www.infoglobe.cz » ČR: Bohutín – Vesnice s hornickou minulostí

ČR: Bohutín – Vesnice s hornickou minulostí

Publikováno: 26.10.2017
Pokud se vydáte z Příbrami směrem na Plzeň, projedete celý Bohutín od začátku až do konce. Vesnice je spojena s hornictvím a díky své výhodné poloze je také ideálním výchozím místem pro poznávání Brd.

Bohutín

Ves vznikla složením původně čtyř samostatných obcí – Vysoké Pece, Havírny, Tisové a Bohutína. Na stavby spojené s hornictvím narazíte především v prvních dvou jmenovaných částech. Pokud pojedete od Příbrami, hned za vjezdem do obce budete mít po levé straně železnou těžní věž dolu Řimbaba. V areálu se dnes nachází malé muzeum mapující historii hornictví v obci, nově zde byl také otevřen ateliér malíře Karla Hojdena. Na druhém konci Vysokopeckého rybníka se pak vypíná těžní věž dolu Rudoulfka. Přímo u hlavní silnice procházející obcí je také zřetelně vidět vstup do šachty Štěpánka. Vsí také procházely struhy, unikátní vodní systém, který přiváděl z brdských nádrží vodu do příbramských dolů. Malý obnovený úsek najdete nad místním obecním úřadem.

Bohutín

Starý Bohutín

Zajímavé stavby najdeme i ve starém Bohutíně. V kostele sv. Máří Magdaleny hrával na varhany Antonín Dvořák. Kostel i s těmito varhany ovšem vyhořel v roce 1950, obnoven byl v roce 1956 a zařízení bylo přivezeno ze zrušeného kláštera v Libějovicích. Krásnou ukázkou venkovské architektury je pak Achačův mlýn s mansardovou střechou a dlouhou pavlačí.

kostel v Bohutíně   místní kostel

Výlet na Třemošnou

Z mnoha míst, na která se dá z Bohutína vydat, stojí za zmínku třeba vrch Třemošná. Z vesnice se vydáte po zelené turistické značce na rozcestí Pila (leží jen pár desítek metrů od vodní nádrže Pilská). Kousek za hájovnou U Prokopa silnice prochází kolem pamětního kamene, který upozorňuje na místo, odkud pocházejí nejstarší doklady o těžbě stříbra na Příbramsku. Z Pily se vydáte po modré turistické značce směrem na Kozičín. Na rozcestí Pod Třemošnou odbočíte na lesní stezku, která se vine kamenným mořem a otevírá se z ní nádherný výhled na okolní krajinu. Za pěkného počasí dohlédnete až do jižních Čech a na Šumavu.

U Prokopa

Samotný vrchol Třemošné leží ve výšce 778 m n. m. Na vrcholu naleznete turistické odpočívadlo, výhled si ale díky zalesnění neužijete. Nádherná vyhlídka se ovšem otevírá z nedaleké Kazatelny. Jako na dlani je odtud vidět Příbram i Březové hory.

Kazatelna

Stezka pak schází do vsi Orlov. Jedna z místních legend říká, že obec vznikla na místě, kam dopadl orel zastřelený mládencem stojícím na Kazatelně. Na okraji obce u parkoviště se nachází nízká dřevěná rozhledna. Z Orlova je to už jenom kousek k objektu kozičínské vodárny nebo do Bohutína, pokračovat se dá také po žluté až do Příbrami.

naučná stezka v lesoparku   jamky

Pohodlná procházka lesoparkem

Na pohodlnou procházku se zase můžete vydat lesoparkem mezi Příbramí a Bohutínem. Lesopark se táhne od fotbalového stadionu u Litavky až k Vysokopeckému rybníku. Prochází jím naučná stezka o jedenácti zastaveních, kde se dozvíte více o hornické historii a o místních přírodních poměrech. V lesoparku jsou dobře znatelné tzv. jamky, místa, kde keltští prospektoři hledali a rýžovali zlato. Zachovaly se zde také betonové podstavce, na kterých se kdysi tyčil stožár lanovky přepravující rudu z Vysoké Pece do úpravny na Březové Hory. Přibližně v polovině lesoparku – u rozcestí s památným stromem – se dá odbočit na most přes říčku Litavku (pokud půjdete od Příbrami, budete odbočovat doleva) a po asi padesáti metrech se dostanete k ústí štoly Řimbaba.

vstup do štoly Řimbaba

Můžete sem skoro v každém počasí a věřte, že načerpaná energie z výletu vám vydrží několik dní. 

GPS: 49°40'00.2"N 13°57'57.1"E

 

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimeda Commons: Chmee2Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Příbram – procházky po městě
Publikováno: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdské vrchoviny a pyšnit se může například bohatou hornickou minulostí a jedním z nejznámějších mariánských poutních míst u nás.

ČR: Příbram – Hornické Březové Hory
Publikováno: 24.8.2017
Příbram asi nejvíce proslavilo hornictví a mariánské poutní místo Svatá Hora. V dnešním článku se vydáme právě na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbrami – vyrážíme za Antonínem Dvořákem
Publikováno: 17.8.2017
Nebýt Antonína Dvořáka, který ve Vysoké u Příbrami rád pobýval a tvořil, většina z nás by o ní nejspíš nikdy neslyšela. Kromě vzpomínek na slavného hudebního skladatele se sem ale vyplatí vyrazit i za krásnými okolními lesy nebo výhledy na šumavský masiv, který se otevírá z mnoha okolních míst.

ČR, Brdy – poslední nepoznaný ráj I  – Valdek
Publikováno: 10.12.2015
Na začátku roku 2016 budou mít turisté zřejmě poslední možnost, jak se v Čechách projít po rozlehlém zalesněném území, kde nikdy nebyli a v němž nebudou zpočátku rušit ani turistické značky. Otevře se totiž veřejnosti dosud nepřístupný vojenský prostor Brdy. Zároveň tím vznikne fantastická možnost putovat pěšky nějakých 90 km z jižního okraje Prahy až někam za Rožmitál lesem, aniž by poutník narazil na aglomeraci nebo musel přecházet frekventované silnice!

ČR: Brdy – základní informace a charakteristika oblasti
Publikováno: 28.9.2017
Protože se v příštích týdnech vydáme na pár krásných míst v Brdech, nejdříve si o nich něco řekneme. CHKO Brdy je jednou z našich nejmladších chráněných krajinných oblastí vůbec. Vyhlášena byla v lednu 2016 a turistům se tak otevřely i oblasti dříve nepřístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.

ČR: Renesanční zámek Březnice
Publikováno: 2.6.2016
Nedaleko historického hornického města Příbrami leží renesanční zámek Březnice, který se může chlubit opravdu bohatými dějinami. Návštěvníkům nabízí několik prohlídkových okruhů, ale i odpočinek v parku či parkánové zahradě nebo příjemné posezení v zámecké kavárně.

ČR: Zámek Blatná – sídlo rodu Hildprandtů
Publikováno: 5.5.2016
Jižní Čechy jsou proslulé množstvím vodních ploch a ani Blatensko není výjimkou. Dnes se vydáme na zámek Blatná, který spolu s Červenou Lhotou patří mezi nejkrásnější vodní panská sídla. A nejen zámek je cílem turistů, k areálu totiž patří i anglický park.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 11. 8. 2022
svátek:Zuzana
dnes:
čtvrtek 11.8.
18 °C
zítra:
pátek 12.8.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X