www.infoglobe.cz » ČR, Újezd u Domažlic: chodský rodák Jan Sladký Kozina

ČR, Újezd u Domažlic: chodský rodák Jan Sladký Kozina

Publikováno: 10.5.2015
Pouhé 4 km západně od Domažlic se nachází rodiště chodského sedláka Jana Sladkého zvaného Koziny, bojovníka za práva Chodů, jenž vtiskl stopu nejen do románu A. Jiráska Psohlavci. V obci Újezd najdete Kozinův rodný dům, na vrchu Hrádek jeho pomník a naučnou trasu s 15 zastaveními.

Újezd je nejslavnější z 11 chodských vesnic, které byly založeny králem za účelem ochrany hranic Českého království (12. a 13. stol.). Chodové za svou obranu měli od panovníka různá privilegia, např. osvobození od roboty, která jim v pozdější době byla vrchností upírána. Tento boj trval po dlouhá staletí. Za vůdce chodského povstání je považován právě Kozina, který byl po porážce vzpoury roku 1695 popraven, a stal se tak mučedníkem a symbolem nezdolnosti.

Pomník Jana Sladkého Koziny

Rozcestník u pomníkuRozcestník u pomníku

Pomník Jana Sladkého KozinyPomník Jana Sladkého Koziny najdete na konci obce (směrem na Trhanov) na vrchu Hrádek (585 m n. m.), který byl vytesán z hořického pískovce Čeňkem Vosmíkem. Cesta k němu vede pěšinou přes zatravněný kopec necelou hodinu volné chůze. Na vrcholu vás vítá socha vysoká 3,2 metru, kde je Kozina zachycen se psem – jako strážným symbolem, královským privilegiem a zbraní zvané čakan. Socha psa byla zhotovena ale později. V základech je uložena pamětní listina, která uvádí, proč byl tento pomník vlastně postaven. Těsně pod vrcholem je vyhlídková plošina s pohledem do centra Chodska a tabule s názvy okolních kopců. Za dobrého počasí místo jako stvořené k oddychu. Nově zbudovaný park zabaví i vaše ratolesti.

VyhlídkaVyhlídka

V Újezdě na náměstí můžete navštívit Kozinův statek, kde je umístěna pamětní síň. Expozice zachycuje historii chodského obyvatelstva, jeho zvyky a tradice. Další stavbou lidové architektury je dům manželky Koziny či ostatních významných rodáků.

Statek J. S. KozinyRodný dům J. S. Koziny

Chodskou historii zachycuje i tematická trasa s 15 zastaveními vedoucí od obce Pocinovice až k Bělé nad Radbuzou (45 km). Informace k jednotlivým zastavením najdete na návsi před rodným domem.

Pomník Jana Sladkého Koziny

Obec má dvě části - Újezd a Petrovice a něco málo přes 400 obyvatel. Horní Chodsko, jak se nazývá oblast, do které Újezd patří, bylo dle archeologických pramenů osídleno 3 tisíce let před naším letopočtem. Chodové byli vždy považováni za hrdý a odvážný národ, což se ukázalo i v době druhé světové války.

Dodnes se zde dodržují zvyky a tradice, k těm nejznámějším patří každoroční Chodské slavnosti konané v Domažlicích, a nejen při nich se zde nosí kroje.

Text a foto: Monika Babická

Zdroj: obec ÚjezdDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Domažlice - centrum chodské kultury - VIDEO  
Publikováno: 15.11.2011
V hotelové restauraci nás zastavil mladík a německy se ptal, jestli náhodou neznáme kurz koruny k euru. Na náměstí v Domažlicích mluvil německy tak samozřejmě, jako kdyby tehdy Hitler tu válku vyhrál a nakonec zabral celé české území.

ČR, Klatovy: brána Šumavy – VIDEO
Publikováno: 16.10.2012
Klatovy tvoří důležitý bod pro život v poměrně nehostinném kraji. Dál na západ, v pohraničí, není dost práce, a tak když tam nechcete hospodařit coby farmář, musíte se vypravit do města – za prací, za zábavou, na nákupy nebo za poznáním.

Domažlice: Chodské slavnosti 2015
Publikováno: 15.8.2015
Chodské slavnosti aneb Vavřinecká pouť se konají v Domažlicích ve dnech 14.–16. srpna.

ČR, Mrákov: Lomeček – pozorování ryb z podvodní kabiny
Publikováno: 25.2.2016
Nenechte se zmást, právě zimní období je k pozorování podvodního světa nejvhodnější. Voda je průzračně čistá a kolem vás krouží štiky, candáti, karasi a hejna kaprů. Lom v Mrákově na Domažlicku je toho důkazem.

ČR, Horšovský Týn: naučná stezka Královská rokle
Publikováno: 14.10.2014
K zámku Horšovský Týn patří rozlehlý přírodní komplex s rybníky – dříve renesanční zahrada, kterou prochází okružní naučná cesta. Zavede vás ke třem z historického hlediska velmi ceněným stavbám: loretánské kapli, glorietu a letohrádku. I když je tu cyklistům vstup zakázán, málokdo na to dbá.

Český les: Výstup na Čerchov
Publikováno: 25.11.2013
Že je Čerchov (1042 m n. m.) nejvyšší horou západočeského pohoří Český les nás učili již v hodinách vlastivědy na základní škole. Ale co se vlastně skrývá na jeho vrcholu? Nabízí hora pro zvídavého cestovatele vůbec něco zajímavého? Nejsnáze to zjistíme, když vyrazíme na vlastní průzkum!

ČR, Plzeň – Evropské hlavní město kultury II.
Publikováno: 11.3.2015
Minulý týden jsme navštívili Evropské hlavní město kultury 2015 - Plzeň a dnes budeme v jejím objevování pokračovat. Zaměříme se převážně na zážitky a události, které byste si určitě neměli nechat ujít.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Podzimní Šumava ll.
Ze šumavské Kvildy k pramenům Vltavy, z Čeňkovy pily k soutoku Vydry a Křemelné, nebo cesta ...

ČR: Podzimní Šumava l.
Součástí Kvildy je bývalá osada Bučina, dnes místo spojované se „železnou oponou“, kde býval hran...

ČR: Zimní Šumava I.
Zasněžená lesní příroda, mrazivý vzduch, vysoustružená stopa, padající vločky a všude kolem ticho...


Souvisejicí videa

ČR, Klatovy: klenot Plzeňska
Přinášíme malý pohled na město, které založil král Přemysl Otakar II., a jemuž se říká "brán...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.6.2019
Nenechte si ujít kouzelný festival s kvalitní hudbou a doprovodným programem, který se uskuteční první srpnový víkend na louce za městem.

16.6.2019
Poznejte krásy a zajímavosti Malých Karpat. Využít můžete turistický autobus Malokarpatský expres, který jede každou sobotu, neděli a během státních svátků na trase Bratislava–Budmerice přes Svatý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.

15.6.2019
Letošní sezonu se mohou turisté vydat do 16 míst chráněné přírody s nově vydaným návštěvnickým pasem. Odměnu získá každý, kdo navštíví nejméně 5 z návštěvnických středisek národních parků či Domů přírody chráněných krajinných oblastí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 17. 6. 2019
svátek:Adolf