www.infoglobe.cz » ČR, Poznejte Liberecký kraj – místo aktivní dovolené

ČR, Poznejte Liberecký kraj – místo aktivní dovolené

Publikováno: 19.5.2019
Liberecký kraj leží na severu republiky, na hranici s Německem a Polskem. Krajským městem a současně přirozeným centrem kraje je město Liberec. Rozlohou je sice druhým nejmenším krajem, avšak v české historii sehrál velkou roli, a to zejména při vytváření obchodních cest.

Jde o oblast s bohatou historií a velkým množstvím přírodních, kulturních i historických památek. Je právem označována jako ráj turistů, lyžařů, milovníků přírody i obdivovatelů historie či vyznavačů regionálních produktů. Romantické přírodní scenerie skalních měst a hraniční pohoří jsou důvodem, proč je v tomto kraji nejvíce chráněných přírodních oblastí z celé České republiky. Návštěvník zde najde množství zajímavých míst, zejména starobylých hradů a romantických zámků. Na mnoha místech se dochovaly unikátní srubové stavby, ojedinělá je i soustava kamenných a kovových rozhleden, která nemá jinde v republice obdoby. Jedním z důvodů pro návštěvu Libereckého kraje může být i zdejší světoznámé sklo a bižuterie, které mají v tomto regionu opravdu bohatou historii.

Český ráj, Liberecký kraj, (c) liberecky-kraj.cz

Liberecký kraj však není jen historie a kultura. Tento region je také skvělým místem pro trávení aktivní dovolené. Pro milovníky sportu jsou zde ideální terény pro letní i zimní sporty a nechybí ani široká nabídka nejrůznějších adrenalinových aktivit. Díky rozmanitému terénu i dobrému technickému zázemí se zde organizuje řada mezinárodních sportovních akcí, mezi které patří světové poháry v klasickém lyžování, severské kombinaci i ve skocích na lyžích či tradiční Jizerská 50.

Český ráj, Liberecký kraj, (c) liberecky-kraj.cz

Spojení kvalitní a pestré nabídky s vynikajícími službami, to jsou důvody, proč je Liberecký kraj každoročně cílem statisíců turistů z celé Evropy. Na území Libereckého kraje se rozprostírá 5 turistických oblastí – Jizerské hory, Český ráj, Lužické hory, Máchův kraj a Krkonoše, které návštěvníkům dopřejí nekonečné možnosti využití volného času.

Tip na výlet – Křišťálové údolí

Sloup, (c) Ladislav Renner, CzechTourism

Sklářství má v českém regionu hlubokou a dávnou tradici. Z části za to vděčí vhodným přírodním podmínkám, které na začátku poskytovaly téměř vše potřebné pro výrobu skla. Především to však byla zručnost a pracovitost sklářů, kteří dodávali svým výrobkům vynikající vlastnosti. Podnikaví obchodníci pak udělali z českého skla celosvětově známý pojem.

bižuterie, Liberecký kraj, (c) liberecky-kraj.cz   výroba skla, Liberecký kraj, (c) liberecky-kraj.cz 

Křišťálové údolí je projekt, jehož cílem je vytvořit podmínky pro využití potenciálu skla, bižuterie a šperkařství v Libereckém kraji. Návštěvníci se tak mohou vydat na cestu po sklářských a bižuterních muzeích, také navštívit přímo provoz skláren a vyzkoušet si výrobu (foukání skla) i se zúčastnit množství kreativních dílen (bižuterní kurzy). Musíme zmínit i zajímavé akce, a to Mezinárodní sklářské sympozium v Novém Boru, Mezinárodní trienále skla a bižuterie (Jablonec nad Nisou) i výstavu Křehká krása, Skleněné městečko (Jablonec nad Nisou).

Máchův kraj, Liberecký kraj, (c) liberecky-kraj.cz

Liberecký kraj nezapomíná ani na motorkáře. Připravil totiž nevšedního průvodce, který je provede po okolí Liberce a Žitavy. Celkově 20 tras, které vedou zajímavými místy a po kvalitním povrchu, bylo vytvořeno místními obyvateli.

Ještěd, Liberecký kraj, (c) liberecky-kraj.cz

Turisticky atraktivní může být i podvečerní rodinné Putování s rytířem Rolandem, které probíhá přes léto v Liberci, jakož i poutní stezka Via Sacra, která vede po jedinečných sakrálních památkách a uměleckých pokladech rozmístěných v trojzemí – tedy na území České republiky, Německa a Polska.

Podještědí (c) Ladislav Renner, CzechTourism

Vynechat byste neměli ani zámek Doksy, kde vás v rámci prohlídkového okruhu čeká nezvyklé informační centrum, galerie, knihovna a Muzeum Čtyřlístek. Nevšedním zážitkem bude pro vás i Krkonošská pivní cesta, která během léta propojuje krkonošská města s lokálními pivovary, zářijové Oslavy Ještědu, kdy nahlédnete i do útrob, nebo středověká cesta za rodovými panstvími Clam-Gallase.

GPS: 50°46'09.4"N 15°03'29.3"E 

 

Zdroj: PR, CzechTourism

Foto: UP VISION (úvodní), (c) u fotografií

Textová úprava: redakce

Překlad: Lenka BauerováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR – z Liberce na zasněžený Ještěd
Publikováno: 31.1.2019
Liberec leží na severu Čech a jedná se o statutární město se zhruba 104 000 obyvateli. Město je přes zimní sezonu hojně navštěvované. Po zbytek roku sem lidé jezdí hlavně do aquaparku či do science centra s planetáriem IQLANDIA Liberec.

ČR, Liberec: jak se žije pod Ještědem - VIDEO
Publikováno: 7.1.2014
Liberec je jednou z dalších důležitých zastávek při putování Českem. Studentské město proslavené chvalně i nechvalně závody světového poháru v běžeckém lyžování, místo s historií a svět zcela nezávislý na svém okolí.

ČR, Doksy – dovolená pro celou rodinu
Publikováno: 3.6.2017
Léto a prázdniny se blíží a je pomalu čas vybírat, kam na víkend či na delší dovolenou. Pobyt v zahraničí u moře je sice lákavý, ale časově a finančně trochu náročnější. Co ale dělat, když přijdou i k nám tropy a je potřeba uspokojit celou rodinu? I v Čechách máme skvělé prázdninové letovisko, jsou jím Doksy u slavného Máchova jezera. Ať máte děti věkově od sebe hodně vzdálené, či rozdílné zájmy s partnerem, nebojte se sem vyrazit.

ČR: Bezděz - hradní ruiny nad Máchovým jezerem - VIDEO
Publikováno: 18.10.2011
Malý a Velký Bezděz – dva vrcholy Dokeské pahorkatiny, ten větší už pěknou řádku let zdobí hrad Bezděz – přesněji řečeno - jeho zřícenina.

ČR – skalní hrad Sloup
Publikováno: 19.7.2018
Česká republika nabízí mnoho krásných zřícenin, hradů a zámků. Jednou z památek je hrad Sloup, kterým vás dnes provedu. Nachází se na severu Čech, nedaleko Nového Boru. Okolí vesnice je protkané mnoha turistickými stezkami, které vás provedou především kolem skalních masivů a věží, které jsou pro tuto oblast velmi typické. Z tohoto důvodu asi nikoho nepřekvapí, že hrad Sloup se nachází na skále. Projíždíte-li z Nového Boru do Zákup po hlavní silnici, v obci Sloup v Čechách si nemůžete nevšimnout skalního bloku po pravé straně. Právě na tomto pískovcovém bloku se strmými stěnami se nachází hrad.

ČR, Semily – Riegrova stezka
Publikováno: 12.7.2018
Pokud přemýšlíte o romantické procházce divokou přírodou a Semily pro vás nejsou příliš daleko, potom je Riegrova stezka tou správnou volbou. Vede podél řeky Jizery po červené značce. Na stezce na vás čeká visutá lávka nad řekou, nádherná vyhlídka na Jizeru a vodní elektrárna, projdete tunelem a napít se můžete ze studánky s nádherně osvěžující vodou.

ČR, Semily: Via Ferrata Vodní brána
Publikováno: 15.12.2014
Máte-li chuť jít si vylézt nějakou ferratu a nemáte prostor vyjet do zahraničí do hor, jsou samozřejmě i možnosti místních ferrat. Jedna z nich se nachází v Semilech, v severních Čechách. Jedná se o mladou cvičnou ferratu v krásném prostředí, je vybudována na skále na břehu řeky Jizery, naproti je turistická stezka (červená), která právě v těchto místech vede přes vysuté lávky vybudované na boku skály.

ČR, Mladá Boleslav – město nejen známé automobilky I
Publikováno: 10.5.2017
Tentokrát se vydáme do statutárního města Mladá Boleslav, které se nachází ve Středočeském kraji. Město vzdálené necelých 50 kilometrů severovýchodně od Prahy je známé především sídlem světové automobilové značky.

ČR, Mladá Boleslav – město nejen známé automobilky II
Publikováno: 17.5.2017
Minulý týden absolvovali výlet historií a památkami města Mladá Boleslav, dnes navštívíme hlavní turistický magnet, kde se více než sto let vyrábějí automobily. Asi už tušíte, že řeč bude o závodě a muzeu automobilky Škoda.

ČR: Mladá Boleslav - nejen město automobilů - VIDEO
Publikováno: 13.12.2011
Místo, které si každý správný Čech nespojí s ničím jiným než s automobilkou Škoda. Okřídlený šíp a stovky různobarevných aut, které právě sjely z výrobní linky, jsou vidět už z dálnice směrem na Liberec.

Česká Lípa: ideální stanoviště při toulkách po českém severu - VIDEO
Publikováno: 16.7.2013
Další ze skoro povinných zastavení při putování Máchovým krajem je Česká Lípa. Její historické jádro leží na pravém břehu řeky Ploučnice, která městem protéká.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Krkonoše – Stezka korunami stromů
Bezbariérový přístup od parkoviště až na vrchol a bez jednoho dne celoroční provoz dělá z tohoto ...

ČR, Jizerské hory – Jablonecko: Bedřichov, Smržovka, Janov n/N
Od Jablonce nad Nisou pomalu stoupáte přes Loučnou a Janov nad Nisou kolem nenáročných sjezdových...

ČR, Krkonoše: Vrchlabí – město na Labi
Známé krkonošské město leží v nadmořské výšce 477 m pod nejvyšším vrcholem Krkonoš – Sněžkou (160...

ZOO Liberec
V nejstarší zoologické zahradě v Česku se po deseti letech opět narodila mláďata bílé formy ...Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.8.2019
V horní části podtatranské obce Ždiar můžete navštívit novou letní expozici zachycující svět unikátních živočichů.

24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.
23.8.2019
Do konce srpna s od pondělí do pátku v 10 hodin konají bezplatné prohlídky historického centra Trnavy. Sraz zájemců je vždy před Turistickým informačním centrem.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 25. 8. 2019
svátek:Radim
dnes:
neděle 25.8.
24 °C
zítra:
pondělí 26.8.
22 °C