www.infoglobe.cz » ČR, Krkonoše: Sněžka - výstup na nejvyšší českou horu z Pece II.  

ČR, Krkonoše: Sněžka - výstup na nejvyšší českou horu z Pece II.

Publikováno: 10.2.2013
Výstup na českou nejvyšší horu, to je věc kterou by měl alespoň jednou za život udělat asi každý správný patriot. Sněžka se stává objektem zájmu především v letních měsících, ale snad ještě větší kouzlo má tento malý český Everest v zimě, co myslíte...?

Naše poslední putování jsme zakončili pod Luční, resp. Studniční horou, na vůbec největší z krkonošských "nocleháren", tedy Luční boudě. Zlatavý mok z domácího minipivovaru snad nezpůsobil nějaké rozsáhlejší škody na našem vnímání krás okolní krajiny a i kdyby, mrazivý dech hor a ostré slunce, dříve či později, každého z kocoviny vyléčí. Po snídaní, tedy obřím borůvkovém koláči a půllitru čaje, opět vyrážíme na cestu k cíli, jenž se s každým dalším krokem valem přibližuje. V létě vedou přes slatinná jezírka dřevěné mostky, které se však za dlouhých zim na náhorní planině úpských rašelinišť halí pod vrstvu navátého sněhu. Naučná stezka, vedoucí okolo pramene říčky Úpy, zde nese jméno "Dědictví doby ledové" a zejména v zimě se rozhodně není čemu divit. Zanedlouho stojíme na česko-polské hranici, kde se v místě nazývaném také Obří sedlo můžeme krátce před výstupem osvěžit ve žluté chatě - schroniska Dom Ślaski, jejíž název nám napovídá, že jsme již na krok v Polsku. Bohužel, ceny zde nejsou, alespoň přes léto, nijak zvlášť přívětivé a ani přepočet polské měny na českou korunu není zrovna v tom nejvýhodnějším kurzu...

Co naplat, čeká nás závěrečný výstup. Od polské chalupy (1400 m n.m.) vedou defacto dvě cesty. Jedna, delší ze severu obkrouží vrchol a napojí se na východní českou cestu. Druhá, ostřejší, vás na vrchol vede přes jihozápadní hřeben, odkud je krásně vidět např. Obří důl, Studniční jámy, hřebeny našich nejvyšších hor i celou plochu náhorní plošiny s dominantní Luční boudou.

Netrvá dlouho a stojíme na poměrně rozlehlém vrcholku Sněžky, který se podobně jako většina příhraničních vrcholů půlí mezi Česko a Polsko. To, co je pro čechy nejvyšší horou, je pro poláky pouze nejvyšším vrchol sdíleného Krkonošského masivu. Naši severní sousedé si berou svůj díl prakticky ze vše nejvyšších českých a především pak slovenských velehor. Nejvyšší horou Polska jsou tedy slovenské Rysy s výškou 2499 metrů.

Vrchol Sněžky, ač relativně hustě zastavěn, byl v minulosti, alespoň dle dobových rytin doslova menší vesnicí. Nejstarší stavbou je opět na polské straně se nacházející kaple sv. Vavřince z konce 17. století. Asi nejdominantnější vrcholovou stavbou je pak Polská bouda z 80. let, asi každému známé UFO talíře, které interiérem, nevábným odérem a vybaveností i tak trochu mimozemskou loď připomínají. Nicméně, i ta již tak nějak zlidověla, ale odvahu na občerstvení stále nachází relativně málo odvážlivců, alespoň z české strany. V roce 1900 byla na vrcholu postavena meteo stanice. Osmnáctimetrová stavba pak na konci druhé světové války byla jedinou fungující meteorologickou stanicí v celé střední Evropě. Tam, kde dnes stojí velmi zajímavá stavba České poštovny, nesoucí krom tohoto pojmenování i dívčí jméno Anežka, stála od roku 1868 do roku 2004 Česká bouda, kterou po letech chátrání v roce 2004 definitivně nahradila právě poštovna. Původní stařičká pošta, stojící jen několik metrů opodál, byla v létě roku 2009 rozebrána a převezena na Javorskou skálu na Vlašimské pahorkatině.

 

 

 

 

 

 

Nová poštovna, z nákresů architektů Martina Rajniše a Patrika Hoffmana, se nerodila nijak lehce. Ochranářům vadil především moderní a na Krkonoše netradiční vzhled mírně kostrbatého kontejneru na podpěrách. Vzniklo celkem devět alternativních návrhů, avšak vyhrál ten původní ač lehce modifikovaný. Převážně dřevěnou eko skládačku, obsahující na 20 tisíc! komponent je možné přeměnit, pomocí speciálních okenic, z letní prosklené budovy na izolovanou dřevěnou boudu, na níž je i menší vyhlídková terasa. Dnes již neodmyslitelná část Sněžky byla počátkem srpna 2007 vysvěcena známým českým arcibiskupem Karlem Otčenáškem a otevřena prezidentem Václavem Klausem. Cena unikátní stavby a přilehlých pozemků je odhadována na cca 20 milionů Kč.

Samostatnou kapitolou by mohla být lanová dráha, ale ta v současnosti prochází kompletní rekonstrukcí, které budeme časem věnovat více pozornosti v příslušném článku.

To je z našeho výstupu nejspíš vše a záleží pouze na Vás, kterým směrem se vydáte zpět. Zda-li na Pomezky, do Pece či v zimě trochu náročnějšího sestupu do Špindlerova mlýna.                  

Text: Jan Chaloupka

Foto: archiv autora Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Krkonoše: Sněžka - výstup na nejvyšší českou horu z Pece
Publikováno: 3.2.2013
Podruhé se zastavíme v českých nejvyšších horách - Krkonoších, aby jsme zdolali horu vůbec nejvyšší. Odkud vyrazit, jak se připravit a co očekávat od dlouhého stoupání a následné hřebenové tůry, během které překonáte hned několik z nejvyšších českých vrcholů.

ČR: Světový pohár ve Špindlerově Mlýně už v lednu 2023
Publikováno: 11.6.2022
Česká republika bude ve dnech 28. a 29.ledna 2023 opět dejištěm závodů Světového poháru v alpském lyžovaní žen. Lyžařské středisko Špindlerův Mlýn ožije fanoušky alpského lyžování.

ČR, Krkonoše – výjimečný horský hotel
Publikováno: 11.3.2020
Dnes se vydáme do jedné z turisticky nejnavštěvovanějších oblastí České republiky, do majestátních a zároveň nejvyšších hor země – Krkonoš. Naším cílem bude největší a nejstarší krkonošská horská chata Luční bouda (1410 m n. m.).

ČR, Janské Lázně – ideální destinace nejen pro lyžaře
Publikováno: 7.2.2019
Janské Lázně jsou během zimy naprostý ráj pro lyžaře, běžkaře nebo pěší turisty. Sníh se tu povětšinou objevuje již kolem listopadu a drží až cca do března. Nachází se tu rozlehlý komplex sjezdovek, vleků a lanovek. A pokud nejste zrovna fanoušci zimních sportů, i tak je tu pro vás mnoho aktivit, takže nuda rozhodně nehrozí!

ČR – z Liberce na zasněžený Ještěd
Publikováno: 31.1.2019
Liberec leží na severu Čech a jedná se o statutární město se zhruba 104 000 obyvateli. Město je přes zimní sezonu hojně navštěvované. Po zbytek roku sem lidé jezdí hlavně do aquaparku či do science centra s planetáriem IQLANDIA Liberec.

ČR, Janské Lázně – Stezka korunami stromů Krkonoše
Publikováno: 7.6.2018
Na západním okraji Janských Lázní, směrem na Černý Důl, byla ani ne před rokem otevřena další stezka v korunách stromů. V České republice je to už v pořadí třetí dřevěná rozhledna mířící do oblak. Obdobné stavby se těší z návštěvnosti i u našich německých sousedů.

ČR, Poniklá – ruční výroba vánočních ozdob a Muzeum krkonošských řemesel
Publikováno: 7.12.2017
Přemýšlíte, kam vyrazit o adventním víkendu? Pokud se nacházíte v Krkonoších nebo někde poblíž, určitě navštivte malebnou vísku Poniklá. V podstatě pár metrů od sebe najdete dva skvosty. V obou na vás dýchne nádherná historie a způsob jakým žili naši předkové v drsných horských podmínkách. Čím se živili, jaké měli starosti, ale i radosti. Dozvíte se, že život zde byl mnohdy složitý, ale místní lidé si ho dokázali i náležitě užít.

ČR, Příchovice – vesnička pro lyžařskou dovolenou
Publikováno: 11.3.2017
Pokud rádi lyžujete, jezdíte na snowboardu nebo na běžkách, měli byste určitě zvážit pobyt v horské vesnici Příchovice. Tato vesnička je součástí obce Kořenov a leží na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš v dobré dostupnosti do Harrachova či Rokytnice nad Jizerou. Z Prahy se sem dostanete po silnici E65 a ubytovat se je možné třeba v jedné z místních stylových roubenek.

ČR, Dolní Morava: návštěva světového unikátu – Sky Bridge 721
Publikováno: 18.6.2022
Po pandemických letech se turismus opět probouzí a ukazuje se, že v současnosti mají lidé doslova „hlad“ po cestování. Hotely, penziony, restaurace, hrady, zámky, muzea i další s cestovním ruchem spojené zařízení se už těší na návštěvníky nejen z domova, ale i ze zahraničí.

ČR, Krkonoše: Vrchlabí
Publikováno: 8.9.2016
Sjíždíte z kopce do údolí, které kolem dokola svírají zelené kopce. Kontrastně vás oslní zářící bílá nespočtu budov výrobního autozávodu. Jsou to haly Škodovky, kde se od roku 2012 vyrábějí převodovky. Naše cesta ale směřuje dál do centra. Dominantou Vrchlabí je místní zámek a chrám sv. Vavřince, jehož věž se mi stěží vejde do záběru fotoaparátu.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Harrachov – unikátní muzea
Horské městečko Harrachov, které leží v obklopení krásných Krkonoš, nabízí spoustu turistických a...

ČR, Jilemnice – město svatého Vavřince
Dalším turisty vyhledávaným městem v podhůří Krkonoš je Jilemnice. Oproti Vrchlabí je rozlohou i ...

ČR, Krkonoše – Stezka korunami stromů
Bezbariérový přístup od parkoviště až na vrchol a bez jednoho dne celoroční provoz dělá z tohoto ...

Krkonoše
Rozkládají se v severovýchodních Čechách na hranicích s Polskem a jsou nejvyšším pohořím v České ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 12. 8. 2022
svátek:Klára
dnes:
pátek 12.8.
14 °C
zítra:
sobota 13.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X