www.infoglobe.cz » ČR, Sušice: královské město na Otavě – VIDEO

ČR, Sušice: královské město na Otavě – VIDEO

Publikováno: 7.10.2014
Sušice se mezi lidmi proslavila svou legendární továrnou na výrobu sirek a mezi vodáky svým kempem, odkud většina z nich začíná svou pouť po řece Otavě. Stojí na samé hranici s Národním parkem Šumava a CHKO Šumava, což poslední dobou přidává Sušici na turistickém významu.

Na hranici s šumavským národním parkem

Sušice je velice půvabné šumavské bývalé královské město rozprostřené na obou březích kdysi zlatonosné řeky Otavy. Žije tu přes 11 tisíc lidí, takže už patří k těm větším, alespoň tedy v klatovském okrese. Stejně jako třicet kilometrů vzdáleným Klatovům se i Sušici přezdívá „brána Šumavy“.  Sušice

V létě je tu podstatně živěji, než když na šumavských stráních zavládne zima. Protože Sušice nabízí celou škálu služeb, je ideálním výchozím bodem pro pěší turistiku, pro výlety v koňském sedle a samozřejmě také na kanoi, kajaku či na raftu. Každý vodák ale ví, že když je suché léto, také jízda mělkým a kamenitým otavským korytem může na mnohých místech spíš připomínat práci tažných koní než poklidnou plavbu zadáka s háčkem.

Sušice

SušiceSušiceSušiceSušice

Co se týče projížděk na koni, třeba načasovaných do časného rána, kdy se šumavské lesy teprve probouzejí do nového dne a vy z vlhké a zamlžené doliny vystoupáte tak vysoko, že vás hřejí sluneční paprsky, zatímco podzim už si hraje s barvami listí..., asi není třeba delšího komentáře. Šumavský národní park dokáže člověka okouzlit každou roční dobu, i když zima je tady na Šumavě celkem nemilosrdná ve srovnání se zbytkem republiky.

Sušice

Sušice má řadu historických památek

Sušice je, marná sláva, půvabná hlavně v létě, kdy je do pozdního večera vidět na památky, které její kouzlo vytvářejí. Celé historické jádro je vyhlášeno za památkovou zónu. Jejím centrem je pochopitelně náměstí s mnoha krásnými měšťanskými domy, kašnou a samozřejmě také radnicí.

SušiceSušiceSušice

Sušice

Sušickou radnici si možná někteří mohou splést s kostelem. Stojí totiž přímo uprostřed náměstí a její rozměry opravdu spíš připomínají kostel než budovu, kde vysedávají úředníci. Matoucí může být také vysoká věž s hodinami. Fakt je ten, že jde o jednu z největších radnic v České republice. Poměrně velká je také empírová kašna, práce horažďovického kameníka z roku 1783.

Sušice

SušiceSušiceSušice

Sušické historické centrum by ale nebylo tak krásné bez pár domů, tvořících nepřehlédnutelný kout náměstí. I přes četné požáry ve městě se podařilo zachovat Krocínovský dům, Rozacínovský dům, Starou lékárnu a Voprchovský dům, kde dnes sídlí Muzeum Šumavy. Všechny jsou původně vystaveny ve stylu gotiky, později přestavěny do renesančního stylu, kromě domu Krocínovského, bývalého hotelu Fialka, který prošel barokní úpravou. Krásných a historicky cenných domů má Sušice mnohem víc, některé stojí ještě na náměstí, na jiné narazíte při procházce městem. Zajímavý pohled na Sušici nabízí také rozhledna Svatobor nebo kaple svatých Andělů Strážných, stojící na vrchu Stráž kousek od centra města.

Sušice

Severní část města je více průmyslová. Stojí tu fabrika na výrobu sirek, známá jako Solo Sušice, která oficiálně přestala vyrábět roku 2008. Dnes je jejím pokračovatelem firma Solo Matches and Flames, která se kromě sirek specializuje také na zapalovače, podpalovače, svíčky a další sortiment.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Lipno - české moře plné draků - VIDEO
Publikováno: 18.2.2010
Kdo by si pro lipenskou přehradu plánoval dovolenou výhradně na léto, přišel by o hodně radovánek. Když totiž mrzne jako letos, její hladina se promění v prostor skrývající nebývalé možnosti.

ČR, Šumava: Černé a Čertovo jezero – pozůstatky doby ledové – VIDEO
Publikováno: 26.9.2017
Nedaleko města Železná Ruda můžete na Šumavě během jednoho výletu navštívit hned dvě krásná ledovcová jezera. To větší z nich – Černé – je navíc největší jezero v České republice, které vzniklo bez přispění člověka.

ČR, Šumava: Cestou na Špičák – VIDEO
Publikováno: 19.9.2017
Přemýšlíte, kam vyrazit na výlet na Šumavu? Jestli nechcete jezdit autem, může být skvělou možností hora Špičák a její okolí. Čeká vás krásná příroda, nezapomenutelný výhled i možnost navštívit dvě nedaleká ledovcová jezera.

ČR, Kašperské Hory: městečko střežené Kašperkem - VIDEO
Publikováno: 30.9.2014
Městečko ležící nejblíž k hradu Kašperk, respektive v jeho podhradí, Kašperské Hory, je ozdobou Šumavy. Hned na první pohled si ho řada turistů nejspíš zamiluje. Je ideálním základním táborem pro výlety po okolí ať už na kole, či pěšky.

ČR, hrad Kašperk: nedobytné sídlo – VIDEO
Publikováno: 23.9.2014
Krasavec zdobící šumavské vrchy a nejvýše položený královský hrad v Čechách. Hrad Kašperk se mnohým turistům může zdát nedobytný i dnes, v době, kdy už se nemusí bránit žádným válečným nájezdům.

ČR, Klatovy: brána Šumavy – VIDEO
Publikováno: 16.10.2012
Klatovy tvoří důležitý bod pro život v poměrně nehostinném kraji. Dál na západ, v pohraničí, není dost práce, a tak když tam nechcete hospodařit coby farmář, musíte se vypravit do města – za prací, za zábavou, na nákupy nebo za poznáním.

ČR, Klenová u Klatov: hrad, zámek a galerie
Publikováno: 7.4.2016
Dobrým tipem na výlet pro milovníky historie a umění je návštěva Klenové. V malebné krajině šumavského podhůří s dalekými výhledy a nenáročným terénem na procházku si skvěle odpočinete od všednodenních starostí.

ČR: Churáňov: za Karlem Klostermannem
Publikováno: 14.6.2018
Jedno z neoblíbenějších lyžařských středisek Šumavy je zajímavé i v létě. Je ideálním výchozím místem pro poznávání okolí.

ČR, klatovské katakomby: vědecky podložená mystika - VIDEO
Publikováno: 24.7.2012
Velmi vřelého přivítání se nám dostalo na radnici v neméně přívětivém městě Klatovech. Místostarosta a předseda občanského sdružení Klatovské katakomby Václav Chroust chvilku nechal úřední povinnosti stranou a protáhl nás budovou radnice, chladným mystickým podzemím, ale hlavně bohatou historií města.

ČR: Horní Planá – město s hlubokou stopou Adalberta Stiftera
Publikováno: 21.9.2014
Město u vodní nádrže Lipno, kam se dostanete přívozem, vlakem, autem nebo některou z cyklostezek, stoupá od břehu do kopce k lesoparku Dobrá Voda, do míst s výhledy na okolní Šumavu, vodní plochu Lipna a za dobrého počasí i na vrcholky Alp. Vede tudy naučná stezka pojmenovaná po místním rodákovi, básníkovi Šumavy, A. Stifterovi.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Podzimní Šumava ll.
Ze šumavské Kvildy k pramenům Vltavy, z Čeňkovy pily k soutoku Vydry a Křemelné, nebo cesta ...

ČR: Podzimní Šumava l.
Součástí Kvildy je bývalá osada Bučina, dnes místo spojované se „železnou oponou“, kde býval hran...

ČR: Zimní Šumava II.
Šumava drží krok s dobou. Svůj region představuje v podobě nových průvodců, publikací a map s inf...

ČR: Zimní Šumava I.
Zasněžená lesní příroda, mrazivý vzduch, vysoustružená stopa, padající vločky a všude kolem ticho...


Souvisejicí videa

ČR, Sušice: město proslavené nejen sirkami
Sušice je známá nejen továrnou Solo na výrobu zápalek. Je oblíbená také mezi vodáky, kteří tu spl...

ČR, Kašperské Hory: městečko střežené Kašperkem
Ve městě ležícím v klatovském okrese žije asi 15 set lidí. Kašperské Hory jsou ideálním základním...

ČR, hrad Kašperk: nedobytné sídlo
Hrad Kašperk je nejvýše položený královský hrad v Čechách. Na vrchu Ždánov ho roku 1356 nechal po...

ČR, Klatovy: klenot Plzeňska
Přinášíme malý pohled na město, které založil král Přemysl Otakar II., a jemuž se říká "brán...

ČR, klatovské katakomby: vědecky podložená mystika
Podzemí klatovského jezuitského kostela zasvěceného Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignác...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 1. 7. 2022
svátek:Jaroslava
dnes:
pátek 1.7.
19 °C
zítra:
sobota 2.7.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X