www.infoglobe.cz » ČR, Krkonoše: Sněžka - výstup na nejvyšší českou horu z Pece

ČR, Krkonoše: Sněžka - výstup na nejvyšší českou horu z Pece

Publikováno: 3.2.2013
Podruhé se zastavíme v českých nejvyšších horách - Krkonoších, aby jsme zdolali horu vůbec nejvyšší. Odkud vyrazit, jak se připravit a co očekávat od dlouhého stoupání a následné hřebenové tůry, během které překonáte hned několik z nejvyšších českých vrcholů.

Na českou nejvyšší horu, jejíž výšku 1602 metrů zná snad každý školák, vede opravdu nespočet cest. Ať už se na dlouhý pochod vydáte od východu z Pomezních bud, z jihu od Pece či západu od Špindlerova Mlýna, vždy se Vám za přívětivého počasí otevřou neskutečné výhledy do okolní krajiny, ostatní tisícovky či polského podhůří. Vždy je na co koukat a je jedno, zda-li putujete v zimě či v létě. Sněžka se stala i cílem naší první letošní výpravy. I když existují i kratší trasy, zvolili jsme si relativně populární hřebenovou stezku přes Richterovu chatu, Výrovku a Luční boudu. Tedy jakousi trasu jihozápadní. V dopoledních hodinách vycházíme z Pece, okolo architektonického paskvilu jménem hotel Horizont, směr Velká pláň a dále po cestě k hotelu Děvín, který je na nějaký čas poslední občerstvovací stanicí. Odtud již široká cesta nabírá úctyhodné stoupání, které se v některých partiích pohybuje na hranici 20%, které dá na více jak čtyřech kilometrech zabrat. Neměnná lesní scenérie a nekonečná silnice strmě stoupající kamsi do dáli, ale to nás však nemůže odradit a jistota panoramatických vyhlídek přeci jen za nějaké to úsilí taky stojí. Cesta se pomalu rovná a zanedlouho se již ocitáme na louce u Richterovi boudy (1206 m n.m.). Zde doporučuji krátkou zastávku, ale opravdu jen na jedno malé, jelikož to horší některé nesportovce spíše ještě čeká. Od Richterovky již vede zelená značka KČT, která nás zhruba po necelých dvou kilometrech prudšího stoupání vyvede na vytoužené hřebeny. Kdo první uvidí chatu Výrovka (1368 m n.m.) má napůl vyhráno. Výrovka, nebo také lidově Vejrovka, stojí již od 18. století na významné křižovatce turistických tras mezi Pecí, Špindlerovým Mlýnem, Luční boudou, Západní planinou, Vrchlabím a mnoha dalšími výchozími i průchozími body hlavních krkonošských tahů k nejvyšší hoře. Původní přístřešek, později bouda a noclehárna doznala za více jak 100 let své existence mnoho změn. Současnou podobu jí dal začátkem 90. let až architekt Vokatý, mj. autor pražské Sazka arény. Po krátké regenerační zastávce ale opět vyrážíme doprava, směrem k již dobře rozeznatelné Luční hoře, která prozatím zakrývá hlavní hřeben Sněžky. Táhlé úbočí druhé nejvyšší české hory (1555 metrů) sice opět vezme něco z našich sil, ale nádherné rozhledy do široké krajiny východních Krkonoš vše vynahrazují.

Červená značka nás zanedlouho poté provede sedlem, oddělujícím druhou a třetí nejvyšší českou horou, kterou je napravo od stezky, klenoucí se Studniční hora, s výškou 1554 metrů. Je zajímavé, jak v této nadmořské výšce vypadají oba vrcholy, čnící jen několik desítek metrů nad náhorní plošinou, vlastně nenápadně. Naopak více než nápadně se před námi vypíná hřeben samotné Sněžky, který nám však stíní mohutná stavba Luční boudy. Její historie je také neméně zajímavá. V místě, této vůbec nejstarší hřebenové chaty Krkonoš, stálo skromné hospodářské stavení již v roce 1625, jak ukázal nalezený základní kámen během rozsáhlejší přestavby v roce 1869, kdy zde stál i menší mlýn. Stavení, mlýn i hospodářství několikrát vyhořeli, aby se posléze opět obnovila tradice turistické ubytovny. Během druhé světové války se o její obnovu po posledním požáru z roku 38 nejvíce zasadil říšský Wermacht, jemuž horská usedlost sloužila jako výcvikový komplex pro školení radistek, mládeže Hitlerjugend a vybraných bojových jednotek, jimž drsná krajina náhorní plošiny skýtala dostatečný prostor pro nácvik boje v severských oblastech a na východní frontě. V té době doznala Luční bouda značného rozkvětu i rozšíření, jednak co do kapacity, tak do hospodářského využití. Během druhé poloviny 20. století byl dominantním správcem tělovýchovný svaz, který zde pořádal především zimní výcviky a kurzy mládeže. V Devadesátých létech zde měl hlavní stan Klub českých turistů, který vystřídal soukromý majitel. V té době musela být bouda i na dva roky uzavřena pro značně dezolátní stav. Od roku 2004 se pak rodí projekt horského hotelu, s kapacitou 150 lůžek a zajímavým kulturním programem, zahrnujícím občasné koncerty domácích hvězd, které jsou však trnem v oku ochráncům cenné fauny a flóry okolního KRNAPu. Na Luční boudě funguje i minipivovar, jehož produktem je speciální pivo Paroháč a to hned v několika verzích. Dalším lákadlem je pak wellness s tradiční finskou saunou, posilovnou, vířivkou a dokonce i s pivní lázní!

Přenocujeme a ráno se vydáme na již nedalekou Sněžku.      

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: archiv autoraDiskuze u článku (1)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Od Úpy k Pomezkám
Publikováno: 27.1.2013
Krkonoše, naše nejvyšší a pro mnoho středoevropanů i nejnavštěvovanější pohoří, se mohou pochlubit nejedním horským střediskem, lyžařským areálem, stejně jako malou horskou vískou, kde dávají doslova lišky dobrou noc. Existuje jedno místo, které skloubí vše výše zmíněná pozitiva.

ČR – z Liberce na zasněžený Ještěd
Publikováno: 31.1.2019
Liberec leží na severu Čech a jedná se o statutární město se zhruba 104 000 obyvateli. Město je přes zimní sezonu hojně navštěvované. Po zbytek roku sem lidé jezdí hlavně do aquaparku či do science centra s planetáriem IQLANDIA Liberec.

ČR, Janské Lázně – ideální destinace nejen pro lyžaře
Publikováno: 7.2.2019
Janské Lázně jsou během zimy naprostý ráj pro lyžaře, běžkaře nebo pěší turisty. Sníh se tu povětšinou objevuje již kolem listopadu a drží až cca do března. Nachází se tu rozlehlý komplex sjezdovek, vleků a lanovek. A pokud nejste zrovna fanoušci zimních sportů, i tak je tu pro vás mnoho aktivit, takže nuda rozhodně nehrozí!

ČR, Krkonoše – výjimečný horský hotel
Publikováno: 11.3.2020
Dnes se vydáme do jedné z turisticky nejnavštěvovanějších oblastí České republiky, do majestátních a zároveň nejvyšších hor země – Krkonoš. Naším cílem bude největší a nejstarší krkonošská horská chata Luční bouda (1410 m n. m.).

ČR, Dětenice – zámek, pivovar i středověká krčma
Publikováno: 17.12.2020
Malá obec ležící v královéhradeckém kraji pochází sice již z roku 1052, avšak svou největší slávu prožívá nejspíše až nyní. Sjíždějí se sem návštěvníci z celé České republiky, aby si zde užili jedinečnou středověkou atmosféru. Dětenice se nacházejí na cestě mezi Jičínem a Mladou Boleslaví, necelých 70 kilometrů od Prahy. Obec leží prakticky na začátku krásného Českého ráje. Součástí této malé vesničky je jedinečný Zámecký resort Dětenice, který zahrnuje barokní zámek, pivovar a středověkou krčmu.

ČR: 5 zimních tipů na výlety do přírody – VIDEO
Publikováno: 14.1.2022
Láká vás turistika v zimě? Dnes vám představíme 5 míst, která se rozhodně vyplatí navštívit. Na své si tu přijdou jak lyžaři, tak i turisté. Nechte se unést mrazivou atmosférou i kouzelnými výhledy.

Poniklá: Perličkové vánoční ozdoby se dostaly do UNESCO
Publikováno: 18.1.2021
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.

ČR: Světový pohár ve Špindlerově Mlýně už v lednu 2023
Publikováno: 11.6.2022
Česká republika bude ve dnech 28. a 29.ledna 2023 opět dejištěm závodů Světového poháru v alpském lyžovaní žen. Lyžařské středisko Špindlerův Mlýn ožije fanoušky alpského lyžování.

ČR, Janské Lázně – Stezka korunami stromů Krkonoše
Publikováno: 7.6.2018
Na západním okraji Janských Lázní, směrem na Černý Důl, byla ani ne před rokem otevřena další stezka v korunách stromů. V České republice je to už v pořadí třetí dřevěná rozhledna mířící do oblak. Obdobné stavby se těší z návštěvnosti i u našich německých sousedů.

ČR, Příchovice – vesnička pro lyžařskou dovolenou
Publikováno: 11.3.2017
Pokud rádi lyžujete, jezdíte na snowboardu nebo na běžkách, měli byste určitě zvážit pobyt v horské vesnici Příchovice. Tato vesnička je součástí obce Kořenov a leží na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš v dobré dostupnosti do Harrachova či Rokytnice nad Jizerou. Z Prahy se sem dostanete po silnici E65 a ubytovat se je možné třeba v jedné z místních stylových roubenek.

ČR, Poniklá – ruční výroba vánočních ozdob a Muzeum krkonošských řemesel
Publikováno: 7.12.2017
Přemýšlíte, kam vyrazit o adventním víkendu? Pokud se nacházíte v Krkonoších nebo někde poblíž, určitě navštivte malebnou vísku Poniklá. V podstatě pár metrů od sebe najdete dva skvosty. V obou na vás dýchne nádherná historie a způsob jakým žili naši předkové v drsných horských podmínkách. Čím se živili, jaké měli starosti, ale i radosti. Dozvíte se, že život zde byl mnohdy složitý, ale místní lidé si ho dokázali i náležitě užít.

ČR, Dolní Morava: návštěva světového unikátu – Sky Bridge 721
Publikováno: 18.6.2022
Po pandemických letech se turismus opět probouzí a ukazuje se, že v současnosti mají lidé doslova „hlad“ po cestování. Hotely, penziony, restaurace, hrady, zámky, muzea i další s cestovním ruchem spojené zařízení se už těší na návštěvníky nejen z domova, ale i ze zahraničí.

ČR, Krkonoše: Sněžka - výstup na nejvyšší českou horu z Pece II.  
Publikováno: 10.2.2013
Výstup na českou nejvyšší horu, to je věc kterou by měl alespoň jednou za život udělat asi každý správný patriot. Sněžka se stává objektem zájmu především v letních měsících, ale snad ještě větší kouzlo má tento malý český Everest v zimě, co myslíte...?

ČR, Krkonoše: Vrchlabí
Publikováno: 8.9.2016
Sjíždíte z kopce do údolí, které kolem dokola svírají zelené kopce. Kontrastně vás oslní zářící bílá nespočtu budov výrobního autozávodu. Jsou to haly Škodovky, kde se od roku 2012 vyrábějí převodovky. Naše cesta ale směřuje dál do centra. Dominantou Vrchlabí je místní zámek a chrám sv. Vavřince, jehož věž se mi stěží vejde do záběru fotoaparátu.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Adršpašsko-teplické skály a Horolezecké muzeum
V dnešní fotografické procházce zavítáme do oblasti mezi Adršpachem a Teplicemi nad Metují ve výc...

ČR, Harrachov – unikátní muzea
Horské městečko Harrachov, které leží v obklopení krásných Krkonoš, nabízí spoustu turistických a...

ČR, Jilemnice – město svatého Vavřince
Dalším turisty vyhledávaným městem v podhůří Krkonoš je Jilemnice. Oproti Vrchlabí je rozlohou i ...

ČR, Krkonoše – Stezka korunami stromů
Bezbariérový přístup od parkoviště až na vrchol a bez jednoho dne celoroční provoz dělá z tohoto ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 1. 7. 2022
svátek:Jaroslava
dnes:
pátek 1.7.
19 °C
zítra:
sobota 2.7.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X