letadlu, zatímco já a B. jsme měli ještě pár chvil, než opět opustíme území Číny. Jak už to bývá, před očima nám běžely všechny – především ty hezké – zážitky, které se nám při ročním pobytu a následném cestování přihodily. A napadalo nás také, že teď už se i T. s P. budou potýkat s všudypřítomnými dotazy ohledně Číny.

Čína, Na studiích: Peking – balíme a ztrácíme se
Publikováno: 9.1.2016
Výlet na Velkou čínskou zeď jsme ve zdraví a s úžasnými zážitky měli za sebou a teď už nás kromě zábavy čekaly také přípravy na odjezd. Já a B. jsme měli plné ruce práce s balením. Ukázalo se, že sbalit rok života v Číně do jednoho kufru není záležitost na jedno odpoledne. Odvedla jsem proto T. a P. do jejich hostelu a ponechala je osudu.

Čína, Na studiích: Peking – Letní palác: konečně v létě
Publikováno: 16.1.2016
Hodiny zbývající holkám (a vlastně i nám) do odjezdu už se daly celkem pohodlně spočítat, ale přece jsme se rozhodli využít je, co to půjde, a i přes neuvěřitelné horko z Pekingu prozkoumat maximum.

Čína, Na studiích: Peking – cestou necestou na zeď
Publikováno: 26.12.2015
Naše velké společné cestování se už blížilo do finiše. V ten moment to ovšem vypadalo, že cestovat budeme dalších pár týdnů – představte si skupinu čtyř otrhaných studentů, kterak sedí na obrubníku u cesty a čekají na autobus, který „by měl každou chvilku jet“.

Čína, Na studiích: Peking – jako doma
Publikováno: 19.12.2015
Po několikatýdenním cestování nás čekal návrat do Pekingu. Byl to zvláštní pocit. Po půl roce stráveném v hlavním městě nám s B. tak trochu připadalo, že se vracíme „domů“. Z Li-ťiangu 丽江 jsme se vlakem dopravili do Kchun-mingu 昆明, hlavního města provincie Jün-nan 云南, kde jsme strávili ještě několik dní. Letenky jsme kupovali narychlo, protože jsme pořád čekali, že ještě zlevní, takže byl nakonec zázrak, že se nám je vůbec podařilo sehnat.

Čína, Na studiích: Peking – rozpálená zeď
Publikováno: 2.1.2016
Pokračovat z rozcestí směrem do kopce jsme zvládli na jedničku. Procházeli jsme místní vesničkou, někteří si nás prohlíželi, jiní tu očividně turisty potkávali, a tak nám jenom zamávali na pozdrav. Když jsme došli na další rozcestí, zeď už se před námi začínala rýsovat. A na křižovatce se pro změnu rýsoval malý obchůdek, který kupodivu ani nebyl předražený, takže jsme doplnili zásoby vody. A také cukru v podobě nanuků. Pokud existuje závislost na nanucích, v Číně jsem jí zaručeně trpěla.

Čína: Na studiích - Cchuan-ti-sia: útěk z Pekingu
Publikováno: 22.11.2014
Mluvím sice pouze na základě vlastní zkušenosti a postřehů od přátel a známých, ale mám dojem, že snad u každého dříve či později přijde čas, kdy potřebuje opustit hlučné velkoměsto a nadýchat se čerstvého vzduchu.

Čína: Na studiích - Niou-ťie: i v Pekingu jsou mešity
Publikováno: 1.11.2014
V jednom ze svých dřívějších článků jsem se už, alespoň malinko, zmínila o jedné z čínských menšinových národností – o Chuejích (chuej-cu 回族). Nemohla jsem si vynachválit jejich kuchyni a jejich přátelské a vzdělané reakce, když se dozvěděli, odkud pocházím.

Čína: Na studiích - pekingské přivítání
Publikováno: 9.5.2015
I když jsme se snažili, nepodařilo se nám objednat úplně ideální počasí. Smog, tak jako nepropustná poklička, držel nad Pekingem žár a snažil se nás vyčerpat. Ale my se nedali.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 29. 3. 2024
svátek:Taťána
dnes:
pátek 29.3.
6 °C
zítra:
sobota 30.3.
11 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X