www.infoglobe.cz » Ekvádor – Baños de Agua Santa

Ekvádor – Baños de Agua Santa

Publikováno: 1.5.2017
Město Baños de Agua Santa se stalo oblíbenou turistickou destinací. Příjemné mírné klima po celý rok sem láká zahraniční i místní turisty. Město je schované mezi horami, v údolí s vodopády a horkými prameny, a tohle místo přímo vybízí k odpočinku. Ať už aktivnímu, nebo pasivnímu.

Podle historických údajů nemá město Baños žádného zakladatele ani datum založení. Jednoduše bylo postupně osídlováno malými skupinami domorodých obyvatel, kteří sem přicházeli. Když přišli do tohoto místa poprvé Španělé, začali jej nazývat IPO (v jazyce kmene Puruhá), a proto se má za to, že původ města Baños se nachází ve vesnicích původních obyvatel Puruhá.

Baños

V okolí se dají dělat všechny možné aktivity – extrémní sporty jako rafting, canyoning, paragliding a bungee jumping, můžete se svézt na koni, na kole nebo vylézt na sopku. Vedle města Baños se tyčí vulkán Tungurahua se svojí výškou 5 016 metrů. Vulkánu se také říká „El gigante negro“ a patří údajně k nejsnadněji zdolatelným vulkánům v Ekvádoru. Od roku 1999 je však aktivní, a proto je třeba zjistit si předem situaci. V době aktivity je možné udělat si výlet pro pozorování a focení sopky chrlící lávu. Ovšem bez organizované skupiny se člověk nahoru určitě nedostane. Dá se říct, že většinu aktivit v okolí Baños je možné zrealizovat pouze se zaplacenou agenturou.

Baños

Samotné město Baños leží v nadmořské výšce 1 826 metrů a má okolo 20 tisíc obyvatel. V okolí se dá udělat pár nenáročných pěších výletů. Vydáváme se do kopce k místu Mirador la Cruz Bellavista, odkud je pěkný výhled na město. Pak procházíme dál a míříme k Mirador de la Virgen. Virgen del Rosario de Agua Santa je svatým patronem města Baños. Její kostel sloužil jako úkryt před erupcí sopky Tungurahua.

Mirador de la Virgen

Cesta vede zarostlou lesní stezkou, kde spatříme velkého chlupatého pavouka. Ten je omráčen a velká modrá vosa se jej snaží odtáhnout pryč. Není to poprvé, co vidíme tuhle modrou vosu. Jedná se o nějaký druh hrabalky, který loví právě pavouky. Žijí i v Česku, jen je nejspíš neuvidíte táhnout si do hnízda tak velkého chlupatého pavouka. Tady by nás ale neměl překvapovat, Baños je totiž vstupní branou do džungle přes město Puyo.

hrabalka s pavoukem   Baños

Z vyhlídkového místa La Virgen uvidíte celé město, jen si musíte vyjít pár schodů nahoru. My je seběhneme dolů, podíváme se na místní hřbitov a jdeme do centra. V okolí města je spousta vodopádů, hojně navštěvovaným místem je Pailón del Diablo (asi 30 minut od města). Pokud se člověku nechce nikam jezdit, tak kousek od centra se nachází La Cascada de la Virgen. Kromě vodopádů je město známé i horkými prameny, které se v okolí nacházejí a díky nimž dostalo i svůj název. Lázně se nacházejí jen pár bloků od centra a voda v nich může být zbarvena do žluta, to záleží na množství minerálů ve vodě. K nejoblíbenějším lázním patří La Virgen a Santa Ana. O víkendu se do města sjíždí spousta turistů, je proto lepší zajet sem přes týden, kdy v lázních není tak narváno.

La Cascada de la Virgen

Kromě lázní a vodopádů město proslulo i svými sladkostmi melcochas. Hlavní surovinou pro výrobu těchto sladkostí je voda a panela – ztuhlá třtinová šťáva. Na téhle cukrovince si zde vylámete zuby. Prodává se třeba i s ořechy, mandlemi nebo různě barevná. Voda s panelou a dalšími surovinami se vaří, až z toho vznikne takové „sladké těsto“, které se ještě zatepla hněte. Místní cukráři mají u dveří speciální hák, na který těsto hodí a pak ho natahují a hnětou, než je hotovo. Pak ho nakrájí nebo jinak vytvarují a prodávají. Je tady tolik stánků a tolik sladkého! Kromě melcochas se zde dá zakoupit i čerstvě nakrájená cukrová třtina na žužlání nebo čerstvá šťáva z cukrové třtiny, která se může nechat i nakvasit. Za vyzkoušení to určitě stojí, ale burčák je stejně lepší.

výroba melcochas   melcochas

Baños může být pro turisty jak adrenalinovým městem, tak místem odpočinku. My jsme si tady na pár dní odpočinuli, vyzkoušeli místní sladkosti a můžeme zase dál – do města Riobamba.

GPS: 1°23'51.9"S 78°25'14.3"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Ekvádor: hlavní město Quito
Publikováno: 10.4.2017
Město získalo název od původního obyvatelstva – kmene Quitu, který zde žil před příchodem Inků a Španělů. Španělé sem přišli v roce 1534 a založili město San Francisco de Quito. Prvních osadníků bylo pouze 204 a usadili se v dnešní historické části města.

Ekvádor: Riobamba, El Tambo a Ingapirca
Publikováno: 8.5.2017
Riobamba, hlavní město provincie Chimborazo, je menší a okouzlující město v Andách. Se svojí koloniální architekturou, dlážděnými ulicemi a působivými náměstími je Riobamba považována za jedno z nejhezčích měst Ekvádoru.

Ekvádor: Cuenca
Publikováno: 22.5.2017
Město Cuenca, celým názvem Santa Ana de los Cuatro Ríos de Cuenca, je pro svoji architekturu, umělecký a vědecký přínos známé také jako „Atény Ekvádoru“. V roce 1557 jej založil Don Gil Ramírez Dávalos a od roku 1999 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. A dokonce bylo označeno jako jedno z nejlepších míst pro důchod.

Ekvádor: Saraguro a Loja
Publikováno: 29.5.2017
Jižně od Cuency žije etnická skupina Saragurů, je to jedno z nejvýznamnějších indiánských center Ekvádoru. Obyvatelé města Saraguro stále zachovávají incké zvyklosti jako oblečení, jazyk, uměleckou výrobu, rituály při slunovratu, využití léčivých rostlin, typické jídlo a pití, hudbu a andské tance a také mýty a legendy.

Ekvádor: Zamora
Publikováno: 5.6.2017
Zamora je malé a klidné město bez koloniální architektury, zato díky ekvádorské amazonské džungli bohaté na faunu a flóru. Je nejlepším výchozím bodem pro průzkum zelených nížin v Parque Nacional Podocarpus.

Ekvádor: Vilcabamba
Publikováno: 12.6.2017
Město Vilcabamba se stalo mezi turisty velmi oblíbené. Přezdívá se mu „Valle de los Longevos“ (údolí Dlouhověkosti), a to díky svým věkovitým obyvatelům. Ve Vilcabambě se prostě dožijete klidně i 100 let! Proč je tomu tak, nikdo neví, ale přičítá se to místní vodě, jídlu, klimatu a životu bez stresu. Proto je Vilcabamba místem, které přitahuje pozornost vědců a lékařů.

Ekvádor: Otavalo
Publikováno: 17.4.2017
Město Otavalo leží v údolí ve výšce 2 560 m n. m. a je proslulé především svými trhy. Každou sobotu se zde koná obrovský trh, kde domorodci prodávají své rukodělné výrobky, oblečení a jiné suvenýry. Trhy v Otavalu jsou považovány za největší a nejlepší v Jižní Americe. A nezapomeňte trochu smlouvat.

Ekvádor: Zumbahua a laguna Quilotoa
Publikováno: 24.4.2017
Laguna Quilotoa je fantastické kráterové jezero. Díky minerálům obsaženým ve vodě hraje laguna odstíny zelené, tyrkysové a modré. Takový Karibik ukrytý v andských horách.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mezi květy

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Kniha Krkonoše zámé i neznámé z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Putování českou přírodou z Knižního klubu
Cena redakce:
Víkendový pobyt pro 2 osoby se snídaní a neomezeným vstupem do wellness v hotelu Zlatý Lev**** v Žatci!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

9.4.2020
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci už léta nemělo dostatek výstavních prostor. Před dvěma lety počaly práce na přístavbě ve tvaru obřího broušeného krystalu. Stavební práce byly v minulých dnech dokončeny, otevření je plánováno po restriktivních opatřeních, nová expozice pak na konec letošního roku.
8.4.2020
Velikonoce jsou tu, a proto jsme moc rádi, že vám ve spolupráci s Muzeem Polička můžeme přinést fotonávod na výrobu vrkoče.
7.4.2020
Stavba nového kostela blahoslavené Marie Restituty je dokončena a čeká na otevření. Slavnostní mše byla plánovaná na 1. května letošního roku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - BRAZÍLIE a SALVADOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVADORU:

 

BRAZÍLIE:

Paraty – bez aut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže (I., II.)

Amazonie – cesta do pralesa

Manaus: Paříž Jižní Ameriky

Z Uruguaye do Porto Alegre

 

SALVADOR:

Alegría – cesta k laguně

Joya de Cerén a San Salvador

 

Vše důležité, co byste o Brazílii měli vědět, najdete zde a o Salvadoru zde.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 9. 4. 2020
svátek:Dušan
dnes:
čtvrtek 9.4.
20 °C
zítra:
pátek 10.4.
16 °C