www.infoglobe.cz » ČR, Mělník: památky historického jádra

ČR, Mělník: památky historického jádra

Publikováno: 27.3.2016
Centrum Mělníka představuje náměstí Míru, odkud máte památky hezky dokola, jen pár kroků od sebe. V turistickém informačním středisku za rohem vám se vším ochotně poradí sedm dní v týdnu po celý rok. Zde je také vstup do podzemních prostor, kde se chodbou dostanete k nejširší studni v České republice.

Mělník, muzeum

Náměstí vévodí radnice. Sousedí s bývalým kapucínským klášterem, v jehož prostorách se nyní nachází muzeum. Zde se z expozic dozvíte o historii místního vinařství a o městě samotném, jemuž náležel titul královské věnné město (Karel IV., 1363). V případě Mělníka bylo královně dodáváno víno. Dalším významným objektem je rohový dům „Zlatá hvězda“ nebo měšťanský dům „U Zlatého hroznu“ či hostinský dům „U Zlatého beránka“, jejichž symboly na fasádě vás praští do očí. Právě tyto domy, které mají gotické sklepení ve třech úrovních, patří k nejstarší části náměstí.

Mělník, měšťanský dům na náměstí   Mělník, měšťanský dům na náměstí

Centrum všeho dění – náměstí – zdobí sousoší s názvem Vinobraní. Opodál narazíte na skleněný průhled do 54 m hluboké studny. Ta byla v době vzniku města, tedy ve 13. století, jediným zdrojem vody. Unikátní hornické dílo hloubili kutnohorští horníci 21 let. Své prvenství si v ČR vysloužila šíří 4,5 metru. Jako další zdroj vody bylo později zbudováno rozsáhlé potrubí zásobující městské kašny i zámek.

Mělník, sousoší Vinobraní   Mělník, průhled do studny na náměstí

Za doprovodu průvodce sestoupíte 37 schodů a za 150 metrů se díváte do kruhové průrvy na hladinu vody, jejíž výška je 7 metrů. Stále je ale necelých 7 metrů nad hladinou Labe. Jsme v nadmořské výšce 213 m.

Mělník, studna   Mělník, studna

Cestou k zámku navštívíme kostnici v chrámu sv. Petra a Pavla. Ten se stal součástí původního hradu (dnes zámku) a spolu s chrámovou věží tvoří nezaměnitelný obraz Mělníka.

Mělník, kostnice

Krypta, která se pod kostelem nachází, je pietní místo, kde jsou uchovány ostatky 10–15 tisíc lidí. Úvodní audio projev se nese v duchu slov z pamětní desky: „Co jste vy…byli jsme i my…budete i vy.“ Zásluhu na uspořádání kosterních ostatků má profesor MUDr. Jindřich Matiegka, antropolog a rektor Univerzity Karlovy, jemuž je pamětní deska věnována.

Mělník, zámek

Mělnický zámek nese prvky snad všech stavebních slohů. Např. zbytek gotického hradu (nejspíš hlásné věže) najdete na nádvoří. Nebo renesanční komíny, které vás zaujmou na první pohled. Gotická chrámová věž prošla kvůli požáru stavební úpravou. Z jejího ochozu je vidět do širokého okolí nebo přímo dolů na vinice a soutok Labe s Vltavou. Čeká vás ale překonání 180 schodů. Zámecké interiéry zhlédnete buď při komentované prohlídce, nebo na koncertě či jiné společenské akci. A pokud si chcete dát kávu v zámeckém posezení, cukrárna v přízemí vám to umožní. Nezaměnitelné dorty jsou ovšem podle místních v kavárně na náměstí, která už ve svém názvu má „umění“.

Mělník, zámek   Mělník, chrámová věž

Z historického opevnění města je k náměstí nejblíže jihovýchodní Pražská brána, která dnes slouží jako galerie umění ve věži a z které je zase jiný pohled na město.

Mělník, zámecká kavárna   Mělník, kavárna na náměstí

Mělník, radnice

GPS: 50°21'07.6"N 14°28'29.6"E

Text a foto: Monika BabickáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Roudnice: bohatý turistický potenciál - VIDEO
Publikováno: 15.6.2010
Roudnice nad Labem disponuje vším potřebným, aby se mohla rozvinout v turisticky atraktivní místo. Městu v Ústeckém kraji ale zatím pořád něco málo chybí.

ČR, Roztoky u Prahy: Místo pro život i dovolenou
Publikováno: 7.3.2019
Jen co řeka Vltava na severu opustí hranici hlavního města, obtéká zprava zámek a malé městečko, půvabně zasazené v zeleném a skalnatém kaňonu – Roztoky. Snadná dostupnost historického centra Prahy a zároveň poloha v krásné chráněné přírodní oblasti dělají z Roztok ideální místo jak pro život, tak pro dovolenou.

ČR, Krabčice – hora Říp
Publikováno: 16.7.2020
Pár kilometrů od Roudnice nad Labem stojí hora, která se nesmazatelně zapsala do dějin českého národa. Vystoupat na ni můžete z Rovné, z části obce Krabčic v Ústeckém kraji, kde i dobře zaparkujete.

ČR, Mladá Boleslav – město nejen známé automobilky I
Publikováno: 10.5.2017
Tentokrát se vydáme do statutárního města Mladá Boleslav, které se nachází ve Středočeském kraji. Město vzdálené necelých 50 kilometrů severovýchodně od Prahy je známé především sídlem světové automobilové značky.

Dvojí osudová siréna města Kralupy - VIDEO
Publikováno: 16.11.2010
Kralupy nad Vltavou - před 2. světovou válkou něco jako středobod českého průmyslu, krátce před jejím koncem pak jen ruiny kdysi prosperujícího města. V poledne 22. března 1945 vytrhl kralupské z jarního rozjímání pronikavý zvuk sirény. Krátce poté pak Američané shodili na město víc než 12 set bomb a přisoudili tak Kralupům jedno smutné prvenství - válkou nejvíc poničené české město.

Královské město Slaný - VIDEO
Publikováno: 14.12.2010
Slaný není jediným městem, které si do přívlastku přidalo slovíčko "královské". Slaný se tím ale pyšní na každé ceduli. Fakt, že se chystáte navštívit město králů, si uvědomíte hned u jeho samotné hranice – Vítá Vás královské město Slaný.

Mělník: místo patriotů - VIDEO
Publikováno: 1.2.2011
Mělník. Kdo by neznal město, alespoň podle názvu, proslulé vinařstvím a soutokem dvou nejdůležitějších českých řek – Labe a Vltavy.

Roztoky u Prahy: útočiště Pražáků nepražáků - VIDEO
Publikováno: 5.4.2011
Kdo byl v Roztokách u Prahy před několika lety, dnes by zřejmě stejné místo, ležící na levém vltavském břehu, těžko poznával. Kromě zámečku, který si po staletí drží svou původní podobu, se totiž Roztoky neobvykle rozrostly.

ČR: Mladá Boleslav - nejen město automobilů - VIDEO
Publikováno: 13.12.2011
Místo, které si každý správný Čech nespojí s ničím jiným než s automobilkou Škoda. Okřídlený šíp a stovky různobarevných aut, které právě sjely z výrobní linky, jsou vidět už z dálnice směrem na Liberec.

ČR, Návštěva královských věnných měst
Publikováno: 25.6.2022
Dnes se vydáme do devíti měst, které až na jednu výjimku leží ve východních Čechách a spojuje je nejen společná historie, ale i to že patřila v minulosti českým královnám. Jsou to Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Mělník, Nový Bydžov, Polička, Trutnov a Vysoké Mýto.

ČR, Brandýs n/L-zámek: chata významných panovníků - VIDEO
Publikováno: 25.2.2014
Zámek v Brandýse nad Labem měli v oblibě nejvýznamnější čeští panovníci. Vyšlechtili si ho tak, aby se na svém letním sídle nedaleko od Prahy cítili co možná nejlépe. Teď je výsledek jejich úsilí k dispozici nám – obyčejným lidem.

ČR: Lysá nad Labem - podivnosti výstavního města - VIDEO
Publikováno: 17.1.2012
Další ze středočeských měst, které zřejmě vyroste do krásy. Momentálně to ale spíš vypadá, jako kdyby tam vybuchla bomba.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Mělník – královské věnné město
O soutoku Labe s Vltavou a zrajícím víně na mělnických stráních se zpívá ve známé lidové písni, k...


Souvisejicí videa

ČR, Kladno: Průmysl převálcovaný hokejem
Přijměte naše pozvání na krátkou prohlídku historického jádra Kladna a místního zámku. Pojďte se ...

ČR:  Lysá nad Labem - město výstav
Středočeské město Lysá nad Labem, proslavené výstavištěm a dostihovou dráhou, leží v okrese Nymbu...

ČR: Neratovice
Neratovice – nevelké, ale zato průmyslově významné město leží necelých dvacet kilometrů od Prahy....


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 8. 2022
svátek:Jáchym
dnes:
úterý 16.8.
19 °C
zítra:
středa 17.8.
21 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X