www.infoglobe.cz » ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec

ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec

Publikováno: 9.2.2015
Dostane se Hornická a kulturní krajina Krušných hor na prestižní Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO? Ti zasvěcení věří, že ano. Ale nečekejte na rozhodnutí komise, přijeďte se už nyní podívat na malá města a osady, hornické památky a divokou přírodu.

Kousek stranou od hlavní silnice z Loučné pod Klínovcem do Vejprt leží pozoruhodný městys Kovářská. Procházka po okolí vám zaprvé umožní užít krušnohorské výhledy a zadruhé objevíte mnohé místní pozoruhodnosti, o nichž často turistické bedekry mlčí. Doporučuji vydat se do Kovářské po zelené turistické značce od Loučné. Kousek od místa, kde značka opouští silnici se totiž nachází lesem krytá nádherná zřícenina nejstarší vápenky u nás – Háj.

ruiny vápenky HájJde o mimořádné technické dílo z první poloviny 19. století, dochované jsou dvě polygonální šachtové pece a torza obslužných staveb. Za vápenkou v lomu se těžil dolomitický vápenec. I tato památka se stala součástí souboru kandidujícího na zápis do seznamu UNESCO.

vápenka Háj

Cesta do Kovářské vás povede kolem pustnoucího nádraží a staré Kallovy vily, která připomíná Antonína Kallu, majitele slavné továrny na výrobu rybích konzerv, jež byla po desetiletí hlavním zdrojem obživy místních obyvatel.

Kallova vila v Kovářské

V centru obce stojí nepřehlédnutelná zakonzervovaná zřícenina uhelny. Svou početnou skupinu fanoušků přitahuje Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím (11. 9. 1944 v Kovářské).

zřícenina uhelny v Kovářské

Z Kovářské je jen skok na Měděnec. Vsaďte se, že vám bude jeho silueta povědomá. Kopec Mědník s kruhovou kaplí a její špičatou střechou tvoří pozadí v mlze se rozhlížejícímu majoru Zemanovi vždy pod úvodními titulky každého dílu. Majora spláchly dějiny, kaple je však barokní, zasvěcená Neposkvrněnému početí Panny Marie a korunuje vrch, provrtaný neuvěřitelným počtem sedmdesáti kratších i dlouhých štol z 15. až 19. století. Podzemí je v současnosti přístupné dvěma historickými štolami (Marie Pomocná a Země zaslíbená), kde jsou dobře patrné stopy po tzv. krušení, které dalo jméno celému pohoří. Spočívalo v narušování dolované horniny ohněm.

Jen nenápadný pomníček připomíná, že zde také stával ústav sociální péče pro nezletilá mentálně postižená děvčata, který roku 1984 za temných okolností vyhořel. Osudy ústavu a zúčastněných osob se staly předlohou filmu Filipa Renče „Requiem pro panenku“.

Z hor se nejspíš budete spouštět do civilizace přes Horní Halži, amatérské naleziště achátů a ametystů. Ze silnice vedoucí po táhlém úbočí je krásný výhled a místní kostelík je zasvěcený svaté Terezii.

Horni Halže, kostel sv. Terezie

Při procházkách touto řídce osídlenou krajinou (Horní Halže měla v r. 2011 jen 4 stálé obyvatele, Měděnec cca 110, zdroj: Wikipedie) se nevyhnete úvahám o drsném životě dřívějších krušnohorců. Léta prosperity se zde střídala s chudými roky, kdy bylo nutné výpadek příjmů z hornické činnosti nahradit příjmy z jiných řemesel. Zejména období třicetileté války bylo pro kraj pohromou. Střídavě se zde tedy lidé věnovali i rukavičkářství, krajkářství, řezbářství atd. Krajina byla ve středověku zcela odlesněna, hutní provozy měly obrovskou spotřebu dřevěného uhlí. Pro představu – na výrobu 1kg stříbra byla potřeba asi 1 tuna dřevěného uhlí. Na saské straně hor se ještě na dvou místech, v okolí městečka Sosa výroba uhlí v milířích zachovala. Těžká denní dřina v kombinaci s drsným klimatem (léto je zde pár týdnů, zato sníh tu padá až sto dní v roce) byla podhoubím mnoha kulturních tradic, které ovšem žijí více na německé straně, u nás od poválečného odsunu obyvatel téměř není, kdo by živé tradice udržoval. Háj u Kovářské

Text/foto: Radka Snížková Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Klášterec nad Ohří
Publikováno: 12.8.2008
Klášterec nad Ohří se nachází v údolí na levém břehu stejnojmenné řeky, 36 km východně od Karlových Varů v nadmořské výšce 330 metrů.

ČR: dvě nové památky na seznamu UNESCO
Publikováno: 23.7.2019
Výbor světového dědictví na svém zasedání v ázerbájdžánské metropoli Baku rozhodl o zařazení Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří a Národního hřebčína Kladruby nad Labem na seznam památek světové hodnoty.

Boží Dar: nová rozhledna
Publikováno: 16.7.2019
Nově otevřená rozhledna s názvem Boží vyhlídka v Krušných horách na Karlovarsku, na jejímž vrcholu je umístěn zvon, stojí ve výšce 1099 metrů n. m. Přístupná je celý den z červené turistické značky.

ČR: Boží Dar – pohádková zima v Krušných horách
Publikováno: 17.12.2017
Hornická historie a největší počet vánočních dopisů, pohlednic a přání nejen od těch nejmenších, píší i dospělí.

Německo, Fichtelberg: Krušnohorsko jako na dlani
Publikováno: 4.8.2016
Vzdušnou čarou 25 km od Karlových Varů leží Fichtelberg, nejvyšší hora Krušných hor na německé straně. Příjemný výšlap, překročení 1 000 m n. m. a rozhled do dvou států.

Německo, Wolkensteinské Švýcarsko – ferratová promenáda pro začátečníky i pokročilé
Publikováno: 28.7.2016
Žádný učený z nebe nespadl, ferraty si člověk musí osahat a přijít jim na kloub. Kde? Nedaleko česko-německých hranic najdete ferraty tří různých obtížností. Cvičit tu můžete celý den a nebudete rušeni houfy nedočkavých „ferratistů“.

Německo: Auersberg – 2. nejvyšší vrchol Saska
Publikováno: 11.7.2016
Paprsky vykukují skrz baculaté mraky a vysušují kaluže na lesní cestě. V potůčcích se proud vody mele přes hrbolaté zemité dno, kapky orosily pařezy porostlé mechem a vzduch voní lesní smůlou a jehličím.

ČR: Skalná, Starý Rybník a rezervace SOOS
Publikováno: 23.7.2015
Zveme vás na výlet až na samý západ Čech. Uvidíte opravený hrad, zříceninu hradu, památkově chráněné hrázděné domy, úzkorozchodnou železnici a pozoruhodné přírodní jevy – mofety v přírodní rezervaci i mimo ni. Tak jedeme?

ČR, Krušné hory: Jáchymov - hornická a kulturní krajina UNESCO?
Publikováno: 16.2.2015
V roce 1516 založil majitel ostrovského panství Štěpán Šlik poblíž rozkrytých bohatých ložisek stříbra osadu Údolí sv. Jáchyma, kterou osídlili především horníci ze sousedního Saska. Poté, co byla osada povýšena na svobodné horní město, žilo v ní v r. 1533 neuvěřitelných 18 tisíc obyvatel. Šlo o druhé nejlidnatější město Českého království!

ČR, Krušné hory - kam na lyže
Publikováno: 25.12.2014
Nové lyžařské areály, nové moderní lanovky, kilometry udržovaných běžeckých tras, adrenalinová zábava, rozhledny… Existuje tisíc a jeden důvod, proč určitě jet do Krušných hor. Tím aktuálním se na konci podzimu stávají krásné lyžařské terény a sportovní příležitosti.

Krušné hory: vítěz soutěže Krušnohorská NEJ
Publikováno: 13.8.2019
Nultý ročník soutěže Krušnohorská NEJ má svého vítěze. Tři měsíce trvalo hlasování na sociálních sítích, při kterém lidé zvolili tu NEJ novinku loňského roku. Nejvíce hlasů získalo Thermalium Teplice.

ČR, Krušné hory: Boží Dar a okolí
Publikováno: 2.2.2015
Na rozdíl od devadesátých let se už nyní neopakuje tak často, abychom byli svědky zápisů dalších objektů či rezervací v ČR na Seznam světového dědictví UNESCO. Nyní ale tato výjimečná událost opět nastává, o zápis do tohoto prestižního seznamu se uchází "Hornická kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří", žádost předkládají společně česká a vedoucí německá (saská) strana. V následujícím roce se rozhodne, zda krajina bude zapsána.

ČR, Krušné hory – Hauenštejn neboli Horní Hrad
Publikováno: 10.9.2015
Pokud si za cíl nedělních výletů nevybíráte místa z výpravných obrázkových katalogů, ale chodíte po nenápadných lokalitách s cílem nepotkat se s davy lidí a touhou objevit si dosud neznámou zříceninu se silným příběhem, tak toto je místo pro vás. Vypravte se na Horní Hrad poblíž Stráže nad Ohří.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.8.2019
Druhý ročník multižánrového festivalu Skaly se bude konat v magickém prostředí pod Slunečními skálami nedaleko Rajeckých Teplic u Žiliny, a to od 30. srpna do 1. září.

25.8.2019
V horní části podtatranské obce Ždiar můžete navštívit novou letní expozici zachycující svět unikátních živočichů.

24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 8. 2019
svátek:Luděk
dnes:
pondělí 26.8.
24 °C
zítra:
úterý 27.8.
27 °C