www.infoglobe.cz » ČR: Rokycany – neprávem opomíjené město na západě Čech - VIDEO

ČR: Rokycany – neprávem opomíjené město na západě Čech - VIDEO

Publikováno: 19.5.2015
Rokycany leží asi 17 kilometrů od Plzně, přímo na hlavní železniční trati do Prahy a nedaleko dálnice D5. Většina výletníků tudy ale bohužel jen projíždí, i když Rokycany si určitě pozornost zaslouží. Nejen díky malebnému historickému centru, ale i přírodě a památkám v okolí.

Lákadlem je i soukromé vojenské muzeum - za 2. světové války totiž Rokycany ležely přímo na demarkační linii. Město a okolí je vynikajícím místem pro jednodenní výlet nejen z nedaleké Plzně, ale bez problémů i z Prahy, odkud je to vlakem pouze hodina a pár minut cesty.

Rokycany

RokycanyRokycany Rokycany

Rokycany za sebou mají opravdu dlouhou historii, první zmínka o nich pochází z roku 1110, kdy v místě dnešního města stál biskupský dvorec s osadou. Statut města Rokycany získaly ve 14. století. Součástí Rokycan býval i biskupský hrad, v době husitských válek však zanikl. Zachovaly se ale zbytky rozsáhlého středověkého opevnění, které dnes najdeme v severní a západní části města.

Rokycany

Hned vedle náměstí stojí původně gotický biskupský chrám Panny Marie Sněžné, ke kterému v roce 1823 přibyla také věž s ochozem. Bohužel je na ni z bezpečnostních důvodů zakázán vstup, do chrámu se ale bez problémů dostanete. I díky cennému baroknímu vnitřnímu zařízení ze zrušeného kostela sv. Michala na Starém Městě v Praze rozhodně stojí za návštěvu.

Rokycany

RokycanyRokycanyRokycany

Za kostelem pak najdeme Muzeum Dr. Bohuslava Horáka, které se věnuje historii regionu, železářství na Rokycansku a Podbrdsku a také přírodě. Můžete ho navštívit jak sami, tak bez problémů i s dětmi.

Na velké části náměstí a v jeho blízkém okolí se zachovaly převážně barokní měšťanské domy, které jsou dnes krásně opravené a hezky dotváří atmosféru města. Náměstí však vévodí rokoková radnice s věží a hodinami a také barokní morový sloup. V zasedacím sále radnice najdeme originální obraz mistra Jana Husa v Kostnici od A. Muchy.

Rokycany

Nedaleko nádraží stojí kostel Nejsvětější Trojice ze 17. století. Je obklopen bývalým hřbitovem, který byl upraven na park. Na severu města ve Voldušské ulici najdeme také židovský hřbitov, který je však bohužel velmi skromný – zachovalo se na něm necelých 70 náhrobků.

Rokycany

Velkým lákadlem je určitě Vojenské muzeum na demarkační linii – největší nestátní muzeum věnované vojenství v ČR. Vnitřní expozice obsahuje výzbroj, výstroj, dokumenty a uniformy československé prvorepublikové armády a jejího opevnění, armády fašistického Německa, armády Velké Británie, USA a Sovětského svazu. Součástí je i část věnovaná holokaustu a II. odboji na Rokycansku. Venkovní expozice pak nabízí zhruba 150 exponátů, mimo jiné například legendární sovětský tank T-34 nebo samohybné dělo SU-100. Otevřeno je od 1. dubna do 31. října každý den od 9 do 18 hodin.

Rokycany

V nedalekém okolí se můžete vypravit do funkčního vodního hamru v Dobřívě, který připomíná bohatou historii železářství v okolí. Výletníky láká také rokokový poutní kostelík Navštívení Panny Marie na pahorku nad obcí Litohlavy, nejproslulejší památka Rokycanska.

Rokycany

Text/foto/video: Matouš Vinš

Hudba:freemusicarchive

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Tipy na výlety bez bariér
Publikováno: 8.6.2020
Přinášíme vám 42 tipů na bezbariérové výlety po celé České republice, které zveřejnila agentura CzechTourism. Přečtěte si, kde najdete turisticky atraktivní místa přístupná pro vozíčkáře, nevidomé a neslyšící.

ČR, Gutštejn – romantická zřícenina v západních Čechách – VIDEO
Publikováno: 12.5.2020
Nedaleko Konstantinových lázní stojí jedna z nejpůsobivějších zřícenin západních Čech. Pojďme se společně ve videu vypravit na krásný výlet od Dudákovského mlýna a Šipína k hradu nad potokem Hadovka.

Domažlice: Chodské slavnosti 2020 virtuálně
Publikováno: 10.8.2020
Veškerý oficiální program Chodských slavností s výjimkou poutní mše bude letos virtuální. Z budovy Městského kulturního centra – Pivovaru Domažlice budou ve dnech 15.–16. srpna vysílány premiéry předtočených pořadů a medailonů chodských souborů a dva živé přenosy.

ČR, Rakovník: Do kraje chmelnic na kole
Publikováno: 10.9.2020
Tentokrát jsme se rozhodli vyrazit za chmelnicemi západně od Rakovníka, kde ve zvlněné krajině v načervenalé půdě se rostlinkám chmele výborně daří. Pojedeme po místních silnicích, polních cestách nebo lesem. Tato trasa čítá celkem 47 km a lze ji považovat za mírně náročnou pro horské kolo.

ČR: Domažlice - centrum chodské kultury - VIDEO  
Publikováno: 15.11.2011
V hotelové restauraci nás zastavil mladík a německy se ptal, jestli náhodou neznáme kurz koruny k euru. Na náměstí v Domažlicích mluvil německy tak samozřejmě, jako kdyby tehdy Hitler tu válku vyhrál a nakonec zabral celé české území.

ČR, Klatovy: brána Šumavy – VIDEO
Publikováno: 16.10.2012
Klatovy tvoří důležitý bod pro život v poměrně nehostinném kraji. Dál na západ, v pohraničí, není dost práce, a tak když tam nechcete hospodařit coby farmář, musíte se vypravit do města – za prací, za zábavou, na nákupy nebo za poznáním.

ČR, Plzeň – Evropské hlavní město kultury I.
Publikováno: 4.3.2015
Na západě Čech se nachází jedna výjimečná metropole, která nabízí procházku bohatou historií, zajímavými turistickými atrakcemi a v neposlední řadě kulturními zážitky. Tou metropolí je město Plzeň.

ČR, Lešetice – bývalý pracovní tábor, židovský hřbitov a osada Slivice
Publikováno: 9.5.2019
Okolí Lešetic je spjato s těžbou uranové rudy, možná vás ale překvapí i okolní krajina, která má taky něco do sebe. Blízko vsi se nachází památník politických vězňů a dá se odtud vyrazit i na další zajímavá místa.

ČR, Rabštejn nad Střelou – procházka kolem „vodopádů“
Publikováno: 30.8.2018
Pokud se použije spojení slov severní Plzeňsko a voda, mělo by být všem milovníkům turistiky jasné, že se bude jednat místo s protékající řekou Střelou. Své jméno získala podle rychlosti a dravosti, jakou si razí cestu k soutoku s Berounkou.

ČR, Mrákov: Lomeček – pozorování ryb z podvodní kabiny
Publikováno: 25.2.2016
Nenechte se zmást, právě zimní období je k pozorování podvodního světa nejvhodnější. Voda je průzračně čistá a kolem vás krouží štiky, candáti, karasi a hejna kaprů. Lom v Mrákově na Domažlicku je toho důkazem.

ČR, Plzeň – Evropské hlavní město kultury II.
Publikováno: 11.3.2015
Minulý týden jsme navštívili Evropské hlavní město kultury 2015 - Plzeň a dnes budeme v jejím objevování pokračovat. Zaměříme se převážně na zážitky a události, které byste si určitě neměli nechat ujít.


Souvisejicí videa

ČR, Gutštejn – romantická zřícenina v západních Čechách
V západních Čechách stojí jedna z nejpůsobivějších zřícenin. Budete-li tedy v Konstantinových láz...

ČR: Rokycany – neprávem opomíjené město
I přes svou polohu a dlouhou historii jsou Rokycany turisty často opomíjené. Město a okolí je ale...

ČR, Klatovy: klenot Plzeňska
Přinášíme malý pohled na město, které založil král Přemysl Otakar II., a jemuž se říká "brán...

ČR: Domažlice - centrum chodské kultury
Víc než jedenáct tisíc lidí žije v tomto příjemném městě, které je pevně spjato s mnoha společens...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 12. 8. 2022
svátek:Klára
dnes:
pátek 12.8.
14 °C
zítra:
sobota 13.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X