www.infoglobe.cz » ČR, Třebechovice pod Orebem – Proboštův betlém

ČR, Třebechovice pod Orebem – Proboštův betlém

Publikováno: 4.10.2018
Nedaleko Hradce Králové leží město proslavené unikátním řezbářským dílem – Proboštovým mechanickým betlémem. Tuto národní kulturní památku najdete v Třebechovickém muzeu betlémů, v novějším domě postaveném v rohu náměstí. Betlém prošel v letech 2015–16 generální opravou, aby město dostálo Proboštova odkazu a udrželo mechanický celek v chodu. Tak se také děje, a to kromě pondělí každý den v týdnu po celý rok.

Třebechovice pod Orebem, náměstí

Na náměstí máte vše po ruce. Jednou věží dominuje evangelický kostel, druhou věží místní radnice, naproti je morový sloup Panny Marie a socha Nejsvětější Trojce. Uprostřed toho všeho ční vodotrysk z pískovcové kašny, která původně stála na pražském Václavském náměstí, než ji Třebechovice obdržely darem. Ve východním rohu náměstí, kde stávalo původní muzeum a na jehož místě najdete nový objekt se žlutou fasádou z roku 2013, je informační centrum a hned za ním vstup do Třebechovického muzea betlémů.

Třebechovice pod Orebem, náměstí   Třebechovice pod Orebem, náměstí

Třebechovice pod Orebem, muzeum

Přízemí objektu patří více než 400 betlémům zhotovených z různých materiálů. Najdete tu betlémy skleněné, dřevěné, olověné, papírové, slaměné a ten nejcennější – Třebechovický celodřevěný betlém s váhou 1,2 tuny. Proto byl pro lepší manipulaci přenesen na upravený podvozek vlečného vozu. Původní betlém byl ale rohový, v roce 1935 byl upraven do dnešního tvaru a umístěn na podvozek. V témže roce byl také pohon klikou nahrazen mechanizmem. V druhé polovině 20. století byl osvětlen žárovkami.

Třebechovice pod Orebem, výstava   Třebechovice pod Orebem, Proboštův betlém

Třebechovice pod Orebem, Proboštův betlém

Každá figurka má svoji úlohu a jejich množství snad nelze ani spočítat. Jen jsme se dočetli, že výška figur je 20 cm, akorát tři králové jsou vyšší, měří 30 cm. Další zajímavostí je to, že v betlému není zachycena podoba Třebechovic, jak bývá zvykem u jiných obdobně cenných betlémů. Pouze řezba vrchu Oreb je k vidění v jedné z vitrín.

Třebechovice pod Orebem, Proboštův betlém   vrch Oreb a Proboštovo stavení

Propracované řezbářské dílo, z kterého přechází zrak a při uvedení do provozu nebudete vědět, jaký pohyb sledovat dřív, je poháněno jednoduchým mechanizmem. Betlém můžete obejít a za sklem se podívat do jeho útrob. V expozici uvidíte i podrobné nákresy mechanizace figur. Proboštův betlém je dlouhý 6,9 metru, vysoký 2,35 metru,  a stojí na základně s kolovým podvozkem o šířce téměř dva metry.

muzeum   muzeum, prodejna

Jako každá památka má i tato svou historii. S tou se podrobněji seznámíte v expozici, jen podotknu, že spory o vlastnictví trvaly 10 let a nyní je majetkem města.

Když se dostatečně pokocháte, zajděte i o patro výš, uvidíte například původní třebechovické nádraží, jízdní řády a další s železnicí související předměty, neboť se zde nachází výstava železnice. Dobové vláčky a lokomotivy, které jsou zasazeny do původní krajiny. Jsou elektrifikované, dřevěné i plechové. Předchůdce železnice – koněspřežka – je zachycena obrazem.

muzeum, železnice   muzeum, železnice

Je zde i vstup na terasu, kde můžete spočinout v architektem vytvořeném zahradním zátiší. Odtud je výhled na kopec Oreb s místním kostelem a hřbitovem. K němu se dostanete ze západní strany náměstí přes most nad řekou Dědinou. Ta se hned za železnicí stéká s řekou Orlicí. Celý mikroregion Třebechovicko, jehož centrem se stalo právě město Třebechovice pod Orebem, je obklopeno lesy a zmíněnými řekami, které se klikatí krajem kolem rybníků.

muzeum, železnice   muzeum, střešní terasa

Třebechovice pod Orebem, Proboštův betlém

Text a foto:Monika Babická

GPS: 50°12'07.1"N 15°59'31.9"EDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Rokytnice nad Jizerou – z dluhů k prosperitě
Publikováno: 11.10.2011
O Rokytnici nad Jizerou se ještě před pár lety hovořilo jako o nejzadluženějším městě republiky. Dneska je tohle městečko, zastíněné Lysou Horou, jedno z nejnavštěvovanějších míst v Krkonoších.

ČR: titul nejlepší Místo pro život 2019
Publikováno: 22.6.2019
Srovnávací výzkum „Místo pro život“ hodnotí data v jednotlivých krajích České republiky získaná z nezávislých zdrojů, údajů z průzkumu mezi obyvateli a starosty všech regionů. Letošním výhercem se stal Královéhradecký kraj, druhé místo obsadil Jihočeský kraj a třetí Zlínský kraj.

Hradec Králové: opravené muzeum se otevře na podzim
Publikováno: 18.6.2019
Muzeum východních Čech prošlo od loňského května důkladnou opravou. K obnově se přidaly také dvě sedmimetrové sochy z průčelí Eliščina nábřeží a kašna. Pro veřejnost bude muzeum otevřeno na podzim.

Hradec Králové: dřevěný kostel se po opravě otevřel veřejnosti
Publikováno: 20.7.2019
Dřevěný kostel svatého Mikuláše z počátku 17. století, jehož oprava trvala téměř tři roky, mohou lidé navštívit v Hradci Králové v Jiráskových sadech až do konce září.

ČR, Hradec Králové: Salon republiky - VIDEO
Publikováno: 24.12.2013
Tak tohle krajské město dělá svému regionu čest. Je to opravdu výstavní kousek mezi městy, alespoň tak na první pohled vypadá.

ČR, Doudleby nad Orlicí – zámek plný sgrafitových vzorů
Publikováno: 26.4.2018
Malá obec poblíž Rychnova nad Kněžnou, jejíž název vám nic neřekne pouze v případě, že jste tu nebyli. Území protkané Divokou Orlicí, které si kdysi šlechta zvolila ke stavbě zámků. I městys Doudleby jeden ukrývá, a ne tak ledajaký. Jeho vnitřní i vnější fasády jsou plné sgrafitových ornamentů.

ČR: Hradec Králové - architektonický skvost
Publikováno: 21.10.2014
V Hradci jsem se poprvé ocitl při cestě z focení v Orlických horách a hned v první chvíli jsem si město zamiloval. Vystoupil jsem z auta, rozhlédl se po průčelí honosných prvorepublikových domů, pohlédl několika lidem do tváře a věděl jsem, že tu určitě nejsem naposledy.

ČR: Pardubice – město s vůní perníku
Publikováno: 9.11.2017
Pardubice jsou mým zamilovaným městem, a tak vám dám pár tipů, kam můžete vyrazit. Moc ráda se procházím v okolí pardubického zámku. Je to nádherná renesanční stavba, která je také od roku 2010 zapsána do seznamu národních kulturních památek České republiky.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Krkonoše: Vrchlabí – město na Labi
Známé krkonošské město leží v nadmořské výšce 477 m pod nejvyšším vrcholem Krkonoš – Sněžkou (160...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.9.2019
Přemýšleli jste někdy, jaké to je být uprostřed sportovního zápolení na olympijských hrách a mít přitom možnost zachytit emoce, které jsou všude kolem? To nadšení, očekávání, euforie i zklamání, slzy štěstí i zármutku nad skvělým či nepovedeným výkonem, možnost zachytit okamžiky, na které se čeká dlouhé čtyři roky a pro někoho jsou jen jednou za život…
21.9.2019
V rámci Dne architektury máte jedinečnou možnost navštívit multifunkční sportovní halu v Dolních Břežanech nedaleko Prahy, která připomíná mimozemskou vesmírnou loď. Prohlídka bude komentována architektem Jakubem Našincem, který stavbu sám navrhl. Sraz je v pátek 4. 10. v 11 hodin před halou, na adrese Na Vršku 290, Dolní Břežany.
20.9.2019
Oblíbený mezinárodní festival současného umění – Bílá noc se uskuteční od 27. do 29. září v Bratislavě a od 4. do 6. října v Košicích. Letošní novinkou bude prodloužení trvání festivalu z jedné na tři noci.


Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 22. 9. 2019
svátek:Darina
dnes:
neděle 22.9.
19 °C
zítra:
pondělí 23.9.
18 °C