www.infoglobe.cz » ČR: Moravská Třebová - renesanční perla

ČR: Moravská Třebová - renesanční perla

Publikováno: 3.6.2011
Přibližně desetitisícové město patří k pozoruhodným městským památkovým rezervacím, které hodno navštívit. Leží trochu stranou od frekventovaných dopravních spojení, a to možná přispělo k uchování nejen vzácných architektonických klenotů, ale i jakési staromilské atmosféry, která vládne na pěší zóně v centru města.

Moravská Třebová - radniceRenesanční perla, nebo Moravské Atény – i těmito přívlastky se pyšní městečko v Pardubickém kraji nedaleko okresního města Svitavy.Moravská Třebová - radnice - mazhaus Jeho historie sahá do 13. století, kdy se jeden šlechtic rozhodl obsadit hvozdy na česko-moravském pomezí. Název města údajně pochází ze staročeského „tříbiti“, tedy kácet les. A tak nedaleko sebe vznikla města Česká Třebová – dnes známá jako významná železniční křižovatka, a z druhé strany Hřebečských vrchů její moravský protějšek. Ve středověku město několikrát vyhořelo, proto majitelé panství podporovali výstavbu kamenných domů, které se zachovaly zejména v okolí historického pravoúhlého renesančního náměstí téměř v původní podobě – se středověkými klenbami, typickým „mázhauzem“ – tedy vstupní halou a dalšími architektonickými a řemeslnými prvky.

Moravská TřebováMoravská TřebováMoravská Třebová - radnice

Z dnešního pohledu mělo město štěstí na místní pány, kteří od 15. století dbali nejen o rozvoj svého panství po hospodářské stránce, ale zajímali se i o kulturu, vzdělanost a umění a přivedli do města umělce ze zahraničí, kteří tam zanechali pozoruhodné hodnoty. Například návštěva Alchymistické laboratoře mistra Bonacina na zdejším zámku naznačuje, jak se tehdy panstvo inspirovalo poměry a životem na císařském dvoře Rudolfa II. v Praze.

Moravská Třebová - erb u vchoduMoravská Třebová - zámekMoravská Třebová - vchod k zámku

Vzácně zachovaný renesanční zámek s typickými arkádami z pískovce je asi největším lákadlem pro turisty. Jeho nádvoří slouží během letní sezóny i pro kulturní akce. Především technicky zaměřeného návštěvníka zaujme u trávníku unikátní pískovcový blok se šesti (!) slunečními hodinami. V zámku je k dispozici několik návštěvnických okruhů. Kromě už zmíněné laboratoře mistra Bonacina, je tam středověká mučírna a dvě expozice, přibližující bydlení ve městě a na vesnici v minulosti. Obě expozice naznačují, že kromě zemědělství mělo v tomto regionu dávnou tradici tkalcovství, později průmyslová výroba textilií (starší generace pamatuje vázanky Hedva).

Moravská Třebová - zámekMoravská Třebová - sluneční hodinyMoravská Třebová - sluneční hodiny

Úzkými uličkami se ze zámku vydáme na historické náměstí, jemuž dominuje radniční věž. V historické radnici se zachovaly původní klenby, historická síň konšelů (jen portrét „panovníka“ v ní jaksi neladí) a další zajímavé prostory. U vchodu do radnice jsou do kamene zasazeny středověké železné míry na kontrolu délky a váhy během trhů. Ve středu náměstí pozornost poutá barokní mariánský morový sloup a v jednom z konců i modernizovaná kašna.

Moravská Třebová - radnice - Síň konšelůMoravská Třebová - radnice - Síň konšelů

Z jednoho z měšťanských domů vystupuje do náměstí zajímavý dřevěný výklenek. V tomto domě kdysi u svého švagra pobýval Jan Ámos Komenský, předtím než musel opustit vlast po bitvě na Bílé Hoře. Mimochodem stejně jako tehdejší majitel zdejšího panství pán ze Žerotína, který patřil k významným představitelům protestantské reformace na Moravě. Po něm se majiteli panství stali Lichtensteinové, kteří obrazně řečeno ukončili éru renesance a s důslednou rekatolizací přivezli do města baroko.

Moravská TřebováMoravská TřebováMoravská Třebová - bývalá škola

K historickému domu, spojenému se jménem učitele národů, se vztahuje i jedna z místních legend o tragické lásce, připomínající drama veronských milenců. Průchodem vedle radnice projdeme pod klenbou staré uličky níže. Skrz ochranné mříže je vidět zadní trakt radnice s bohatými renesančními freskami. Na konci uličky přicházíme k farskému kostelu Nanebevzetí Panny Marie s loretánskou kaplí, odkud se otvírá výhled na protější vrch s nedávno vybudovanou rozhlednou Pastýřka. Vedle kostela můžete navštívit restauraci v bývalém latinském gymnáziu, kde se na venkovní fasádě i uvnitř zachovaly středověké nápisy, připomínající jednu z prvních škol na Moravě.

Moravská TřebováMoravská TřebováMoravská Třebová - Pastýřka

Z dalších pamětihodností města stojí za zastavení budova muzea v parku na okraji historického centra. V její dvoraně se rovněž pravidelně konají kulturní a společenské programy, jsou tam výstavní sály, v jednom z nich jsme navštívili výstavu nejlepších dětských kreseb, vytvořených v počítači z každoroční – dnes už mezinárodní soutěže „Pod modrou oblohou“, kterou vymyslela zdejší učitelka. Dokázala tak, že i v malém městečku se mohou zrodit nápady, které překvapí třeba i největšího giganta ve světě PC.

Moravská TřebováMoravská TřebováMoravská Třebová

Hlavní atrakcí muzea je však unikátní kolekce uměleckých a řemeslných předmětů, které si zakladatel muzea, zdejší rodák a úspěšný newyorský obchodník L. Holzmeister dovezl z cest do afrických a asijských zemí. Hlavním hitem jeho sbírky je mumie egyptské princezny Hereret, ale také čtyři samurajské meče a další zajímavosti.

Moravská Třebová - náměstí T. G. Masaryka

Text a foto: Jiří Výborný



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Litovel
Publikováno: 6.10.2007
Litovel leží v Hornomoravském úvalu na okraji Mohelnické brázdy v nadmořské výšce 233 metrů, je vzdálená 18 km severozápadně od Olomouce. Městem protéká řeka Morava a jejích šest ramen se zasloužilo o to, že město bývá nazýváno Hanáckými Benátkami.

Bouzov
Publikováno: 20.6.2008
Tento respekt budící hrad byl založen na počátku 14. století založen jistým Buzem z Buzova, což potvrzuje i listina z roku 1317. Po pouhých třiceti dvou letech hrad přešel do majetku bohatých pánů z Vildenberka.

Svitavy
Publikováno: 30.8.2008
Na samotné hranici východních Čech v mírně zvlněné krajině Svitavské pahorkatiny a výšce 435 m.n.m leží Svitavy, jež patří k nejstarším městům svého kraje.

Brno: moravská jednička, česká dvojka - VIDEO
Publikováno: 17.5.2011
Druhé největší město České republiky a zároveň největší moravská metropole - to je ve zkratce Brno. Brno je od pradávna také synonymem rivality s Prahou a Pražáky, jejich mentalitou, ale též mluvou.

ČR, Blansko – Skalní mlýn
Publikováno: 7.10.2015
Poté, co jsme si představili novou interaktivní expozici v Domě přírody Moravského krasu, se přesuneme o pár metrů dál. Řekneme si o naší výchozí lokalitě zvané Skalní mlýn, která je výjimečná hned z několika hledisek.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 4. 2024
svátek:Valerie
dnes:
čtvrtek 18.4.
2 °C
zítra:
pátek 19.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X