www.infoglobe.cz » ČR, Pardubice – perníkové království

ČR, Pardubice – perníkové království

Publikováno: 13.1.2021
Když se řekne Pardubice, většině z nás se vzápětí vybaví perník. Lahodné medové pečivo je s Pardubicemi spjato tak nerozlučně, že se prakticky stalo jejich symbolem. Toto statutární město jsme již vícekrát navštívili, ale rádi se sem vracíme, protože nás vždy něčím překvapí.

Během chladných zimních dnů jsme se vydali na procházku centrem města. První, co jsme uviděli, byly obchůdky se zdobeným perníkem, také nás upoutaly stánky s malovanými perníčky. Perník je jednoduše suvenýr, bez kterého se žádný návštěvník Pardubic domů nevrací.

Pardubice, (c) archiv Destinační společnost Východní Čechy

Perník pronikl do běžného života města také v názvech nejrůznějších soutěží a společenských podniků. Věděli jste, že město má dokonce svého perníkového krále? Tím se stal Pavel Janoš, současný majitel rodinné firmy, jejíž tradice se odvíjí už od počátku 20. století.

Pardubice, (c) archiv Destinační společnost Východní Čechy

Pardubice žijí perníkem

Pardubice jsou na svůj typický produkt právem hrdé a na tradici spojení perníku a města pečlivě dbají. Ve městě už dlouhá desetiletí působí renomovaný folklorní soubor Perníček, s perníkem jsou svázány například místní taneční soutěže – „O perníkové pantofle“ nebo „Perníková kopretina“. Město perníkem skutečně žije, což dokazuje i množství akcí (Slavnostní ples medu, Probouzení i ukládání Ježibaby k zimnímu spánku, Medobraní, Setkání Jeníčků a Mařenek atd.), které zde můžete v průběhu roku navštívit, tedy pokud už pominou opatření související s pandemií.

Pardubice, (c) archiv Destinační společnost Východní Čechy

Naším cílem je Perníková chaloupka, ve které je ukryto Muzeum perníku. Nachází se v lese v blízkosti hradu Kunětická hora kousek za městem. Koná se zde mnoho akcí a zážitkových programů. Zatímco dospělé zaujme historie perníkářského řemesla a pardubického perníku, pro děti je připraveno neobvyklé zamyšlení nad pohádkou O perníkové chaloupce. Výstavní expozice obsahují přes tisíc perníků z celé republiky.

Pardubice, (c) archiv Destinační společnost Východní Čechy

Začátkem května se každoročně na pardubickém zámku konají Slavnosti perníku. Program je vskutku bohatý, od vystoupení folklorních souborů, mezi nimiž má výsadní postavení právě pardubický Perníček, přes ukázky výroby a zdobení perníku až po soutěže v jeho pojídání.

Pardubice, (c) archiv Destinační společnost Východní Čechy

S perníkem se pojí i ​​Dny medu, které každoročně v rámci podzimních městských slavností organizuje místní svaz včelařů. Během této události se ve městě sejdou různí včelaři, aby společně oslavili svátky tohoto jedinečného včelího produktu.

Pardubice, (c) archív Destinační společnost Východní Čechy

Pardubice, (c) archív Destinační společnost Východní Čechy   Pardubice, (c) archív Destinační společnost Východní Čechy

Perníčky patří neodmyslitelně také k Vánocům. Můžete si je koupit ve výdejních okénkách mnoha kaváren. V nabídce bývají rumové perníčky, žitný perník, perníkový cheescake, ale také káva nebo čokoláda posypaná perníkovým kořením nebo ochucená perníkovým likérem.

Pardubice, (c) archív Destinační společnost Východní Čechy

Pokud se tedy řadíte k milovníkům perníčků, určitě si návštěvu jejich království nenechte ujít. Pro ty, kteří tento sladký pamlsek až tak nemají rádi, nabízíme tipy na další atrakce města zde.

GPS: 50°02'19.0"N 15°46'45.8"E

 

Zdroj a foto: archiv Destinační společnost Východní Čechy (www.vychodnicechy.info)

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Pardubice - průmysl s chutí perníku a dostihů - VIDEO
Publikováno: 19.7.2011
Pardubice, krajské město ležící víc než sto kilometrů od Prahy. Je proslavené Velkou pardubickou steeplechase, pardubickým medovým perníkem, ale také rafinerií Paramo a pardubickou Synthesií.

ČR: Pardubice – město s vůní perníku
Publikováno: 9.11.2017
Pardubice jsou mým zamilovaným městem, a tak vám dám pár tipů, kam můžete vyrazit. Moc ráda se procházím v okolí pardubického zámku. Je to nádherná renesanční stavba, která je také od roku 2010 zapsána do seznamu národních kulturních památek České republiky.

ČR, Litomyšl – město slavných osobností, kultury i historie – VIDEO
Publikováno: 29.10.2019
Nedaleko bývalé hranice Čech a Moravy leží městečko Litomyšl, které patří k jedněm z nejmalebnějších v Česku. I díky tomu, že se zde narodilo či pobývalo několik významných osobností, navazuje na jejich tradici spousta kulturních akcí a festivalů. Pojďme se do Litomyšle společně vypravit.

ČR, zámek Litomyšl – renesanční chlouba na seznamu UNESCO – VIDEO
Publikováno: 13.10.2020
Zámek v malebné Litomyšli patří mezi unikátní ukázky italské renesanční architektury v prostředí zemí za Alpami. Dnes patří k oblíbeným turistickým cílům a my se k němu společně vypravíme.

ČR, Choceň – křižovatka v údolí Tiché Orlice – VIDEO
Publikováno: 5.11.2019
Nedaleko Ústí nad Orlicí leží nenápadné městečko Choceň. Hned na jeho okraji začíná nádherné údolí Tiché Orlice, jehož návštěva rozhodně stojí za to, obzvlášť na podzim. Pojďme se do něj společně vypravit.

ČR, Kutná Hora – krásná v létě, božská na podzim
Publikováno: 10.10.2019
Kutná Hora patří mezi nejpůvabnější města naší republiky. Ještě než se vydáte do proslulého historického centra, určitě se zastavte ve čtvrti Sedlec, kde se nachází kostnice a kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele. Kostnice je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi. Jde o pozůstatky morových epidemií a husitských válek. Poté už můžete zamířit do samotného centra Kutné Hory. Začněte například Vlašským dvorem.

ČR, Kutná Hora: chrám sv. Barbory – sestra svatovítské katedrály – VIDEO
Publikováno: 20.11.2018
V Česku najdete jen málo katedrál, které mohou svou krásou konkurovat té pražské. Gotický chrám svaté Barbory je jedním z nich, okolnosti vzniku jsou navíc naprosto unikátní. Pojďme se do katedrály nyní ve videu i na fotkách společně podívat.

ČR, Kutná Hora: skvost středních Čech – VIDEO
Publikováno: 13.11.2018
Jen něco přes hodinu jízdy z Prahy směrem na východ najdete nádherné město Kutná Hora, jehož centrum je zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Nechte se v našem článku navnadit k ideálnímu jednodennímu výletu.

ČR: Tipy na výlety za památkami východních Čech
Publikováno: 10.10.2020
Pokud se chystáte na výlet do východních Čech a rádi navštěvujete hrady a zámky, máme pro vás několik lákavých tipů na památky, které byste určitě neměli minout.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Orlické hory – vyrazte do přírody
Jaro už je v plném proudu a sluníčko k výletům jen vybízí. Za hranice se asi hned tak nepodíváme,...

ČR, Kostelec nad Orlicí – Nový zámek rodu Kinských
Empírová stavba z první třetiny 19. století se spolu s nově opraveným hospodářským objektem, kde ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
11.1.2021
Světoznámé vydavatelství turistických průvodců – Lonely Planet – představilo druhé vydání těch nejzajímavějších míst na naší planetě, která bychom měli určitě navštívit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 15. 1. 2021
svátek:Alice
dnes:
pátek 15.1.
-3 °C
zítra:
sobota 16.1.
-5 °C