www.infoglobe.cz » Čína - Yangshuo a jeho kouzelné okolí

Čína - Yangshuo a jeho kouzelné okolí

Publikováno: 5.9.2010
Pokud se chcete na chvilku zapomenout na místě, kde čas běží trochu jiným tempem, kde každodenní shon a stres nemá celkem žádnou šanci, pak jste na správné adrese. Yangshuo. Na čínské poměry, v malém městečku, ležícím v přírodním krasu na řekách Li a Yulong.

Počet obyvatel v Yangshuo neustále kulminuje. Většinou se drží na hranici 300 000, avšak se pravidelně mění, neboť se stalo slavnou destinací turistů, kteří zde vyučují toliko žádanou a potřebnou angličtinu, a to i během opravdu horkého léta, kdy se zde sjíždějí i obyvatelé dalších čínských měst na speciální výukové kurzy. Místní učitelé tak pocházejí z různých zemí, a kromě rodilých mluvčích se na postech učitelů můžete setkat s Belgičany, Holanďany nebo například Švédy či dalšími Skandinávci.

Ti zde nemusí jenom vyučovat, ale velké množství z nich zde provozuje různé druhy barů a trvale zde žijí. Krásným příkladem je malebný Trippers Carpe Diem neboli Trippers Guest House, který se nachází zhruba dva kilometry od pomyslné hranice města. Jeho vlastníky jsou zcestovalý Belgičan Tripper se svou čínskou chotí a kromě přátelského přijetí, rad a čínské či evropské kuchyně nabídnou i ubytování v jednom z připravených pokojů, ze kterých je úžasný výhled na civilizací neposkvrněnou přírodu. Při zpáteční cestě do města je pak možné navštívit kdysi tajnou pláž "Secret Beach" na řece Li. 

 

Ale pojďme se na chvilku podívat zpět do mírumilovného města Yangshuo. To je tvořeno dvojicí hlavních ulic, které jsou propojeny stovkou postranních uliček, ve kterých nechybí obchůdky, internetové kavárny, hotely či hostely a samozřejmě tržiště. Kromě různých druhů koření, větviček ze vzácných stromů či jejich kořenů, zde lze sehnat různé druhy zeleniny a ovoce, a to sušené či čerstvé. Stejně tak je tomu i s masem, přičemž kromě ryb, šneků a raků zde lze nakoupit kuřecí, vepřové, hovězí maso nebo dokonce psí. A jelikož jsou právě psi místní pochoutkou, která je o mnoho dražší, jsou chováni v malých voliérách a zabíjí se až na základě přání a výběru zákazníka.

Je-li řeč o tržištích, nelze opomenout upomínkové předměty, jako jsou hůlky z různých materiálů a rohy z vodních buvolů, kterých je kolem městečka nepočitatelně. Nechybí ani levné šperky z tibetského stříbra, které je svým vzhledem podobné spíše cínu (nejedná se totiž o původní tibetské stříbro, nýbrž o stříbřené železo). Ani západní civilizací ovlivněné Yangshuo bohužel nezapomíná na své kořeny, a tak nemůžou chybět padělky všeho druhu, od nekvalitně vyrobených hodinek, přes kabelky až po oblečení. Nedílnou součástí nakupování je pak samozřejmě toliko oblíbené smlouvání o ceny, přičemž se dá dostat i na 20% původně vyřčené ceny! Většinou se však dá snadno domluvit na méně jak polovičce avizované hodnoty.

Mezi nabízené produkty a služby patří také možnost svést se na bambusovém voru po proudu řeky Li, nebo si zapůjčit kolo. Těch je zde nespočet! Od "skládaček" po horské nebo dokonce tandemové. Je jen nutné si dát v rušném provozu pozor. To, že jsou ulice plné značek a semaforů ještě totiž nemusí znamenat, že je někdo respektuje. V úzkých uličkách, ale i na širokých hlavních tazích mezi městy, totiž křižují osobní automobily, autobusy i motorky. Červená zde však neznamená stůj, plná čára není zdí a přikázaný směr jízdy rozhodně nic nepřikazuje. Velmi snadno zde lze potkat automobil předjíždějící zleva i zprava nebo dokonce jedoucí v protisměru! Od čeho jsou koneckonců odstavné pruhy, že?

Za neustálého zvuku klaksonů lemují ulice i stáda vzduchem chlazených dvoutaktů. Zapomeňte však na romantické značky jako italská Vespa či Lambretta. Na skútrech místních značek Ianshe, Luyuan či Guany totiž nepotkáte krásnou slečnu z 50. let minulého století nebo zamilovaný pár, ale celou čtyřčlennou rodinu včetně psa a nákupu! O něčem takovém, jako je přilba samozřejmě nemůže být ani řeč. Co ovšem nechybí je deštník, případně malý slunečník, kterými se místní dámy kryjí před slunečními paprsky i během jízdy. Bílá pleť jako z alabastru je totiž nejatraktivnější….

Pokud místní tržiště a obchůdky unaví, je na čase se po dobrém jídle nebo spánku vydat vstříc dalším aktivitám. Kromě turistiky či cyklistiky, si zde lze pronajmout raft na divoké části řeky, či kánoe na té poklidnější. Odvážnější mohou studovat bojové sporty nebo vyrazit na místní vápencové skály. Je zde totiž více jak 300 značených a jištěných cest a sehnat zde jističe či instruktora je více než hračkou. Horolezectví si zde našlo své čestné místo v roce 1992, kdy do krásného Yangshuo dorazil americký horolezec Todd Skinner. Snad právě proto se zde využívá americká klasifikace cest (5.0 až do 5.15b). Od roku 2001 zde funguje Australany provozovaná společnost Chinaclimb, ale při procházkou středem města narazíte i na X-Climber či Spiderman Climbing. Slavným místem nejenom pro horolezce, ale i milovníky výšlapů a vyhlídek je Moon Hill (Yuèliàng Shān). Právě zde Todd Skinner vyznačil v převisech své nejznámější horolezecké cesty.

 Tento skalní most se nachází zhruba 8 km od hranice městečka a od příjezdové cesty na jeho vrchol zabere strmý výšlap zhruba půl hodiny. Výhled však stojí za to. V okolí Yangshuo lze však narazit na další lokální atrakce, jako jsou jeskyně (Assembly Dragon Cave, Green-Lotus Cave), mosty či noční rybaření. Lze také doporučit Ancient Guilin Show či výlet do rýžových teras Long Ji, které se nacházejí asi 200 km od města. Mějte jen na paměti, že místní mapy nedodržují žádného měřítka… Proč také, že?

A jaké je v dosti živém Yangshuo stravování a noční život? Jak již bylo řečeno, městečko je slavnou destinací cestujících "baťůžkářů", respektive cestovatelů, ze západu a proto zde, kromě tradičních místních restaurací, narazíte i na pizzerie či místa, kde vám bez problému připraví steak či klasickou západní kuchyni. Asi nejlepší takovouto restaurací je vyhlášený Rock´n´ Grill, případně 7th Heaven Cafe. Co se nočních barů týče, stačí si vybrat dle libosti hudby od reagge po dance či techno, případně i živá vystoupení, přičemž v některých případech doslova uhrane místní popová scéna.

Mějte však na paměti, že ať už budete jíst či pít cokoli, váš žaludek se jen tak nepřizpůsobí. A proto několik balení živočišného uhlí a několik plat dalších vhodných léčiv bude zcela namístě, neb na míse budete trávit času opravdu dost (a to v tom lepším případě, neboť z 90% narazíte na záchod turecký). Další rada zní zcela jednoduše: nesplachujte toaletní papír! Ten patří do odpadkového koše. Věřte, že jinak toaletu stoprocentně ucpete a volat čínského instalatéra není nic, čím byste chtěli v potupě trávit své odpoledne, případně celý den…

Text a foto: Amy Challen a Jan Lidmaňský

 



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Čína: Jak to všechno začalo - čokoláda, sýr a jahodové knedlíky
Publikováno: 24.5.2014
Asi tak by vypadaly první tři příčky seznamu jídel, která mi v Číně chyběla. Samozřejmě člověk po chvíli pátrání přijde na to, že IKEA je od kampusu jen hodinu jízdy autobusem (s pobytem v Číně se mi velmi změnil náhled na to, jaká vzdálenost je ještě brána jako „nedaleko“) a že si může čokoládu i nějaký ten sýr koupit, pokud si chce přilepšit.

Čína: Z Čchang-ša do Cheng-jangu
Publikováno: 14.12.2013
Když jsme zakoupili lístky, které nám zaručovaly, že budeme moci odjet z národního parku Čang-ťia-ťie, ani jsme neprotestovali, když jsme zjistili úplný stav věcí: ve znacích natisknutý nápis wu-cuo celkem jasně říkal, že se s největší pravděpodobností během cesty neposadíme.

Čína: Čang-ťia-ťie II: jak se dostat z davu?
Publikováno: 7.12.2013
Rozhodli jsme se dát parku ještě jednu šanci a začít z druhého konce – od jihu. Také jsme dodrželi naše rozhodnutí vyhýbat se schodům, a tak jsme se dali cestou podél řeky.

Čína: Čang-ťia-ťie I: krajina Avataru a schodů
Publikováno: 30.11.2013
První naše dojmy z národního parku Čang-ťia-ťie tedy nebyly přímo pozitivní. Pozitivní ovšem nebyly ani dojmy následující. U vchodu jsme potkali ženštinu, která vehementně nabízela úžasné ubytování v hotelu přímo v parku za cenu, o kterou jsme i v neturistických oblastech museli smlouvat.

Čína: Kuej-jang: "Tady cizince neubytujeme!"
Publikováno: 23.11.2013
Po devítihodinové jízdě vlakem jsme vystoupili na nádraží v Kuej-jangu, hlavním městě provincie Kuej-čou. Jaké bylo naše překvapení, když se nás nepokusil porazit horký závan venkovního vzduchu jako v Čchung-čchingu! Nedá se sice říct, že by nebylo vedro, ale foukal mírný vítr a celkově bylo o mnoho příjemněji.

Čína: Čchung-čching: odjezd z výhně
Publikováno: 16.11.2013
Na další den jsme se utvrdili v tom, že dopátrat se v Číně směru, kterým chcete jít nebo jet, není vůbec jednoduché. Jestli tady totiž něco frčí, je to koncept mien-c' – tváře. Určitě máme něco podobného i v Čechách – jde zkrátka o to, že nechcete ztratit před druhými lidmi tvář.

Čína: Čchung-čching: "Batmanovo město bez Batmana"
Publikováno: 9.11.2013
Vlak K625 z Čcheng-tu do Čchung-čchingu byl poměrně... zajímavý dopravní prostředek. Protože ale bylo zapnuté jen každé druhé světlo a protože jsme byli k smrti utahaní, jen jsme se složili na sedadla (netradičně prázdná, vytrvalo jen pár nejodhodlanějších). Nerozhlíželi jsme se nalevo ani napravo, protože nevědomost je někdy základem úspěchu, a usnuli jsme neklidným spánkem.

Čína: Čcheng-tu - čekání na Godota
Publikováno: 2.11.2013
Čcheng-tu už jsme oba znali poměrně dobře, a tak jsme se po důkladném spánku vydali do bambusového parku u univerzity, kde jsem studovala. Posilněni sladkým vodním melounem jsme vytyčili další cíl: mešita na západ od náměstí Tchien-tu.

Čína: Ze Sung-Pchanu do Čcheng-tu
Publikováno: 26.10.2013
Cesta do Sung-pchanu trvala asi tři hodiny. Jakmile jsme vystoupili z autobusu, uvědomili jsme si, že jsme v super turistické oblasti. Ačkoliv se noc ještě neblížila, už předem jsme se obávali předraženého ubytování.

Čína: Žuo-er-kaj - dobří lidé ještě nevymřeli
Publikováno: 19.10.2013
Lao-pan našeho hotelu (dá-li se naše obydlí nazvat hotelem) se zapřísahal, že autobus do naší další destinace - Žuo-er-kaj (městečka známého také pod jménem Zoige) jede o půl sedmé ráno.

Čína: Lang-mu-s’ II.
Publikováno: 12.10.2013
Počasí jako by nás chtělo odměnit za útrapy předchozího dne, a tak jsme se probudili do slunečného rána. Zjistili jsme také, že přes noc úplně rozkopali hlavní cestu ve vesnici, takže jsme si zvesela zaskákali přes nově vzniklé příkopy.

Čína: Lang-mu-s’ I. – na hranicích
Publikováno: 5.10.2013
Cesta autobusem ubíhala vcelku rychle, obloha se začínala vyjasňovat a nám se otevřel pohled do překrásné široširé krajiny. Čím dál víc jsme se nořili mezi vysoké horské štíty porostlé trávou, kterou spásala stáda jaků a hbitých koz.

Čína: Ze Sia-che do Che-cuo: cesta plná (ne)příjemných překvapení
Publikováno: 29.9.2013
Za deště jsme po prohlídce kláštera Labrang usínali a za deště jsme se také probouzeli. Byli jsme celkem rádi, že jsme se rozhodli opustit náš původní záměr přespat ve stepi.

Čína: Sia-che: cesta přes čínskou Mekku
Publikováno: 28.9.2013
Je horko. Sedíme v autobusu a namačkaní u okénka se snažíme osvěžit proudícím větrem. Dálnici co chvíli vystřídá prašná cesta s nesčetnými výmoly. Celí naklepaní vystupujeme na krátkou zastávku v městečku Lin-sia.

Čína: Tchien-Šuej - voda s nebesy
Publikováno: 21.9.2013
Z Pching-liangu nás čekala cesta do dalšího města v provincii Kan-su – do Tchien-šuej. Název tohoto města doslova znamená „nebesa – voda“ (天水), a byla to první myšlenka, která nám vytanula na mysli, když jsme po neuvěřitelně dlouhé jízdě autobusem skočili rovnou do kaluže vytvořené vytrvalým deštěm.

Čína, Cheng-jang: chrám ve výhni
Publikováno: 21.12.2013
Jak jsme se předchozího dne nad talířem la-mien usnesli, tak jsme také udělali. Hned ráno jsme nasedli na městský autobus k řece Siang-ťiang. Jakmile jsme vystoupili, spatřili jsme náš cíl – ostrov Tung-čou. Jelikož se skutečně jedná o ostrov, jediná přístupová cesta je právě po řece.

Čína: Nan-čchang
Publikováno: 28.12.2013
Kolem sedmé hodiny ráno druhého dne jsme se ocitli v Nan-čchangu, hlavním městě provincie Ťiang-si, ve městě s bohatou historií.

Čína: Che-fej: město spravedlivého soudce Paoa
Publikováno: 4.1.2014
Vlak, přestože působil velmi, velmi unaveným dojmem, nás v pořádku dovezl do Che-feje, hlavního a největšího města v provincii An-chuej.

Čína: Jak to všechno začalo - kterak se z cizinců herci stali...
Publikováno: 26.4.2014
Ačkoliv nadpis vypadá slibně, nebude bohužel následovat sáhodlouhý popis mé hvězdné herecké kariéry. Jak jsme starouškům v minulém díle slíbili, přišli jsme další den na další „divadelní zkoušku“.

Čína: Jak to všechno začalo - „Přicházejí-li k nám přátelé z daleka...“
Publikováno: 19.4.2014
Po peripetiích se zápisem v kanceláři jsem za sebou měla celkem zdárně první týden. Nemusela jsem se bát o střechu nad hlavou, postupně jsem poznávala novou spolubydlící a naše nové domácí mazlíčky – šváby.

Čína: Jak to všechno začalo - sysifovská práce
Publikováno: 12.4.2014
Nasedám do autobusu z letiště směrem k mé univerzitě. A protože v Pekingu je dopravní zácpa snad v každou denní dobu, mám spoustu času na vzpomínání. Jak že to tenkrát vlastně bylo? Už jsem se zabydlela, nakoupila pár nezbytností pro základní přežití... a potom vlastně už jen napjatě čekala, až se objeví moje spolubydlící.

Čína: Jak to všechno začalo - Kampus: bydlím v džungli
Publikováno: 5.4.2014
Už čekám ve frontě na lístky z pekingského letiště. Potom stačí nasednout do toho správného autobusu a za necelou hodinku budu na místě. Jsem zvědavá na svoje nové bydlení, na kampus univerzity i na jeho okolí. Nedá mi to a moje vzpomínky opět zabloudí o dva roky nazpět, do „mého“ kampusu v Čcheng-tu.

Čína: Jak to všechno začalo - tady ale nebydlíte
Publikováno: 29.3.2014
Fronta na oválné razítko se zdá nekonečná. Ale pak už si jenom vyzvednu kufr, nasednu na autobus z letiště a nechám se odvézt ke své univerzitě. Všechno hezky podle plánu, jenom k tomu připočítat čekání ve frontách a nebo v pekingské zácpě. Ale pokud mi paměť slouží, před dvěma roky v Čcheng-tu to zdaleka tak hladce nešlo...

Čína: Cou-čcheng: ještě kousek a kruh se uzavře
Publikováno: 15.3.2014
Předchozí den v Čchü-fu nás bohužel ve srovnání s místy, která jsme už navštívili, příliš nezaujal. Možná kdyby kolem hrobky velkého Konfucia nestály davy fotek chtivých Číňanů a kdyby za projití hřbitova rodiny Kchungů nebylo požadováno vstupné za lidových 40 jüanů, byl by výsledný dojem o malinko lepší.

Čína: Čchü-fu - Konfuciovo město
Publikováno: 8.3.2014
Při procházení deníku jsem objevila tuhle poznámku: „Čchü-fu, příjezd okolo 00:00“. Moc dobře se na tu chvíli pamatuji. Bylo poměrně chladno, tma jako v pytli, a hned u východu z nádraží se na nás vrhli ziskuchtiví taxikáři. Už z principu bylo třeba je odmítnout. Pak ovšem nezbývalo než doufat, že neměli pravdu a že se dá ubytování sehnat i v okolí nádraží...

Čína: Che-ce
Publikováno: 1.3.2014
Ačkoliv už jsem se chystala líčit, kterak jsme v Che-ce k ubytování přišli, neměla bych opomenout ani cestu vlakem. Seděli jsme v mírně přeplněném vagónu a povídali si česky, což samozřejmě upoutalo pozornost našich spolucestujících. Naproti nám seděla parta neustále se smějících pánů, kteří nás hodnou dobu sledovali, až se nakonec odvážili zeptat, odkud že to vlastně jsme.

Čína: Z Kchaj-fengu do Che-ce
Publikováno: 15.2.2014
Další den strávený v Kchaj-fengu byl ve znamení duchovna. Navštívili jsme nejprve asi pět mešit, protože v Kchaj-fengu je početná komunita čínských muslimů. Překvapil nás také zanedbaný polorozbořený kostel, v němž probíhalo svatební focení. Celý okruh jsme završili buddhistickým chrámem.

Čína: Kchaj-feng: neturistické zážitky
Publikováno: 8.2.2014
V Kchaj-fengu se nám líbilo od samého začátku. Tedy, zase abych nepřeháněla, úplně od začátku ne, protože jsem jako rozmazlená holka ze Západu prskala nad faktem, že v hotelu v našem pokoji po předchozích hostech ani nezametli.

Čína: Po-Čou III: neexistující chrám
Publikováno: 1.2.2014
Po-čou se s námi rozhodlo rozloučit stylově. Vypravili jsme se ke chrámu Mu-lan cch', tedy chrámu, který měl sloužit uctění památky slavné čínské hrdinky Mu-lan. Možná někteří zaslechli její jméno díky slavné Baladě o Mu-lan. Mu-lan je dodnes vzorem tradiční čínské synovské (a dceřinné) oddanosti (čínsky siao).

Čína: Po-čou II: schovejme se pod zem!
Publikováno: 25.1.2014
Náš spánek byl tu noc sice přerušovaný, ale i přesto poměrně osvěžující, a tak jsme neváhali a brzy zrána vyrazili prozkoumat další památky v Po-čou. Tiše jsme doufali, že čím dříve vstaneme, tím menší horko nás bude provázet.

Čína: Po-čou I: když se daří...
Publikováno: 18.1.2014
Cesta do Po-čou se ukázala jako poměrně zábavná záležitost. Na rozdíl od vlaků v Číně nefrčí autobusové řády na internetu, nejspíše proto, že – alespoň podle vysvětlení, které mi bylo podáno – autobusy jsou soukromé.

Čína: Šou-sien: kdo je tu zajímavější?
Publikováno: 11.1.2014
Už o našem příjezdu věděl i místní policista, takže jsme se mohli bez obav potulovat městem. Šou-sien je obývaný poměrně velkou komunitou Chuejů, které jsme si oblíbili nejenom díky jejich kultuře, ale i díky jejich milému přístupu. Vydali jsme se tedy do ulic a pátrali po jejich mešitách.

Čína: SIA-CHE: klášter Labrang
Publikováno: 14.9.2013
Už byl večer, když jsme opustili naši ubytovnu a vydali se směrem ke klášteru Labrang. Jedná se o jeden ze šesti hlavních klášterů sekty Gelugpa tibetského buddhismu, známé také pod označením „sekta Žlutých čepic“.

Čína: Pching-liang na východě provincie Kan-su
Publikováno: 7.9.2013
„Vstávat, vstávat, vystupovat, jsme v Pching-liangu!“ Člověku chvilku trvá, než se probudí natolik, aby si uvědomil, že to není sen, ale že se ho čínský průvodčí pokouší upozornit, že je tam, kam si přál dojet, a je na čase opustit vyhřáté místečko v lůžkovém vagónu.

Čína: dlouhá cesta VI. - Jin-čchuan I. aneb cestovatelské útrapy
Publikováno: 15.6.2013
Peking – Ta-tchung – Hohhot... a následovat měl Jin-čchuan. Omámení radostí, že se nám vůbec lístek na vlak podařilo sehnat, nijak blíž jsme ho nezkoumali.

Čína: pohledem novináře XIII: Provincie Qinghai - ve škole
Publikováno: 11.8.2012
Náš autobus se konečně dokodrcal na konec dlouhatánské jílové polní cesty, ve kterou se zhruba před hodinou změnila jako mávnutím kouzelného proutku moderní šestiproudá dálnice. Mé obavy, že skončíme na střeše, se naštěstí nenaplnily, projeli jsme posledním lesíkem a před námi se vylouplo fotbalové hřiště zprava a zelený dvůr zleva. Všemu vévodila přízemní ošuntělá, omlácená šedivá budova - škola.

Čína: pohledem novináře X: Provincie Qinghai - první večer v Xiningu
Publikováno: 21.7.2012
Po čtyřech dnech strávených v Pekingu jsme sbalili kufry a spolu s našimi průvodkyněmi nasedli do letadla. Před námi je velká neznámá – přesouváme se do jedné z nejchudších provincií Číny na západ až k tibetským hranicím. Překvapení nečeká jen nás, ale i naše pekingské slečny – navštíví Qinghai poprvé v životě.

Čína: pohledem novináře IX: Mezi čínskými studenty češtiny aneb „Okolo Hradce“
Publikováno: 14.7.2012
Čínská píle a disciplína nás provázela na každém kroku a návštěva pekingské Univerzity zahraničních studií ji jen potvrdila. Tady jsme měli šanci ocenit i další typickou vlastnost Číňanů – přizpůsobivost.

Čína: pohledem novináře VI. - U prostřeného čínského stolu
Publikováno: 23.6.2012
První kulinářský zážitek v Číně mě příliš nenadchl. Nádherný pětihvězičkový hotel, spousta povyku při příjezdu naší novinářské delegace - úklonou a mávnutím vějíře nás vítaly krásky v tradičním oděvu, od stolu jsme se kochali nádherou atria s jezírkem a exotickými ptáky, z reproduktorů se linula příjemná hudba a my, unavení po náročném letu s žaludky natěšenými na první čínskou lahůdku.

Čína: pohledem novináře V. - Život v pekingských ulicích
Publikováno: 16.6.2012
Z okénka autobusu jsme Peking zhlédli křížem krážem, autentickou atmosféru ulic a uliček a těch statisíců lidí v nich jsme ale nasáli až v roli pěších turistů a pak samozřejmě po „večerce“, tedy když skončila oficiální večeře s vybranými potentáty a naše znavené průvodkyně zmizely za dveřmi hotelového pokoje.

Čína: pohledem novináře IV. - Jak se jezdí v Pekingu
Publikováno: 2.6.2012
My „vyvolení" jsme čínskou megalopoli probrázdili z velké části luxusním klimatizovaným autobusem s usměvavým švihákem za volantem. I to už patří ke zdejšímu standardu, určitě však jen pro nepatrnou skupinku domorodců a pak samozřejmě pro movité turisty.

Čína: pohledem novináře III. - Velké boxerky
Publikováno: 26.5.2012
Světová média dnes svorně hlásají, že čínská státní televize CCTV vítězně dokončila svůj závod a slavnostně otevřela své nové sídlo v Pekingu. Futuristicky vyhlížející budovu, která má symbolizovat nástup Číny na světovou scénu, už novináři překřtili - díky nevšednímu tvaru se jí k nemilosti Číňanů ve světě přezdívá "Velké boxerky".

Čína: pohledem novináře II. - Velká čínská zeď
Publikováno: 19.5.2012
Být v Číně a nenavštívit Velkou čínskou zeď se rovná barbarství. V oficiálním programu, který pro nás čínská vláda sestavila, je tento výlet přesto jen alternativní a musíme si ho vyloženě zasloužit. Od časného rána proto sedíme v rudém sále sídla Komunistické strany Čínské lidové republiky a tváříme se, že posloucháme propagandistické referáty zapálených řečníků.

Čína: pohledem novináře I. - boj na Náměstí Nebeského klidu
Publikováno: 12.5.2012
Konečně Peking. Naše novinářská parta se probojovala sérií bezpečnostních kontrol a ocitáme se v nekonečné letištní hale. Pocit, že nás zdejší dav pohltí, je ale lichý. Vzápětí vidíme rozesmátou čínskou slečnu s mávátkem a za pár minut sedíme všichni v luxusním klimatizovaném autobusu.

Čína: Si-an
Publikováno: 25.2.2012
Dávné město Xian nebo také Si-an je staré asi 3000 let. Je jedním z nejvýznamnějších míst celé čínské historie, neboť právě tady sídlilo 11 čínských císařských dynastií. V době, kdy byl Peking pouhou osadou, zářil zlatý Si-an pestrými barvami chrámů, širokými bulváry a architektonickými výstřelky.

Víte, že? Nejmenší exotické státy světa I.
Publikováno: 7.8.2011
Macao, Nauru a Tuvalu - nejmenší exotické státečky světa a cíl našich nejbližších cestopisných výprav. Pohled na život, historii a turistické možnosti v těchto mini státech si dnes přiblížíme prvním dílem, věnovaném jihoasijskému Macau.

Víte, že? Nejrychlejší vlak světa
Publikováno: 23.1.2011
I v novém roce Vás bude provázet náš pravidelný seriál o zajímavostech, kuriozitách a pozoruhodných místech, a to nejen České republiky či Slovenska. Náš zájem bude, počínaje dnešním dnem, sahat i za hranice naší republiky, přičemž se Vám pokusíme přinášet opravdu zajímavé informace o místech, která si pro svou jedinečnost tento zájem bezesporu zaslouží.

Čína: pohledem novináře XV: Thangka
Publikováno: 25.8.2012
Provincie Qinghai mě okouzluje na každém kroku, nebo spíše na každém ujetém kilometru. Směsice buddhismu a muslimského světa pokorně vegetující pospolu je neuvěřitelně zajímavým jevem, obzvláště pro novináře z daleké, zrychlené, často neosobní a netolerantní Evropy. Tentokrát míříme do údolí, které skrývá oblast Rebkong, centrum tibetského umění v provincii.

Čína: pohledem novináře XVI: Klášter Ta'er 1
Publikováno: 1.9.2012
Náš autobus opět uhání po nové dálnici, o které jsem se dočetla, že byla postavena snad z jediného důvodu – aby se zpřístupnil tibetský buddhistický klášter Ta´er. A opravdu, tentokrát nás nečeká žádná kostitřasá polní cesta a pohodlně parkujeme přímo před branami rozsáhlého komplexu na úpatí zelenavého pohoří.

Čína: pohledem novináře XIX: Koberec pro mnichy
Publikováno: 22.9.2012
Klasické čínské koberce popsal už Marco Polo ve svých cestopisech, ve světě přesto nejsou ještě dnes příliš vidět a ví se o nich málo. Těším se, že naše návštěva továrny na výrobu koberců v provincii Qinghai, na okraji metropole Xining, rozšíří moje obzory. Život zdejších dělnic zasunuji hlouběji do podvědomí a snažím se vnímat krásu kolem sebe.

Čína: pohledem novináře - svoboda slova po čínsku aneb internet II.
Publikováno: 23.2.2013
Vulgarity a pornografie na internet nepatří. S tím bychom určitě mohli souhlasit, pokud by to ovšem nebyla jen zástěrka pro nekonečné drápy čínské internetové cenzury. Pod roušku ochrany národní kultury, zájmů a veřejného sociálního prospěchu se čínská vláda snaží skrýt tvrdé čistky.

Čína: dlouhá cesta II. - ledový letní palác
Publikováno: 16.3.2013
Vyrazíme-li do Číny, je téměř nemožné minout její hlavní město – Peking. Peking plný stop minulosti, ale i Peking žijící přítomností a budoucností v každé ze svých širokých ulic i uzoučkých uliček. Peking plný výborného jídla, rušné dopravy... Takhle bychom mohli pokračovat donekonečna. Kde ale najít také chvíli klidu v hektickém velkoměstě?

Čína: pohledem novináře - svoboda slova po čínsku aneb internet I.
Publikováno: 9.2.2013
Všichni už jsme si zvykli, že je Čína ověnčena stovkami superlativů a nej a nebudu přehánět, když odhadnu, že tuto škálu prvenství rozšiřuje minimálně jednou týdně o nějakou novinku.

Čína: pohledem novináře - čínská jména
Publikováno: 26.1.2013
Naše putování po Číně bylo mimo jiné prošpikované spoustou formálních setkání, jak s vládními potentáty, tak s vedením různých firem, které se přes nás, evropské novináře, chtěly zviditelnit. Ve chvatu všech těch na minutu rozplánovaných sezení jsem vždy závěrem posbírala připravené vizitky a pečlivě je založila ke svým poznámkám.

Čína: pohledem novináře XXIX: Čínský Nový rok
Publikováno: 19.1.2013
My už máme celé to vánoční martirium více či méně zdárně za sebou, následky silvestrovských oslav jsou zažehnané a nastoupily všední dny. Daleko na východě planety ale sváteční honička teprve vrcholí.

Čína: Půl dítěte v Šanghaji
Publikováno: 5.1.2013
Projížďky i procházky po Šanghaji jsou nekonečnou studnicí poznávání nepoznaného, odlišného, ať je to kdekoli. Podaří se mi sednout si na půl hodiny na lavičku na jednom hodně frekventovaném bulváru a pozorovat cvrkot kolem sebe.

Čína: pohledem novináře XXVIII: Dárek pro Číňana? Nikdy nůžky, natož pak květinu!
Publikováno: 24.11.2012
Pohybovat se na druhé straně eurasijského kontinentu není pro méně znalé nic jednoduchého, obzvláště pak, pokud ho čeká osobní kontakt s čínskou rodinou, s obchodními partnery nebo politiky či úředníky. Na takový pobyt je dobré se alespoň trochu připravit, protože jinak vás čeká nejedno faux pas.

Čína: pohledem novináře XXVII: Gan bei aneb co se pije v Číně 2
Publikováno: 17.11.2012
V Číně se pije opravdu všechno, na co si jen vzpomeneme. Každodenním nápojem je neodmyslitelný čaj, ať zelený nebo černý, fermentovaný nebo polofermentovaný. Voda a stovky druhů nealkoholických nápojů patří k jídlu stejně jako pivo nebo velmi oblíbené tradiční rýžové víno. Na stolech zdejší „vyšší" třídy už ale nechybí ani víno z hroznů, nápoj donedávna velmi opomíjený.

Čína: pohledem novináře XXVI: Gan bei aneb co se pije v Číně 1
Publikováno: 10.11.2012
Vůbec první čínské slovíčko, které jsem se naučila a také ho dodnes nezapomněla, je „pi-džo“. Pokud se vám zdá povědomé, nemýlíte se – ač diametrálně odlišný jazyk, pro oblíbený nazlátlý mok má foneticky velmi podobný název jako čeština a mnohé další slovanské jazyky. Pití piva je zálibou, kterou máme s Číňany rozhodně společnou.

Čína: zeď dlouhá desettisíc mil
Publikováno: 21.1.2013
Velká čínská zeď. Dlouhá zeď. Nekonečně dlouhá zeď. Mnoho jmen, a přece je pořád řeč o jedné a té samé zdi. Zdi, kterou ovšem zná snad každý, ať už žije kdekoliv. Pokud jste Číňan, je to zeď s velkým Z, jste na ni pyšný jako na národní symbol. A jak kdysi řekl Mao Ce-tung: „Kdo nikdy nevystoupal na Velkou čínskou zeď, není pravým mužem.“ Potažmo samozřejmě Číňanem.

Čína: pohledem novináře XXV: Expo a lepší život
Publikováno: 3.11.2012
Do zahájení světové výstavy zbývá necelých 11 měsíců.Tady v Šanghaji se slovo Expo skloňuje do omrzení. Blankytně modrý maskot výstavy Chaj – pao se na nás už rok před propuknutím výstavního blázince usmívá z výloh, plakátů, mrká na světelných tabulích a jednoho plyšového si dokonce přivezu domů.

Čína: pohledem novináře XXIV: Jak v Šanghaji přijít k obrazu
Publikováno: 27.10.2012
Druhý den v Šanghaji. Jsem do růžova vyspalá, apartmá, které mi čínské ministerstvo dopřálo v jednom z nejmodernějších hotelů ve čtvrti Pchu - tung, se nevyrovná snad ani nejluxusnějšímu dovolenkovému modelu.

Čína: pohledem novináře XXIII: Perla orientu
Publikováno: 20.10.2012
Když jsem se na ni dívala večer z promenády koloniálního Bundu, okouzlila mě Perla Orientu svými ladnými tvary a dlouze jsem sledovala, jak se v pravidelných intervalech odívá do nových a nových barev. Ani nevím, která jí sluší nejvíce…

Čína: pohledem novináře XXII: Královna nebo lehká děva?
Publikováno: 13.10.2012
Jsme v Šanghaji, metropoli opředené stovkami „nej“, tedy i v největším čínském městě. Jedno „nej“ jí ale určitě chybí – to historické. Šanghaj má na rozdíl od mnoha jiných čínských měst historii poměrně krátkou, po středověku tu není ani památky. Rybářská vesnice na břehu řeky Huangpu se zrodila teprve v 11. století a na vážnosti začala získávat až o šest století později.


Souvisejicí fotogalerie

Čína: Yangshuo a okolí
Foto: Amy Challen a Jan Lidmaňský


Souvisejicí videa

Čína, Šanghaj – bohaté centrum Východu
Největší město Číny přitahuje čím dál více pozornosti, dokonce můžete do Šanghaje získat i bezvíz...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X