www.infoglobe.cz » ČR: Tábor – husitská bašta na Lužnici – VIDEO

ČR: Tábor – husitská bašta na Lužnici – VIDEO

Publikováno: 2.12.2014
Mohutné opevnění, nekonečný shon a krčmy plné statečných mužů, tak mohl vypadat jihočeský Tábor v době husitských válek. A přinejmenším část opevnění a duch dávných hrdinů městu zůstaly. Po Českém Krumlově je druhým nejoblíbenějším cílem zahraničních turistů v kraji, a to rozhodně právem. Pojďme se tedy společně podívat do míst, která byla němými svědky nejdůležitějších rozhodnutí husitských armád.

Zima mi zalézá pod kůži, po několika hodinách ve vyhřátém vlaku to není nejpříjemnější start výletu. Podzim ukazuje svou nadvládu a aby toho nebylo málo, přináší i ledový vítr, takže ani úplné zachumlání do kapuce nestačí. Z nádraží do centra je to celkem dálka, a tak na náměstí přicházím už značně prochladlý. Situaci naštěstí zachraňuje silný hovězí vývar v jedné z místních hospůdek, takže se následně mohu vrhnout do zkoumání města.

Tábor

Tábor  Tábor  Tábor  Tábor

Husité město založili v roce 1420 a pojmenovali ho podle posvátné hory Thabor u Nazaretu ve Svaté zemi. Už při příchodu do historického centra je na první pohled jasné, že město bylo stavěno jako pevnost. Stojí totiž na kopci a je ze všech stran výborně chráněné, v době husitských válek se ho také nikomu nepodařilo dobýt. Táborité, jak se obyvatelé města nazývali, o Tábor fakticky přišli až v roce 1452. Dnes jde o druhé největší město Jihočeského kraje, které zároveň tvoří přirozené centrum aglomerace spolu se Sezimovým Ústím a Planou nad Lužnicí.

Tábor Tábor Tábor

Tábor

V celém městě potkávám jen velmi málo lidí, což spolu se sychravým počasím ještě více podtrhuje středověkou atmosféru. Většina staveb v historickém jádru byla postavena v pozdně gotickém stylu, což platí i o krásné radnici a kostele Proměnění Páně. Dlážděné uličky, z nichž některé jsou tak úzké, že se v nich sotva vejdou dva lidi vedle sebe, tvoří tak trochu labyrint a občas vyjdu úplně jinde, než si myslím, že bych vyjít měl. Původně jsem měl v plánu zde nafotit nějaké místní obyvatele do svého souboru pouličních portrétů, problém ale je, že skutečně téměř není koho fotit. Všichni se před podzimem schovávají v teple domovů.

Tábor Tábor Tábor

Tábor, Klokoty

Pomalu přicházím až k Bechyňské bráně, vedle které stojí kruhová věž Kotnov - jediný pozůstatek zdejšího kdysi téměř nedobytného hradu. A vzhledem k tomu, že se trochu otepluje a přestává foukat onen ledový vítr, neodolám lákání nádherně barevného rozsáhlého parku, který obepíná město odsud až po nádrž Jordán. Sestupuji proto dolů ke Košínskému potoku, a pak se vydávám znovu do kopce k poutnímu kostelu Klokoty, krásné barokní stavbě, která se může hrdě řadit mezi ostatní významné stavby tohoto období.

Tábor, Klokoty

Přímo uvnitř kostela se bohužel nesmí fotografovat a já zákaz dodržuji. Vám ale rozhodně doporučuji se na místo zajet podívat, stojí to za to. V ambitech a kaplích, které kostel obklopují se už naštěstí fotit smí, a tak si můžete o místě udělat alespoň částečnou představu. Na kus řeči se se mnou na chvíli zastavuje místní babička a stěžuje si, že děti v areálu kostela a hřbitova jezdí na kole. Nedivím se jí, také mi to přijde zvláštní.

Tábor

V Táboře najdete také nejstarší umělou vodní nádrž ve střední Evropě - Jordán. Vznikl roku 1492 přehrazením Košínského potoka, aby zásoboval město pitnou vodou. Později se ho lidé snažili využít i k chovu ryb, kvůli obtížnému vypouštění se však od tohoto záměru postupně upustilo, a dnes tak Jordán slouží hlavně ke sportovnímu rybolovu a rekreaci. Těsně pod hrází tvoří Tismenický potok, který z Jordánu vytéká, asi 18 metrů vysoký vodopád.

Pomalu se vracím zpět do centra města. Rád bych se zastavil na večeři v restauraci, kterou otevřeli v bývalé střelnici a odkud je krásný výhled právě na Jordán. Bohužel zde zrovna mají nějakou uzavřenou společnost, a tak opět končím u polévky v další z hospůdek na náměstí.

Tábor

Změna času a postupující podzim vykonaly své, a tak poté, co vycházím z restaurace, je už venku téměř tma. Fotím proto několik posledních fotografií a vracím se zpět k nádraží.

A co dalšího v Táboře můžete navštívit? Největším lákadlem je samozřejmě Husitské muzeum, které najdete v budově Staré radnice na náměstí. Čeká na vás deset sálů s expozicí, velkolepý gotický sál s dokonalou síťovou klenbou, a také možnost projít si část táborského podzemí. Dalším velkým lákadlem je, a to nejen pro děti, Muzeum čokolády a marcipánu. Hned ve třech domech na ploše zhruba 1000 m² se zde dozvíte vše o historii a výrobě čokolády, výrobě marcipánu a jeho využití, a také si můžete prohlédnout staré reklamy a obaly cukrovinek.

Krom toho Tábor nabízí Muzeum Lega, perfektní expozici historických snímků v Muzeu fotografie Šechtl & Voseček, Muzeum loutkářského umění, nebo třeba Strašidelné podzemí.

Tábor

Cesta zpět je trochu náročnější - kousek za Táborem projel jeden z vlaků stádem ovcí, a tak se jezdí autobusem a všichni jsou zmatení. Naštěstí se mi na poslední chvíli daří stihnout v Praze přípoj domů, a tak přijíždím domů naprosto podle plánu.

Text/foto/video: Matouš VinšDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Ratměřice: Naučná stezka sedláka Oneše
Publikováno: 14.3.2019
Obec nedaleko Vlašimi se dostala do povědomí lidí díky tomu, že sousedí se známou obcí Jankov, kde se odehrála důležitá bitva evropského významu. Osudy obcí se prolínají nejen v historii. Dnes je propojují dvě naučné stezky, které vám přiblíží období bitvy u Jankova. Z návsi Ratměřic vede okružní stezka dlouhá 3 km s komiksovým příběhem místního sedláka Oneše a my se vydáme po jeho stopách.

ČR: Písek - romantické místo na jihu Čech - VIDEO
Publikováno: 9.12.2014
Město založené Přemyslovci leží na řece Otavě v Jihočeském kraji. Písek je známý svým v ČR nejstarším dochovaným Kamenným mostem, který je národní kulturní památkou. V 14. století přes něj vedla Zlatá stezka spojující české země s Bavorskem a Horními Rakousy.

ČR, Třeboň: Historické město obklopené rybníky
Publikováno: 10.8.2017
Malebné město se zachovalým historickým jádrem leží v jihočeské krajině plné rybníků, nejen ty však stojí za jeho slávou.

ČR: Zámek Červená Lhota – pohádka nad hladinou
Publikováno: 21.4.2016
V krásné přírodě jižních Čech (asi 17 km od Jindřichova Hradce) se nachází jedno opravdu romantické a pohádkové místo – vodní zámek Červená Lhota. Stojí na malém skalnatém ostrůvku uprostřed rybníka a s okolím ho spojuje jen kamenný most.

České Budějovice: výstava orchidejí
Publikováno: 11.2.2016
Kdo v únoru 2016 od 12. do 21. navštíví Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, bude mít možnost obdivovat krásu královské květiny orchideje. Výstava orchidejí, bromélií a jiných exotických květů je doplněna i o zástupce z živočišné říše.

Jindřichův Hradec: Malá silvestrovská jízda párou
Publikováno: 29.12.2015
Poslední příležitost svézt se parním vlakem po kolejích úzkého rozchodu se vám letos naskytne 30. prosince. Malou silvestrovskou jízdu zimní krajinou uvítají nejen milovníci staré techniky, ale i rodiny s dětmi.

ČR: Votice – sv. Martin klepe na dveře
Publikováno: 9.11.2015
Vůně podzimních hroznů, pečené brambory, svatomartinská husa, staročeská řemesla, sladký trdelník, střílení prakem, chléb se škvarky a sklenička prvního vína je každoroční tradicí ve středočeských Voticích.

ČR, Tábor: naučná stezka Pintovka
Publikováno: 9.4.2015
Lesním komplexem, který navazuje z jihozápadní strany na centrum města, se klikatí hned několik turistických tras a naučná stezka se stejným jménem jako samotný lesopark - Pintovka.

ČR, Tábor: Geologická expozice Pod Klokoty
Publikováno: 10.2.2014
Město Tábor se se svými cca pětatřiceti tisíci obyvateli nachází v Jihočeském kraji na řece Lužnici, kde je druhým největším městem po Českých Budějovicích. Díky centru města, které je památkovou rezervací, je významným centrem cestovního ruchu.

Tábor
Publikováno: 7.3.2008
Na řece Lužnici, v Jihočeském kraji, leží město Tábor. Je to druhé největší město kraje, hned po Českých Budějovicích. Tábor je významným turistickým městem, jehož centrum je památkovou rezervací. Je rozdělen na 15 městských částí, kde žije kolem 36 000 obyvatel a je významné především díky husitskému hnutí a také jako důležitý železniční uzel.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Ratměřice: po stopách sedláka Oneše
Okruh naučné stezky vás provede okolím obce Ratměřice. Jednotlivá zastavení vám prostřednictvím s...

ČR, Tábor: Lesopark Pintovka
Území s ekologickou rovnováhou na ploše 144 ha, které bylo zahrnuto do regionálního biocentra Pin...


Souvisejicí videa

ČR: Tábor - Lužnice a husité
Husité město založili v roce 1420 a pojmenovali ho podle posvátné hory Thabor u Nazaretu ve Svaté...

ČR: Písek - město plné romantiky
Jihočeský Písek je starobylé město ležící na vodáky oblíbené řece Otavě. Mimo jiných skvostů je&n...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2019
Do konce září bude v pražských ulicích kampaň zaměřená na pravidla, která musí turisté v hlavním městě dodržovat. Soustředí se na chování turistů noční Prahy v problematických lokalitách.
16.8.2019
Německo vás zve oslavit léto! Během horkých dnů ožívají ulice německých měst tancem, kinem pod širým nebem, koncerty i velkolepou atmosférou.
15.8.2019
49. ročník Barum Czech Rally Zlín se koná 16. až 18. srpna. Patří k nejvýznamnějším motoristickým akcím v České republice. Slavnostní start rally bude v 16 hodin na náměstí před zlínskou radnicí, celková délka 750 km obsahuje několik etap.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 17. 8. 2019
svátek:Petra
dnes:
sobota 17.8.
23 °C
zítra:
neděle 18.8.
31 °C