www.infoglobe.cz » ČR, Mělník: památky historického jádra

ČR, Mělník: památky historického jádra

Publikováno: 27.3.2016
Centrum Mělníka představuje náměstí Míru, odkud máte památky hezky dokola, jen pár kroků od sebe. V turistickém informačním středisku za rohem vám se vším ochotně poradí sedm dní v týdnu po celý rok. Zde je také vstup do podzemních prostor, kde se chodbou dostanete k nejširší studni v České republice.

Mělník, muzeum

Náměstí vévodí radnice. Sousedí s bývalým kapucínským klášterem, v jehož prostorách se nyní nachází muzeum. Zde se z expozic dozvíte o historii místního vinařství a o městě samotném, jemuž náležel titul královské věnné město (Karel IV., 1363). V případě Mělníka bylo královně dodáváno víno. Dalším významným objektem je rohový dům „Zlatá hvězda“ nebo měšťanský dům „U Zlatého hroznu“ či hostinský dům „U Zlatého beránka“, jejichž symboly na fasádě vás praští do očí. Právě tyto domy, které mají gotické sklepení ve třech úrovních, patří k nejstarší části náměstí.

Mělník, měšťanský dům na náměstí   Mělník, měšťanský dům na náměstí

Centrum všeho dění – náměstí – zdobí sousoší s názvem Vinobraní. Opodál narazíte na skleněný průhled do 54 m hluboké studny. Ta byla v době vzniku města, tedy ve 13. století, jediným zdrojem vody. Unikátní hornické dílo hloubili kutnohorští horníci 21 let. Své prvenství si v ČR vysloužila šíří 4,5 metru. Jako další zdroj vody bylo později zbudováno rozsáhlé potrubí zásobující městské kašny i zámek.

Mělník, sousoší Vinobraní   Mělník, průhled do studny na náměstí

Za doprovodu průvodce sestoupíte 37 schodů a za 150 metrů se díváte do kruhové průrvy na hladinu vody, jejíž výška je 7 metrů. Stále je ale necelých 7 metrů nad hladinou Labe. Jsme v nadmořské výšce 213 m.

Mělník, studna   Mělník, studna

Cestou k zámku navštívíme kostnici v chrámu sv. Petra a Pavla. Ten se stal součástí původního hradu (dnes zámku) a spolu s chrámovou věží tvoří nezaměnitelný obraz Mělníka.

Mělník, kostnice

Krypta, která se pod kostelem nachází, je pietní místo, kde jsou uchovány ostatky 10–15 tisíc lidí. Úvodní audio projev se nese v duchu slov z pamětní desky: „Co jste vy…byli jsme i my…budete i vy.“ Zásluhu na uspořádání kosterních ostatků má profesor MUDr. Jindřich Matiegka, antropolog a rektor Univerzity Karlovy, jemuž je pamětní deska věnována.

Mělník, zámek

Mělnický zámek nese prvky snad všech stavebních slohů. Např. zbytek gotického hradu (nejspíš hlásné věže) najdete na nádvoří. Nebo renesanční komíny, které vás zaujmou na první pohled. Gotická chrámová věž prošla kvůli požáru stavební úpravou. Z jejího ochozu je vidět do širokého okolí nebo přímo dolů na vinice a soutok Labe s Vltavou. Čeká vás ale překonání 180 schodů. Zámecké interiéry zhlédnete buď při komentované prohlídce, nebo na koncertě či jiné společenské akci. A pokud si chcete dát kávu v zámeckém posezení, cukrárna v přízemí vám to umožní. Nezaměnitelné dorty jsou ovšem podle místních v kavárně na náměstí, která už ve svém názvu má „umění“.

Mělník, zámek   Mělník, chrámová věž

Z historického opevnění města je k náměstí nejblíže jihovýchodní Pražská brána, která dnes slouží jako galerie umění ve věži a z které je zase jiný pohled na město.

Mělník, zámecká kavárna   Mělník, kavárna na náměstí

Mělník, radnice

GPS: 50°21'07.6"N 14°28'29.6"E

Text a foto: Monika BabickáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Roztoky u Prahy: Místo pro život i dovolenou
Jen co řeka Vltava na severu opustí hranici hlavního města, obtéká zprava zámek a malé městečko, půvabně zasazené v zeleném a skalnatém kaňonu – Roztoky. Snadná dostupnost historického centra Prahy a zároveň poloha v krásné chráněné přírodní oblasti dělají z Roztok ideální místo jak pro život, tak pro dovolenou.

Slaný: Slánské jazzové dny 2019
Publikováno: 5.11.2019
53. ročník víkendového festivalu se uskuteční 8.–10. listopadu v Městském centru Grand a kapli Zasnoubení Panny Marie na náměstí.

ČR, Mladá Boleslav – město nejen známé automobilky I
Publikováno: 10.5.2017
Tentokrát se vydáme do statutárního města Mladá Boleslav, které se nachází ve Středočeském kraji. Město vzdálené necelých 50 kilometrů severovýchodně od Prahy je známé především sídlem světové automobilové značky.

ČR, Brandýs n/L-zámek: chata významných panovníků - VIDEO
Publikováno: 25.2.2014
Zámek v Brandýse nad Labem měli v oblibě nejvýznamnější čeští panovníci. Vyšlechtili si ho tak, aby se na svém letním sídle nedaleko od Prahy cítili co možná nejlépe. Teď je výsledek jejich úsilí k dispozici nám – obyčejným lidem.

Mělník: místo patriotů - VIDEO
Publikováno: 1.2.2011
Mělník. Kdo by neznal město, alespoň podle názvu, proslulé vinařstvím a soutokem dvou nejdůležitějších českých řek – Labe a Vltavy.

Roztoky u Prahy: útočiště Pražáků nepražáků
Publikováno: 5.4.2011
Kdo byl v Roztokách u Prahy před několika lety, dnes by zřejmě stejné místo, ležící na levém vltavském břehu, těžko poznával. Kromě zámečku, který si po staletí drží svou původní podobu, se totiž Roztoky neobvykle rozrostly.

Roudnice: bohatý turistický potenciál - VIDEO
Publikováno: 15.6.2010
Roudnice nad Labem disponuje vším potřebným, aby se mohla rozvinout v turisticky atraktivní místo. Městu v Ústeckém kraji ale zatím pořád něco málo chybí.

ČR: Mladá Boleslav - nejen město automobilů - VIDEO
Publikováno: 13.12.2011
Místo, které si každý správný Čech nespojí s ničím jiným než s automobilkou Škoda. Okřídlený šíp a stovky různobarevných aut, které právě sjely z výrobní linky, jsou vidět už z dálnice směrem na Liberec.

Dvojí osudová siréna města Kralupy - VIDEO
Publikováno: 16.11.2010
Kralupy nad Vltavou - před 2. světovou válkou něco jako středobod českého průmyslu, krátce před jejím koncem pak jen ruiny kdysi prosperujícího města. V poledne 22. března 1945 vytrhl kralupské z jarního rozjímání pronikavý zvuk sirény. Krátce poté pak Američané shodili na město víc než 12 set bomb a přisoudili tak Kralupům jedno smutné prvenství - válkou nejvíc poničené české město.

Královské město Slaný - VIDEO
Publikováno: 14.12.2010
Slaný není jediným městem, které si do přívlastku přidalo slovíčko "královské". Slaný se tím ale pyšní na každé ceduli. Fakt, že se chystáte navštívit město králů, si uvědomíte hned u jeho samotné hranice – Vítá Vás královské město Slaný.

ČR: Lysá nad Labem - podivnosti výstavního města - VIDEO
Publikováno: 17.1.2012
Další ze středočeských měst, které zřejmě vyroste do krásy. Momentálně to ale spíš vypadá, jako kdyby tam vybuchla bomba.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Mělník – královské věnné město
O soutoku Labe s Vltavou a zrajícím víně na mělnických stráních se zpívá ve známé lidové písni, k...


Souvisejicí videa

ČR, Kladno: Průmysl převálcovaný hokejem
Přijměte naše pozvání na krátkou prohlídku historického jádra Kladna a místního zámku. Pojďte se ...

ČR:  Lysá nad Labem - město výstav
Středočeské město Lysá nad Labem, proslavené výstavištěm a dostihovou dráhou, leží v okrese Nymbu...

ČR: Neratovice
Neratovice – nevelké, ale zato průmyslově významné město leží necelých dvacet kilometrů od Prahy....

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.
12.11.2019
Oslavy svátku svatého Martina jsou spojovány s příchodem zimy a dnes také s hody, na kterých nesmí chybět svatomartinská pečená husa a mladé víno. Oslavy se konají na mnoha místech republiky, v Klimkovicích například v sobotu 16. listopadu začínají v 11.11 před zámkem.
11.11.2019
Vánoce jsou časem milých překvapení a malých zázraků. Krásné chvíle s rodinou a tu pravou sváteční atmosféru si můžete vychutnat i v malebném zámeckém komplexu Schloss Hof, který má právě v tento čas neopakovatelné kouzlo.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 13. 11. 2019
svátek:Tibor
dnes:
středa 13.11.
3 °C
zítra:
čtvrtek 14.11.
4 °C