www.infoglobe.cz » ČR, Ústí nad Labem – Střekov: symbol města - VIDEO

ČR, Ústí nad Labem – Střekov: symbol města - VIDEO

Publikováno: 18.3.2014
Vysoko na kopci nad Labem, jen krátce před tím, než nejdelší českou řeku začnou lidé nazývat po německy Elbe, stojí ozdoba průmyslového města Ústí nad Labem – hrad Střekov.

Hrad Střekov je oblíbeným místem turistů, ale také lidí žijících v Ústí. Právě ti často na Střekov podnikají krátké výlety spojené s dobrým obědem nebo kávou. Výšlap podnikají hlavně kvůli výhledu na České středohoří nebo Labe kroutícího se ve svém korytě a směřujícího neúprosně za české hranice dál do Německa.

Lucemburský chtěl hrad, ale neměl peníze

O hradu Střekov se hovoří také jako o nejromantičtějším českém hradu, i když termín nejromantičtější zřícenina by byl určitě přesnější. Ne náhodou byl tento hrad postaven nad řekou. Stejně jako dnes, tak i tehdy, hovoříme zhruba o roce 1319, kdy král Jan Lucemburský nechal Střekov postavit, se návštěvníci hradu či jeho obyvatelé dívali dolů na řeku. Dnes spíš proto, aby zabili čas a pro zábavu, a dřív, zcela jistě z povinnosti, aby nebyl zabit či okraden někdo z návštěvníků. Šlo tedy o hrad strážný, který měl především zajišťovat bezpečnost plavby po Labi a jakousi celní zónu. Symbolem města Ústí nad Labem se Střekov stal až mnohem později.   

StřekovStřekovStřekovStřekov

Zajímavé jsou samotné peripetie kolem stavby hradu. Nápad vystavět strážný hrad můžeme skutečně přiřknout Janu Lucemburskému. Ovšem k realizaci bylo třeba peněz, které Lucemburský neměl, nebo je šetřil na něco důležitějšího. Byl ale dost chytrý na to, že přiměl bohatého měšťana Peška z Veitmile, aby hrad vystavěl na vlastní náklady. Na oplátku mu zato daroval skálu, na které nyní Střekov stojí, pozemky, a navrch mu slíbil, že mu hrad daruje i dědičnými právy. Pešek souhlasil a na skále vystavěl tzv. Velké stavení. Dvoupatrová budova vysoko na Labem přestala Peška bavit už za rok, a tak ji prodal. Novými majiteli se stali Vartenberkové, kteří tam vydrželi bezmála celé století.

Střekov

Střekov přestál staletí bez újmy

O rozšíření hradu o kapli se zasloužil Hanuš Glac, vlastník cínových dolů v Krupce. Posledními významnými vlastníky Střekova byli Lobkowiczové. Ti hrad vlastnili od roku 1563. Navzdory různým válkám a nepokojům nebyl Střekov nikdy výrazně poničen. Až na období sedmileté války, kdy byla poničena kaple Velkého stavení a po níž sláva Střekova padala strmě dolů. Hrad zůstal opuštěn až do počátku 19. století. S příchodem evropského romantismu byly na Střekově přistavěny některé hospodářské budovy a také dnešní restaurace Wagnerka s terasou.  

StřekovStřekovStřekov

Střekov

Od roku 1953 byl hrad státním majetkem, krátce ho vlastnil také Klub českých turistů. Po restituci, v roce 1992, byl vrácen zpátky rodu Lobkowiczů. A pivo Lobkowicz se na počest svých majitelů točí a hlavně pije v gotické restauraci Wagnerka i na střekovské terase. Snad i v závislosti na množství požitého alkoholu pak na Střekově straší. Hovoří se o duchu dcery hradního pána, která kvůli nešťastné lásce skokem ze skály skoncovala se životem. Její vysněným mužem byl chudý podkoní, se kterým ale nesměla být jejich láska naplněna. On zemřel v hladomorně a ona se prý dodnes na Střekově zjevuje, zvlášť za deštivých nocí, a šplhá nahoru na skalní útes.

StřekovStřekovStřekov

Na Střekově straší

Dalším střekovským "strašidlem" je hudební skladatel Richard Wagner, který prý svérázným způsobem hledal na Střekově inspiraci. Procházel se prý za nocí zabalený do prostěradla okolo hradu tak dlouho, dokud nevznikla báseň – pozdější podklad pro libreto opery Tannhauser. Ostatně cedulka se jménem mistra, který na Střekově tvořil, visí nad zastřešeným schodištěm. Na povídačky o strašidlech se specializují noční prohlídky.

Střekov

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Litoměřice: město?..ne, to je zahrádka - VIDEO
Publikováno: 25.1.2011
Litoměřice - další z měst, které si podobně jako Slaný říká královské. Bez urážky slánských si ale Litoměřice tento přívlastek zaslouží víc než Slaný. Možná taky proto, že patří k jednomu z nejstarších českých měst.

ČR, Děčín: Růžová zahrada - VIDEO
Publikováno: 8.4.2014
Děčín – to je spojení historie a přírodních krás Českého Švýcarska. O děčínském zámku jsme si povídali minulý týden. Dnes se budeme věnovat Děčínu samotnému, Růžové zahradě, která je součástí zámku a která nabízí dokonalé výhledy na město i nádhernou okolní přírodu.

ČR, Hazmburk: České středohoří jako na dlani - VIDEO
Publikováno: 7.8.2012
Kdo z vás byl někdy na zřícenině hradu Hazmburk, jistě zatoužil se tam vrátit. I my jsme se na stejné místo, které jsme navštívili v zimě, vypravili ještě jednou –tentokrát v horkém létě, v pravé turistické sezoně, a navíc s kamerou.

ČR, Radobýl a Kamýk: tam, kde je nic a všechno - VIDEO
Publikováno: 12.6.2012
Čedičový kopec podivného tvaru, který spolu s ostatními „velikány“ dává Českému středohoří jeho, u mnohých zatím neobjevený, půvab – Radobýl. A Kamýk, hradní zřícenina, která nabízí dokonalý výhled po kraji.

ČR, Ploskovice - zámek: baroko v Českém středohoří - VIDEO
Publikováno: 5.6.2012
Státní zámek Ploskovice, který má ve správě Národní památkový ústav, je dalším z lákadel Ústeckého kraje. Bílý jako sníh, střežený několika ukřičenými pávy a zasazen do zeleného zámeckého parku, by neměl turisty zklamat.

ČR: Libochovice - důležitá součást pohádkového středohoří-VIDEO
Publikováno: 13.3.2012
Libochovice potvrzují pravidlo o výjimečnosti a půvabu měst a vesniček na řece Ohři. Na první pohled působí trochu neurovnaně, když se ale člověk jen trochu víc rozhlédne kolem, rozhodně má co obdivovat - malebná zákoutí, staletí staré vzkazy na fasádách, místní faru, romantickou Ohři nebo přímost místních lidí.

Žatec: Krušnohorská pivní stezka
Publikováno: 26.6.2018
Dolní Poohří připravilo novou pivní stezku, která návštěvníky zavede do sedmnácti pivovarů v Čechách a Sasku. Kromě prohlídky a degustace budou na Krušnohorské pivní stezce připraveny přednášky a semináře, pivní muzeum nebo vlastnoruční vaření piva.

ČR: Pravčická brána – dominanta Českého Švýcarska – VIDEO
Publikováno: 26.6.2018
S rozpětím 26,5 m a výškou 16 m jde o největší pískovcovou skalní bránu v celé Evropě. Právě její majestátnost proslavila České Švýcarsko nejen u nás, ale i ve světě, proto když do našeho nejmladšího národního parku vyrazíte na výlet, určitě byste Pravčickou bránu neměli minout.

ČR, České Švýcarsko: Výlet do soutěsek Kamenice – VIDEO
Publikováno: 3.7.2018
Pokud vyrazíte na výlet do národního parku České Švýcarsko, rozhodně byste neměli minout jednu z nejoblíbenějších částí – soutěsky řeky Kamenice nedaleko Hřenska, kde vás mimo jiné čeká plavba na lodičkách a spousta majestátních skalních útvarů.

Německo: Drážďany, baroko z labského pískovce
Publikováno: 20.6.2019
Nejoblíbenější jsou Drážďany o adventu, kdy sem jezdíme na proslulé trhy a také na nákupy do Primarku. Byla by ale škoda neprohlédnout si také historické centrum města, je to krásná a povznášející procházka, která bude nakonec určitě delší, než si naplánujete. Na mnoha místech se totiž nebudete moci vynadívat.

Německo, Saské Švýcarsko: Světoznámá pevnost Königstein
Publikováno: 19.8.2017
Famózní skalní komplex, labské esíčko, nedobytná sláva, outdoorová lákadla, výstava fotografií, cestovatelské přednášky, poučné a cestovatelské hry pro děti.

ČR: Ústí nad Labem - outsider mezi turistickými cíli. Neprávem.
Publikováno: 18.9.2014
Město Ústí nad Labem je tu pro cyklisty, turisty i jejich děti, aby je povzneslo, ohromilo i pobavilo. Přečtěte si, jak na to jde. Jste-li Ústečan a máte pocit, že v tomto městě vás nemá co překvapit, čtěte také. Nejspíš zjistíte, že i pro vás má město pár novinek, o nichž jste nevěděli.

Ústí nad Labem: Dny evropského dědictví 2015
Publikováno: 8.9.2015
Dny evropského dědictví se konají ve dnech 5.–13. září a jsou významnou akcí celé Evropy.

České středohoří - z Třebenic na hrad Košťálov
Publikováno: 17.2.2013
Tak trochu tajemná krajina Českého středohoří nabízí nejednu zajímavost, kterou stojí za to navštívit. I my se do kraje po Milešovkou rádi vracíme, abychom přinesli něco nového do naší velké sbírky výletů, pozoruhodností a zajímavostí. Během dnešní částí této cesty navštívíme městečko Třebenice a zříceninu hrádku Košťálov.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Ústí nad Labem
Pro někoho možná překvapivý turistický cíl, ale svým návštěvníkům má co nabídnout: hrad Střekov,&...Souvisejicí videa

ČR, Děčín: Růžová zahrada
Tisíce růžových květů zdobí nejpůvabnější kout zámku Děčín. Společnost růží a baroka jsou garante...

ČR, Děčín - zámek: klenot Českého Švýcarska
Zámek Děčín stojí na skalním ostrohu, nad místem, kde se stéká Labe s Ploučnicí. Děčínský zámek p...

ČR, Ústí nad Labem – Střekov: symbol města
Hrad Střekov je beze sporu symbolem průmyslového města Ústí nad Labem. Stojí vysoko na skalním os...

ČR, Radobýl a Kamýk: tam, kde je všechno a nic  
Čedičový kopec podivného tvaru, který spolu s ostatními „velikány“ dává Českému středohoří jeho, ...

ČR: Mělník
Mělník, město proslavené vinnou révou a soutokem Labe s Vltavou. Leží jen 30 kilometrů od Pr...

ČR: Litoměřice
Královské město v severních Čechách – Litoměřice leží na soutoku řek Labe a Ohře. Ve městě na úpa...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.
25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 27. 11. 2020
svátek:Xenie
dnes:
pátek 27.11.
0 °C
zítra:
sobota 28.11.
0 °C