www.infoglobe.cz » ČR: Praha - náměstí Míru

ČR: Praha - náměstí Míru

Publikováno: 18.5.2012
Náměstí Míru patří mezi nejfrekventovanější místa české metropole. Co skrývá?

Náměstí Míru se nachází v pražské čtvrti Vinohrady, v městské části Praha 2. Je centrem západní části Vinohrad a významným dopravním uzlem pražské integrované dopravy. Na náměstí se nachází stejnojmenná stanice metra trasy A a již od roku 1897 přes náměstí jezdí tramvaje. Podle plánu zde má být v budoucnu přestupní stanice metra mezi trasami A a D.

 

Namesti Miru

 

Z kruhového náměstí Míru vedou na různé světové strany jako paprsky silnice k dalším městským částem: na Žižkov, kam se lze dostat přes Italskou ulici, do Vršovic přes Francouzskou ulici, na Tylovo náměstí přes Korunní a Rumunská ulice vás vyvede na severojižní magistrálu.

 

Namesti Miru

 

Dříve, v letech 1884 - 1926, se náměstí Míru jmenovalo Purkyňovo náměstí, následně v roce 1926 na památku mírového uspořádání Evropy po první světové válce bylo přejmenováno na Mírové náměstí, v letech 1933 - 1940 neslo název Vinohradské a v letech 1940 - 1945  Říšské náměstí. Nakonec roku 1948 dostalo své nynější jméno - náměstí Míru.

 

Namesti Miru

 

K dominantám náměstí Míru patří Národní dům na Vinohradech, kostel svaté Ludmily a Divadlo na Vinohradech.

 

Národní dům na Vinohradech byl vybudován v novorenesančním slohu v roce 1894. Je to místo, kde se pořádají společenské a kulturní akce jako kongresy, výstavy, školení, sympozia, přednášky nebo promoce. Pro tyto účely slouží tří velké reprezentativní sály – Majakovského, Raisův a Společenský a pět salonků. Kromě toho zde sídlí taneční škola, která je jednou z nejstarších a nejznámějších škol v Praze.

 

Namesti Miru

 

Uprostřed náměstí stojí novogotický kostel svaté Ludmily postavený v letech 1888 - 1893 dle projektu architekta Josefa Mockera, představuje trojlodní baziliku z režných cihel se dvěma věžemi o výšce 60,5 metru. Nad širokým schodištěm, které vede ke vchodu, se nachází reliéf od Josefa Václava Myslbeka, zobrazující Krista se svatými Václavem a Ludmilou. Na věžích s vysokými osmibokými jehlancovitými střechami jsou umístěné hodiny. Kostel svaté Ludmily byl vysvěcen v roce 1893 pražským arcibiskupem kardinálem Františkem z Pauly hrabětem Schönbornem. V současné době se v kostele konají bohoslužby, svatby, křty atd.

 

Namesti Miru

 

Divadlo na Vinohradech bylo postaveno v letech 1905 - 1907, slavnostní otevření se konalo 24. listopadu 1907 uvedením hry Jaroslava Vrchlického Godiva. Od té doby v divadle působila celá plejáda významných ředitelů, režisérů a slavných herců: František Godiva, K.H. Hilar, Jaroslav Kvapil, Karel Čapek, Václav Vydra, Jaroslav Vojta, Bedřich Karen, Roman Tuma, Anna Iblová, Zdeněk Štěpánek, František Smolík, František Kreuzmann, Jiří Plachý, Míla Pačová, Olga Scheinplfugová, František Pavlíček a mnoho jiných.

 

Namesti Miru

 

Od roku 1907 v Divadle na Vinohradech byly současně dva soubory - činoherní a soubor opery a operety, v roce 1919 zde zůstala pouze činohra, a tomu je tak dodnes. V divadelním repertoáru lze najít hry předních světových a českých autorů – W. Shakespeara, Moliéra, E. O´Neilla, O. Wilda, F. Dostojevského,  F. Schillera,  I. Klímy, L. Aškenázyho, P. Kohouta, M. Stehlíka, J. Dietla, J. Šotoly, Topola, Ajtmatova, Bulgakova aj.

 

Namesti Miru

 

Kromě toho se na náměstí Míru nachází budova Městského úřadu Prahy 2, obchody, restaurace, kanceláře. Na samotném náměstí se konají různé společenské akce, výstavy, bleší trhy, staročeské vepřové hody, vánoční a velikonoční trhy atd.

Text/foto: Maxim KucerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Praha - náměstí Republiky
Publikováno: 4.5.2012
Pražské náměstí Republiky leží na rozhraní Starého a Nového Města, mezi křižovatkou u Prašné brány, Revoluční třídou a ulicí Na Poříčí.

ČR: Praha - Náměstí Svatopluka Čecha
Publikováno: 6.7.2012
Čechovo náměstí se dá považovat za centrální bod Vršovic, kde si v letních dnech můžete příjemně odpočinout na některé z laviček.

ČR: Praha - Malostranské náměstí
Publikováno: 27.7.2012
Toto náměstí bezesporu patří k nejikoničtějším místům, která můžete v Praze navštívit. Pokud jste se tam ještě nedostali, určitě nebudete litovat, když se tam půjdete podívat.

ČR, Praha: Náměstí Bratří Synků a okolí
Publikováno: 7.9.2012
Náměstí Bratří Synků, kdysi Metodějovo a Riegrovo náměstí, je centrem pražské čtvrti Nusle. Pro náměstí o čtvercovém půdorysu, které protínají tramvajové koleje, je charakteristická parková úprava, která zde byla již dříve, ale oproti dnešku zde stálo také tržiště.

ČR, Praha – krásná i ošklivá žižkovská věž I
Publikováno: 3.2.2016
V našem putování po tradičních i méně tradičních místech České republiky se dnes zastavíme ve stověžaté Praze, nad kterou bdí jedna z výrazných novodobých dominant – žižkovská věž.

ČR, Praha – Prokopské a Dalejské údolí
Publikováno: 17.2.2016
Tentokrát nebudeme obdivovat historické krásy Prahy, ale ty přírodní. Naším cílem je chráněné území Prokopského a Dalejského údolí.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí I.
Publikováno: 13.4.2012
V bezprostřední blízkosti Pražského hradu se nachází prostranství, které navazuje na hradní nádvoří i Královskou cestu. Hradčanské náměstí je centrem Hradčan, kde dávný les a pohřebiště nahradily historické domy a paláce.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Praha - procházka po Vinohradech II.
Opět se s námi vydejte na procházku po Vinohradech. Foto: Maxim Kucer

ČR: Praha - Královské Vinohrady I.
Prohlédněte si z pohodlí domova jednu z nejznámnějších pražských čtvrtí. Foto: Maxim Kucer


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.6.2020
Gemersko-malohontské muzeum vás zve na výstavu s názvem Bionika – příroda na to přišla první, která je zaměřena na přírodu jako nevyčerpatelný zdroj inspirace a poznatků pro techniku, architekturu i design.
2.6.2020
Je téměř neuvěřitelné, že ještě dnes máme u nás, uprostřed hustě zalidněné Evropy, přímo za branou metropole zelený nepřerušený lesní koridor dlouhý 100 kilometrů – pohoří Brdy.
1.6.2020
Slezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Téměř dvě desítky kapel zahrají v pokoronavirové premiéře. Těšit se můžete na jednodenní koncerty zvučných jmen – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrů to budou kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Specialitou pak bude minifestiválek Metal!!!, kde zahrají lokální kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a přespolní budějičáci Gutalax.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – TANZANIE (ZANZIBAR):

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 4. 6. 2020
svátek:Dalibor
dnes:
čtvrtek 4.6.
22 °C
zítra:
pátek 5.6.
18 °C