www.infoglobe.cz » ČR, Český ráj: od Hrubé Skály po Valdštejn I.

ČR, Český ráj: od Hrubé Skály po Valdštejn I.

Publikováno: 31.3.2013
Jedno z nejromantičtějších míst Českého ráje vůbec se jmenuje Hrubá Skála a tak není divu, že se v dnešním příspěvku setkáte s nejedním povzdechem nad krásami kraje rozkládajícího se mezi Jičínem a Turnovem.

Nepřehlédnutelné panorama bílých pískovcových skalisek a homolí, tyčících se nad zelenou hradbou smíšených lesů, to je pravá romantika Českého ráje. Kdo někdy putoval tímto krajem, ať už jako pěší turista či vozem po silnici mezi Turnovem a Jičínem, nemohl si nevšimnout dvou jasných dominant zdejší krajiny. První a neméně zajímavou památkou je hrádek Valdštejn, ze kterého se do dnešních časů dochovala pouze zajištěná zřícenina, která však svou neopakovatelnou atmosférou dokresluje mnoho a mnoho svatebních obřadů, které se zde pravidelně konají. Nás dnes však bude zajímat druhá z dominant, kterou je zámek, nacházející se na pískovcovém ostrohu nad obcí Hrubá Skála. Krásná příroda a nadmíru zajímavá místa dala místním zastupitelům podnět k vytvoření mikroregionu Český ráj, který tak víceméně kopíruje zdejší a všem dobře známou stejnojmennou CHKO. Hruboskalsko je taktéž od roku 1935 uznávanou přírodní rezervací, pod níž spadají další neméně zajímavé stavby, hrady, rozhledna Hlavatice, či Arboretum Bukovina.

Historie zámku, jenž nechal roku 1350 jako hrad postavit Hynek z Valdštejna, je víceméně typická pro obdobné stavby té doby. Rod Valdštejnů postupně vystřídali páni z Jenštejna, během jejichž zdejšího panování hrad odolal husitskému plenění. Po protihusitských Jenštejnech nastoupil rod Zajíců z Hamburku, který naopak brojil proti tehdy populárnímu panovníkovi, kterým nebyl nikdo jiný, než Jiřík z Poděbrad. A právě jeho vojska roku 1469 hrádek obsadila, stejně jako další hazmburské hrady.

Dalším z rodů zde vládnoucích byl nadmíru bohatý a stejně tak mocný rod Smiřických, ale to už byla polovina století šestnáctého. V té době také začínal starý hrad značně nevyhovovat tehdejším požadavkům náročné šlechty, která ho nechala přestavět na renesanční zámek, který by přeci jen lépe sloužil urozeným potřebám svých majitelů. Po Bílé hoře se zámku ujal Albrecht z Valdštejna, za jehož působení docházelo v blízkém i dalekém podzámčí k rozsáhlým selským rebeliím, které nepřímo spolu se smrtí tohoto panovníka zapříčinily úpadek panství na Hrubé Skále. Třicetiletá válka zdejšímu kraji nijak nepřidala a drancování se nevyhnula ani zdejší panství.

Roku 1658 vydává císař Leopold I. rozkaz zbořit místa, která by se mohla stát úkrytem švédských vojsk. Rozhodnutí se mělo týkat Kosti, Veliše a Hrubé skály. Z této trojice byl nakonec zlikvidován pouze hrad Veliš nacházející se nedaleko Jičína (pozn. aut. ze zbytků Veliše je dodnes patrná zřícenina na stejnojmenném vrchu).

Ke slavným osobnostem, resp. rodákům zdejšího hruboskalského panství patřil i pozdější rakousko-uherský ministr zahraničí Alois Lexa von Aehrental, který se zde narodil roku 1854. V téže době také probíhala celková reorganizace zámku i jeho okolí, aby tak vznikla romantická stavba, která se dlouho poté stala dějištěm televizních pohádek, jako Bajaja, nebo Kočičí princ. Na nedalekých pískovcích se také natáčel film z populární série Jak dostat tatínka do polepšovny.

Od roku 1945 patřil zámek státu, aby byl postupně přestaven na rekreační středisko ROH a hotel, jehož vzorem se stala pevnost Miramare v Terstu. Dnes je zámeček opět zpřístupněn široké veřejnosti a na své si tu přijdou především děti, kterým je určen pohádkový zábavný areál v hradním příkopě, kde si mohou vyzkoušet nejednu středověkou kratochvíli v komponovaném programu...

text: Jan Chaloupka

foto: Huhulenik, Z.Fieldler

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Jičín - Rumcajsův nebo Český ráj - VIDEO
Publikováno: 22.2.2011
Vítejte ve městě pohádky, v Jičíně. Ten, kdo navštíví historické jádro města ležícího v Českém ráji, jen pár kilometrů od Prachovských skal, ať chce nebo ne, si jako v pohádce připadá. A navíc, kdo by si Jičín nespojil s loupežníkem Rumcajsem, nezapomenutelnou postavičku Václava Čtvrtka?

ČR, Velký Rečkov – zimní procházka národní přírodní památkou Klokočka
Publikováno: 28.2.2019
Na tento výlet můžete vyrazit v každém ročním období, limitující není ani sníh. Z dálnice D10 sjíždíme na Bakov nad Jizerou a pokračujeme až na konec vesnice Malá Bělá. Ihned za vesnicí se nachází osada Velký Rečkov, zde parkujeme a vydáváme se na krátkou procházku národní přírodní památkou jménem Klokočka. Území je chráněno od roku 1956 z důvodu zdejšího výskytu vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů.

Turnov-Dolánky: Řezbářské sympozium 2018
Publikováno: 12.6.2018
22. ročník Řezbářského sympozia přiláká návštěvníky z širokého okolí. V areálu statku bude od středy 14. do soboty 17. června prezentovat svoji tvorbu přes dvacet umělců. Přijďte i vy sledovat, jak z kusu hrubého dřeva vzniká umělecké dílo.

ČR, Turnov: Muzeum Českého ráje - víc než regionální muzeum
Publikováno: 9.3.2014
V bývalém zájezdním hostinci a budově věznice s dvorními trakty dnes najdete mnoho poučného, spoustu sbírek a exemplářů, které jsou cenné z hlediska hodnoty i historie, ale také spoustu vzdělaných lidí. Jsme v několikapodlažní členěné budově Muzea Českého ráje v Turnově.

ČR, Český ráj: od Hrubé Skály po Valdštejn III.
Publikováno: 14.4.2013
Třetí a zároveň i poslední zastavení v půvabném Hruboskalském kraji zakončíme, jak již z názvu vyplývá, na zámečku Valdštejn. Nebude to však zastavení jediné, jelikož míst, která stojí za návštěvu, zde rozhodně není málo.

ČR, Český ráj: od Hrubé Skály po Valdštejn II.
Publikováno: 7.4.2013
Hrubá Skála i její okolí přesně splňují to, co by člověk hledal v místech zvaných od nepaměti Český ráj. Kus krásné země, lesů, skal a památek, které jako by vypadly z dětských pohádkových příběhů. Zámeček na Hrubé Skále však zdaleka není jediným lákadlem kraje pískovcových skal, na rozhraní Libereckého, Královehradeckého a Středočeského kraje, jehož centrem je město Turnov.

ČR, Turnov: srdce a klenot Českého ráje – VIDEO
Publikováno: 31.7.2012
Mnozí si s oblibou zaměňují Turnov s Trutnovem a procitnou až v momentě, kdy dorazí na místo vzdálené od Turnova zhruba 70 kilometrů, kde Trutnov leží.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Turnov-Dolánky: Dlaskův statek
Národní kulturní památka v Dolánkách u Turnova je součástí Muzea Českého ráje. Jednopatrová roube...


Souvisejicí videa

ČR, Český ráj: krásná místa severně od Turnova
V dnešním videu se podíváte do severní části Českého ráje, nejprve se vydáme po turistické magist...

ČR, Turnov: brána do Českého ráje
Turnov se rozkládá na hranici Ještědsko-kozákovského hřbetu a Českého ráje. Pro mnohé turisty je ...

ČR: Pohádkové město Jičín
Pohádkové město Jičín ležící v Jičínské pahorkatině na řece Cidlině patří prý mezi nejkrásnější v...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C