www.infoglobe.cz » ČR: Bohutín – Vesnice s hornickou minulostí

ČR: Bohutín – Vesnice s hornickou minulostí

Publikováno: 26.10.2017
Pokud se vydáte z Příbrami směrem na Plzeň, projedete celý Bohutín od začátku až do konce. Vesnice je spojena s hornictvím a díky své výhodné poloze je také ideálním výchozím místem pro poznávání Brd.

Bohutín

Ves vznikla složením původně čtyř samostatných obcí – Vysoké Pece, Havírny, Tisové a Bohutína. Na stavby spojené s hornictvím narazíte především v prvních dvou jmenovaných částech. Pokud pojedete od Příbrami, hned za vjezdem do obce budete mít po levé straně železnou těžní věž dolu Řimbaba. V areálu se dnes nachází malé muzeum mapující historii hornictví v obci, nově zde byl také otevřen ateliér malíře Karla Hojdena. Na druhém konci Vysokopeckého rybníka se pak vypíná těžní věž dolu Rudoulfka. Přímo u hlavní silnice procházející obcí je také zřetelně vidět vstup do šachty Štěpánka. Vsí také procházely struhy, unikátní vodní systém, který přiváděl z brdských nádrží vodu do příbramských dolů. Malý obnovený úsek najdete nad místním obecním úřadem.

Bohutín

Starý Bohutín

Zajímavé stavby najdeme i ve starém Bohutíně. V kostele sv. Máří Magdaleny hrával na varhany Antonín Dvořák. Kostel i s těmito varhany ovšem vyhořel v roce 1950, obnoven byl v roce 1956 a zařízení bylo přivezeno ze zrušeného kláštera v Libějovicích. Krásnou ukázkou venkovské architektury je pak Achačův mlýn s mansardovou střechou a dlouhou pavlačí.

kostel v Bohutíně   místní kostel

Výlet na Třemošnou

Z mnoha míst, na která se dá z Bohutína vydat, stojí za zmínku třeba vrch Třemošná. Z vesnice se vydáte po zelené turistické značce na rozcestí Pila (leží jen pár desítek metrů od vodní nádrže Pilská). Kousek za hájovnou U Prokopa silnice prochází kolem pamětního kamene, který upozorňuje na místo, odkud pocházejí nejstarší doklady o těžbě stříbra na Příbramsku. Z Pily se vydáte po modré turistické značce směrem na Kozičín. Na rozcestí Pod Třemošnou odbočíte na lesní stezku, která se vine kamenným mořem a otevírá se z ní nádherný výhled na okolní krajinu. Za pěkného počasí dohlédnete až do jižních Čech a na Šumavu.

U Prokopa

Samotný vrchol Třemošné leží ve výšce 778 m n. m. Na vrcholu naleznete turistické odpočívadlo, výhled si ale díky zalesnění neužijete. Nádherná vyhlídka se ovšem otevírá z nedaleké Kazatelny. Jako na dlani je odtud vidět Příbram i Březové hory.

Kazatelna

Stezka pak schází do vsi Orlov. Jedna z místních legend říká, že obec vznikla na místě, kam dopadl orel zastřelený mládencem stojícím na Kazatelně. Na okraji obce u parkoviště se nachází nízká dřevěná rozhledna. Z Orlova je to už jenom kousek k objektu kozičínské vodárny nebo do Bohutína, pokračovat se dá také po žluté až do Příbrami.

naučná stezka v lesoparku   jamky

Pohodlná procházka lesoparkem

Na pohodlnou procházku se zase můžete vydat lesoparkem mezi Příbramí a Bohutínem. Lesopark se táhne od fotbalového stadionu u Litavky až k Vysokopeckému rybníku. Prochází jím naučná stezka o jedenácti zastaveních, kde se dozvíte více o hornické historii a o místních přírodních poměrech. V lesoparku jsou dobře znatelné tzv. jamky, místa, kde keltští prospektoři hledali a rýžovali zlato. Zachovaly se zde také betonové podstavce, na kterých se kdysi tyčil stožár lanovky přepravující rudu z Vysoké Pece do úpravny na Březové Hory. Přibližně v polovině lesoparku – u rozcestí s památným stromem – se dá odbočit na most přes říčku Litavku (pokud půjdete od Příbrami, budete odbočovat doleva) a po asi padesáti metrech se dostanete k ústí štoly Řimbaba.

vstup do štoly Řimbaba

Můžete sem skoro v každém počasí a věřte, že načerpaná energie z výletu vám vydrží několik dní. 

GPS: 49°40'00.2"N 13°57'57.1"E

 

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimeda Commons: Chmee2Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Příbram – procházky po městě
Publikováno: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdské vrchoviny a pyšnit se může například bohatou hornickou minulostí a jedním z nejznámějších mariánských poutních míst u nás.

ČR: Příbram – Hornické Březové Hory
Publikováno: 24.8.2017
Příbram asi nejvíce proslavilo hornictví a mariánské poutní místo Svatá Hora. V dnešním článku se vydáme právě na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbrami – vyrážíme za Antonínem Dvořákem
Publikováno: 17.8.2017
Nebýt Antonína Dvořáka, který ve Vysoké u Příbrami rád pobýval a tvořil, většina z nás by o ní nejspíš nikdy neslyšela. Kromě vzpomínek na slavného hudebního skladatele se sem ale vyplatí vyrazit i za krásnými okolními lesy nebo výhledy na šumavský masiv, který se otevírá z mnoha okolních míst.

ČR, Brdy – poslední nepoznaný ráj I  – Valdek
Publikováno: 10.12.2015
Na začátku roku 2016 budou mít turisté zřejmě poslední možnost, jak se v Čechách projít po rozlehlém zalesněném území, kde nikdy nebyli a v němž nebudou zpočátku rušit ani turistické značky. Otevře se totiž veřejnosti dosud nepřístupný vojenský prostor Brdy. Zároveň tím vznikne fantastická možnost putovat pěšky nějakých 90 km z jižního okraje Prahy až někam za Rožmitál lesem, aniž by poutník narazil na aglomeraci nebo musel přecházet frekventované silnice!

ČR: Brdy – základní informace a charakteristika oblasti
Publikováno: 28.9.2017
Protože se v příštích týdnech vydáme na pár krásných míst v Brdech, nejdříve si o nich něco řekneme. CHKO Brdy je jednou z našich nejmladších chráněných krajinných oblastí vůbec. Vyhlášena byla v lednu 2016 a turistům se tak otevřely i oblasti dříve nepřístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.

ČR: Renesanční zámek Březnice
Publikováno: 2.6.2016
Nedaleko historického hornického města Příbrami leží renesanční zámek Březnice, který se může chlubit opravdu bohatými dějinami. Návštěvníkům nabízí několik prohlídkových okruhů, ale i odpočinek v parku či parkánové zahradě nebo příjemné posezení v zámecké kavárně.

ČR: Zámek Blatná – sídlo rodu Hildprandtů
Publikováno: 5.5.2016
Jižní Čechy jsou proslulé množstvím vodních ploch a ani Blatensko není výjimkou. Dnes se vydáme na zámek Blatná, který spolu s Červenou Lhotou patří mezi nejkrásnější vodní panská sídla. A nejen zámek je cílem turistů, k areálu totiž patří i anglický park.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.6.2019
Všichni, kteří mají rádi přírodu, dobrou hudbu a nevšední zážitky, by si neměli nechat ujít 9. ročník akce Zelená Modrá, která se uskuteční 29. a 30. června.
25.6.2019
Filmový svátek strávený v prostředí lázeňského města, kde soutěží filmy z celého světa v několika kategoriích, to je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Letošní 54. ročník potrvá od 28. června do 6. července. Filmy hodnotí nejen porota, ale i diváci. Hlavní cenou festivalu je Křišťálový glóbus.
24.6.2019
Všichni milovníci bruslení se mohou opět těšit na letní inline akci, která se koná každý pátek večer během letních prázdnin od roku 2004. Organizované přejezdy Bratislavou na kolečkových bruslích (a kolech) jsou vhodné pro všechny generace.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 26. 6. 2019
svátek:Adriana