www.infoglobe.cz » Durban - zlaté písky města u přístavu

Durban - zlaté písky města u přístavu

Publikováno: 20.12.2010
Největší přístav Jižní Afriky není cílem pouze lodí všeho druhu, ale pro své zlaté písky, památky nebo casina, i místem odpočinku lidí z celého světa.

DurbanDurban, nebo Ethekwini (v překladu ze zulu označuje: „město u přístavu“) je třetím největším městem a největším přístavem Jižní Afriky. Díky teplému subtropickému podnebí a velkolepým plážím je to jedno z nejoblíbenějších míst odpočinku nejen místních obyvatel, ale i početných turistů z celého světa. Ve městě žije přibližně 3,5 milionu obyvatel.

Skalní malby a jiné artefakty objevené na území Durbanu svědčí o tom, že vzdálení předci dnešních obyvatel města, se zde usadili ještě v době kamenné. Mnohem později, při hledání úrodných území, se ze střední Afriky do regionu KwaZulu-Natal přestěhoval kmen Nguni. Jejich potomky se staly kmeny Zulu, Swazi a Ndbele. Portugalský mořeplavec Vasco da Gama připlul v období Vánoc 1497 na tehdy, pro DurbanEvropany neznámé území, které pojmenoval „Vánoční stát“, v portugalštině je to pak „Terra do Natal“. Roku 1820 král kmene Zulu Shaka získal nad tímto územím kontrolu. V roce 1823 poručíci britské armády James King a Francis Farewell vyznačují na mapě zátoku Natal a začínají obchodovat s králem Shaka s pomocí obchodníka Henryho Francise Fynna, který vzpurného krále jednou vyléčil. Za výhodné obchody Fynn a King dostali od krále území proPohled na durbanský fotbalový stadion rozšíření obchodu. Ale zanedlouho byl král Shaka, který se po celý život snažil spojit roztříštěné klany, zabit. Roku 1835 bílí osadníci založili hlavní město a pojmenovali ho d'Urban na počest Benjamina d'Urbana, budoucího správce kolonie Cape. V roce 1838 sem s cílem založení obchodní osady přijeli Voortrekkers -  potomci holandských mořeplavců - a prohlásili území na sever od Durbanu búrskou republikou "Republic of Natalia" s hlavním městem Pietermaritzburgem.  Během několika let se zde vedou Durbankrvavé boje mezi Angličany, Búry a Zulu, které skončily v roce 1842, a území přešlo pod britskou kolonii Cape. 

V současné době je Durban velké průmyslové město s velkým přístavem a čilým turistickým ruchem. Průmysl Durbanu zahrnuje stavbu a opravu lodí, destilaci ropy a zpracování cukru, rybolov, montáž automobilů, výrobu potravin, barviv, hnojiv, obuvi a textilu. Durbanská radnice

Pláže Durbanu a jeho pobřeží jsou největší atrakcí města. Písky pláží Durbanu se vyznačují měkkým zlatým pískem, palmovými alejemi a teplými vodami Indického oceánu.

Jedním z nejproslulejších symbolů města je City Hall – fascinující budova v renesančním slohu s mohutnou kupolí a sloupy, kde Historická architektura v Durbanupři návštěvě můžete zajít i do umělecké galerie, Muzea přírodních věd a Obecné knihovny. Přímo před budovou se nachází náměstí Francise Farewella, na kterém se nachází hodně soch. Na tomto místě, v roce 1824, Fynn a Farewell postavili tábor pro obchodování slonovinou s kmenem Zulu.

Za budovou City Hall je rozmístěn 11 metrový žulový obelisk Cenotaph na počest vojáků, padlých v první světové válce.

Socha Dicka Kinga na koni je postavena na počest hrdiny republiky Natal, který roku 1842 na svém koni Somersete za 10 dní ujel 960 km, aby přivedl posily pro britská vojska, která se ocitla v obklíčení ve StaréPláže Durbanu pevnosti v Durbanu. O jeho oblíbenosti svědčí i to, že spousta ulic ve městě je pojmenována právě po něm: King Street, Kings Hall, Kings Mansion, Kingsway, Kingsmead Stadium, Kingsborough.

Další pozoruhodností města jsou Hodiny Vasca de Gama, umístěné na rohu ulic Aliwal Street a Victoria Embankment. V roce 1897, na počest 400. výročí objevení Natal Bay známým portugalským mořeplavcem Vascem da Gama, portugalská komunita darovala městu tento stroj. Obydlený trajektHodiny jsou ozdobené vyobrazením draků, výrů a jinou novogotickou symbolikou. 

Nejcennější historickou relikvií města je ale Královský hotel (The Royal Hotel). Otevřen byl v roce 1842 a od té doby zažil několik rekonstrukcí. Původně byl postaven z proutí a malty se slámou, později byly zdi vyztuženy kameny. Během tzv. Jara národů (1848) zde pobýval princ Alfred, druhý syn anglické královny Viktorie. Právě po jeho návštěvě byl hotel pojmenován „Královský“.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Ossewa, Emiliano Homrich, Emiliano Homrich, Emiliano Homrich, Emiliano Homrich, Emiliano HomrichDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kaňon řeky Blyde
Publikováno: 13.5.2009
Dnešní putování po méně známých krásách světa nás zavede do kaňonu řeky v Jihoafrické provincii Mpumalanga. Klidný proud řeky Blyde si po miliony let hloubí cestu náhorní plošinou poblíž hranice s Mosambikem.

Kapské Město
Publikováno: 17.1.2010
Kapské Město je druhé největší město Jihoafrické republiky, hlavní město provincie Western Cape a zároveň tu sídlí jihoafrický parlament a další vládní instituce. Díky svým přírodním scenériím je označováno jako jedno z nejkrásnějších měst světa.

JAR: bohatý kout Afriky I.
Publikováno: 4.5.2011
Vzdálená Jihoafrická republika je nejbohatší zemí kontinentu, ve které je dodnes silně patrný vliv evropské civilizace, která koneckonců položila základy k jejímu vzniku. V seriálu se o jižním koutu Afriky dozvíte mnohem více.

Port Elizabeth - perla Východního Kapska
Publikováno: 6.12.2010
Jižní Afrika je plna zajímavých míst a měst, o kterých stojí za to vědět něco více. V dnešním článku vám nabízíme povídání o jednom z nejstarších z nich - o Port Elizabeth.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.8.2019
Do konce srpna s od pondělí do pátku v 10 hodin konají bezplatné prohlídky historického centra Trnavy. Sraz zájemců je vždy před Turistickým informačním centrem.

22.8.2019
Nejlepší triatlonisté z 39 zemí světa se sejdou už potřetí na závodu ITU Světového poháru, který se koná každoročně na konci srpna v Karlových Varech. CITY TRIATLON Karlovy Vary se letos uskuteční 23.–25. srpna a opět budou součástí programu závody pro děti, amatérské sportovce, noční běh lázeňským městem, ale i koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
21.8.2019
Všichni milovníci rychlých aut se mohou těšit na výjimečné závody silničních automobilů na okruhu Slovakia ring, které se uskuteční 24. a 25. srpna.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 23. 8. 2019
svátek:Sandra
dnes:
pátek 23.8.
24 °C
zítra:
sobota 24.8.
25 °C