www.infoglobe.cz » ČR: Praha - náměstí Míru

ČR: Praha - náměstí Míru

Publikováno: 18.5.2012
Náměstí Míru patří mezi nejfrekventovanější místa české metropole. Co skrývá?

Náměstí Míru se nachází v pražské čtvrti Vinohrady, v městské části Praha 2. Je centrem západní části Vinohrad a významným dopravním uzlem pražské integrované dopravy. Na náměstí se nachází stejnojmenná stanice metra trasy A a již od roku 1897 přes náměstí jezdí tramvaje. Podle plánu zde má být v budoucnu přestupní stanice metra mezi trasami A a D.

 

Namesti Miru

 

Z kruhového náměstí Míru vedou na různé světové strany jako paprsky silnice k dalším městským částem: na Žižkov, kam se lze dostat přes Italskou ulici, do Vršovic přes Francouzskou ulici, na Tylovo náměstí přes Korunní a Rumunská ulice vás vyvede na severojižní magistrálu.

 

Namesti Miru

 

Dříve, v letech 1884 - 1926, se náměstí Míru jmenovalo Purkyňovo náměstí, následně v roce 1926 na památku mírového uspořádání Evropy po první světové válce bylo přejmenováno na Mírové náměstí, v letech 1933 - 1940 neslo název Vinohradské a v letech 1940 - 1945  Říšské náměstí. Nakonec roku 1948 dostalo své nynější jméno - náměstí Míru.

 

Namesti Miru

 

K dominantám náměstí Míru patří Národní dům na Vinohradech, kostel svaté Ludmily a Divadlo na Vinohradech.

 

Národní dům na Vinohradech byl vybudován v novorenesančním slohu v roce 1894. Je to místo, kde se pořádají společenské a kulturní akce jako kongresy, výstavy, školení, sympozia, přednášky nebo promoce. Pro tyto účely slouží tří velké reprezentativní sály – Majakovského, Raisův a Společenský a pět salonků. Kromě toho zde sídlí taneční škola, která je jednou z nejstarších a nejznámějších škol v Praze.

 

Namesti Miru

 

Uprostřed náměstí stojí novogotický kostel svaté Ludmily postavený v letech 1888 - 1893 dle projektu architekta Josefa Mockera, představuje trojlodní baziliku z režných cihel se dvěma věžemi o výšce 60,5 metru. Nad širokým schodištěm, které vede ke vchodu, se nachází reliéf od Josefa Václava Myslbeka, zobrazující Krista se svatými Václavem a Ludmilou. Na věžích s vysokými osmibokými jehlancovitými střechami jsou umístěné hodiny. Kostel svaté Ludmily byl vysvěcen v roce 1893 pražským arcibiskupem kardinálem Františkem z Pauly hrabětem Schönbornem. V současné době se v kostele konají bohoslužby, svatby, křty atd.

 

Namesti Miru

 

Divadlo na Vinohradech bylo postaveno v letech 1905 - 1907, slavnostní otevření se konalo 24. listopadu 1907 uvedením hry Jaroslava Vrchlického Godiva. Od té doby v divadle působila celá plejáda významných ředitelů, režisérů a slavných herců: František Godiva, K.H. Hilar, Jaroslav Kvapil, Karel Čapek, Václav Vydra, Jaroslav Vojta, Bedřich Karen, Roman Tuma, Anna Iblová, Zdeněk Štěpánek, František Smolík, František Kreuzmann, Jiří Plachý, Míla Pačová, Olga Scheinplfugová, František Pavlíček a mnoho jiných.

 

Namesti Miru

 

Od roku 1907 v Divadle na Vinohradech byly současně dva soubory - činoherní a soubor opery a operety, v roce 1919 zde zůstala pouze činohra, a tomu je tak dodnes. V divadelním repertoáru lze najít hry předních světových a českých autorů – W. Shakespeara, Moliéra, E. O´Neilla, O. Wilda, F. Dostojevského,  F. Schillera,  I. Klímy, L. Aškenázyho, P. Kohouta, M. Stehlíka, J. Dietla, J. Šotoly, Topola, Ajtmatova, Bulgakova aj.

 

Namesti Miru

 

Kromě toho se na náměstí Míru nachází budova Městského úřadu Prahy 2, obchody, restaurace, kanceláře. Na samotném náměstí se konají různé společenské akce, výstavy, bleší trhy, staročeské vepřové hody, vánoční a velikonoční trhy atd.

Text/foto: Maxim KucerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Praha - náměstí Republiky
Publikováno: 4.5.2012
Pražské náměstí Republiky leží na rozhraní Starého a Nového Města, mezi křižovatkou u Prašné brány, Revoluční třídou a ulicí Na Poříčí.

ČR: Praha - Náměstí Svatopluka Čecha
Publikováno: 6.7.2012
Čechovo náměstí se dá považovat za centrální bod Vršovic, kde si v letních dnech můžete příjemně odpočinout na některé z laviček.

ČR: Praha - Malostranské náměstí
Publikováno: 27.7.2012
Toto náměstí bezesporu patří k nejikoničtějším místům, která můžete v Praze navštívit. Pokud jste se tam ještě nedostali, určitě nebudete litovat, když se tam půjdete podívat.

ČR, Praha: Náměstí Bratří Synků a okolí
Publikováno: 7.9.2012
Náměstí Bratří Synků, kdysi Metodějovo a Riegrovo náměstí, je centrem pražské čtvrti Nusle. Pro náměstí o čtvercovém půdorysu, které protínají tramvajové koleje, je charakteristická parková úprava, která zde byla již dříve, ale oproti dnešku zde stálo také tržiště.

ČR, Praha – krásná i ošklivá žižkovská věž I
Publikováno: 3.2.2016
V našem putování po tradičních i méně tradičních místech České republiky se dnes zastavíme ve stověžaté Praze, nad kterou bdí jedna z výrazných novodobých dominant – žižkovská věž.

ČR, Praha – Prokopské a Dalejské údolí
Publikováno: 17.2.2016
Tentokrát nebudeme obdivovat historické krásy Prahy, ale ty přírodní. Naším cílem je chráněné území Prokopského a Dalejského údolí.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí I.
Publikováno: 13.4.2012
V bezprostřední blízkosti Pražského hradu se nachází prostranství, které navazuje na hradní nádvoří i Královskou cestu. Hradčanské náměstí je centrem Hradčan, kde dávný les a pohřebiště nahradily historické domy a paláce.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Praha - procházka po Vinohradech II.
Opět se s námi vydejte na procházku po Vinohradech. Foto: Maxim Kucer

ČR: Praha - Královské Vinohrady I.
Prohlédněte si z pohodlí domova jednu z nejznámnějších pražských čtvrtí. Foto: Maxim Kucer

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.9.2019
Už 20. a 21. září se uskuteční Kubínský jarmark spolu s Městskými dny, těšit se můžete na bohatý společenský program.
15.9.2019
Podzim je ve znamení jarmarků, a proto si určitě nenechte ujít v pořadí již 39. ročník tradičního Žitnoostrovského jarmarku, který začíná 19. září a potrvá od čtvrtka do neděle.
14.9.2019
Z bývalé haly slévárny v Kopřivnici vznikne po rekonstrukci moderní Technické muzeum Tatra. První návštěvníky by mělo nové muzeum přivítat za necelé dva roky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 16. 9. 2019
svátek:Ludmila
dnes:
pondělí 16.9.
20 °C
zítra:
úterý 17.9.
14 °C