www.infoglobe.cz » ČR, Krkonoše: Vrchlabí

ČR, Krkonoše: Vrchlabí

Publikováno: 8.9.2016
Sjíždíte z kopce do údolí, které kolem dokola svírají zelené kopce. Kontrastně vás oslní zářící bílá nespočtu budov výrobního autozávodu. Jsou to haly Škodovky, kde se od roku 2012 vyrábějí převodovky. Naše cesta ale směřuje dál do centra. Dominantou Vrchlabí je místní zámek a chrám sv. Vavřince, jehož věž se mi stěží vejde do záběru fotoaparátu.

Vrchlabí

Jedním ze zelených kopců, které Vrchlabí obklopují, je Přední Žalý (1019 m n. m.) s kamennou rozhlednou. Bez výšlapu na Žalý, ať už z Vrchlabí, Benecka, nebo pomocí lanovky z Herlíkovic, si návštěvu Krkonoš ani nelze představit. Rozhledna tu stojí už od roku 1892 a za ta léta se stala posvátným místem. I když Vrchlabí spadá do Královéhradeckého kraje, cesty z tohoto výchozího místa vás zavedou do sousedního Libereckého kraje, kam ostatně spadá i Žalý.

Vrchlabí, chrám sv. Vavřince

Stavebně cenným monumentem města je nepřehlédnutelná 60 metrů vysoká věž chrámu, opatřená ze dvou stran hodinami. Zasvěcena je svatému Vavřinci. Jehlicovitá střecha má v horní části další 4 nárožní věže a úplně ve špici – kam až oko dohlédne – je osazen kříž, který pomyslně sahá až do nebe. Trojlodní stavba vzbuzuje respekt, zvlášť když se rozezní zvony. V dobách těžby železné rudy zde původně stával kostel. Vpravo od vstupu je morový sloup, který jsme pro bujnou vegetaci skoro přehlédli. Pár kroků z náměstí Míru a jste u nejstarších dochovaných staveb. Jimi jsou tři domy s podloubím v původní krkonošské architektuře. V jednom z nich je informační středisko, ostatní slouží jako výstavní prostory muzea.

Vrchlabí, historické domy   Vrchlabí, muzeum

Vrchlabí, zámecký park

Pokračujeme hlavní ulicí směrem k bráně do zámeckého parku. Již v 16. století při stavbě zámku bylo počítáno s okolní zahradou. Dnešní zalesněný park o rozloze 8,5 ha je oázou a místem k odpočinku pro všechny, kteří se tu cíleně nebo náhodou potkají. Park slouží i pejskařům, vstup se psy je totiž povolen. Musím konstatovat, že všichni se tu chovají spořádaně a podle provozního řádu. Tady si přírody prostě váží a mají k ní úctu. Areál je průchozí a v části u jezírka najdete soubor naučných tabulí s informacemi o místní fauně, flóře a horninách. Renesanční zámek bohužel není veřejnosti přístupný.

Vrchlabí, zámek   Vrchlabí, zámecký park

Na zámecký park navazuje další zahrada, tentokrát v sousedství kláštera augustiniánů. Ten byl v době naší návštěvy v rekonstrukci, ale jak jsme se dočetli, výzdoba interiérů této barokní architektury stojí za zhlédnutí. Uvnitř je umístěna expozice Krkonošského muzea. Klášterní zahrada voněla bylinkami a levandulí a vysypané chodníky nás dovedly k moderní budově, kde má sídlo Krkonošský národní park.

Vrchlabí, klášter augustiniánů

Vrchlabí, klášterní zahrada   Vrchlabí, sídlo Správy KRNAP

Krkonošská ulice je jakousi hlavní třídou s obchody, restauracemi a hotely. Zde můžete zaparkovat s hodinovou sazbou 40 Kč. Hned za radnicí je další informační středisko, které není KRNAPu (to sídlí v jednom z historických domů), ale města Vrchlabí. Souběžně s ulicí teče o blok níž řeka Labe, přes níž vedou mosty jak silniční, tak pro pěší. U jednoho z mostů jsme se zastavili v pozoruhodném domě na kávu. Výjimečná dřevěná stavba se sedmi štíty pochází z 16. století, kdy byla využívána jako obydlí řemeslníků. Podkroví je skutečně řešeno netradičně, nyní má po rekonstrukci štítů pouze 6.

Vrchlabí, most přes Labe   Vrchlabí, dům se 7 štíty

Vrchlabí, nám. T. G. Masaryka

Lyžařské areály na konci města působily v létě poněkud opuštěně. Vlastně vůbec zde bylo méně turistů. Jakoby Vrchlabí upadalo v zapomnění… Na cenách se to však nepromítlo.

Vrchlabí, areál Kněžický vrch   Vrchlabí, areál Herlíkovice

GPS: 50°37'37.5"N 15°36'33.8"E

Text a foto: Monika BabickáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Dolní Morava: návštěva světového unikátu – Sky Bridge 721
Publikováno: 18.6.2022
Po pandemických letech se turismus opět probouzí a ukazuje se, že v současnosti mají lidé doslova „hlad“ po cestování. Hotely, penziony, restaurace, hrady, zámky, muzea i další s cestovním ruchem spojené zařízení se už těší na návštěvníky nejen z domova, ale i ze zahraničí.

ČR, Janské Lázně – Stezka korunami stromů Krkonoše
Publikováno: 7.6.2018
Na západním okraji Janských Lázní, směrem na Černý Důl, byla ani ne před rokem otevřena další stezka v korunách stromů. V České republice je to už v pořadí třetí dřevěná rozhledna mířící do oblak. Obdobné stavby se těší z návštěvnosti i u našich německých sousedů.

ČR, Semily – Riegrova stezka
Publikováno: 12.7.2018
Pokud přemýšlíte o romantické procházce divokou přírodou a Semily pro vás nejsou příliš daleko, potom je Riegrova stezka tou správnou volbou. Vede podél řeky Jizery po červené značce. Na stezce na vás čeká visutá lávka nad řekou, nádherná vyhlídka na Jizeru a vodní elektrárna, projdete tunelem a napít se můžete ze studánky s nádherně osvěžující vodou.

ČR: Špindlerův Mlýn – městečko v samém srdci Krkonoš – VIDEO
Publikováno: 31.7.2018
Chystáte-li se na výlet do našich nejvyšších hor, jako jedna z nejlepších základen poslouží v jakoukoliv roční dobu městečko Špindlerův Mlýn. Leží na samém konci silnice, která z Vrchlabí vede údolím proti proudu řeky Labe až k úpatí Krkonoš.

ČR, Harrachov – kolébka českého lyžování – VIDEO
Publikováno: 7.8.2018
Pod Čertovou horou v Krkonoších se na říčce Mumlavě rozkládá horské letovisko Harrachov. Právě majitel zdejšího panství – hrabě Jan Harrach – přivezl v 19. století do Čech první lyže a brzy se zde začaly provozovat první zimní sporty.

ČR, Krkonoše – výjimečný horský hotel
Publikováno: 11.3.2020
Dnes se vydáme do jedné z turisticky nejnavštěvovanějších oblastí České republiky, do majestátních a zároveň nejvyšších hor země – Krkonoš. Naším cílem bude největší a nejstarší krkonošská horská chata Luční bouda (1410 m n. m.).

ČR, Krkonoše: Sněžka - výstup na nejvyšší českou horu z Pece
Publikováno: 3.2.2013
Podruhé se zastavíme v českých nejvyšších horách - Krkonoších, aby jsme zdolali horu vůbec nejvyšší. Odkud vyrazit, jak se připravit a co očekávat od dlouhého stoupání a následné hřebenové tůry, během které překonáte hned několik z nejvyšších českých vrcholů.

ČR, Krkonoše: Sněžka - výstup na nejvyšší českou horu z Pece II.  
Publikováno: 10.2.2013
Výstup na českou nejvyšší horu, to je věc kterou by měl alespoň jednou za život udělat asi každý správný patriot. Sněžka se stává objektem zájmu především v letních měsících, ale snad ještě větší kouzlo má tento malý český Everest v zimě, co myslíte...?

ČR, Hradec Králové: Salon republiky - VIDEO
Publikováno: 24.12.2013
Tak tohle krajské město dělá svému regionu čest. Je to opravdu výstavní kousek mezi městy, alespoň tak na první pohled vypadá.

ČR, Příchovice – vesnička pro lyžařskou dovolenou
Publikováno: 11.3.2017
Pokud rádi lyžujete, jezdíte na snowboardu nebo na běžkách, měli byste určitě zvážit pobyt v horské vesnici Příchovice. Tato vesnička je součástí obce Kořenov a leží na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš v dobré dostupnosti do Harrachova či Rokytnice nad Jizerou. Z Prahy se sem dostanete po silnici E65 a ubytovat se je možné třeba v jedné z místních stylových roubenek.

Krkonoše: stezka korunami stromů vás zavede i do podzemí
Publikováno: 8.8.2017
Jedinečný zážitek vás čeká v Jánských Lázních na nově otevřené stezce korunami stromů. Nejenže se podíváte do výšky, ale poznáte i kořeny stromů starých 150 let. V jeskyni vás čeká podzemní expozice.

ČR, Poniklá – ruční výroba vánočních ozdob a Muzeum krkonošských řemesel
Publikováno: 7.12.2017
Přemýšlíte, kam vyrazit o adventním víkendu? Pokud se nacházíte v Krkonoších nebo někde poblíž, určitě navštivte malebnou vísku Poniklá. V podstatě pár metrů od sebe najdete dva skvosty. V obou na vás dýchne nádherná historie a způsob jakým žili naši předkové v drsných horských podmínkách. Čím se živili, jaké měli starosti, ale i radosti. Dozvíte se, že život zde byl mnohdy složitý, ale místní lidé si ho dokázali i náležitě užít.

ČR: Nový Hradec Králové – za přírodou
Publikováno: 21.7.2016
Předtím než se Hradečané rozhodnou odjet za přírodou mimo město, mnoho najetých kilometrů jim ušetří poznání okrajových částí Hradce Králové. Nový Hradec Králové poskytuje vše, co lidé z měst hledají v nedalekých Orlických horách nebo v Krkonoších – čistou přírodu, lesy a rybníky nebo stezky určené pro cyklisty. Zajímavostí jsou také stezky upravené speciálně pro vozíčkáře.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Adršpašsko-teplické skály a Horolezecké muzeum
V dnešní fotografické procházce zavítáme do oblasti mezi Adršpachem a Teplicemi nad Metují ve výc...

ČR, Harrachov – unikátní muzea
Horské městečko Harrachov, které leží v obklopení krásných Krkonoš, nabízí spoustu turistických a...

ČR, Jilemnice – město svatého Vavřince
Dalším turisty vyhledávaným městem v podhůří Krkonoš je Jilemnice. Oproti Vrchlabí je rozlohou i ...

ČR, Krkonoše – Stezka korunami stromů
Bezbariérový přístup od parkoviště až na vrchol a bez jednoho dne celoroční provoz dělá z tohoto ...

ČR, Krkonoše: Vrchlabí – město na Labi
Známé krkonošské město leží v nadmořské výšce 477 m pod nejvyšším vrcholem Krkonoš – Sněžkou (160...

Krkonoše
Rozkládají se v severovýchodních Čechách na hranicích s Polskem a jsou nejvyšším pohořím v České ...


Souvisejicí videa

ČR, Harrachov – kolébka českého lyžování
To právě tady se začaly provozovat zimní sporty, v 19. století sem hrabě Jan Harrach přivezl prvn...

ČR: Špindlerův Mlýn – městečko v samém srdci Krkonoš
Lyžování ve Špindlu je taková česká klasika, ale i léto zde má své kouzlo. Vychází odtud několik ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 30. 6. 2022
svátek:Šárka
dnes:
čtvrtek 30.6.
19 °C
zítra:
pátek 1.7.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X