www.infoglobe.cz » ČR, zámek Litomyšl – renesanční chlouba na seznamu UNESCO – VIDEO

ČR, zámek Litomyšl – renesanční chlouba na seznamu UNESCO – VIDEO

Publikováno: 13.10.2020
Zámek v malebné Litomyšli patří mezi unikátní ukázky italské renesanční architektury v prostředí zemí za Alpami. Dnes patří k oblíbeným turistickým cílům a my se k němu společně vypravíme.

Zámek si jako své sídlo nechal na místě původního hradu postavit nejvyšší kancléř Království českého, Vratislav II. z Pernštejna. Celou stavbu, která proběhla v letech 1568–1581, navrhl italský architekt Giovanni Battista Aostalli.

Vnitřní nádvoří obíhají ze tří stran arkády, stejně jako by tomu bylo u podobné renesanční stavby v Itálii. Nezaměnitelná je i bohatá sgrafitová výzdoba fasády a štítů. Ta spočívá ve vyškrabávání do druhé vrstvy ještě vlhké omítky, přičemž každá vrstva má jiný odstín.

arkády na nádvoří   arkády na nádvoří

Najdete zde jak psaníčkovou výzdobu, tak figurální náměty. Na plášti zámku napočítáte asi 8000 psaníček a náměty starozákonní, antické či z bitevních scén.

zámek a rodný dům Bedřicha Smetany   sluneční hodiny a sgrafitová výzdoba

Současná podoba interiérů vznikla hlavně v průběhu pozdějších barokních a klasicistních úprav. Za návštěvu rozhodně stojí zachovalé unikátní divadlo, které v klasicistním stylu nechal na konci 18. století postavit pán Jiří Josef z Valdštejna-Vartenberka. V divadle se dodnes zachoval soubor kulis a funkční mechanismus pro jejich výměnu.

pohled ze zámecké zahrady

Interiéry i divadlo si můžete prohlédnout v průběhu jedné z veřejných prohlídek, zámek nabízí 2 různé okruhy. V jednom uvidíte divadlo a reprezentační divadlo, druhý pokračuje i do soukromých pokojů a kaple. Prohlídky probíhají až na několik výjimek o víkendech od konce března do konce října, od začátku května do konce září pak každý den krom pondělí. Tak rychle vyrazte.

Součástí zámku je i krásná zahrada, zámecké sklepení se sochami Olbrama Zoubka a Srdcem pro Václava Havla nebo rodný byt Bedřicha Smetany.

klášterní zahrada a piaristická kolej   sousoší Olbrama Zoubka

V Litomyšli určitě za návštěvu stojí i sousední klášter a historické centrum města.

GPS: 49°52'24.2"N 16°18'47.9"E

 

Text, foto a video: Matouš VinšDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Litomyšl – město slavných osobností, kultury i historie – VIDEO
Publikováno: 29.10.2019
Nedaleko bývalé hranice Čech a Moravy leží městečko Litomyšl, které patří k jedněm z nejmalebnějších v Česku. I díky tomu, že se zde narodilo či pobývalo několik významných osobností, navazuje na jejich tradici spousta kulturních akcí a festivalů. Pojďme se do Litomyšle společně vypravit.

ČR, Pardubice – perníkové království
Publikováno: 13.1.2021
Když se řekne Pardubice, většině z nás se vzápětí vybaví perník. Lahodné medové pečivo je s Pardubicemi spjato tak nerozlučně, že se prakticky stalo jejich symbolem. Toto statutární město jsme již vícekrát navštívili, ale rádi se sem vracíme, protože nás vždy něčím překvapí.

ČR, Bouzov – hrad z pohádek
Publikováno: 16.4.2020
Jste žena a jako malá jste chtěla být princeznou? Nebo muž, který chtěl byt rytířem na bílém koni? Já osobně jsem to tak celé dětství měla. Chtěla jsem být princezna se zlatou korunkou, v krásných růžových šatech. A o zámku, ve kterém bych žila, jsem měla také jasnou představu. Měl několik věžiček a okenice byly červeno-bílé. Vůbec mi tehdy nevadilo, že to není zámek, ale nádherný hrad. Hrad Bouzov…

ČR: Pardubice – město s vůní perníku
Publikováno: 9.11.2017
Pardubice jsou mým zamilovaným městem, a tak vám dám pár tipů, kam můžete vyrazit. Moc ráda se procházím v okolí pardubického zámku. Je to nádherná renesanční stavba, která je také od roku 2010 zapsána do seznamu národních kulturních památek České republiky.

ČR, Choceň – křižovatka v údolí Tiché Orlice – VIDEO
Publikováno: 5.11.2019
Nedaleko Ústí nad Orlicí leží nenápadné městečko Choceň. Hned na jeho okraji začíná nádherné údolí Tiché Orlice, jehož návštěva rozhodně stojí za to, obzvlášť na podzim. Pojďme se do něj společně vypravit.

ČR: Nový Hradec Králové – za přírodou
Publikováno: 21.7.2016
Předtím než se Hradečané rozhodnou odjet za přírodou mimo město, mnoho najetých kilometrů jim ušetří poznání okrajových částí Hradce Králové. Nový Hradec Králové poskytuje vše, co lidé z měst hledají v nedalekých Orlických horách nebo v Krkonoších – čistou přírodu, lesy a rybníky nebo stezky určené pro cyklisty. Zajímavostí jsou také stezky upravené speciálně pro vozíčkáře.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.1.2021
Momentální situace stále neumožňuje volně cestovat, zažívat dobrodružství či poznávat různé kouty naší planety. A proto je ideálním řešením posadit se v pohodlí domova k počítači a prohlédnout si on-line cestovatelské besedy v podání úžasných přednášejících.
22.1.2021
Fotopublikace Slovenské hrady a zámky z nebe z autorského pera Milana Paprčky byla zpracována jako audiokniha pro seniory. Na konci minulého roku byla darovaná domovům důchodců ve formě DVD a v současnosti je již dostupná i široké veřejnosti.
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, který je věnován přírodním unikátům a kulturním zajímavostem Slovenska, turistice, cestovnímu ruchu, horolezectví, jeskyňářství, ochraně přírody a tradicím, se v tomto roce „dožívá“ jubilejních 100 let.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 26. 1. 2021
svátek:Zora
dnes:
úterý 26.1.
0 °C
zítra:
středa 27.1.
-1 °C