www.infoglobe.cz » ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí III.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí III.

Publikováno: 27.4.2012
Na Hradčanském náměstí můžete kromě dříve zmíněného Schwarzenberského paláce nebo Arcibiskupského paláce objevit další architektonické skvosty, o kterých vám povíme v dnešním článku.

Klášter bosých karmelitek s kostelem sv. Benedikta – první dochované zmínky o kostele se datují do roku 1353. Postupem věků byl kostel mnohokrát přestavován a v polovině 17. století k němu přibyl klášter, postavený na místě, kde kdysi stál dům českého humanistického básníka Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic. Klášter původně patřil barnabitům a karmelitky se do něj dostaly až o téměř 150 let později, když byly vyhnány z Malé Strany. V současné době je přístupný návštěvníkům pouze kostel a to v době bohoslužeb.

Klášter bosých karmelitánek

Velkolepý barokní Toskánský palác zdobí západní stranu náměstí. S nápadem postavit palác na místě, kde původně stály měšťanské domy, přišel v polovině 17. století hrabě Thun. Stavět se začalo v roce 1690 a roku 1718 se dostal do vlastnictví Anny Marie Františky vévodkyni Toskánské, po níž získal svůj název a byl dokončen. Od začátku 19. století až do konce první světové války byla budova vlastněna vládnoucím rodem Habsburků. Po válce se palác stal vlastnictvím československého státu, který jej začal využívat pro Ministerstvo zahraničních věcí a stejnému účelu slouží také dnes. V druhé polovině 90. let prošel palác rekonstrukcí a veřejnost může navštěvovat jeho přízemní prostory, kde občas probíhají různé společenské události.

Toskánský palác


Martinický palácSoučástí severní strany náměstí je Martinický palác pojmenovaný po Jiřím Bořitovi z Martinic, který jej zde koncem 16. století začal stavět. Až do roku 1799 palác patřil Martinicům, poté ho odkoupila Josefa Weitenweberová, která v něm nechala vytvořit nájemní byty a policejní strážnici. Palác až do 60. let 20. století značně chátral. Teprve tehdy začala jeho generální rekonstrukce. V dnešní době se jeho prostory pronajímají pro různé společenské události, jako například svatby nebo konference. Po domluvě se správcem je možné uspořádat skupinovou prohlídku této krásné historické budovy.


 

Společně s Martinickým palácem tvoří severní stranu náměstí také Šternberskýšternberský palác palác, s jehož stavbou jako jednoho z nejvýznamnějších světských barokních děl začal šlechtický rod Šternberků v roce 1698. Malířskou výzdobu interiérů paláce si vzala na starost taková jména tehdejšího uměleckého světa, jako jsou Michael Václav Halwax, Jan Rudolf Byss nebo Matěj Nettel. Ve 30. letech 19. století byla provedena dostavba jižního křídla paláce a v té době se zde také nacházely exponáty Národního muzea. V letech 1918 - 1947 sloužil Šternberský palác potřebám vojska a Hradní stráže a teprve po roce 1947 se stal majetkem Národní galerie.

 

Návštěvníci zde mohou spatřit expozice z doby antického Řecka a Říma, díla francouzských, italských, španělských a nizozemských mistrů z 16. – 18. století, jako Tintoretto, Rubens, El Greco, Goya nebo van Dyck. V přízemí Národní galerie vystavuje německé a rakouské malířství 16. – 18. století, jež zde reprezentují díla Lucase Cranacha, Hanse Baldunga nebo Albrechta Dürera.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Maxim Kucer, Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí I.
Publikováno: 13.4.2012
V bezprostřední blízkosti Pražského hradu se nachází prostranství, které navazuje na hradní nádvoří i Královskou cestu. Hradčanské náměstí je centrem Hradčan, kde dávný les a pohřebiště nahradily historické domy a paláce.

Tipy na procházky Prahou
Publikováno: 20.5.2020
Praha je nádherná ve všech ročních obdobích a teď je navíc poloprázdná! Nabízí zážitky nejen pro milovníky historických památek a kultury, ale i pro ty, kteří rádi tráví čas v přírodě. Zde je několik tipů na krásné pražské parky.

Praha: festival Open House 2019
Publikováno: 14.5.2019
Pátý ročník festivalu Open House Praha otevře brány 80 běžně nepřístupných budov a prostorů. O víkendu 18. a 19. května si můžete zdarma prohlédnout architektonicky cenné prostory historických paláců, reprezentativních vil nebo se na město podívat ze střech výškových budov.

ČR, Praha: Staronová synagoga – perla Josefova – VIDEO
Publikováno: 19.8.2014
Židovské město by mělo být povinnou zastávkou nejen pro turisty, ale také pro domorodce. Právě spousta Pražáků kolem něj chodí se zavřenýma očima, jakoby zaslepeni všedními povinnostmi, nejspíš nevědomky opomíjí historicky velmi cennou část svého města.

ČR: Praha - Malostranské náměstí
Publikováno: 27.7.2012
Toto náměstí bezesporu patří k nejikoničtějším místům, která můžete v Praze navštívit. Pokud jste se tam ještě nedostali, určitě nebudete litovat, když se tam půjdete podívat.

ČR, Praha: Petřínská rozhledna – malá Eiffelovka - VIDEO
Publikováno: 19.6.2012
Petřínská rozhledna. Pražskou kopii pařížské Eiffelovy věže zná každý pořádný Čech. Francouzi z ní mají srandu, pro mnohé Pražáky je Petřínská věž čistokrevnou stavbou se svým vlastním příběhem, žádnou napodobeninou.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí II.
Publikováno: 20.4.2012
V centru snad nejvýznamnější pražské čtvrti Hradčan, se nachází Hradčanské náměstí, které navazuje na I. nádvoří Pražského hradu, do kterého lze vejít Matyášovou branou. Náměstí je až na svoji jižní část, kde je ochoz s výhledem na Prahu, lemováno historickými budovami. Na náměstí se dá dostat několika vstupy, z nichž je nejznámější ten, který vede přes Nerudovu ulici.


Souvisejicí fotogalerieLokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.1.2021
Fotopublikace Slovenské hrady a zámky z nebe z autorského pera Milana Paprčky byla zpracována jako audiokniha pro seniory. Na konci minulého roku byla darovaná domovům důchodců ve formě DVD a v současnosti je již dostupná i široké veřejnosti.
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, který je věnován přírodním unikátům a kulturním zajímavostem Slovenska, turistice, cestovnímu ruchu, horolezectví, jeskyňářství, ochraně přírody a tradicím, se v tomto roce „dožívá“ jubilejních 100 let.

18.1.2021
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 24. 1. 2021
svátek:Milena
dnes:
neděle 24.1.
0 °C
zítra:
pondělí 25.1.
0 °C