www.infoglobe.cz » ČR: Písek - romantické místo na jihu Čech - VIDEO

ČR: Písek - romantické místo na jihu Čech - VIDEO

Publikováno: 9.12.2014
Město založené Přemyslovci leží na řece Otavě v Jihočeském kraji. Písek je známý svým v ČR nejstarším dochovaným Kamenným mostem, který je národní kulturní památkou. V 14. století přes něj vedla Zlatá stezka spojující české země s Bavorskem a Horními Rakousy.

Původně se Kamenný most jmenoval Jelení. Podle pověsti se měl most jmenovat jako první člověk, který po něm přejde. A první kdo na něj vstoupil, byl jelen z okolních lesů. Na mostě jsou umístěny čtyři repliky barokních soch a kříž s Kristem.

PísekPísekPísek  

Písek

Zvláštností je, že byl tento most stavěn na suchu a až teprve po dokončení byla řeka uměle přivedena do nového koryta. Nyní přes něj vede pěší zóna, která dále pokračuje lemovaná zelení po obou březích řeky.

Písek

kostel Narození Panny Marie     Písek      sladovna

Dominantou města je kostel Narození Panny Marie s hodinovou věží a částečně dochovanými hradbami, kde dříve stála Putimská brána, zmiňovaná v národní písni.

Na Velkém náměstí stojí za zmínku pozdně barokní zdobené průčelí radnice s balkonem, ze kterého byla nedopatřením o 14 dní dříve vyhlášena samostatná Československá republika (14. 10. 1918). Kousek od náměstí se nachází bývalá sladovna, která se nyní využívá jako prostor pro různé kulturní akce a zároveň má k dispozici několik výstavních sálů.

Prácheňské muzeum

Za zhlédnutí stojí expozice Prácheňského muzea věnovaná rybářství a rýžování zlata, neboť řeka Otava patřila mezi české nejbohatší zlatonosné řeky. Roku 1996 bylo toto muzeum oceněno výborem při Radě Evropy čestnou cenou „evropské muzeum roku“. Je zde obrazová galerie českých panovníků, expozice píseckého venkova 19. století a témata, jako pravěk a doba slovanská, dějiny regionu, nerostné bohatství, kulturní tradice a další. Muzeum mimo jiné pořádá každým rokem burzu minerálů, takže si zde přijdou na své milovníci drahých kamenů, šperků a fosílií. Vystavují zde jak amatérští sběratelé, tak i profesionální firmy zabývající se prodejem a zpracováním drahých kamenů a minerálů. Naleznete zde ukázky sbírkových minerálů, zpracovaných i surových drahých kamenů, kamenů pro léčitelství a spoustu nejrůznějších dekoračních kamenů.

Písek  Písek  Písek

Písek

Pro milovníky koní je zde historický zemský hřebčinec z přelomu 19. a 20. století postavený v tudorovském slohu. Areál není určen jen majitelům nebo chovatelům koní, zajistit si zde můžete výuku jízdy či prohlídku s odborným výkladem. Nejvýznamnějším zdejším hřebcem je socha Arda, stejná jako model, který použil sochař Josef Václav Myslbek k vytvoření jezdeckého pomníku sv. Václava v horní části Václavského náměstí v Praze.

Za zmínku určitě stojí i nejstarší veřejná hydroelektrárna s dobovým funkčním vybavením, díky které bylo město Písek prvním městem v Čechách s veřejným osvětlením. V současné době je zde muzeum osvětlení a vodních motorů.

základní škola T. G. M.

Písek je navíc zvláštní tím, že je zde velké množství středních škol rozličného zaměření, a proto se mu někdy také říká „město studentů“.

Toto královské město, dle podložených zmínek založené roku 1243, je jako stvořené k rodinnému výletu i mimo turistickou sezonu. Mě osobně velmi nadchlo svou malebností.

fara

Text/foto/video: Hana StrouhalováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Lipno - české moře plné draků - VIDEO
Publikováno: 18.2.2010
Kdo by si pro lipenskou přehradu plánoval dovolenou výhradně na léto, přišel by o hodně radovánek. Když totiž mrzne jako letos, její hladina se promění v prostor skrývající nebývalé možnosti.

ČR: Zvíkov, královský hrad nad Orlickou přehradou
Publikováno: 23.6.2016
Hrad Zvíkov, jeden ze symbolů Jihočeského kraje, důstojně střeží soutok Otavy s Vltavou už od počátku 13. století. Tehdy hrad shlížel z vysokého skalního ostrohu na divokou řeku na dně hlubokého kaňonu. Posledních 60 let stojí trochu krotce na břehu Orlické přehrady.

ČR: Renesanční zámek Březnice
Publikováno: 2.6.2016
Nedaleko historického hornického města Příbrami leží renesanční zámek Březnice, který se může chlubit opravdu bohatými dějinami. Návštěvníkům nabízí několik prohlídkových okruhů, ale i odpočinek v parku či parkánové zahradě nebo příjemné posezení v zámecké kavárně.

ČR: Zámek Blatná – sídlo rodu Hildprandtů
Publikováno: 5.5.2016
Jižní Čechy jsou proslulé množstvím vodních ploch a ani Blatensko není výjimkou. Dnes se vydáme na zámek Blatná, který spolu s Červenou Lhotou patří mezi nejkrásnější vodní panská sídla. A nejen zámek je cílem turistů, k areálu totiž patří i anglický park.

ČR: Zámek Červená Lhota – pohádka nad hladinou
Publikováno: 21.4.2016
V krásné přírodě jižních Čech (asi 17 km od Jindřichova Hradce) se nachází jedno opravdu romantické a pohádkové místo – vodní zámek Červená Lhota. Stojí na malém skalnatém ostrůvku uprostřed rybníka a s okolím ho spojuje jen kamenný most.

ČR: Tábor – husitská bašta na Lužnici – VIDEO
Publikováno: 2.12.2014
Mohutné opevnění, nekonečný shon a krčmy plné statečných mužů, tak mohl vypadat jihočeský Tábor v době husitských válek. A přinejmenším část opevnění a duch dávných hrdinů městu zůstaly. Po Českém Krumlově je druhým nejoblíbenějším cílem zahraničních turistů v kraji, a to rozhodně právem. Pojďme se tedy společně podívat do míst, která byla němými svědky nejdůležitějších rozhodnutí husitských armád.

České Budějovice: výstava orchidejí
Publikováno: 11.2.2016
Kdo v únoru 2016 od 12. do 21. navštíví Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, bude mít možnost obdivovat krásu královské květiny orchideje. Výstava orchidejí, bromélií a jiných exotických květů je doplněna i o zástupce z živočišné říše.

Písek: řemeslné adventní trhy 2015
Publikováno: 10.12.2015
Od pátku 11. až do neděle 13. prosince 2015 zaplní centrum Písku řezbáři, keramici, košíkáři, kováři a ostatní řemeslníci. Adventní trh provoní punč, cukroví i trdelník.

ČR: Horní Planá – město s hlubokou stopou Adalberta Stiftera
Publikováno: 21.9.2014
Město u vodní nádrže Lipno, kam se dostanete přívozem, vlakem, autem nebo některou z cyklostezek, stoupá od břehu do kopce k lesoparku Dobrá Voda, do míst s výhledy na okolní Šumavu, vodní plochu Lipna a za dobrého počasí i na vrcholky Alp. Vede tudy naučná stezka pojmenovaná po místním rodákovi, básníkovi Šumavy, A. Stifterovi.

ČR: Český Krumlov – Disneyland pro cizince - VIDEO
Publikováno: 5.7.2011
Český Krumlov je pro mnohé jedno z nejkrásnějších českých měst. Rozkládá se ve svazích Blanského lesa a dole v jeho údolí proudí řeka Vltava.

ČR: Hluboká nad Vltavou - kus Anglie na jihu Čech - VIDEO
Publikováno: 12.7.2011
Další z míst na jihu Čech, kde stojí za to zastavit. Důvodem je sněhobílý palác nad Vltavou, při jehož stavbě se čeští panovníci nechali inspirovat Anglií.

ČR: Lipno point - ideální místo pro dovolenou
Publikováno: 11.6.2012
Ideálním místem pro dovolenou v každém ročním období je české moře – Lipno. Obec Lipno nad Vltavou se stala oblíbeným cílem nejen pro letní, ale i zimní radovánky a nabízí dostatek aktivit i na jaře a na podzim.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Tábor: Lesopark Pintovka
Území s ekologickou rovnováhou na ploše 144 ha, které bylo zahrnuto do regionálního biocentra Pin...

ČR: Český Krumlov – procházka pohádkovým městem I.
Český Krumlov je město, které dokáže okouzlit snad každého. Leží na jihu Čech, nedaleko od Českýc...

ČR: Třeboň - město obklopené rybníky
Třeboň - další v řadě okouzlujících měst jižních Čech. V Třeboni, kde žije asi 9 tisíc obyvatel j...

ČR: Český Krumlov-procházka pohádkovým městem II.
Český Krumlov, město, které dokáže okouzlit snad každého. Leží na jihu Čech, nedaleko od Českých ...


Souvisejicí videa

ČR: Písek - město plné romantiky
Jihočeský Písek je starobylé město ležící na vodáky oblíbené řece Otavě. Mimo jiných skvostů je&n...

ČR: Hluboká nad Vltavou - bělostná gotika
Hluboká nad Vltavou – místo, které proslavil bělostný novogotický zámek čnící vysoko nad řekou. S...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.11.2019
Letiště Václava Havla Praha získalo již šestou Zlatou medaili v soutěži Český med za svůj letošní květový med. Soutěž každoročně vyhlašuje Výzkumný ústav včelařství v Dole. Letos se soutěže zúčastnilo 360 vzorků. Opět se potvrdilo, že med produkovaný včelstvy chovanými v areálu Letiště Praha splňuje nejvyšší kvalitu.
15.11.2019
Celoslovenský informační portál v rámci 11. ročníku soutěže o nejkrásnější město a obec Slovenska zveřejnil v těchto dnech výsledky.
14.11.2019
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel, která proběhne v předvečer 30. výročí sametové revoluce, tedy 16. listopadu, se zúčastní stovka divadel.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 16. 11. 2019
svátek:Otmar
dnes:
sobota 16.11.
5 °C
zítra:
neděle 17.11.
8 °C