www.infoglobe.cz » ČR, Krušné hory: Jáchymov - hornická a kulturní krajina UNESCO?

ČR, Krušné hory: Jáchymov - hornická a kulturní krajina UNESCO?

Publikováno: 16.2.2015
V roce 1516 založil majitel ostrovského panství Štěpán Šlik poblíž rozkrytých bohatých ložisek stříbra osadu Údolí sv. Jáchyma, kterou osídlili především horníci ze sousedního Saska. Poté, co byla osada povýšena na svobodné horní město, žilo v ní v r. 1533 neuvěřitelných 18 tisíc obyvatel. Šlo o druhé nejlidnatější město Českého království!

Původně v jedné linii, údolím potoka, byly budovány dřevěné a hrázděné domy. Až do 50. let minulého století zde stála hrázděná stará radnice. Už v první polovině 16. století si zde prospektoři stavěli cihlové domy v pozdně gotickém a renesančním slohu. Původní ráz si město do značné míry zachovalo. I vy se po městské památkové zóně můžete díky našim fotografiím porozhlédnout.

horní část města s kostelem sv. Jáchyma

Nejstarší stavební památkou je Špitální kostel Všech svatých z roku 1516. Bohoslužby už se zde nekonají, zato pravidelné turistické prohlídky ano. Zachovala se Špitální kostel Všech svatýchpůvodní hrázděná konstrukce, tabulový strop, dlažba a krov natřený volskou krví.

Na vysvětlenou: volskou krví se často impregnovaly dřevěné části budov jednak z důvodu snahy krev nějak využít (nic nepřicházelo nazmar) a jednak z důvodu ochrany, např. proti červotočům a plísním. Kostelík je vybaven původním zvonem z dílny jáchymovského zvonaře Hanse Windta, dále náhrobky, barokními sochami, obrazy a trojdílným oltářem z dílny Lucase Cranacha st.

Už v roce 1531 bylo bývalé šlechtické sídlo Šliků přestavěno na radnici. Uvnitř radnice navštivte Turistické a informační centrum Jáchymova a prohlédněte si přístupný vnitřek budovy, místnosti klenuté valenými a křížovými klenbami a portály.

radnice v Jáchymově

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V sousedství radnice stojí významný pamětník nejslavnějších dob – budova Královské Špitální kostelík ze hřbitovamincovny. Zcela dochovaná renesanční architektura, včetně dýmníku a dvouprostorové kovářské pece, jsou připomínkou jáchymovského mincovnictví. Od 16. století se zde razily stříbrné tolary, od nichž je odvozen název současné světové měny – dolaru. Kdybyste měli v kraji navštívit jen jedno muzeum, vyberte si tuto expozici dějin města, geologie, mineralogie, mincovnictví a lázeňství.

Pod radnicí, podél náměstí Republiky, stojí nejcennější měšťanské domy. Turistům jsou prozatím skryté jejich interiéry. Fasády volají po rekonstrukci, ale i tak jejich jistá omšelost a tajuplnost podtrhuje zajímavý dojem. Povedlo se zachovat téměř celou urbanistickou strukturu renesančního hornického města. Naštěstí se neztratily ani překrásné detaily.

zadní strana domů na náměstí  portál  hornický Jáchymov

Okolím města je vyznačena 8,5 km dlouhá naučná stezka „Jáchymovské peklo“. Ta připomíná ne tak dávnou minulost pracovních táborů v uranových dolech. V roce 1898 z jáchymovského smolince izolovali manželé Curieovi rádium. S ním svázaný uran byl zejména v poválečných letech dobýván ve velmi těžkých podmínkách politickými vězni.

před kostelem sv. JáchymaPři toulkách po blízkém okolí budete narážet na torza zaniklých obcí. Jednou z prvních bude obec Popov. Po zelené značce dojdete k místu krásného výhledu z čedičové skály a několika solitérním památným stromům, lípám a jasanu, který přerůstá kamennou zídku. Příběhy zaniklých obcí jsou velkým tématem. Svůj temný osud skrývá i blízká osada Mariánská, kde stávaly dva kostely a kapucínský klášter. Dnes po něm zbyl jen kousek zdi podél silnice, která vede rekreační osadou. Soška Panenky Marie z Mariasorgu, k níž se sem konaly poutě, se zachovala se snad jen zázrakem a je umístěna v kostele sv. Jáchyma. Přijeďte tato tajemná místa navštívit a seznámit se s dávnými i nedávnými příběhy, které vyprávějí o minulosti této oblasti. Hornická a kulturní krajina Jáchymov se možná dočká zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Text/foto: Radka Snížková

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Klášterec nad Ohří
Publikováno: 12.8.2008
Klášterec nad Ohří se nachází v údolí na levém břehu stejnojmenné řeky, 36 km východně od Karlových Varů v nadmořské výšce 330 metrů.

ČR: dvě nové památky na seznamu UNESCO
Publikováno: 23.7.2019
Výbor světového dědictví na svém zasedání v ázerbájdžánské metropoli Baku rozhodl o zařazení Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří a Národního hřebčína Kladruby nad Labem na seznam památek světové hodnoty.

Boží Dar: nová rozhledna
Publikováno: 16.7.2019
Nově otevřená rozhledna s názvem Boží vyhlídka v Krušných horách na Karlovarsku, na jejímž vrcholu je umístěn zvon, stojí ve výšce 1099 metrů n. m. Přístupná je celý den z červené turistické značky.

ČR: Boží Dar – pohádková zima v Krušných horách
Publikováno: 17.12.2017
Hornická historie a největší počet vánočních dopisů, pohlednic a přání nejen od těch nejmenších, píší i dospělí.

Německo, Fichtelberg: Krušnohorsko jako na dlani
Publikováno: 4.8.2016
Vzdušnou čarou 25 km od Karlových Varů leží Fichtelberg, nejvyšší hora Krušných hor na německé straně. Příjemný výšlap, překročení 1 000 m n. m. a rozhled do dvou států.

Německo, Wolkensteinské Švýcarsko – ferratová promenáda pro začátečníky i pokročilé
Publikováno: 28.7.2016
Žádný učený z nebe nespadl, ferraty si člověk musí osahat a přijít jim na kloub. Kde? Nedaleko česko-německých hranic najdete ferraty tří různých obtížností. Cvičit tu můžete celý den a nebudete rušeni houfy nedočkavých „ferratistů“.

Německo: Auersberg – 2. nejvyšší vrchol Saska
Publikováno: 11.7.2016
Paprsky vykukují skrz baculaté mraky a vysušují kaluže na lesní cestě. V potůčcích se proud vody mele přes hrbolaté zemité dno, kapky orosily pařezy porostlé mechem a vzduch voní lesní smůlou a jehličím.

ČR: Skalná, Starý Rybník a rezervace SOOS
Publikováno: 23.7.2015
Zveme vás na výlet až na samý západ Čech. Uvidíte opravený hrad, zříceninu hradu, památkově chráněné hrázděné domy, úzkorozchodnou železnici a pozoruhodné přírodní jevy – mofety v přírodní rezervaci i mimo ni. Tak jedeme?

Krušné hory: vítěz soutěže Krušnohorská NEJ
Publikováno: 13.8.2019
Nultý ročník soutěže Krušnohorská NEJ má svého vítěze. Tři měsíce trvalo hlasování na sociálních sítích, při kterém lidé zvolili tu NEJ novinku loňského roku. Nejvíce hlasů získalo Thermalium Teplice.

ČR, Krušné hory: Boží Dar a okolí
Publikováno: 2.2.2015
Na rozdíl od devadesátých let se už nyní neopakuje tak často, abychom byli svědky zápisů dalších objektů či rezervací v ČR na Seznam světového dědictví UNESCO. Nyní ale tato výjimečná událost opět nastává, o zápis do tohoto prestižního seznamu se uchází "Hornická kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří", žádost předkládají společně česká a vedoucí německá (saská) strana. V následujícím roce se rozhodne, zda krajina bude zapsána.

ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec
Publikováno: 9.2.2015
Dostane se Hornická a kulturní krajina Krušných hor na prestižní Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO? Ti zasvěcení věří, že ano. Ale nečekejte na rozhodnutí komise, přijeďte se už nyní podívat na malá města a osady, hornické památky a divokou přírodu.

ČR, Krušné hory – Hauenštejn neboli Horní Hrad
Publikováno: 10.9.2015
Pokud si za cíl nedělních výletů nevybíráte místa z výpravných obrázkových katalogů, ale chodíte po nenápadných lokalitách s cílem nepotkat se s davy lidí a touhou objevit si dosud neznámou zříceninu se silným příběhem, tak toto je místo pro vás. Vypravte se na Horní Hrad poblíž Stráže nad Ohří.

ČR, Krušné hory - kam na lyže
Publikováno: 25.12.2014
Nové lyžařské areály, nové moderní lanovky, kilometry udržovaných běžeckých tras, adrenalinová zábava, rozhledny… Existuje tisíc a jeden důvod, proč určitě jet do Krušných hor. Tím aktuálním se na konci podzimu stávají krásné lyžařské terény a sportovní příležitosti.

Město Horní Blatná
Publikováno: 10.12.2010
Horní Blatná se nachází nedaleko města Karlovy Vary, v Karlovarském kraji, v nadmořské výšce okolo 900 metrů. Svým historickým jádrem patří mezi nejzachovalejší města Krušných hor.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Krušné hory: hornická, kulturní krajina UNESCO
Krušné hory (německy Erzgebirge) jsou jedinečnou oblastí na západě České republiky a za jejími hr...

ČR: Komáří vížka
Komáří hůrka nebo vížka se nachází v Krušných horách s vrcholem ve výšce 807 m n. m. Na horu vede...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.8.2019
Druhý ročník multižánrového festivalu Skaly se bude konat v magickém prostředí pod Slunečními skálami nedaleko Rajeckých Teplic u Žiliny, a to od 30. srpna do 1. září.

25.8.2019
V horní části podtatranské obce Ždiar můžete navštívit novou letní expozici zachycující svět unikátních živočichů.

24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 8. 2019
svátek:Luděk
dnes:
pondělí 26.8.
24 °C
zítra:
úterý 27.8.
27 °C