www.infoglobe.cz » Čína: pohledem novináře XVII: Klášter Ta'er 2

Čína: pohledem novináře XVII: Klášter Ta'er 2

Publikováno: 8.9.2012
Klášter Ta'er stojí na svém místě pod horami nedaleko hlavního města provincie Qinghai už od roku 1560. Hlavní křídla září barvami, hemží se mnichy, ale budovy s kudrnatými střechami, které stojí výš v kopcích, už tak živě nevypadají. V minulosti tu prý žilo asi 3 000 mnichů. Dnes jich tu je pětina.

V 50. letech totiž Číňané a Mao Ce-tungova „kulturní revoluce“ nemilosrdně zničili vše staré, tradiční a náboženské, co nezapadalo do jejich představy ideální komunistické společnosti. Tibetské buddhistické kláštery se svými hluboce zakořeněnými náboženskými tradicemi se staly jedním z hlavních terčů systematického „vymítání ďábla“. Mao Ce-tungovy Rudé gardy nechaly stát pouhý zlomek  klášterů a všechny ostatní byly i s částí svých obyvatel pohřbeny.

S rekonstrukcí zdevastovaných buddhistických sídel se začalo až v 80. letech minulého století. Čínská vláda se v rámci „otevírání západu“ pustila i do snahy o „zachování a rozvoj původní tibetské kultury i náboženství“. Opravy staletých paláců rozhodně nefrčí tak rychle jako stavby dálnic a železnic, výsledek je ale přeci jen vidět a my novináři jsme tu opět od toho, abychom doma hlásali, jak se Peking stará.

Klášter Ta´er patří k jedněm z těch, do kterých se investovalo hodně. Navíc, jak nám zdůrazňuje průvodkyně, dostává na svůj provoz štědrý obnos od státu a samotní věřící taky nejsou lakomí. Zdrojem financí jsou jistojistě i turisté – najdeme tu dokonce i velký obchod se suvenýry a kavárnu s terasou a výhledem do kraje.

Typickou výzdobou jsou sošky Buddhy ve žluté čepici, které vypodobňují Congkhapu, zakladatele sekty Žlutých čepic, jejíž hlavou je dnes dalajláma. Congkhapa se narodil sto let předtím, než se začal budovat klášter, a to právě v místě jeho rodiště. Nejkrásnější a nejcennější chrám komplexu má pozlacenou střechu – sluníčko tu odráží paprsky od 100 kilogramů zlata. Bez tmavých brýlí se ten pohled ani nedá snést.

Kochám se vší tou krásou, ale pozlátka už bylo dost a turistů na qinghajské poměry také. Chci vidět něco víc a vím, kam se vydat. Nenápadně se vytratím ze skupinky kolegů a vydám se po nejbližších kamenných schodech směrem do kopce. Po pár krocích už si užívám úžasný panoramatický pohled a těším se, co uvidím úplně nahoře, mimo všechny hlavní paláce, chrámy a cesty.

Po obou stranách schodiště stojí domky, terasovitě nastavěné nad sebou. Na jejich opravu zatím asi peníze nevyzbyly – jsou otlučené a vybledlé, o to víc mě berou za srdce. Stoupám nahoru úplně sama, vypadá to, že tu nikdo nežije, potkávám jen pár zrzavých koček na římsách. Konečně poslední schod a já se ocitám v obyčejné zahradě, kde se pasou ovce, a v dálce vidím tři stařičké mnichy, kteří sedí pod stromem. Nechci je vyrušit, tak se jen kochám výhledem a užívám si poklidnou atmosféru jakoby stranou od civilizace, která je pár metrů pod námi.

Pohled na hodinky je neúprosný, za pár minut máme odjezd. Ještě jednou se tedy otočím a klušu po schodišti zpátky. Najednou míjím uzoučkou uličku za jedním z domečků, kterou se pomaličku pohybuje letitý mnich. Je shrbený, nevidí mě, myslím si, namířím objektiv a cvaknu, nemůžu odolat. Zvuk foťáku mě ale prozradí a než se vzpamatuju, prolétne mi těsně kolem hlavy obrovský kámen a mnich začne hlasitě nadávat a hrozit. Utíkám, co mi nohy stačí, nechtěla jsem ho urazit, ale reakce mě opravdu šokovala – stačilo pár centimetrů a měla jsem díru v hlavě. Jak je vidět, i buddhističtí mniši se dokážou pěkně rozzuřit.

 

Text/foto: Andrea Fantová

 



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Čína: pohledem novináře XIII: Provincie Qinghai - ve škole
Publikováno: 11.8.2012
Náš autobus se konečně dokodrcal na konec dlouhatánské jílové polní cesty, ve kterou se zhruba před hodinou změnila jako mávnutím kouzelného proutku moderní šestiproudá dálnice. Mé obavy, že skončíme na střeše, se naštěstí nenaplnily, projeli jsme posledním lesíkem a před námi se vylouplo fotbalové hřiště zprava a zelený dvůr zleva. Všemu vévodila přízemní ošuntělá, omlácená šedivá budova - škola.

Čína: pohledem novináře XV: Thangka
Publikováno: 25.8.2012
Provincie Qinghai mě okouzluje na každém kroku, nebo spíše na každém ujetém kilometru. Směsice buddhismu a muslimského světa pokorně vegetující pospolu je neuvěřitelně zajímavým jevem, obzvláště pro novináře z daleké, zrychlené, často neosobní a netolerantní Evropy. Tentokrát míříme do údolí, které skrývá oblast Rebkong, centrum tibetského umění v provincii.

Čína: pohledem novináře V. - Život v pekingských ulicích
Publikováno: 16.6.2012
Z okénka autobusu jsme Peking zhlédli křížem krážem, autentickou atmosféru ulic a uliček a těch statisíců lidí v nich jsme ale nasáli až v roli pěších turistů a pak samozřejmě po „večerce“, tedy když skončila oficiální večeře s vybranými potentáty a naše znavené průvodkyně zmizely za dveřmi hotelového pokoje.

Čína: pohledem novináře II. - Velká čínská zeď
Publikováno: 19.5.2012
Být v Číně a nenavštívit Velkou čínskou zeď se rovná barbarství. V oficiálním programu, který pro nás čínská vláda sestavila, je tento výlet přesto jen alternativní a musíme si ho vyloženě zasloužit. Od časného rána proto sedíme v rudém sále sídla Komunistické strany Čínské lidové republiky a tváříme se, že posloucháme propagandistické referáty zapálených řečníků.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 4. 2024
svátek:Irena
dnes:
úterý 16.4.
5 °C
zítra:
středa 17.4.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X