www.infoglobe.cz » ČR, Jedová hora – za historií těžby i po stopách zaniklých vsí

ČR, Jedová hora – za historií těžby i po stopách zaniklých vsí

Publikováno: 31.12.2020
Jedová hora se nachází nedaleko Hořovic v blízkosti známého hradu Valdek. Snadná dostupnost a zajímavé okolí z ní dělají ideální tip na výlet do Brd. Klidně i teď v prosinci.

Lokalita se nachází 3 kilometry od Komárova a byla součástí zdejšího revíru známého těžbou železné rudy. Na Jedové hoře se ovšem jako vedlejší produkt těžila také rumělka, ze které se získávala rtuť. Tento kov se tu vzácně vyskytoval i v ryzí podobě. Kromě toho byly zdejší šachty bohaté i na další vzácné minerály, mnohé z nich se dostaly i do sbírek Národního muzea. Těžilo se zde až do roku 1871. Některé budovy zde podle pamětníků stály ještě v polovině 20. století, dnes už je okolí hlavní šachty Barbora zarostlé lesem. Najdete tu prastarý dub, alej jírovců maďalů, a dokonce hájek tújí. Další stopy po dolování se dají najít na jižním svahu.

hloubení Josef

Naučná stezka Okolím Komárova

Štola Barbora leží na trase naučné stezky Okolím Komárova. Tato okružní trasa vychází i končí v Komárově a měří 10 kilometrů. Ke štole vede od rozcestníku u vodní nádrže Záskalská odbočka, naučná stezka se pak přes Neřežín a další vísky vrací zpátky do Komárova. Na rozdíl od většiny brdských přehrad je v létě možno se ve vodní nádrži Záskalská vykoupat. Romanticky znějící název se vztahuje k lokaci nádrže, která se nachází za Mrtnickou skálou. Byla vybudována v druhé polovině 50. letech minulého století za účelem zabránit prudkým povodním na Červeném potoce.

vodní nádrž Záskalská

ústí šachty Barbora   šachta Barbora

Síly tohoto vodního toku využíval i nedaleký hamr zpracovávající rudu vytěženou na Jedové hoře, na zmíněné Mrtnické skále byste zase našli tabulku označující, kam se vyšplhala hladina vody při katastrofální povodni v roce 1872.  Samotná skála je vyhledávaná horolezci, na buližníkové a místy velmi strmé skalní stěně je vyznačeno několik tras.

Po stopách zaniklých vsí

Pokud se od štoly Barbora nevrátíte na trasu naučné stezky, ale zvolíte si místo ní modrou turistickou značku, ani ne po kilometru chůze přijdete do míst, kde stávala ves Hrachoviště. Nejvýraznější rozmach zažila právě v souvislosti s těžbou na Jedové hoře, poté už spíše upadala. Definitivní konec pro Hrachoviště znamenalo rozšiřování Vojenského újezdu Brdy a během roku 1952 byla celá obec vystěhována a srovnána se zemí. Z celé vsi zůstal jen jeden komplex hospodářských budov, jedna další stodola, byla přenesena k nedaleké hájovně Noviny. Oblast pak sloužila hlavně vojenské autoškole. Paradoxem je, že právě díky intenzivnímu vojenskému využívání zde vzniklo unikátní živočišné a rostlinné společenstvo vlhkých luk a lad, které je dnes zařazeno mezi evropsky významné lokality. Vyskytuje se zde například kosatec sibiřský či prstnatec májový, žije zde kuňka žlutobřichá či vzácný listonoh letní.

stodola u hájovny Noviny   Krejčovka

Na Hrachoviště je to blízko i z nedaleké hájovny Krejčovka, dobrým výchozím místem jsou také nedaleké Podluhy. Z této vsi vzdálené necelé tři kilometry od Hořovic je to na Hrachoviště dalších 3,5 kilometru.

GPS: 49°47'37.2"N 13°52'57.9"E

 

Text a foto: Eliška Gregorová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikováno: 28.3.2019
Praha je snadno poznatelný kopec tyčící se nad Nepomukem, za nejvyšší horou Brd – Tokem – zaostává jen o pouhé tři metry. Na jejím vrchu se tyčí meteorologický radar a najdeme zde také pozůstatky německé radiolokační stanice.

ČR, Brdy: Kam na běžky?
Publikováno: 8.1.2022
Nebojte se vyrazit do Brd i v zimě, zdejší krajina je totiž krásná v každém ročním období.

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimní výlet na běžkách
Publikováno: 14.2.2019
Brdy se nenavštěvují jen v létě, zasněžené mají také své kouzlo. Houpák i bývalá dopadová plocha Jordán byly zpřístupněny teprve nedávno. Na své si tu přijdou hlavně milovníci dalekých výhledů. Houpák se totiž pyšní téměř kruhovým výhledem, který se řadí mezi nejkrásnější v celých Brdech.

ČR, Brdy – na běžkách kolem Pilského rybníka
Publikováno: 21.2.2019
Zasněžené Brdy mají své kouzlo a v poslední době přitahují v zimní sezoně stále více běžkařů. V oblasti je v zimě mnoho prohrnutých lesních cest, a když budete mít štěstí, narazíte i na vyšlapané stopy. Vydat se můžete třeba na dominantu Příbramska Třemošnou nebo poněkud hlouběji do brdských lesů na Skelnou Huť.

ČR, Brdy – poslední nepoznaný ráj I  – Valdek
Publikováno: 10.12.2015
Na začátku roku 2016 budou mít turisté zřejmě poslední možnost, jak se v Čechách projít po rozlehlém zalesněném území, kde nikdy nebyli a v němž nebudou zpočátku rušit ani turistické značky. Otevře se totiž veřejnosti dosud nepřístupný vojenský prostor Brdy. Zároveň tím vznikne fantastická možnost putovat pěšky nějakých 90 km z jižního okraje Prahy až někam za Rožmitál lesem, aniž by poutník narazil na aglomeraci nebo musel přecházet frekventované silnice!

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodní nádrž – oázy klidu uprostřed lesů
Publikováno: 11.10.2018
Brdské přehrady ležící na řece Litavce byly původně založeny pro potřeby příbramských dolů. Dnes zásobují pitnou vodou Příbram a přilehlé obce.

ČR, Brdy: Nad Maráskem – nejzápadnější brdská osmistovka
Publikováno: 6.8.2020
Vrch Nad Maráskem leží nedaleko obce Míšov v jižní části Brd a nepatří úplně mezi ty nejznámější. Což je sice škoda, protože nabízí skvělé výhledy i procházku okolními lesy, ale v této době je to spíše vítaný fakt. Vyhnete se totiž davům výletníků. Výšlap na tento kopec se dá snadno spojit i s návštěvou nedalekého Třemšína.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – procházka zaniklými osadami
Publikováno: 15.11.2018
Největší rybník Plzeňského kraje najdete uprostřed brdských lesů a nedaleko pozůstatků mnoha zaniklých míst.

ČR, CHKO Brdy – okruh na kole ze Spáleného Poříčí
Publikováno: 19.11.2020
Do oblasti Brd jsem se chystala podívat už velmi dlouho. Četla jsem hodně článků o této tajuplné oblasti a přála si ji prozkoumat na vlastní oči a také na vlastní nohy na kole.

ČR, Mníšek pod Brdy: 50 km na kole
Publikováno: 15.10.2020
Venku už je sice docela zima, ale vy byste ještě rádi vyrazili na kolo? Další cyklovýlet, který jsme absolvovali, byl kolem malebné krajiny plné lesů u Mníšku pod Brdy a rozhodně to byla velmi dobrá volba.

ČR: Brdy – základní informace a charakteristika oblasti
Publikováno: 28.9.2017
Protože se v příštích týdnech vydáme na pár krásných míst v Brdech, nejdříve si o nich něco řekneme. CHKO Brdy je jednou z našich nejmladších chráněných krajinných oblastí vůbec. Vyhlášena byla v lednu 2016 a turistům se tak otevřely i oblasti dříve nepřístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 6. 7. 2022
svátek:Státní svátek - Mistr Jan Hus
dnes:
středa 6.7.
15 °C
zítra:
čtvrtek 7.7.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X