www.infoglobe.cz » Ekvádor: Otavalo

Ekvádor: Otavalo

Publikováno: 17.4.2017
Město Otavalo leží v údolí ve výšce 2 560 m n. m. a je proslulé především svými trhy. Každou sobotu se zde koná obrovský trh, kde domorodci prodávají své rukodělné výrobky, oblečení a jiné suvenýry. Trhy v Otavalu jsou považovány za největší a nejlepší v Jižní Americe. A nezapomeňte trochu smlouvat.

Hlavními atrakcemi v Otavalu jsou náměstí Plaza Centenario a Plaza de los Ponchos. Tady se koncentrují řemeslníci a obchodníci každý den a vystavují výrobky. V sobotu se pak rozšíří stánky i do okolních ulic a je tady opravdu plno. Všude jsou stánky, všude je spousta turistů. Ti do Otavala většinou jezdí právě jen na trhy, na jednodenní výlet z Quita. Autobus sem jede přibližně 2 hodiny, takže se to dá pohodlně zvládnout. Pokud chce člověk nakoupit suvenýry, je to asi jedna z nejlepších a také nejlevnějších možností. Tolik oblečení, šátků, bižuterie, vše s typickými barvami místní kultury. Až nakonec zjišťujeme, jak moc se stánky opakují a že ne vše bude opravdu ručně vyráběné. Kromě oblečení a doplňků se tady dá nakoupit i ovoce, zelenina a nějaké jídlo. Prostě tak, abyste tady vydrželi celý den. Prodávající jsou většinou ženy. Kde jsou muži, záhy zjišťujeme. Na místním hřišti, schovaném pěkně uvnitř budovy na dvoře, mají turnaj ve volejbale. A jsou zde opravdu jen muži. Jak hráči, tak i diváci. Jen nás trochu překvapuje, že hrají volejbal s fotbalovým míčem.

sobotní trhy   výrobky

Jak se blíží den ke konci, začínají prodejci vše balit a odjíždějí, stejně tak i turisté. Vše se tady uklidní a my si můžeme užít i tradiční atmosféru a život místních. Otavalo je moderní město s několika budovami v koloniálním stylu. V centru nechybí ani kostely, např. San Luis, San Francisco a EI Jordán, které jsou nejstarší a nejnavštěvovanější díky své architektuře a sochařskému umění.

kostel San Luis

Za návštěvu rozhodně stojí místní hřbitov. V Otavalu jsou hřbitovy dva, jeden je komunity mesticů, druhý pak indiánský – Cementerio Indigena. Tady můžete zhlédnout tradice a zvyky indiánských předků. Zvyk navštívit zesnulé se koná každé pondělí a čtvrtek a speciálně pak každý rok 2. listopadu. Indiáni přicházejí na hřbitov i s jídlem. Na hroby dají jídlo pro zesnulé a mají připravené i jídlo pro sebe. S ostatními poté jí a vyprávějí, co se událo od poslední návštěvy. Takhle si tady společně hodují a kromě jídla si kupují i sladké limonády. Ty se tady prodávají přímo ve stánku a my jen sledujeme, jak někdo přijde, koupí si celé velké balení šesti limonád a odchází pojíst s rodinou k hrobu.

hřbitov

V Otavalu se dají udělat i výlety do okolní přírody. Nejčastěji chodí lidé na vodopád Cascada de Peguche. Peguche je indiánská komunita žijící 20 minut chůze za městem. Jsou uznáváni pro své zručné umělce a tradiční hudbu. Vodopád je vzdálen asi 1,5 km od této komunity a 3,3 km od města Otavalo. Je to příjemná procházka přírodou. Chodí sem spousta lidí. Cestou vidíme i bazén, kam se místní chodí koupat. Jsou to asi takové jejich lázně. Samotný vodopád je vysoký přibližně 20 metrů. Další malý vodopád je asi 6 metrů nad vodopádem hlavním a vede k němu pěší cesta. Lidé se zde nejen fotí, ale i koupou. Nebo si alespoň namočí hlavu. Koupou se zde i malé děti, což mě docela překvapuje, protože je kolem 15 °C. Lidé věří, že v okolí vodopádu Peguche je energetické centrum, kam se chodí v rámci oslav Inti Raymi očistit. Oslavy letního slunovratu se konají od 21. do 29. června a vždy začínají rituálními lázněmi (Armay Chishi). Tento rituál je duchovní očistou lidské bytosti, obnovou energie a znovuoživením vztahu s matkou přírodou. V Otavalu se rituální lázeň koná právě u vodopádu Peguche, a to o půlnoci 21. června.

vodopád Peguche   bazén

Od vodopádu se dá pěšky pokračovat dál a dojít k jezeru Laguna de San Pablo, které se nachází na úpatí majestátní sopky Imbabura. Okolo jezera vede zpevněná cesta a žijí zde další komunity domorodých obyvatel. Lidé tu nosí na zádech nůši se dřevem a perou oblečení v potoce nebo jezeře. Kolem nás projíždějí auta s korbou plnou veselých lidí, kteří zpívají a hrají na kytaru. Oslavují svatbu a vesele nás zdraví. Pak si jen mávneme na autobus a necháme se odvézt zpátky do centra města.

Laguna de San Pablo

GPS: 0°13'59.3"N 78°15'55.0"W

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Ekvádor: hlavní město Quito
Publikováno: 10.4.2017
Město získalo název od původního obyvatelstva – kmene Quitu, který zde žil před příchodem Inků a Španělů. Španělé sem přišli v roce 1534 a založili město San Francisco de Quito. Prvních osadníků bylo pouze 204 a usadili se v dnešní historické části města.

Ekvádor: Zumbahua a laguna Quilotoa
Publikováno: 24.4.2017
Laguna Quilotoa je fantastické kráterové jezero. Díky minerálům obsaženým ve vodě hraje laguna odstíny zelené, tyrkysové a modré. Takový Karibik ukrytý v andských horách.

Ekvádor – Baños de Agua Santa
Publikováno: 1.5.2017
Město Baños de Agua Santa se stalo oblíbenou turistickou destinací. Příjemné mírné klima po celý rok sem láká zahraniční i místní turisty. Město je schované mezi horami, v údolí s vodopády a horkými prameny, a tohle místo přímo vybízí k odpočinku. Ať už aktivnímu, nebo pasivnímu.

Ekvádor: Riobamba, El Tambo a Ingapirca
Publikováno: 8.5.2017
Riobamba, hlavní město provincie Chimborazo, je menší a okouzlující město v Andách. Se svojí koloniální architekturou, dlážděnými ulicemi a působivými náměstími je Riobamba považována za jedno z nejhezčích měst Ekvádoru.

Ekvádor: Cuenca
Publikováno: 22.5.2017
Město Cuenca, celým názvem Santa Ana de los Cuatro Ríos de Cuenca, je pro svoji architekturu, umělecký a vědecký přínos známé také jako „Atény Ekvádoru“. V roce 1557 jej založil Don Gil Ramírez Dávalos a od roku 1999 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. A dokonce bylo označeno jako jedno z nejlepších míst pro důchod.

Ekvádor: Saraguro a Loja
Publikováno: 29.5.2017
Jižně od Cuency žije etnická skupina Saragurů, je to jedno z nejvýznamnějších indiánských center Ekvádoru. Obyvatelé města Saraguro stále zachovávají incké zvyklosti jako oblečení, jazyk, uměleckou výrobu, rituály při slunovratu, využití léčivých rostlin, typické jídlo a pití, hudbu a andské tance a také mýty a legendy.

Ekvádor: Zamora
Publikováno: 5.6.2017
Zamora je malé a klidné město bez koloniální architektury, zato díky ekvádorské amazonské džungli bohaté na faunu a flóru. Je nejlepším výchozím bodem pro průzkum zelených nížin v Parque Nacional Podocarpus.

Ekvádor: Vilcabamba
Publikováno: 12.6.2017
Město Vilcabamba se stalo mezi turisty velmi oblíbené. Přezdívá se mu „Valle de los Longevos“ (údolí Dlouhověkosti), a to díky svým věkovitým obyvatelům. Ve Vilcabambě se prostě dožijete klidně i 100 let! Proč je tomu tak, nikdo neví, ale přičítá se to místní vodě, jídlu, klimatu a životu bez stresu. Proto je Vilcabamba místem, které přitahuje pozornost vědců a lékařů.

Ekvádor, Galapágy – slavný oblouk je minulostí
Publikováno: 22.5.2021
Skalní útvar Darwinův oblouk se zřítil do moře, zbyly z něj jen dva sloupy. Nestalo se ale nic zvlášního, jde o výsledek přirozené eroze.


Souvisejicí fotogalerie

Ekvádor – rovníková země plná dobrodružství
Na severozápadě Jižní Ameriky se rozprostírá Ekvádorská republika. Její součástí je také souostro...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 19. 6. 2021
svátek:Leoš
dnes:
sobota 19.6.
32 °C
zítra:
neděle 20.6.
32 °C