www.infoglobe.cz » Dominikánská republika - ráj na zemi

Dominikánská republika - ráj na zemi

Publikováno: 27.6.2011
Tato exotická perla zažívá v posledních několika letech doslova turistický boom a stále častěji je i cílem turistů z Česka, kterým již středomořská letoviska přijdou okoukaná. A není divu. Tropický ráj nabízí vše, co si může našinec přát od exotické dovolené.

Karibská oblast - to není jen rum, doutníky a krásné ženy, ale i spousta krásných pláží s možnostmi korálového potápění a vůbec všech vodních radovánek spojených s dovolenou, kde si Vás budou skutečně hýčkat. Ale aby náš příspěvek nevypadal jak leták z cestovní kanceláře, je třeba zmínit i druhou stránku věci. Pro celou karibskou oblast je asi nejtypičtějším slovem „kontrast“ . Na jedné straně dokonalý komfort i s trochou dobrodružství, přepychové vily milionářů z celého světa, moderní hotely, všude čerstvé ovoce a vůbec  gastronomické zážitky všeho druhu. Na druhé straně pak očividná chudoba zdejších obyvatel, nuzné příbytky, negramotnost, všudypřítomný chaos, neexistující dopravní předpisy, výpadky elektřiny, neskutečná byrokracie a mnoho dalších vymožeností hodných tropického "Kocourkova". Dovolená typu letiště-resort-letiště však není rizikem, že se s místním životem setkáte více, než je nutné. Ale to platí o všech dovolenkových místech celého světa…snad vyjma Skandinávie.

Pakliže vás dosavadní řádky nevyděsily, tak se již nemusíte bát, přijdou už jen příjemné informace. Tento příspěvek nevznikl úplně náhodou, ale v přímé návaznosti na hlavní cenu naší fotosoutěže,  kterou byl právě zájezd do Dominikánské republiky. Tato atraktivní cena si jistě zaslouží i pár řádků o destinaci, kterou jsme dosud na našem portálu nenavštívili. Jen krátce úvodem si tento stát přiblížíme geograficky: República Dominicana se nachází v samotném středu karibské oblasti. Rozkládá se na východní části ostrova Hispaniola v souostroví Velké Antily a jejím jediným sousedním státem je Haiti. Hornatá krajina s nejvyšším bodem Pico Duarte (3087 m) však zůstává po celý rok pod horkým a především vlhkým tropickým příkrovem, který je bohužel občas narušen jedním z mnoha pravidelných ročních hurikánů…

Dějiny tohoto ostrovního státu se začaly psát až s jeho „oficiálním“  objevením a byl to právě Kryštof Kolumbus, který zde v památném roce 1492 přistál a označil toto místo výstižnými slovy „ráj na zemi“. Prakticky hned začaly vznikat i základy hlavního města Santo Domingo, které je dodnes metropolitním centrem celého ostrova. Půlka ostrova připadla Francii, druhá pak Španělsku. Nezávislost si Dominikánci vybojovali až v roce 1844, Španělé však i nadále zůstávají dobrými spojenci a to především jako obrana před dobyvačnými Brity. Dějiny 20. století jsou pro Dominikánce spojeny především s konflikty, v nichž hrály roli americké jednotky, státní převraty a hluboká finanční krize, která krom krachu a nepokojů přinesla na Dominikánskou republiku i stín všudypřítomné chudoby. Zlom nastal až s počátkem 21. století, kdy se začal naplno využívat turistický potenciál celé karibské oblasti, který přetrvává dodnes.

Hlavními centry turistického zájmu jsou především hlavní město Santo Domingo, ale to především jako cíl jednodenních výletů s poznáváním koloniálních památek a autentické atmosféry karibského života a nočních barů provoněných rumem a tabákem. Nejznámějším rekreačním letoviskem je bezesporu Punta Cana, které je také cílem výherců naší fotosouteže. Výkladní skříň, turistický ráj s moderní infrastrukturou, nepřeberným množstvím služeb a zábav všeho druhu. Je synonymem exkluzivní dovolené, kde se snoubí pohostinnost all-inclusive resortů a přirozenost exotické přírody. Na své si přijdou milovníci golfu, bělostných pláží i průzračné vody, do které je prakticky všude pozvolný přístup bez rizika zranění o kameny. Nejznámější pláží vůbec je Bavaro, která si svůj věhlas získala po celém světě. To, co je v Punta Cana nejpříjemnější, je skutečnost, že i přes svou popularitu si uchovává dostatek původního citlivého souznění s přírodou, klidem a přirozeností. Nemění se v bezhlavě megalomanské středisko necitlivě zasazené do okolní krajiny.

Dalším z center rekreace a především zábavy je Boca Chica, nacházející se na předměstí hlavního města. Zde si přijdou na své milovníci nočního života, diskoték a bujarých večírků. Jedním z nejvýznamnějších přístavů je Puerto Plata, ležící na severním pobřeží. Malebné uličky a rybářský život pečlivě střeží replika známé sochy Krista z Rio de Janeira. Letovisko Bayahibe, ležící na jihovýchodě ostrova, navštíví především milovníci původní divoké přírody a romantiky, jelikož se nachází na hranicích národního parku Del Este, který je vyhledáván pro svou bohatou síť jeskynních komplexů s nástěnnými malbami původních obyvatel.

Z praktických rad, které před cestou zajímají asi každého turistu, vybíráme to hlavní – systémem stručná otázka a odpověď:

Kdy se sem vydat? > De facto po celý rok, jelikož zde prakticky neexistují roční období. Rozdíl celoročních teplot je +- 4 stupně. Hlavní sezóna se zde kryje s obdobím sucha, tj. od listopadu do konce dubna.

Hrozba onemocnění? > Pochoutky na místních tržištích mohou občas přinést riziko salmonely či žloutenky – běžné české očkování však stačí. Naše léky a repelenty postačí - endiaron s sebou! Sexuální turistika je však jako jinde po světě nedoporučována, jelikož je zde téměř 3% nakažených AIDS. Hotely mají zkušené lékaře, ale i tak se vyhněte stravování mimo hotely - s domorodci. Za externí lékaře se platí cca 50 dolarů za prohlídku.

Zde stojí za zmínku, že dominikánské ženy patří ve světovém žebříčku k těm vůbec nejatraktivnějším… ale to by stálo za delší rozbor, však se sami přesvědčíte!

Délka letu? > cca 10 hodin v letadle, nepočítáme li přestupy.

Peníze a placení? > Dolary i eura a placení kartou je bez problému. Místní měna - pesety pak často jako dárky či spíše úplatky za pozornost „domorodcům“ i když ti preferují především právě tvrdou měnu US dolaru… Spropitné je cca 10% z útraty a za odnos kufrů či pozornost řidiči okolo 1-3 dolarů. Pakliže budete spokojeni s průvodcem, dává se cca 5 dolarů. Místní dokážou být za pozornost vděční… Kurz 1 peso je cca 0,65 Kč. Orientační cena nápojů v restauracích  – nealko cca 2 USD, pivo cca 3 USD, alkoholické nápoje 5,- USD. Cena externí večeře je cca 15,- USD. 

Elektrická síť? > většinou 110V, ale nové hotely již běžně 220V (lepší je mít s sebou adaptér, nebo se před cestou informovat)   

Kam se podívat především? > Punta Cana (pláž Bavaro), Juan Dolio (Boca Chica a noční život), romantické Bayahibe (město Le Romana), letoviska severního pobřeží – často levnější za cenu horšího počasí (Puerto Plata, Sosúa, Cabarete).  

Potápění? > Dominikánská republika patří k potápěčským velmocím, ale i šnorchlování je zde díky korálům v mělčinách překrásnou podmořskou zábavou.

Gastronomie? > V resortech to je z 90% evropská či euroamerická kuchyně doplněna jen zlehka o místní dobroty – především grilované kousky kuřat „Pica Pollo“ a všemožné kaše z banánů. Především se zaměřte na neopakovatelnou chuť čerstvého ovoce a mořských plodů. Tradiční je i rýže a nasládlé brambory.

Pití? > Vše kromě vody – hlavního zdroje nákaz, jak to známe snad ze všech koutů světa. Vyvarujte se konzumace točené vody a to i v hotelech. Čištění zubů nevadí, ovšem nepolykat. Vše jen balené. Restaurace a hotely jí mají vždy v nabídce a nemusíte se bát o její kvalitu. Vyzkoušejte některý z nepřeberné nabídky třtinových rumů... 

Nákupy a suvenýry? > Vždy a všude je potřeba smlouvat, podobně jako jsme zvyklí z arabských zemí. Cena je vždy nasazena o 60-70% oproti reálné… V hotelových obchodech a letoviscích to taková zábava nebude. Ta začíná až ve městech, u památek s obchodníčky všeho druhu. Běžné koloniály zde nesou označení Colmando, větší města pak mají i klasické supermarkety. Mezi oblíbené suvenýry patří rum a doutníky, jejich nákup by však neměl výrazně převyšovat obhajitelnou vlastní potřebu. 50 krabic do celní zóny EU asi jen tak nedostanete… Dominika v posledních letech dokonce předstihla ve vývozu doutníků i Kubu… Na tabákové plantáže i do manufaktur pak směřují četné zájezdy.

Koupání a žraloci? > Jsme v Karibiku, což je ráj všeho mořského a živého, takže i obávaných žraloků…ti se však u pláží prakticky nevyskytují. Na to je lepší navštívit akvária v Santo Domingu. Ale nabízejí se i adrenalinové výlety s lovem i potápěním ve žraločí oblasti! V zimě je však atrakcí číslo jedna velrybí show – obří keporkakové se tu páří od poloviny ledna do poloviny března a tak je možné pozorovat množství těchto obrů ze vzdálenosti několika desítek metrů!

Pronájem auta, skůtru a lodě? > auta i motorky od cca 30 USD  na den si můžete pronajmout vozidlo, ale pakliže nemáte dostatek skutečné odvahy, schopného navigátora, výborný postřeh a pouhé zbytky sebezáchovy, raději se do sólo akcí nepouštějte. Krom pronájmu platíte i tučnou zálohu, resp. kauci a pojistku pro případ poškození vozu či způsobení škody. Jako „běloch“ zde narazíte i na nesmlouvavou policii a jen stěží dokážete, že jste přestupek nespáchali…to ani není potřeba – korupce a úplatky zde mají dlouhou tradici! Ve vnitrozemí zapomeňte na silniční infrastrukturu, benzínky, servis a často i telefon. S jachtou je to o něco lepší, ale cena je zhruba od 200 USD výš, jelikož si najímáte i posádku. Lépe je využít menší výletní lodě a stejně tak zájezdy na souši. Z ostrovů k plavbě se doporučuje Saona a Catalina.

Telefonování do ČR? > Mobilní síť zde provozují místní operátoři pod vlajkou mezinárodních společnosti (Orange aj.). K mobilnímu hovoru je třeba tzv.triband mobil, tj. ten, co umí zároveň americkou platformu GSM. Volaní do ČR je nejvýhodnější z International Call center, tj. telefonních a internetových ústředen, které jsou levnější než hotelové telefony. Cena za minutu hovoru je okolo 2 dolarů. Dají se koupit i telefonní karty za cca 200 Kč (100 pesos). Telefonování přes Comunicard vypadá asi takto: vytočit 311 > počkat až domluví operátor > zadat číslo tel.karty > 011 + 420 xxx xxx xxx vaše konkrétní číslo…     

Otázek a odpovědí by se našlo asi na dalších několik desítek stran, ale na to nemáme oči, čas, ani prostor, takže co říci závěrem. Snad jen popřát krásnou dovolenou, dostatek klidu a trpělivosti v komunikaci s místními, kteří jsou si velmi dobře vědomi, že jediná z cest z dlouhodobé krize, je skrze Vás, cestovatele a podle toho se také k Vám budou chovat. S úctou, zájmem, laskavostí a když to jen půjde, tak i malou službičkou, která si zaslouží nějaký ten dolar navíc…   

 

text: Jan Chaloupka

foto: M. Tesařík, Wikipedia Commons: Fogster ,  Michał Sulczyński ,  EdwinCasadoBaez , Dr. Eugen Lehle , Siso84 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.8.2020
Karlovy Vary budou hostit 25. ročník karlovarského folklorního festivalu letos v září, o prodlouženém víkendu 3.–6. vystoupí folklorní soubory na různých scénách v regionu.
1.8.2020
Mělnické kulturní centrum Mekuc otevřelo na konci července v sadech u Masarykova kulturního domu (MKD) Relaxační art park pod heslem Mekuc v létě nespí. Denní programová kulturní nabídka poběží až do 2. září.
31.7.2020
Chcete vašim dětem dopřát výjimečný prázdninový výlet? Hledáte místo, kde by si mohly naplno vychutnávat dětské radosti a zažít něco nevšedního a obohacujícího? Nedaleko slovenských hranic se v malebné přírodní kulise na ploše 70 hektarů rozprostírá zámecký areál Schloss Hof, který se již brzy promění na jedno z nejpřitažlivějších míst pro rodiny s dětmi.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 3. 8. 2020
svátek:Miluše
dnes:
pondělí 3.8.
17 °C
zítra:
úterý 4.8.
16 °C