www.infoglobe.cz » Egypt, Giftun – lodní výlet do egyptského ráje a návštěva beduínské vesnice

Egypt, Giftun – lodní výlet do egyptského ráje a návštěva beduínské vesnice

Publikováno: 6.4.2020
Dneska se spolu s námi vydáte na výlet lodí, ale také do pouště. Poplujeme na egyptský ostrůvek Giftun, který je známý pro své pohádkové pláže. A pak vyrazíme za beduíny.

Časně ráno vyplouváme menší loďkou na několik kilometrů dlouhý ostrůvek v Rudém moři. Giftun se nachází asi 2 km od Hurghady. Zastavujeme u korálového útesu, můžeme zde šnorchlovat a pozorovat barevné rybky. Podmořský svět tu nabízí barakudy, picasso ryby, pomky císařské, bodloky, ploskozubce, klipky, ohromné rejnoky, želvy, delfíny ale i žraloky. Náš průvodce nám z moře vylovil rybu, která se nafukuje jako míč a má velké bodliny. Sám ji nazývá jako „balon fish“. Jedná se samozřejmě o ježíka hnědého.

korály u Giftunu

Pak ale zakotvíme u samotného ostrova, kterému se právem přezdívá egyptské Seychely. Pláže mají bílou barvu, nejde ale o písek, nýbrž malé kousíčky mušlí a korálů. Na pláži Mahmya nás vábí průzračná voda k ochlazení. Na ostrůvku nic jiného kromě barů nenajdete. Dříve se jednalo o vojenský prostor a dnes láká davy turistů. Není divu, skutečně se jedná se o malý ráj na zemi, který je ale důležité chránit. Ostrov i okolní korály jsou nyní součástí národního parku.

Giftun   ježík hnědý

Kolem oběda se přesouváme zpět na břeh. Tam už na nás čeká džíp, který nás odveze směrem do pouště. Následuje cesta pustou pouští a okolními horami do beduínské vesnice, kde beduínky pečou placky a nabízejí tradiční výrobky, např. koření a šperky. I my placky ochutnáváme a kupujeme si menší suvenýr. Všechny beduínky jsou krásně oblečené, většina z nich má zahalenou tvář. Mladá dívka předvádí, jak tká koberec. Kolem poskakují malé děti a muži odpočívají u vodní dýmky. S naším průvodcem jdeme po vesnici a vysvětluje nám, jak zde místní žijí, kde čerpají vodu a kde mají potraviny. Je tady jenom pár chýší, kde beduíni bydlí. Pro zájemce je připravena projížďka na velbloudech. Máme štěstí, naši velbloudi jsou menšího vzrůstu a nejsou tak špinaví jako ti, na kterých jsme se mohli projet v sousedním Tunisku. Po večeři hrají beduíni na hudební nástroje, zpívají a zvou hosty k tanci.

beduínská vesnice

beduínka připravuje placky   beduínky s dětmi

Den se s námi loučí a my můžeme pozorovat západ slunce v poušti. Míříme zpět do civilizace a cestou přemýšlíme, jestli bychom také mohli žít bez vymožeností dnešní doby.

GPS: 27°14'38.2"N 33°54'54.3"E

 

Text a foto: Veronika KocmanováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Egypt, Luxor: Výlet za starodávnými chrámy a hrobkami
Publikováno: 30.3.2020
Dnes se spolu vydáme na jeden z nejoblíbenějších výletů v Egyptě. Za pouhý jeden den můžeme objevit pradávné poklady egyptské historie. Podíváme se do slavného Údolí králů, na Memnonovy kolosy, chrám královny Hatšepsut a chrámový komplex v Karnaku.

Egypt, Káhira: Návštěva hlavního města a pyramid v Gíze
Publikováno: 13.4.2020
Jeden z výletů, které můžete při pobytu v letovisku Hurghada absolvovat, je návštěva hlavního města Káhiry, Egyptského muzea, pyramid v Gíze a sfingy.

Egypt, část 1.: Krajina nevšedních zážitků
Publikováno: 24.5.2012
Egypt je velmi zajímavá severoafrická přímořská krajina, obklopující se Středozemním a Rudým mořem, zejména tehdy, když ani nevíte, že tam pojedete. Její historie je neodmyslitelně spojena s legendami opředenou řekou Nil, která ovládala náboženský, hospodářský i společenský život již za dob starověkých Egypťanů.

Egypt, část 4.: Chrámový komplex Karnak
Publikováno: 14.6.2012
V předchozím článku o Egyptě jsme si povídali o místech jako je Luxor, Údolí králů a Chrám Hatšepsut. Tentokrát se dočtete o chrámech v Karnaku.


Souvisejicí fotogalerie

Egypt: Sharm el Sheikh – město plné života
Poměrně známé turistické letovisko se nachází na pobřeží Rudého moře. Návštěvníci si zde určitě p...

Egypt: Turistická místa Luxor a Karnak
Návštěvníci Egypta by si určitě neměli nechat ujít možnost prohlédnout si stará města Luxor ...

Egypt - Podmořský život
Představujeme unikátní fotografie podmořského života, jaký je možno vidět ve většině egyptských l...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.6.2020
Gemersko-malohontské muzeum vás zve na výstavu s názvem Bionika – příroda na to přišla první, která je zaměřena na přírodu jako nevyčerpatelný zdroj inspirace a poznatků pro techniku, architekturu i design.
2.6.2020
Je téměř neuvěřitelné, že ještě dnes máme u nás, uprostřed hustě zalidněné Evropy, přímo za branou metropole zelený nepřerušený lesní koridor dlouhý 100 kilometrů – pohoří Brdy.
1.6.2020
Slezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Téměř dvě desítky kapel zahrají v pokoronavirové premiéře. Těšit se můžete na jednodenní koncerty zvučných jmen – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrů to budou kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Specialitou pak bude minifestiválek Metal!!!, kde zahrají lokální kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a přespolní budějičáci Gutalax.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – TANZANIE (ZANZIBAR):

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 3. 6. 2020
svátek:Tamara
dnes:
středa 3.6.
20 °C
zítra:
čtvrtek 4.6.
21 °C