www.infoglobe.cz » ČR, Velké Popovice – malebný pivovar

ČR, Velké Popovice – malebný pivovar

Publikováno: 1.9.2019
Minulý týden jsme navštívili krásné městečko Velké Popovice, vzdálené jen pár kilometrů jihovýchodně od Prahy, kde jsme poznávali nejen historii, ale i zdejší památky a přírodní scenerie. Nicméně jednu pamětihodnost, která je neoddělitelně spjata s městečkem, jsme záměrně vynechali. Snad už tušíte, že řeč je o místním proslulém pivovaru, jehož prohlídku s námi můžete teď absolvovat.

Okouzleni místním parkem se přesouváme skrz hlavní cestu k impozantním budovám pivovaru, který už od 19. století vyrábí legendární pivo Velkopopovický Kozel. Toto jedno z nejoblíbenějších piv nejen v Česku se prodává v desítkách zemí a patří nejprodávanějším českým značkám.

Velkopopovický pivovar (Kozel)

U rozsáhlého komplexu „pivovarnických“ budov jsme v ovzduší cítili vůni sladu, což spolu s přítomností živých kůzlat a kozlů před vstupní branou vytvářelo unikátní atmosféru.

Velkopopovický pivovar (Kozel) – Kozlovna

Velkopopovický pivovar (Kozel) – kůzlátka   info altánek

Příběh pivovaru se začal psát v roce 1871, a to díky významnému průmyslníkovi té doby – baronu Františku Ringhofferovi II. Nicméně je třeba zmínit, že dějiny vaření piva v obci sahají až do 16. století. Přestože baron vybudoval nádherné místo pro výrobu lahodného zlatavého moku, bohužel jeho ochutnávky se už nedožil. Zemřel totiž rok před tím, než byla v roce 1874 uvařena první várka popovického piva. Vzniku pivovaru ve Velkých Popovicích předcházelo zrušení starého pivovaru v nedalekém Štiříně a objevení velmi kvalitních a vydatných místních pramenů, které jsou pro výrobu nezbytností.

Velkopopovický pivovar (Kozel)

Postupem času se produkce piva zvyšovala a modernizovaly se technologie. Útlum ve výrobě nastal až v průběhu světových válek. Po nastolení míru byl celý podnik znárodněn a potřeboval k rozvoji více zaměstnanců. Těch mužských však bylo málo, a tak vůbec jako první pivovar v zemi zaměstnal ženy (1951). O přibližně deset let později byl již poměr žen a mužů skoro vyrovnaný. V roce 1965 začal jako první na světě rozvážet pivo v tankových nákladních vozech a ne až tak dávno (2012) bylo plechovkové pivo v rámci reklamní kampaně v Rusku vypuštěno do vesmíru a padákem spuštěno na Zemi. Zde však prozradíme, že plechovky byly prázdné. V současnosti pivovar vlastní akciová společnost Plzeňský Prazdroj, patřící do japonské pivovarnické skupiny.

Velkopopovický pivovar (Kozel)

Symbolem či maskotem piva, pivovaru a v podstatě celých Velkých Popovic je kozel. Jeho počátky sahají do období po 1. světové válce, kdy rostoucí konkurence tlačila na odlišení se na obchodním trhu. Tehdejšímu tmavému pivu místní říkali Kozel, což v kombinaci s projíždějícím kočovným francouzským malířem, jehož údajně dojala místní pohostinnost, vytvořilo projev díků v podobě znaku (emblému) sympatického zvířete – Kozla. Tato symbolika byla upevněna ve 30. letech, kdy byl do pivovaru přinesen živý kozel. Tradice se ujala a potkat v Popovicích kozla není ničím výjimečným dodnes. Většina z těchto fešáků nese jméno Olda, a to po prvním popovickém sládkovi.

 kozel Olda, (c) Pivovar Velké Popovice

Navnaděni poutavou historií vstupujeme do návštěvnického centra, kde se vydáváme po stopách Kozla. Dozvídáme se o historii pivovaru, poznáváme výrobní proces podle tradičních postupů starých více než 140 let, navštěvujeme současnou i historickou varnu a necháváme si vyprávět osudy lidí a jejich řemesel, bez kterých by se příběh Velkopopovického piva nikdy neodehrál.

pivovarský park

Velkopopovický pivovar (Kozel)   Velkopopovický pivovar (Kozel)

V pivovarnických sklepích ochutnáváme nefiltrované, nepasterizované a úplně nejčerstvější pivo, s průvodcem pak pokračujeme dále 40metrovým tunelem, kterým se dostáváme do plničky lahví a sudů. Samozřejmě sezonní prohlídky nabízejí i další zajímavosti, které do detailů nechceme prozrazovat.

Velkopopovický pivovar (Kozel) – obchůdek se suvenýry

V nabídce pivovaru jsou i zážitkové programy, například škola čepování, kde se po boku mistrů pivovarníků naučíte perfektně načepovat hladinku a zjistíte, jak poznáte kvalitní pivo. Výstupem školy čepování je certifikát o jejím absolvování. Pokud se řadíte k pivním gurmánům, můžete se vydat na Kozlovu výpravu, která kombinuje prohlídku pivovaru se školou čepování a posezením v Kozlovně. Výběr je na vás. Součástí návštěvnického centra je i obchůdek se suvenýry s pivní tematikou.

Velkopopovický pivovar (Kozel) - prohlídka, (c) Pivovar Velké Popovice

Velkopopovický pivovar (Kozel) - škola čepování, (c) Pivovar Velké Popovice   Velkopopovický pivovar (Kozel) – škola čepování, (c) Pivovar Velké Popovice

Ať už máte rádi světlé, tmavé nebo řezané pivo, určitě ho pijte s rozumem. Všeho moc škodí, ale procházka pivovarem je naopak zdraví velmi prospěšná. Proto ji vřele doporučujeme, a pokud nám do 10. září 2019 pošlete na 4gsyQOQa9~Bq2~6_Tlx zprávu „pivko Kozel“, budete zařazeni do slosování o volné vstupenky na prohlídku.

návštěvnícké centrum

Návštěva místního pivovaru byla pro nás tou pověstnou třešničkou na dortu. Kouzelná obec Velké Popovice nám nabídla celodenní výlet po úchvatných zákoutích, vzácných památkách či atrakcích, na které budeme ještě dlouho a rádi vzpomínat.

Velkopopovický pivovar (Kozel)

GPS: 49°55'25.3"N 14°38'08.5"E

Text: PR, Oskár Mažgút

Foto: Oskár Mažgút, Pivovar Velké Popovice

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Benešov: nejen dopravní uzel, ale i kus historie - VIDEO
Publikováno: 23.10.2012
Důležitá obchodní i dopravní křižovatka, moderní a dynamické město, ale také místo plné historie – takový je Benešov, vzdálený od Prahy necelých padesát kilometrů.

Středočeský kraj: nový průvodce po kraji
Publikováno: 14.3.2020
Nově vydaný průvodce Středočeského kraje s názvem Věda a umění hrou, cesty za poznáním a zážitky vás zavede do světa vědy, techniky, umění, řemesel a kreativity. K dispozici je v tištěné i elektronické podobě.

ČR: vyhlídka Máj aneb jedno z instagramových míst
Publikováno: 19.9.2019
Místo, které je oblíbené nejen pro krásný výhled, spadá do škatulky míst „výlety kolem Prahy“. Pokud jste trošku „instafriendly“, jistě jste právě vyhlídku Máj viděli u spousty uživatelů. Jedná se o jedno z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších míst, většinou sem lidé jezdí v létě, ale na podzim je to tu krásně barevné a v zimě je tu taky hezky, jen pozor na uklouznutí.

ČR, Soběhrdy: Farmapark – zábava pro celou rodinu
Publikováno: 15.9.2019
Středočeský kraj oplývá množstvím zajímavých a krásných míst. Jedním z nich je i obec Soběhrdy, kde vyrostl unikátní rodinný park se zvířecími obyvateli a atrakcemi.

ČR, Velké Popovice – Ringhofferovo městečko
Publikováno: 25.8.2019
Součástí Ladova kraje je i městečko Velké Popovice. Najdete zde idylickou krajinu plnou krásné architektury, rybníků, lesů, květeny, zručných mistrů a v neposlední řadě zajímavé historie.

ČR, Sázava – Centrum sklářského umění, Huť František
Publikováno: 2.4.2020
Město ležící na obou březích řeky Sázavy známe díky turistickým stezkám romantickou přírodou, z nichž nejznámější je ta Posázavská. Romantičnost krajiny umocňují svahy nad korytem řeky a na jednom z kopců tyčící se klenot Sázavský klášter. Sázavská oblast se stala také místem pro mnoho skláren, neboť se zde těžil krystalický vápenec. Jednou ze znovuvzkříšených skláren je Huť František.

ČR, hrad Zlenice – zřícenina nad říčními lázněmi
Publikováno: 15.3.2018
Hrad, kterému se dle dochované věže říká Hláska, trůní nad senohrabskou plovárnou. Jeho vznik se dle archeologického průzkumu datuje do konce 13. století. Byl sídlem významného posázavského rodu pánů ze Zlenic.

ČR, Kamenice: krajem barona Ringhoffera - VIDEO
Publikováno: 29.7.2014
Do středočeské Kamenice, resp. její části, jsme už jednou zavítali, když jsme navštívili zámek Štiřín. V Kamenici ale stojí zámky dva. Ten druhý z nich se jmenuje stejně jako obec sama – Kamenice.

ČR, Říčany: výhodná adresa i místo pro turisty - VIDEO
Publikováno: 15.4.2014
Kdo nechce bydlet v Praze, ale přece jen se nechce vzdát předností hlavního města, pro toho mohou Říčany u Prahy být tou správnou volbou. Říčany nejsou jen synonymem ideální mimopražské adresy, také turistům umí nabídnout mnohé. Je to místo spojené s historií a tradicí.

ČR, Hrusice: Ladova pohádková vesnička - VIDEO
Publikováno: 6.11.2012
Kdybyste si vzali do ruky některý ze slavných Ladových obrázků a udělali si procházku po Hrusicích, rozpoznávali byste ji podle něj už jen v náznacích. I když je realita všedních dnů poněkud odlišná od upravených a precizních kreseb, Ladova citlivá a pohádková duše v Hrusicích žije doteď. O tom není pochyb.

ČR, Výlet k Sázavě aneb vodnické procházky
Publikováno: 8.9.2019
Dnes se vydáme k řece Sázava, která je považována za Zlatou řeku. K tomuto pojmenování přispěla nejen barva vody, ale i fakt související s dolováním zlata v Jílovém u Prahy.

ČR, Hrusice – vesnička jako z pohádky
Publikováno: 18.8.2019
Dnes vás zavedeme do pohádkového kraje obklopeného malebnou přírodou. Přesněji do vesničky, kde žijí vodníci, strašidla a všelijaká zvířátka, která dokonce mluví. Naším cílem bude obec Hrusice, nacházející se necelých 40 kilometrů od historického centra Prahy.

ČR, Ladův kraj – pohádkový region
Publikováno: 11.8.2019
Nejbližší týdny vás provedeme po mikroregionu rozkládajícím se mezi Prahou a řekou Sázava. Dohromady 24 obcí se v roce 2000 spojilo a vytvořilo tak pohádkovou oblast, jejíž pojmenování nese jméno po jedné z největších osobností české kultury – po malíři a spisovateli Josefu Ladovi.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Velké Popovice – pivovarnické městečko
Jihovýchodně od centra Prahy se nacházejí Velké Popovice, které jsou proslulé především pivovarem...

ČR, Pohádkové Hrusice
Přijměte pozvání na malou procházku po jedné středočeské obci, která je neodmyslitelně spojena se...

ČR: cestou ze Srbska na Karlštejn
Jedny z posledních zimních dnů letoška. Proč se je neužít procházkou na Karlštejn? Dá se jít nudn...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.
25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 27. 11. 2020
svátek:Xenie
dnes:
pátek 27.11.
0 °C
zítra:
sobota 28.11.
0 °C