www.infoglobe.cz » ČR, Černá Hora – městečko piva

ČR, Černá Hora – městečko piva

Publikováno: 26.11.2015
V okrese Blansko (asi 20 kilometrů od Brna na jižním okraji Boskovické brázdy) se nachází přibližně dvoutisícové městečko Černá Hora, které je obklopeno krásnými lesy. Tato obec je známá hlavně místním pivovarem. Kromě něj se ale podíváme i na další zajímavá místa, která byste rozhodně neměli vynechat.

Ještě než vstoupíme do Černé Hory, řekneme si něco o její historii, která se začala psát v roce 1279. Její založení je spjato s hradem, který nechal postavit Matouš z Černé Hory. Původní ruiny podhradí byly objeveny až v roce 1973 při výstavbě silničního obchvatu. Celková rekonstrukce dějin tohoto městečka je ještě stále zahalena jistou rouškou tajemství.

Černá Hora – pivovar

Černá hora byla jakousi křižovatkou dvou obchodních cest. První byla trasa Brno–Praha a druhou Tišnov–Blansko. Obec se postupem času rozrůstala kolem místního kopce Paseka, který dodnes tvoří její dominantu. Od okolních listnatých dřevin se liší svým jehličnatým porostem. Tato přírodní zvláštnost dala podnět původním obyvatelům městečka k pojmenování obce.

Černá Hora Černá Hora

Významným obdobím v dějinách městečka bylo 14. století, kdy byla Černá Hora pod správou významného rodu Černohorských z Boskovic, který snad nejvíc ovlivnil její vývoj. Tento rod se totiž podílel na přestavbě již zmíněného gotického hradu na renesanční zámek a založil i známý pivovar. Později se ve vlastnictví vystřídalo ještě několik rodů, ale žádný z nich nepřinesl takový rozmach jako rod Černohorských z Boskovic.

Černá Hora – kostelČerná Hora – pivovar

Z historie městečka nás zaujal ještě jeden fakt, a to setkání pruského kancléře Bismarcka s německým polním maršálem Moltkem a francouzským vyslancem Napoleona III. – Benedettim, které se konalo v roce 1866 v renesančním zámku. Ale nechme už historii stranou a vydejme se na procházku.

Černá Hora – pivovar

Černá Hora – pivovarČerná Hora – pivovar a zámek

Při vstupu do obce si nešlo nevšimnout velkého vlivu místního pivovaru, a to hlavně prostřednictvím reklam, které upozorňovaly, že vstupujeme do království zlatavého moku – piva. Mimochodem to bylo právě pivo, které přispělo k rozvoji obce i okolního zemědělství. Po chvíli jsme u pivovaru zaparkovali. Ještě než jsme si sedli na jedno točené, tak jsme se prošli po okolí.

Černá Hora – pivovar

Navštívili jsme ty nejvýznamnější památky obce, ke kterým patří kostel sv. Vavřince z let 1707 až 1710, zámecká kaple sv. Rodiny na vrcholu kopce Paseka nebo výrazná budova školy uznávaného architekta Bohuslava Fuchse. Nenechali jsme si ujít už vícekrát zmiňovaný zámek Černá Hora, který svou současnou podobu získal díky vídeňskému architektu Theofilu Hansenovi. Ten odstranil barokní přístavby, vytvořil jeho pseudorenesanční podobu a sjednotil zámek s okolním zámeckým prostorem. Úpravy si vyžádalo i okolí vrchu Paseka, na jehož úbočí se zámek nachází. Byly vybudovány stezky, vysazeno stromořadí a i exotické dřeviny. Od roku 1945 je zámek v rukou státu a slouží jako domov pro seniory, čili je veřejnosti nepřístupný.

Černá Hora – zámek

Vrátili jsme se zpět k pivovaru. Jedná se o nejstarší pivovar působící na Moravě, který si dodnes zachovává svou historickou podobu. Podle prvních písemných zmínek byl založen v roce 1530. Je ale předpoklad, že zde existoval mnohem dříve. Důkazem by mohly být šenky, jejichž přítomnost je zdokumentována již od roku 1355. Samotný pivovar dokonce za založení považuje rok 1298. Nabízí prohlídky historickou i moderní částí závodu, kde se můžete dozvědět o výrobě piva a sladu, jakož i o historii. Pivovar vyrábí i limonády, které jsou dochucené chmelem, nebo pivní kořalku, která dozrává několik měsíců v dubových a akátových sudech. Dokonce začal pivovar v roce 1996 pořádat tzv. Pivní pouť, která se koná vždy poslední zářijovou sobotu. Také přispěl k vybudování pivní stezky Petra Bezruče, což je 28km cyklostezka, která vede od vlakového nádraží Brno-Řečkovice do pivovaru Černá Hora. Mějte na paměti, že je potřeba se na prohlídku pivovaru předem objednat.

Černá Hora – pivovar

Černá Hora je i rodištěm několika významných osobností, z nichž nám nedá nezmínit alespoň moravského historika a genealoga Josefa Pilnáčka, který se výrazným způsobem podílel na dokumentaci lokálních dějin.

S dobrým pocitem jsme se ještě zastavili v malém pivním obchůdku, ve kterém jsme si koupili pár piv na večer, a vydali se dál.

GPS: 49°24'52.8"N 16°34'55.5"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Blansko
Publikováno: 25.2.2008
Mezi okresní města v Jihomoravském kraji patří Blansko v údolí řeky Svitavy. Na necelých 19 km² rozlohy Blanska žije přes 20 000 obyvatel. První zmínka o původní osadě, která ležela na místě dnešního Starého Blanska na pravém břehu Svitavy, pochází z roku 1141. V roce 1277 byla založena nová osada na druhém břehu řeky. Začalo se jí říkat Nové Blansko a později se stala jádrem města.

ČR, Blansko – srdce Moravského krasu II
Publikováno: 30.12.2015
Dnes budeme pokračovat v návštěvě krásného města v srdci úchvatné přírody. Ano, mluvíme o Blansku, které je vstupní branou do Moravského krasu, ale i místem pozoruhodných památek, které společně navštívíme v následujících řádcích.

ČR, Blansko – srdce Moravského krasu I
Publikováno: 23.12.2015
Bezesporu jedním z nejkrásnějších přírodních míst v České republice je oblast Moravského krasu. A právě zde se nachází město Blansko, které nabízí spojení unikátních historických, kulturních, přírodních i technických památek. Spolu s kulturním životem a sportovními aktivitami je ideálním cílem k vícedennímu výletu.

ČR, Rájec-Jestřebí  – jihomoravské zámecké městečko
Publikováno: 2.12.2015
Necelých pět kilometrů od okresního města Blansko se u řeky Svitava nachází přibližně 3,5tisícové městečko Rájec-Jestřebí, které je nejen severní branou do Moravského krasu, ale i místem, kde najdete krásný honosný zámek.

ČR, Blansko – srdce Moravského krasu III
Publikováno: 6.1.2016
Poté, co jsme navštívili zámek Blansko a kostel sv. Martina, jsme se vydali k dřevěné stavbě, kterou jsme zahlédli při pozorování města. Byl jí kostelík, který se nijak nehodil do zdejší zástavby.

ČR, Blansko: Dům přírody Moravského krasu
Publikováno: 30.9.2015
Jen před pár dny otevřeli v srdci Moravského krasu (v místě spojení Suchého a Pustého žlebu) u lokality zvané Skalní mlýn jedinečnou stálou interaktivní expozici – Dům přírody Moravského krasu, která vás provede historií a vývojem této oblasti vskutku netradičním způsobem.

ČR, Blansko – Skalní mlýn
Publikováno: 7.10.2015
Poté, co jsme si představili novou interaktivní expozici v Domě přírody Moravského krasu, se přesuneme o pár metrů dál. Řekneme si o naší výchozí lokalitě zvané Skalní mlýn, která je výjimečná hned z několika hledisek.

ČR, Moravský kras: Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou
Publikováno: 11.11.2015
Dnes ukončíme procházku po Moravském krasu v jeskyni Balcarka u obce Ostrov u Macochy, která má nejbohatší krápníkovou výzdobu a zároveň patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům. Kromě přírodních krás nás jeskyně zavede i do minimálně 15 tisíc let staré historie, kdy zde žili pravěcí lidé. Vydejme se tedy na návštěvu.

ČR, Jihlava: česko – moravská metropole - VIDEO
Publikováno: 11.9.2012
O Jihlavě slýcháme ve zprávách snad denně. Aby taky ne – Jihlava je totiž statutárním městem Kraje Vysočina, a tak není divu, že se v místě, které obrazně rozděluje Čechy a Moravu, sem tam něco zásadního semele. Aby bylo úplně jasno v tom, kudy hranice vlastně vede, nechala Marie Terezie v Jihlavě „postavit“ čtyři hraniční kameny.

ČR, Moravský kras – Kateřinská jeskyně
Publikováno: 14.10.2015
Poté, co jsme dorazili do Skalního mlýna, lokality nedaleko okresního města Blansko, která je považována za vstupní bránu do Moravského krasu, jsme navštívili Dům přírody a následně jsme si prohlédli i jeho blízké okolí. Hned za touto nově otevřenou expozicí se nacházela cesta vedoucí ke Kateřinské jeskyni.

ČR, Moravský kras – naučná stezka Macocha I.
Publikováno: 21.10.2015
V putování za vápencovou nádherou Moravského krasu budeme pokračovat i dnes. Po prozkoumání Kateřinské jeskyně jsme se vrátili ke Skalnímu mlýnu, odkud jsme se vydali asfaltovou cestou směrem ke spodní stanici lanovky, která by nás měla vyvézt k proslulé a turisticky nejvyhledávanější propasti Macocha.

ČR, Moravský kras – naučná stezka Macocha II.
Publikováno: 28.10.2015
Naše procházka po naučné stezce Macocha nás minule dovedla až ke spodní stanici lanovky, která byla spuštěna v květnu 1995. Nacházeli jsme se v nadmořské výšce přibližně 361 metrů a naším cílem byl Horní můstek nad propastí Macocha, který je o více než 130 metrů výš.

ČR, Moravský kras – naučná stezka Macocha III.
Publikováno: 4.11.2015
Minulý týden jsme se přiblížili k našemu cíli, kterým byla úchvatná propast Macocha. Nejdříve jsme si ji prohlédli z Dolního můstku a potom jsme se o její monumentálnosti šli přesvědčit ze shora, a to konkrétně z Horního můstku.

Lezení: Moravský kras
Publikováno: 5.1.2014
Moravský kras je jednou z nejvýznamnějších lezeckých oblastí České republiky, kde se spoluvytvářela historie jak klasického, tak i moderního sportovního lezení u nás.

ČR, Mikulov: jihomoravský ráj – VIDEO
Publikováno: 6.5.2014
Kdo má rád Moravu a její jižní část, ten musí milovat Mikulov – starobylé městečko s vůní vína, horkým pálavským vzduchem, kořeněné otevřeností místních lidí.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Rájec-Jestřebí – zámecká krása
Nedaleko Blanska se nachází krásné městečko Rájec-Jestřebí, které se chlubí národní kulturní pamá...

ČR, Moravský kras – vápencová nádhera
Zavítejte prostřednictvím naší fotogalerie do Moravského krasu, který patří mezi nejvýznamnější k...

ČR, Blansko – nová interaktivní expozice
Jen nedávno otevřený Dům přírody Moravského krasu vás provede dějinami vzniku tohoto unikátního p...

ČR: Brno
Fotografie z historického centra a okolí hradu Špilberk v Brně. Foto: J. Štantejský


Souvisejicí videa

ČR: Brno - hlavní moravská metropole
Brno je po Praze druhé největší město Česka. Sídlí tam např. Ústavní soud nebo&nbs...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.12.2019
Moravskoslezský kraj zahájil zimní sezonu. Stejně jako v předchozích letech podpoří úpravu lyžařských a běžeckých tratí v Beskydech a Jeseníkách. Letos navíc pořídil na Pustevny rolbu a na Gruň sněhovou frézu.
13.12.2019
Přijďte podpořit originální slovenskou tvorbu a pobavit se na Vánoční koncert talentovaného mladého hudebníka Adama Ďurici a přivítejte rok 2020 skutečně honosně. Obě sváteční akce se budou konat v Grand Hotelu Bellevue**** v Horním Smokovci.
12.12.2019
Město Kuřim vás zve na speciální komentovanou prohlídku štoly, která byla vybudována vedením Zbrojovky na přelomu let 1944 a 1945 a nově pro veřejnost zpřístupněna v roce 2018. Prohlídka se uskuteční 14. prosince od 14, 15 a 16 hodin. Kvůli omezenému prostoru může s průvodcem na prohlídku 12 lidí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 14. 12. 2019
svátek:Lýdie
dnes:
sobota 14.12.
5 °C
zítra:
neděle 15.12.
8 °C