www.infoglobe.cz » ČR: Novohradské hory - přechod úchvatného pohoří II.

ČR: Novohradské hory - přechod úchvatného pohoří II.

Publikováno: 23.12.2013
Dnes ukončíme naše putování přes Novohradské hory...

Druhá nejvyšší tisícovka

Asi 2 km severně od Pohoří na Šumavě opustíme trasu cyklostezky č. 1193 a zvolíme-li správnou cestu dále k severu, brzy dosáhneme asfaltky vedoucí až na vrchol Myslivny (1040 m n. m.). Ze skalního žulového výchozu na západní straně vrcholu se nám otevře široký výhled do krajiny Novohradských hor. Přímo naproti domku lesní správy ústí malá zarostlá pěšinka, která nás přes chráněný bukový les (PP Myslivna) dovede až na další asfaltovou silničku. Budeme-li poté stále držet severovýchodní směr a neopustíme-li tuto cestu, zhruba po 7 kilometrech dojdeme k nejstarší přírodní rezervaci ve střední Evropě, NPR Žofínský prales. Rezervace s 300 až 400 let starými dřevinami, především buky a smrky, byla vyhlášena již roku 1838. Z pochopitelných důvodů je prales veřejnosti nepřístupný, takže do dávné historie lesa můžeme nahlédnout jen skrze laťky rozpadajícího se dřevěného plotu. Podél něj rezervaci obejdeme a zanedlouho dorazíme do Žofína, původně vznešeného sídla s loveckým zámečkem. Dnes se zde spokojíme „pouze“ s moderním penzionem a restaurací, která vlastně po dlouhém pochodu přijde vhod.

Ruina barokního kostela v Pohoří na Šumavě

Třetí nejvyšší tisícovka

Ze Žofína se vydáme na Vysokou (1034 m n. m.), třetí nejvyšší vrchol Novohradských hor na českém území. Můžeme zvolit buď přesun po silnici do Hojné Vody a odtud místním značením na vrchol nebo, nechceme-li ztratit výšku, obejdeme vrch Točník po zpevněné cestě zaříznuté do jeho západních a severních svahů. V tom případě sledujeme ze Žofína zelenou turistickou značku, kterou asi po 3 km necháme za zády (odbočuje dolů do Černého Údolí, zatímco my pokračujeme po vrstevnici). Následně použijeme náš jedinečný orientační smysl, dokud se nenapojíme na místní značení, červený okruh z Hojné Vody k vrcholu Vysoké. Po takovém výšlapu romantická duše určitě nepohrdne nocí strávenou pod širákem na provizorním tábořišti mezi vrcholovými skalkami. Kdo však nechce být rušen čilým šumem větru v korunách smrků a komínech žulových skal, bez problémů nalezne pohodlné ubytování v některém z mnoha penzionů v Hojné Vodě.

Domek lesní správy na vrcholu Myslivny

Den třetí

Cesta z Hojné Vody

Ještě za rozbřesku vyrážíme z vrcholu Vysoké kamenitými svahy po místním značení do Hojné Vody. Ti nejzdatnější z nás si před sestupem do Dobré Vody mohou ještě vyjít na protější Kraví horu (953 m n. m.), zalesněný vrchol s vysokou rozhlednou nabízející daleké výhledy. Do Dobré Vody pak sejdeme buď po silnici, nebo po zelené a následně červené turistické značce.

Rozhled z Myslivny

Dobrá Voda je proslulá nejen vydatným pramenem osvěžující pitné vody, ale také dominantní stavbou poutního kostela Panny Marie Dobré rady. Ten zde, na rozdíl od ruiny kostela v Pohoří na Šumavě, vrůstá do krajiny v celé své barokní kráse, a to již od počátku 18. století. Během sestupu do Horní Stropnice jej budeme mít stále za zády jako tichého strážce novohradského podhůří. Po červené turistické značce dojdeme až do Nových Hradů, přičemž cestou určitě nesmíme vynechat NPP Terčino údolí. Malebným údolím plným cizokrajných dřevin a zajímavých staveb se vinou meandry říčky Stropnice. V Nových Hradech můžeme například navštívit národní kulturní památku Státní hrad Nové Hrady či Klášter Božího Milosrdenství Nové Hrady. Město je poté dobré opustit autobusem, jelikož pěší cesta k železniční stanici vede 5 km po hlavní silnici, a tudíž je dosti nepříjemná. Byla by nesmírná škoda si takto pokazit závěr naší takřka 80 kilometrové a bezesporu povedené túry napříč jedním z nejkrásnějších pohoří v Česku!

Kříž na vrcholu Vysoké

Text/foto: Blanka Pechačová

Další foto z přechodu Novohradských hor naleznete ZDE.Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kaplice: nová rozhledna na Hradišťském vrchu
Publikováno: 9.4.2019
Na Českokrumlovsku byla otevřena nová rozhledna, kterou si město Kaplice již delší dobu přálo. Stavba je vysoká téměř 30 metrů a poskytne výhled na Novohradské hory a při dobré viditelnosti i na Alpy.

ČR: Novohradské hory – hrad Nové Hrady, Terčino údolí a panenská příroda
Publikováno: 28.4.2016
Příroda Novohradských hor měla štěstí, lidé ji v minulém století neměli moc šancí ovlivnit. Odlehlé pohoří s nadmořskou výškou kolem 1 000 m bylo osídleno německým obyvatelstvem, po válce vystěhovaným, a celé území v pohraničním pásmu se stalo nepřístupným. Odmyslíme-li si křivdu na původním obyvatelstvu, efekt je pozitivní – hluboké lesy, čistý vzduch, nedotčená příroda a kupodivu ani 25 let po zpřístupnění tu neproudí davy turistů jako nedalekou Šumavou.

ČR: Sedlčansko – cesta krajem kamenů
Publikováno: 26.1.2014
Ne nadarmo se sedlčanskému, petrovickému a sedlecko-prčickému regionu říká „krajina kamenů“. Pojďme se přesvědčit, jaké krásy skrývá neživá příroda tajuplného kraje na pomezí středních a jižních Čech, a vydejme se na pěší túru po páteřní turistické stezce křižující Votickou pahorkatinu.

ČR: Novohradské hory - přechod úchvatného pohoří I.
Publikováno: 9.12.2013
Mnozí z nás si Novohradské hory dokáží spojit snad akorát s komerčně využívaným zdrojem pitné vody nebo alespoň se známým českým pralesem. Koho by ale napadlo uskutečnit přechod tak nepatrného, přesto úchvatného pohoří!? Pojďte se přesvědčit, že „Novohradky“ za takovou návštěvu rozhodně stojí!

Králický Sněžník - cestou za jeho krásami
Publikováno: 18.11.2013
Pojďme se vypravit na celodenní túru malým, ale ne méně významným česko-moravsko-polským pohořím…

Český les: Výstup na Čerchov
Publikováno: 25.11.2013
Že je Čerchov (1042 m n. m.) nejvyšší horou západočeského pohoří Český les nás učili již v hodinách vlastivědy na základní škole. Ale co se vlastně skrývá na jeho vrcholu? Nabízí hora pro zvídavého cestovatele vůbec něco zajímavého? Nejsnáze to zjistíme, když vyrazíme na vlastní průzkum!

ČR, Lužické hory: výlet k vrcholům
Publikováno: 2.12.2013
Nejvyšší vrcholky Lužických hor sice nedosahují ani 800 m n. m., přesto dokáží uchvátit svou čistou přírodou a otevřenými výhledy do severočeské a saské krajiny. Malá rozloha pohoří navíc zvídavému turistovi umožňuje projít maximum zajímavých míst během jediného dne.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.6.2019
Nenechte si ujít kouzelný festival s kvalitní hudbou a doprovodným programem, který se uskuteční první srpnový víkend na louce za městem.

16.6.2019
Poznejte krásy a zajímavosti Malých Karpat. Využít můžete turistický autobus Malokarpatský expres, který jede každou sobotu, neděli a během státních svátků na trase Bratislava–Budmerice přes Svatý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.

15.6.2019
Letošní sezonu se mohou turisté vydat do 16 míst chráněné přírody s nově vydaným návštěvnickým pasem. Odměnu získá každý, kdo navštíví nejméně 5 z návštěvnických středisek národních parků či Domů přírody chráněných krajinných oblastí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 17. 6. 2019
svátek:Adolf