www.infoglobe.cz » ČR, Krušné hory: Boží Dar a okolí

ČR, Krušné hory: Boží Dar a okolí

Publikováno: 2.2.2015
Na rozdíl od devadesátých let se už nyní neopakuje tak často, abychom byli svědky zápisů dalších objektů či rezervací v ČR na Seznam světového dědictví UNESCO. Nyní ale tato výjimečná událost opět nastává, o zápis do tohoto prestižního seznamu se uchází "Hornická kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří", žádost předkládají společně česká a vedoucí německá (saská) strana. V následujícím roce se rozhodne, zda krajina bude zapsána.

kostel sv. Anny Bozi DarA co je tu tak výjimečného, co by se mělo ocitnout na seznamu vedle takových památek, jako jsou Velká čínská zeď nebo Machu Picchu? Po velmi dlouhou dobu hornické historie (přes 800 let) se zde dobývalo neuvěřitelně rozmanité množství nerostných surovin – stříbro, cín, olovo, železo, kobalt, vizmut, nikl, wolfram, černé uhlí, uran, pyrit a chalkopyrit… Hornická krajina provrtaná štolami, s množstvím montánních památek na těžbu a zpracování, plavební kanály, železnice v horském terénu, architektura bohatých středověkých městeček, celkem přes 80 oblastí a přes 520 památek na obou stranách hranice.

výhled z Plešivce na Krušné hory 

Pojďme se rozhlédnout po bližší, české straně. Možná máte ještě v paměti Krušné hory jako apokalyptickou krajinu umírající přírody, zničené kyselými dešti a sirným spadem z blízkých tepelných elektráren. Třeba jste se v osmdesátých letech také rozhlíželi z kopců kolem Vejprt s úzkostí a pod tím tísnivým dojmem pak v prvních svobodných volbách dali hlas Zeleným. Pokud jste se od té doby neodvážili sem vrátit, zažijete zřejmě obrovské překvapení. Dvacet let elektrárny odsiřují a filtrují vypouštěné zplodiny a příroda na to okamžitě zareagovala. Zapomeňte na rozsáhlé holiny a uschlé stromy, všude je zeleno, široko daleko zdravé hluboké lesy. Řídké osídlení, připadající na vrub necitlivému poválečnému odsunu německého obyvatelstva, přináší bonus v podobě dlouhých tras čistou přírodou bez vyhlídek na paneláky a jiný civilizační smog. Božidarská rašeliniště

Jednou z oblastí ze seznamu je Hornická kulturní krajina AbertamyBoží DarHorní Blatná. Boží Dar je ideálním výchozím bodem mnoha turistických tras. Je zde kde zaparkovat, spát a jíst. Začíná a končí zde dnes už proslulá Ježíškova cesta, která na 13ti kilometrech a 13ti zastávkách zabaví děti rozličnými úkoly. zastavení Ježíškovy cesty

Část trasy jde společně s naučnou stezkou Božidarská rašeliniště. Tu nevynechejte. Procházkou po povalových chodníčcích se vám budou rozkrývat výhledy do krajiny a na blata.

U zastavení číslo jedenáct Ježíškovy cesty zřetelně už kousek od silnice uvidíte tzv. sejpy, pozůstatek po rýžování cínovce, které zde probíhalo od 16. století. sejpy u Božího Daru

A v tomtéž místě je vhodný nástup na naučnou stezku Blatenský příkop. Doly a zpracování nerostů byly náročné na vodu, proto bylo nutné ji cíleně přivádět. Tomu sloužilo i toto jedinečné vodní dílo prohlášené za technickou kulturní památku. Příkop je dlouhý 12 km a svému účelu sloužil už od roku 1544.

Blatenský příkop

Po jeho délce bylo nutné vyřešit i křížení s potokem, spádování, na řadě míst je vedený rekonstruovaným dřevěným korytem, lemují jej novodobé pochozí lávky a mostky.

křížení Blatenského příkopu s potokem

abertamsky kostel Ctrnacti svatych pomocnikuBudete se procházet po náhorní plošině v nadmořské výšce cca 1000 m. Pozornému pozorovateli neujdou drobné pozůstatky budov a stop dřívějšího osídlení. Víte, že i dávnou přítomnost kamenných či zděných staveb poznáte podle břečťanu? Kolem památníku bývalého kostela sv. Václava lze dojít na Hřebečnou. Zde se v květnu 2015 otevře veřejnosti štola Kryštof, součást dolu Mauritius. Naučná stezka provází mohutnými propadlinami starých těžebních polí, vede i do lomu s výraznou sloupcovou odlučností čediče portál štoly Johannesa končí v Abertamech.

Nově zpřístupněných dolů a štol bude v roce 2015 několik. K některým ještě nevedou značené turistické trasy. Jedním z takových míst je štola Johannes na Zlatém kopci. Vydáte-li se z Božího Daru směrem k Českému mlýnu, asi v půlce cesty narazíte na odbočku doprava, kde je lesem, v prudkém svahu, upravena přístupová cesta k portálu štoly v revíru Kaff. Zde jsou i ve světovém měřítku unikátní pozůstatky po těžbě cínových, železných a měděných rud. Přístupné jsou velké prostory porub, až 60 m dlouhé, 20 m široké a až 12 m vysoké.

Všechny štoly mají svou otvírací dobu a na tu je vhodné se aktuálně informovat v některém z Turistických informačních center. Například na Božím Daru. Další znalosti lze získat v některém z mnoha muzeí, např. v Muzeu těžby cínu v Horní Blatné nebo v Místopisném muzeu v Božím Daru.

Text/foto: Radka Snížková

Archiv Muzea Sokolov

 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Krušné hory - kam na lyže
Publikováno: 25.12.2014
Nové lyžařské areály, nové moderní lanovky, kilometry udržovaných běžeckých tras, adrenalinová zábava, rozhledny… Existuje tisíc a jeden důvod, proč určitě jet do Krušných hor. Tím aktuálním se na konci podzimu stávají krásné lyžařské terény a sportovní příležitosti.

ČR: dvě nové památky na seznamu UNESCO
Publikováno: 23.7.2019
Výbor světového dědictví na svém zasedání v ázerbájdžánské metropoli Baku rozhodl o zařazení Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří a Národního hřebčína Kladruby nad Labem na seznam památek světové hodnoty.

Boží Dar: nová rozhledna
Publikováno: 16.7.2019
Nově otevřená rozhledna s názvem Boží vyhlídka v Krušných horách na Karlovarsku, na jejímž vrcholu je umístěn zvon, stojí ve výšce 1099 metrů n. m. Přístupná je celý den z červené turistické značky.

ČR: Boží Dar – pohádková zima v Krušných horách
Publikováno: 17.12.2017
Hornická historie a největší počet vánočních dopisů, pohlednic a přání nejen od těch nejmenších, píší i dospělí.

ČR, Krušné hory – Hauenštejn neboli Horní Hrad
Publikováno: 10.9.2015
Pokud si za cíl nedělních výletů nevybíráte místa z výpravných obrázkových katalogů, ale chodíte po nenápadných lokalitách s cílem nepotkat se s davy lidí a touhou objevit si dosud neznámou zříceninu se silným příběhem, tak toto je místo pro vás. Vypravte se na Horní Hrad poblíž Stráže nad Ohří.

ČR: Skalná, Starý Rybník a rezervace SOOS
Publikováno: 23.7.2015
Zveme vás na výlet až na samý západ Čech. Uvidíte opravený hrad, zříceninu hradu, památkově chráněné hrázděné domy, úzkorozchodnou železnici a pozoruhodné přírodní jevy – mofety v přírodní rezervaci i mimo ni. Tak jedeme?

ČR, Krušné hory: Jáchymov - hornická a kulturní krajina UNESCO?
Publikováno: 16.2.2015
V roce 1516 založil majitel ostrovského panství Štěpán Šlik poblíž rozkrytých bohatých ložisek stříbra osadu Údolí sv. Jáchyma, kterou osídlili především horníci ze sousedního Saska. Poté, co byla osada povýšena na svobodné horní město, žilo v ní v r. 1533 neuvěřitelných 18 tisíc obyvatel. Šlo o druhé nejlidnatější město Českého království!

ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec
Publikováno: 9.2.2015
Dostane se Hornická a kulturní krajina Krušných hor na prestižní Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO? Ti zasvěcení věří, že ano. Ale nečekejte na rozhodnutí komise, přijeďte se už nyní podívat na malá města a osady, hornické památky a divokou přírodu.

Krušné hory: vítěz soutěže Krušnohorská NEJ
Publikováno: 13.8.2019
Nultý ročník soutěže Krušnohorská NEJ má svého vítěze. Tři měsíce trvalo hlasování na sociálních sítích, při kterém lidé zvolili tu NEJ novinku loňského roku. Nejvíce hlasů získalo Thermalium Teplice.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Krušné hory: hornická, kulturní krajina UNESCO
Krušné hory (německy Erzgebirge) jsou jedinečnou oblastí na západě České republiky a za jejími hr...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.8.2019
Druhý ročník multižánrového festivalu Skaly se bude konat v magickém prostředí pod Slunečními skálami nedaleko Rajeckých Teplic u Žiliny, a to od 30. srpna do 1. září.

25.8.2019
V horní části podtatranské obce Ždiar můžete navštívit novou letní expozici zachycující svět unikátních živočichů.

24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 8. 2019
svátek:Luděk
dnes:
pondělí 26.8.
24 °C
zítra:
úterý 27.8.
27 °C