www.infoglobe.cz » ČR, Rychnov nad Kněžnou – spjatý s rodem Kolowratů

ČR, Rychnov nad Kněžnou – spjatý s rodem Kolowratů

Publikováno: 3.9.2020
Město ležící v Královéhradeckém kraji na řece Kněžné je spojováno s několika historicky významnými jmény. Pochází odtud autor románu Bylo nás pět – spisovatel Karel Poláček, hudební skladatel Jiří Rychnovský, Magdalena Dobromila Rettigová zde napsala známou Domácí kuchařku a rod Kolowratů tu vlastní a spravuje jeden z největších barokních celků v Čechách – kolowratský zámek.

Rychnov nad Kněžnou

Rychnov nad Kněžnou je považován za bránu Orlických hor. Kromě historických památek nabízí i kus přírody. Na východním okraji města se rozkládá přírodní park Les Včelný, který je k dispozici turistům, běžcům i cyklistům. Prochází jím naučná stezka, najdete tu i koupaliště a Ivanské jezero pro rybáře.

Rychnov nad Kněžnou, Les Včelný   Rychnov nad Kněžnou, Les Včelný

Hlavním turistickým cílem v Rychnově je zámecký komplex s přilehlým kostelem Nejsvětější Trojice a zvonicí, která ukrývá zvon Kryštof – třetí největší zvon v Čechách. Kostel nechal postavit majitel rychnovského panství v letech 1594–1602 na místě původního dřevěného hradu, jehož vznik se datuje stejně jako založení města do poloviny 13. století. Barokní podobu získal kostel o pár století později, a to díky návrhům Jana Blažeje Santiniho. Prohlídku s průvodcem, která zahrnuje i zvonici postavenou roku 1604, si nenechte ujít, případně můžete kostel navštívit na některém z koncertů. Za dobrého počasí je ze zvonice výhled západním směrem na židovský hřbitov pocházející z roku 1617.

Rychnov nad Kněžnou, zámek   Rychnov nad Kněžnou, kostel Nejsvětější Trojice

Zvon Kryštof byl odlitý roku 1602 a je cennou památkou české země. Mistrovské dílo z něj dělá především jeho zvuk, na němž má podíl těžký profil zvonové konstrukce. Mimořádný je i svou velikostí, výzdobou, laděním a váhou přes 7000 kg. Po 400 letech používání ho čekaly restaurátorské práce (r. 2002), bylo vykováno nové srdce a závěsný systém nahrazen moderními materiály. Dnes už opět stačí malá síla pro správný úder srdce jako před čtyřmi sty lety.

Rychnov nad Kněžnou, zvon Kryštof

Kolowratský zámek je rozsáhlým barokním komplexem a spolu s kostelem Nejsvětější Trojice tvoří dominantu Rychnova nad Kněžnou. Místní přirovnávají siluetu k pražským Hradčanům, odtud vznikl název Rychnovské Hradčany. Zámek je s kostelem propojen dvěma chodbami, které dříve sloužily šlechtě jako přímý vstup k bohoslužbám, v současnosti jsou ze stavebního hlediska veřejnosti nepřístupné. Pracuje se však na jejich obnově a zpřístupnění.

Rychnov nad Kněžnou, zvonice   Rychnov nad Kněžnou, Poláčkovo sousoší

V interiérech zámku jsou uchovány velmi cenné sbírky obrazů, knih a skla. Rozsáhlá sbírka obrazů obsahuje i galerii předků rodu Kolowratů. V knihovně se kromě vzácných rukopisů nalézá i jeden ze tří existujících exemplářů Klaudyánovy mapy – nejstarší tištěné mapy Čech z roku 1518. V patrech východního křídla zámku se nachází Muzeum a galerie Orlických hor. Stálá expozice vás seznámí s regionem Orlických hor a Podorlicka prostřednictvím sbírkových předmětů, výtvarného i sochařského umění. Další expozice muzea je v bývalé židovské synagoze, kde je umístěn památník spisovatele Karla Poláčka. Sousoší z Poláčkovy knihy Bylo nás pět najdete v Panské ulici vedoucí z náměstí, kde při troše štěstí nakoupíte na jarmarku.

Rychnov nad Kněžnou, Muzeum a galerie Orlických hor   Rychnov nad Kněžnou, synagoga

Rychnov nad Kněžnou, zámek

Po jméně rychnovského rodáka je pojmenován festival divadelních a koncertních představení Poláčkovo léto nebo vycházkový okruh městem. Návštěvníky Rychnova nad Kněžnou čeká mnoho zajímavých informací z historie i současnosti. Kulturní programy jsou věnované i dětem, stejně tak i muzeum hraček v budově bývalé radnice.

Rychnov nad Kněžnou, zámek

GPS: 50°10'00.6"N 16°16'31.3"E

Text a foto: Monika BabickáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Kostelec nad Orlicí – empírový Nový zámek
Publikováno: 12.4.2018
Když se mladému hraběti Ervínu Kinskému nezdál původní zámek, dnes nazývaný jako Starý zámek, dostatečně reprezentativní pro sídlo rodu, nechal v letech 1829–1833 postavit nový. Starý, dvoupatrový a nesymetrický barokní zámek, navíc oddělený od zahrad císařskou silnicí, zůstal sídlem správy panství. A tak je tomu dodnes.

ČR, Vamberk – město krajky
Publikováno: 2.5.2019
Nenápadné město na úpatí Orlických hor proslavené krajkářskou technikou a zručnými ženami, jejichž počet od dob slávy rapidně klesl. Klesl i zájem o krajku. Zdejší muzea krajky vás provedou staletou tradicí krajkářství, a když budete mít štěstí, zastihnete tu krajkářské slavnosti nebo Mezinárodní setkání krajkářek. Ano, ve Vamberku jsou vzhledem ke společenským změnám muzea dvě. Návštěvu Vamberku zakončíme v chatě Na Vyhlídce, na rozcestí turistických tras.

ČR: Vamberk – město paličkovaných krajek – VIDEO
Publikováno: 19.6.2018
V podhůří Orlických hor navštivte nenápadné městečko Vamberk, které se proslavilo hlavně díky svým paličkovaným krajkám. Možná vás pobaví, že jedna jeho část se jmenuje Peklo. Také odsud pochází mumie, které dnes najdete v Broumovském klášteře.

ČR, zámek Častolovice – kus historie v oáze pohody
Publikováno: 17.5.2018
V malebném městečku poblíž soutoku Bělé a Divoké Orlice se nachází objekt nedozírné historické a umělecké hodnoty. Je jím častolovický zámek s rozsáhlým anglickým parkem, růžovou zahradou, zámeckým zvěřincem a oborou s bílými daňky. Návštěva panství rodu Šternberků vám zabere celý den.

ČR: Častolovice - městečko v podhůří Orlických hor
Publikováno: 12.8.2011
Častolovice, malebné východočeské městečko, ležící v těsné blízkosti Orlických hor v nadmořské výšce 268 m n. m. - 30 km východně od Hradce Králové, 35 km severovýchodně od Pardubic. Díky své poloze, bohatému kulturnímu, společenskému životu a pamětihodnostem jsou Častolovice častým cílem návštěvníků.

ČR, Doudleby nad Orlicí – zámek plný sgrafitových vzorů
Publikováno: 26.4.2018
Malá obec poblíž Rychnova nad Kněžnou, jejíž název vám nic neřekne pouze v případě, že jste tu nebyli. Území protkané Divokou Orlicí, které si kdysi šlechta zvolila ke stavbě zámků. I městys Doudleby jeden ukrývá, a ne tak ledajaký. Jeho vnitřní i vnější fasády jsou plné sgrafitových ornamentů.

ČR: Rokytnice v Orlických horách – malebné městečko obklopené panenskou přírodou hor – VIDEO
Publikováno: 5.6.2018
Pokud se chystáte na výlet do východní části Orlických hor, určitě se zastavte v krásném městečku na jejich úpatí, kde vás čeká zdejší tradiční venkovská architektura i nádherná příroda v okolí.

ČR, Třebechovice pod Orebem – Proboštův betlém
Publikováno: 4.10.2018
Nedaleko Hradce Králové leží město proslavené unikátním řezbářským dílem – Proboštovým mechanickým betlémem. Tuto národní kulturní památku najdete v Třebechovickém muzeu betlémů, v novějším domě postaveném v rohu náměstí. Betlém prošel v letech 2015–16 generální opravou, aby město dostálo Proboštova odkazu a udrželo mechanický celek v chodu. Tak se také děje, a to kromě pondělí každý den v týdnu po celý rok.

ČR, Dobruška – po stopách F. L. Věka
Publikováno: 2.7.2020
Začneme hádankou: znáte nějaké město, které má své hlavní náměstí pojmenované po literární postavě? Možná si vzpomenete, že kadaňské nábřeží se jmenuje podle maxipsa Fíka, v Plzni mají své ulice postavy z Rychlých šípů a několik měst a obcí neodolalo recesistickým nápadům a vzdalo hold Járu Cimrmanovi. Ale ústřední náměstí pojmenované po literární postavě mají jen půvabná východočeská Dobruška: náměstí F. L. Věka a pak město Trutnov – Krakonošovo náměstí.

ČR: Hradec Králové - architektonický skvost
Publikováno: 21.10.2014
V Hradci jsem se poprvé ocitl při cestě z focení v Orlických horách a hned v první chvíli jsem si město zamiloval. Vystoupil jsem z auta, rozhlédl se po průčelí honosných prvorepublikových domů, pohlédl několika lidem do tváře a věděl jsem, že tu určitě nejsem naposledy.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Rychnov nad Kněžnou – Karel Poláček i rod Kolowratů
Kostel Nejsvětější trojice, zvonice s jedním z nejstarších zvonů v Čechách a barokní komplex kolo...

ČR, Častolovice – zámek s anglickým parkem a oborou s daňky
Zámecký park v anglickém stylu, který byl založen v 19. století, spolu s renesančním zámkem z 16....

ČR, Kostelec nad Orlicí – Nový zámek rodu Kinských
Empírová stavba z první třetiny 19. století se spolu s nově opraveným hospodářským objektem, kde ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.9.2020
U příležitosti Světového dne cestovního ruchu (27. září), nabízí Gemersko-malohontské muzeum bezplatný vstup do výstavních a expozičních prostor od 13 do 18 hodin.
24.9.2020
Nová kniha cestovatele Jana Hocka!
• 2 500 kilometrů českou a slovenskou přírodou.
• Pěšky, na kole, lodí, na lyžích i na koni.
• Jednodenní výlety různé náročnosti.
• Příroda národních parků a chráněných oblastí.
• Profesionální a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, ekologických i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 27. 9. 2020
svátek:Jonáš
dnes:
neděle 27.9.
12 °C
zítra:
pondělí 28.9.
11 °C