Djerba

Publikováno: 23.1.2009
Mezi oblíbené turistické oblasti patří Djerba ležící v Gabešškém zálivu. Tento ostrov si svoji popularitu získal nádhernými písečnými plážemi, čistým průzračným mořem a téměř po celý rok slunečnými teplými dny. Jednu nevýhodu zde ale najdeme. V okolí je málo turistických cílů a památek.

Popis ostrova

Djerba zabírá přibližně 520km2 na jihu Tuniska. Obyvatelé zde žijí hlavně cestovním ruchem. Pobřeží je rozsáhlé 150km2. Kromě rozsáhlých hotelových komplexů je zde jen několik vesnic. Moře oplývá množstvím lagun, kde nachází svá hnízdiště mnoho ptáků. Ostrov je plochý, nejvyšší kopec měří 52m, a svojí rozlohou ho lze od severu k jihu přejet přibližně za 4 hodiny. S pevninou je Djerba spojena silničním mostem, tzv. Římský most.

Ekonomika

Pro život na Djerbě je nutné 1 000 denárů na měsíc. Ovšem plat číšníka je 700DN. Ženy zde uvidítě pracovat pouze zřídka. Oficiálním jazykem je arabština. Hlavním město Houmt Souk. V náboženství vede islám.

Rostliny

Ostrov je v zóně polopouští, proto jsou zde rozsáhlá písečná suchá pole a pustiny, případně sady s nuznými olivovníky a datlovými palmami. Ve vnitrozemí lze pod povrchem najít velké množství vápence. Tyto podlaží značně omezují skladbu rostlinstva. Nerostou zde žádné lesy, lze jen spatřit jednotlivé borovice, tamaryšky a eukalypty. Z ovoce a zeleniny se pěstují např. granátová jablka, fíky, pomeranče, mandle, různé odrůdy vína, mrkev, brambory. Vesnice jsou zkrášlovány ibiškem, buganvíliemi a jasmínem.

Zvířata

Životním podmínkám ze přizpůsobili ježci a zajíci, hojné množství plazů, hlavně užovky a ještěrky. Z nebezpečných zvířat zde našli domov štíři, kteří ovšem pro denní vysoké teploty vylézají spíše v noci. Čím ale Djerba oplývá je nespočetné množství hmyzu. U pobřeží lze pozorovat různé druhy ptáků, kteří přilétají za vhodnými podmínkami hlavně v zimních měsících. V létě můžeme na výletě po moři spatřit delfína skákavého.

Jednou z hlavních skupin fauny představují zdomácnělá a užitková zvířata - ovce, koně, osli, mezci, kozy a dromedáři.

Klima a teploty

Vzduch na ostrově je velice jemný a díky množstvím termálních pramenů vhodný pro astmatiky. Déšť zde téměř neznají, počet srážek za rok dosahuje přibližně 250mm. Během letních měsíců šplhají teploty nad 28°C, za zimního období nevystoupí teplota nad 20°C. Z těchto důvodů je zde nouze o vodu, a proto musí být přiváděna z pevniny.

Řemesla

Mezi hlavní řemesla patří výroba keramiky, která má dlouholetou tradici. Hlavním střediskem keramikářského průmyslu je město Guellala. Rozbité hrnce jsou používány na ploty, pece či garáže. Na ostrově je asi 450 keramických dílen.

Architektura

Architektura ostrova poukazuje na dlouhou historii, kdy se původní obyvatelé bránili neustálým útokům nepřítel. Země je plná opevnění, bunkrů a pevností. Další stavby vznikaly pro shromažďování vody. Domy, tzv. menzels, jsou stavěny tak, aby obyvatelé byli ochráněny před slunečním žárem. Domy jsou převážně bílé – bílá odráží sluneční paprsky.

Typickými stavbami ostrova jsou mešity, které nevěřícími mohou být navštěvovány pouze mimo dobu modliteb. Interiér této stavby je velice jednoduchý, přizpůsobený výkladu Koránu.

Náboženství

Světě většiny lidí žijících na ostrově se skládá z víry v islám. Muslimové jsou mimo jiné povinni modlit se pětkrát denně a odevzdávat úřadům almužnu (daň).

Mimo muslimů jsou na Djerbě taky židé. Druhé největší náboženství tohoto ostrova. Každoročně se zde sjíždějí židé z celé severní Afriky u příležitosti velikonočního svátku poutníků (květen).

Památky ostrova

Houmt Souk – město s mnoha mešitami. Nejvýznamnější Koubt El Khial, pochází z 18. století, dnes slouží jako muzeum umění a národních tradic. V přístavní části města je panoramatem španělská pevnost z 15. století.

Guellala – vesnice proslavená hrnčířskou tradicí.

Midoun – město žije hlavně čtvrtečními a pátečními trhy.

Mys Tourgueness – mimo krásy mysu můžeme navštívit národopisné muzeum se skanzenem. Mimo oděvů, arabských kaligrafů a stavebních prvků můžeme obdivovat krokodýlí farmu, která je součástí komplexu.

Mělké písečné pláže

Flóra není moc bohatá. Rostliny jsou přizpůsobeny stepním podmínkám.

Téměř každá rodina vlastní dromedára

Čisté, průzračné, mělké moře s množstvím lagun

Krab – častý mořský obyvatel

Opuštěný menzel

Text/foto: Miloslava Kotápišová

 

zpět



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X