www.infoglobe.cz » ČR: Maková hora – poutní místo uprostřed nádherné přírody

ČR: Maková hora – poutní místo uprostřed nádherné přírody

Publikováno: 10.5.2018
Poutní kostel na Makové nad Smolotely je krajinnou dominantou, která se právem pyšní přezdívkou barokní perla středního Povltaví, ale také oázou klidu obklopenou překrásnou přírodou.

Cesta na Makovou

Maková se vypíná nad obcí Smolotely, odkud se také k tomuto poutnímu místu nejsnadněji dostanete. Vybrat si můžete buď červenou turistickou značku vedoucí z návsi, nebo naučnou stezku okolím Smolotel. Ta má sedm zastavení, kromě poutního místa se věnuje také místní přírodě nebo historii zahrnující například důlní činnost, která zde v minulosti probíhala. Bylo zde vyraženo několik pokusných štol pro těžbu gabra (hlubinného čediče), nacházelo se tu dokonce i jedno menší rýžoviště zlata a také ložisko velmi vzácné červené žuly, která se ve světě vyskytuje jen ojediněle. Červená turistická značka vede ze vsi po úzké asfaltce, u hřbitova s malou kapličkou ze silnice odbočíte a vydáváte se do lesa. Asfaltová cesta ale pokračuje dál, na vrchol kopce se tak po ní dá bez problémů vyjet na kole nebo i autem.

cesta na Makovou   hřbitov u cesty na Makovou

Ďáblovo lože

Pokud se na kopec vydáte právě po naučné stezce, po opuštění vesnice projdete nejprve zachovalou alejí stoletých akátů a hned poté se objeví panel naučné stezky informující o geologických zajímavostech regionu. Pokud v těchto místech uhnete ze značené stezky do lesíka po vaší levici, dostanete se ke skupině žulových balvanů, z nichž největší dostal název Ďáblovo lože. Odbočka není nijak značená, ale kámen snadno poznáte podle kříže, který do něj vyryli místní obyvatelé, aby ďábla zahnali.

Ďáblovo lože   kříž na Ďáblově loži

Poutní místo Maková

Samotný areál kostela a fary stojí přímo na vrcholu kopce. Kostel je zasvěcen Panně kostel na Makové zezaduMarii Karmelské a sv. Janu Křtiteli. V jeho průčelí se vyjímá dvojice věží a uvnitř je k vidění cenné barokní zařízení, na oltáři je například umístěna kopie milostné sošky Panny Marie Škapulířské, kterou si sem bratři karmelitáni přinesli. Autorem celého projektu je architekt Carlo Antonio Canevallo a stavbu kostela inicioval Jan Felix Chanovský z Dlouhé Vsi. Projekt původně počítal s obvodními ambity kolem kostela, po smrti Jana Felixe Chanovského ale na dostavbu už nebyly finance. Ve 20. letech minulého století zde působil malíř a blízký přítel Mikoláše Alše Josef Bosáček (jeho bratr Vincenc zde sloužil jako farář), který je autorem malby v prostoru nad presbytářem. Ze stejné doby pochází i vyobrazení a popis osla, který nosil faráři na kopec vodu. Byl prý tak šikovný, že cestu znal nazpaměť a stačilo mu tak vodu pouze dole ve vsi natočit. V přilehlé faře dříve sídlili karmelitáni. Od kostela se otevírají krásné výhledy na obec a okolní krajinu.

kostel na Makové

Na Makové se v současnosti slouží bohoslužby každou třetí neděli v měsíci a také o Vánocích, Velikonocích, na Nový rok a o Makovské pouti.

výhled z Makové

Smolotely

Ve Smolotelech se přímo na návsi můžete podívat na raně barokní zámek. Ten je obklopený parkem s cennými dřevinami, veřejnosti přístupný ale zatím není. Zámek vznikl za vlády Chanovských z Dlouhé vsi, kteří barokně přestavěli původní tvrz, za druhé světové války v něm sídlili Němci a od té doby spíše chátrá. Ves samotná získala jméno podle trhu se smolou, který se zde v minulosti pořádal.

zámek ve Smolotelech

Blízkost Orlické přehrady

Z Makové se můžete po červené turistické značce vydat do Solenic, které leží přímo pod hrází Orlické přehrady. Cesta měří okolo pěti kilometrů. Solenice bývaly místem, kde se překládala sůl a odtud také dostaly své jméno, dnes jsou jedním z nejoblíbenějších rekreačních letovisek na Orlické přehradě.

GPS: 49°37'00.3"N 14°08'54.1"E

 

Text a foto: Eliška GregorováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Příbram – procházky po městě
Publikováno: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdské vrchoviny a pyšnit se může například bohatou hornickou minulostí a jedním z nejznámějších mariánských poutních míst u nás.

ČR: Příbram – Hornické Březové Hory
Publikováno: 24.8.2017
Příbram asi nejvíce proslavilo hornictví a mariánské poutní místo Svatá Hora. V dnešním článku se vydáme právě na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbrami – vyrážíme za Antonínem Dvořákem
Publikováno: 17.8.2017
Nebýt Antonína Dvořáka, který ve Vysoké u Příbrami rád pobýval a tvořil, většina z nás by o ní nejspíš nikdy neslyšela. Kromě vzpomínek na slavného hudebního skladatele se sem ale vyplatí vyrazit i za krásnými okolními lesy nebo výhledy na šumavský masiv, který se otevírá z mnoha okolních míst.

ČR: Renesanční zámek Březnice
Publikováno: 2.6.2016
Nedaleko historického hornického města Příbrami leží renesanční zámek Březnice, který se může chlubit opravdu bohatými dějinami. Návštěvníkům nabízí několik prohlídkových okruhů, ale i odpočinek v parku či parkánové zahradě nebo příjemné posezení v zámecké kavárně.

ČR: Zámek Blatná – sídlo rodu Hildprandtů
Publikováno: 5.5.2016
Jižní Čechy jsou proslulé množstvím vodních ploch a ani Blatensko není výjimkou. Dnes se vydáme na zámek Blatná, který spolu s Červenou Lhotou patří mezi nejkrásnější vodní panská sídla. A nejen zámek je cílem turistů, k areálu totiž patří i anglický park.

ČR: Dobříš - místo pod rakouskou nadvládou - VIDEO
Publikováno: 13.9.2011
Ta Dobříš, ne ten Dobříš, jak se mnozí mylně domnívají, je město bezmála 50 kilometrů vzdálené od Prahy. V Dobříši se lidé stavují hlavně, aby viděli místní Chateau.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.7.2019
Všichni milovníci turistiky se i letos mohou těšit na v pořadí již osmnáctý Národní výstup na Sitno, který se uskuteční v neděli 21. července.

18.7.2019
Letošní třetí ročník Dnů lidové architektury ve Středočeském kraji, jehož hlavním centrem se staly Skalní domy Regionálního muzea Mělník a centrum obce Lhotka, se uskuteční od 20. do 28. července. Slavnostní zahájení v obci Lhotka u Mělníka bude v sobotu 20. července od 11 hodin.
17.7.2019
Zveme vás na nevšední festival vícehlasého chrámového a lidového zpěvu z různých oblastí Slovenska a východní Evropy, který se uskuteční o víkendu 20. a 21 července v Telgártu.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LAOS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 7. 2019
svátek:Čeněk
dnes:
pátek 19.7.
25 °C
zítra:
sobota 20.7.
31 °C