www.infoglobe.cz » ČR: Praha - Vyšehradská kapitula - místo posledního odpočinku prvního krále

ČR: Praha - Vyšehradská kapitula - místo posledního odpočinku prvního krále

Publikováno: 9.3.2012
Podívejte se s námi na jedno z nejpamátnějších míst našeho hlavního města.

Vyšehradská kapitulaKrálovská kolegiátní kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě byla založena prvním českým králem Vratislavem v roce 1070. Kvůli neshodám s bratrem Jaromírem, pražským biskupem, Vratislav přesídlil z Pražského Hradu na Vyšehrad a založil tam kapitulu, která byla podřízena přímo papežské kurii a byl ji darován značný majetek (např. město Prachatice) a která měla stát protiváhou pražskému biskupství a svatovítské kapitule.  V roce 1092 Vratislav zemřel a byl pochován ve vyšehradském kapitulním kostele.

Vyšehradská kapitulaDo roku 1420 vyšehradská kapitula měla v Čechách mimořádné postavení, protože byla podřízena přímo papežské kurii a její nejvyšší představený – probošt – byl dosazován přímo králem a po roce 1222 měl hodnost královského kancléře, tím pádem mohl ovlivňovat vnitřní a zahraniční politiku českého státu. Ke kapitulním hodnostářům patřili příslušníci významných šlechtických rodin, členové vládnoucích dynastií Přemyslovců a Lucemburků a jiné přední osobnosti, např. probošt Jindřich Břetislav (později český kníže), Petr z Aspeltu (později arcibiskup), Jan Volek (nevlastní bratr královny Elišky Přemyslovny a olomoucký biskup) aj.

Přelomem v historii vyšehradské kapituly byly husitské války, během kterých došlo ke zničeníVyšehradská kapitula Vyšehradu husity – již nikdy kapitula neměla tak výsadní postavení jako před rokem 1419. Až v první polovině 18. století došlo k jejímu dalšímu vývoji, kdy se uskutečnila barokní přestavba kapitulního kostela sv. Petra a Pavla.

V druhé polovině 19. století za výrazného přispění vyšehradské kapituly došlo k obnově Vyšehradu a přeměně vyšehradského hřbitova v národní pohřebiště. Významnou roli v této obnově měli probošti V.Ruffer, V. Štulc a M. Karlach, jejichž přičiněním byl vybudován Slavín a uskutečněna novogotická přestavba kapitulního kostela.

Během první světové války a pozdějšího vzniku státního útvaru Čechů a Slováků v roce 1918 na vyšehradské kapitule působil F. Zapletal, který se stal jejím proboštem a později pražským biskupem, a B. Stašek, jeden ze zakladatelů Československé strany lidové, bojovník proti nacismu.

Vyšehradská kapitulaV roce 1948 vyšehradská kapitula byla znárodněna a přišla o většinu svého majetku, včetně hřbitova. Až po sametové revoluci byla kapitule navrácena většina vyšehradských kapitulních budov, takže mohla obnovit svojí činnost, poté byla uskutečněna rekonstrukce kapitulního chrámu sv. Petra a Pavla aj. V roce 2003 papež Jan Pavel II. udělil kapitulnímu chrámu sv. apoštolů Petra a Pavla titul papežské baziliky minor.

Kapitulní chrám svatých apoštolů Petra a Pavla představuje trojlodní chrám s kaplemi na bočních lodích, po stranách průčelí se nachází dvě věže. Fasáda kostela je novogotická.

Rotunda svatého Martina představuje drobnou stavbu s lodí kruhového půdorysu s apsidou,Vyšehradská kapitula oddělenou od lodi ústupkem. Byla postavena pravděpodobně v druhé polovině 11. století, v roce 1878 byla zrestaurována do současné podoby. Je jednou z nejvýznamnějších a nejzachovalejších románských staveb v České republice.

V současné době na Vyšehradě v bazilice sv. apoštolů Petra a Pavla a v rotundě svatého Martina se pro věřící konají bohoslužby, které celebrují významné osobnosti církví, např. kardinál Miroslav Vlk, pražský světící biskup Václav Malý. Kapitula pořádá cyklus přednášek a koncertů (např. přednáška kardinála Miroslava Vlka na téma sv. Ludmila), poutní zájezdy do míst spojených s duchovním a církevním životem (srpen 2011, Rakousko – návštěva barokního augustiniánského klášteru sv. Floriana atd.). Kapitulní knihovna a archiv patří k nejstarším a nejvzácnějším knihovnám v českých zemích, je tam uloženo 40 prvotisků, stovky tisků od nejstarších dob až do konce 18. století, na 1500 bohemikálních tisků cizojazyčných bohemik z let 1500 - 1800 a stovky dalších starých vzácných děl.

 

Text a foto: Maxim KucerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Praha - Vyšehrad, základní kámen Prahy  
Publikováno: 9.9.2013
Vyšehrad je jednou z nejznámějších a nejstarších dominant Prahy, jež je stálicí v programech turistických návštěv.

ČR: Praha - Vyšehradský hřbitov a Slavín
Publikováno: 16.3.2012
Místo odpočinku nejvýznamnějších Čechů.

ČR: Praha - Vyšehrad - procházka Vyšehradem
Publikováno: 23.3.2012
V závěrečném dílu trilogie o Vyšehradu se s námi projdete po několika jeho významnějších památkách.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Praha - Vyšehrad
Pojďme si alespoň na fotografiích prohlédnout kouzelnou atmosféru místa, které  bylo sídlem český...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.6.2019
Všichni milovníci bruslení se mohou opět těšit na letní inline akci, která se koná každý pátek večer během letních prázdnin od roku 2004. Organizované přejezdy Bratislavou na kolečkových bruslích (a kolech) jsou vhodné pro všechny generace.
23.6.2019
Od 4. do 7. července se uskuteční největší a nejstarší folklorní festival na Slovensku – Východná 2019, kde se po 65. představí více než tisíc účinkujících. Těšit se můžete na domácí folklorní soubory, dětské folklorní soubory, pěvecké skupiny, lidové hudby a sólisty, špičkové zahraniční soubory, jakož i na vítěze celostátních soutěžních přehlídek.
22.6.2019
Srovnávací výzkum „Místo pro život“ hodnotí data v jednotlivých krajích České republiky získaná z nezávislých zdrojů, údajů z průzkumu mezi obyvateli a starosty všech regionů. Letošním výhercem se stal Královéhradecký kraj, druhé místo obsadil Jihočeský kraj a třetí Zlínský kraj.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 24. 6. 2019
svátek:Jan