www.infoglobe.cz » Ekvádor: Riobamba, El Tambo a Ingapirca

Ekvádor: Riobamba, El Tambo a Ingapirca

Publikováno: 14.4.2022
Riobamba, hlavní město provincie Chimborazo, je menší a okouzlující město v Andách. Se svojí koloniální architekturou, dlážděnými ulicemi a působivými náměstími je Riobamba považována za jedno z nejhezčích měst Ekvádoru.

Založil ho 15. srpna 1534 Španel Diego de Almagro. Riobamba se tak stala prvním městem v Ekvádoru založeným Španěly. Od roku 1822 získalo město svoji definitivní nezávislost a dnes má okolo 225 tisíc obyvatel.

Riobamba

Riobambě, která leží v nadmořské výšce 2 754 m n. m., se přezdívá „la Sultana de los Andes“ neboli „andský sultán“. Je to staromódní město s širokými ulicemi a nečekejte zde návaly turistů, my jsme tady nepotkali žádné, pouze místní. Většina turistů sem jezdí kvůli horám, protože Riobamba je ideálním startovním místem pro horské aktivity, ať už treky v národním parku Chimborazo s výstupem na sopku, nebo v Parque Nacional Sangay. Sopka Chimborazo se svými 6310 metry je nejvyšší horou Ekvádoru a je již vyhaslá. Zajímavostí je, že díky rovníkovému zakřivení je také nejvzdálenějším bodem od středu Země. Bohužel jsme sopku viděli jen na malou chvíli na cestě do Riobamby, když se zrovna odhalila z mraků.

Riobamba

Náměstí Parque Sucre bylo do roku 1919 místem, kde se konaly sobotní trhy a také se zde hrál fotbal. Nachází se tu neoklasicistní budova Colegio Maldonado, která byla postavena v letech 1921–1927, v roce 1930 se zde konalo první Ústavodárné shromáždění v Ekvádoru. Dříve sloužila budova jako klášter, dnes se zde nachází jedna z předních vzdělávacích institucí v zemi. O dva bloky dál se nachází další náměstí Parque Maldonado a také Plaza Mayor, které podle koloniálních zvyků slouží jako hlavní náměstí. Je obklopené náboženskými a politickými budovami, např. Palacio Municipal a Edificio de la Gobernación. Průčelí hlavního kostela La Catedral je cenným historickým dědictvím. Bylo postaveno po zemětřesení v roce 1797 z kamenů původního města Riobamby. Po zemětřesení bylo totiž město kompletně zničeno a znovu postaveno bylo o asi o 14 km od svého původního místa (poblíž města Cajabamba).

Colegio Maldonado   Parque Maldonado

La Catedral

O tři bloky dál se nachází Parque La Libertad. V roce 1920 bylo rozhodnuto vybudovat tento park jako připomínku stého výročí nezávislosti města. Nachází se v něm pěkné zahrady, v době naší návštěvy se zde však povalovalo několik bezdomovců, tak jsme si ještě prohlédli kostel La Basílica naproti parku a šli zase o kus dál.

La Basílica

Riobamba je opravu pěkné město, ale na jeden den to úplně stačí. My se přesouvámeEl Tambo dál, protože máme v plánu navštívit město Cuenca. Cestou míjíme ruiny Ingapirca, a protože nám místní říkají, že je to pro ně ekvádorské Machu Picchu, byla by škoda je vynechat. Dají se navštívit i z města Cuenca, my se ale zastavíme ve městě El Tambo, kde se ubytujeme. El Tambo je jen malé město s pár hotely a pěkným náměstím. A autobus jezdí odsud přímo k ruinám, stačí se jen zeptat místních.  

Komplex Ingapirca byl v počátku postaven obyvateli Cañari, kteří v této oblasti žili. Po příchodu Inků došlo k promíchání kultur a dnes patří ruiny k nejvýznamnějším předhispánským archeologickým památkám. Komplex se skládá z velkého souboru kamenných staveb, bytových základů, teras a zpevněných cest. Jako ekvádorské Machu Picchu to místní nazývají proto, že stavby byly postaveny z hlazených kamenů bez použití malty, tedy stejnou technikou, jakou Inkové používali v Peru.

ruiny Ingapirca

ruiny Ingapirca   ruiny Ingapirca

S velikostí Machu Picchu se tento komplex srovnávat příliš nedá, ale je tady klid, nejsou zde návaly turistů a ke vstupnému máte i průvodce. Navíc je zde krásné okolí, pobíhají zde volně lamy a vidíte zde běžný život místních obyvatel.

 

GPS: (Riobamba) 1°40'25.6"S 78°38'47.3"W

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Ekvádor: hlavní město Quito
Publikováno: 7.9.2021
Město získalo název od původního obyvatelstva – kmene Quitu, který zde žil před příchodem Inků a Španělů. Španělé sem přišli v roce 1534 a založili město San Francisco de Quito. Prvních osadníků bylo pouze 204 a usadili se v dnešní historické části města.

Ekvádor: Cuenca - město zapsané v UNESCO
Publikováno: 21.4.2022
Město Cuenca, celým názvem Santa Ana de los Cuatro Ríos de Cuenca, je pro svoji architekturu, umělecký a vědecký přínos známé také jako „Atény Ekvádoru“. V roce 1557 jej založil Don Gil Ramírez Dávalos a od roku 1999 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. A dokonce bylo označeno jako jedno z nejlepších míst pro důchod.

Ekvádor: Saraguro a Loja - indiánská centra
Publikováno: 28.4.2022
Jižně od Cuency žije etnická skupina Saragurů, je to jedno z nejvýznamnějších indiánských center Ekvádoru. Obyvatelé města Saraguro stále zachovávají incké zvyklosti jako oblečení, jazyk, uměleckou výrobu, rituály při slunovratu, využití léčivých rostlin, typické jídlo a pití, hudbu a andské tance a také mýty a legendy.

Ekvádor: Zamora - vítejte v džungli
Publikováno: 5.5.2022
Zamora je malé a klidné město bez koloniální architektury, zato díky ekvádorské amazonské džungli bohaté na faunu a flóru. Je nejlepším výchozím bodem pro průzkum zelených nížin v Parque Nacional Podocarpus.

Ekvádor: Vilcabamba - údolí dlouhověkosti
Publikováno: 12.5.2022
Město Vilcabamba se stalo mezi turisty velmi oblíbené. Přezdívá se mu „Valle de los Longevos“ (údolí dlouhověkosti), a to díky svým věkovitým obyvatelům. Ve Vilcabambě se prostě dožijete klidně i 100 let! Proč je tomu tak, nikdo neví, ale přičítá se to místní vodě, jídlu, klimatu a životu bez stresu. Proto je Vilcabamba místem, které přitahuje pozornost vědců a lékařů.

Ekvádor: Otavalo - tržnické město
Publikováno: 24.3.2022
Město Otavalo leží v údolí ve výšce 2 560 m n. m. a je proslulé především svými trhy. Každou sobotu se zde koná obrovský trh, kde domorodci prodávají své rukodělné výrobky, oblečení a jiné suvenýry. Trhy v Otavalu jsou považovány za největší a nejlepší v Jižní Americe. A nezapomeňte trochu smlouvat.

Ekvádor: Zumbahua a laguna Quilotoa
Publikováno: 31.3.2022
Laguna Quilotoa je fantastické kráterové jezero. Díky minerálům obsaženým ve vodě hraje laguna odstíny zelené, tyrkysové a modré. Takový Karibik ukrytý v andských horách.

Ekvádor – Baños de Agua Santa
Publikováno: 7.4.2022
Město Baños de Agua Santa se stalo oblíbenou turistickou destinací. Příjemné mírné klima po celý rok sem láká zahraniční i místní turisty. Město je schované mezi horami, v údolí s vodopády a horkými prameny, a tohle místo přímo vybízí k odpočinku. Ať už aktivnímu, nebo pasivnímu.

Ekvádor, Galapágy – slavný oblouk je minulostí
Publikováno: 22.5.2021
Skalní útvar Darwinův oblouk se zřítil do moře, zbyly z něj jen dva sloupy. Nestalo se ale nic zvlášního, jde o výsledek přirozené eroze.


Souvisejicí fotogalerie

Ekvádor – rovníková země plná dobrodružství
Na severozápadě Jižní Ameriky se rozprostírá Ekvádorská republika. Její součástí je také souostro...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 4. 6. 2023
svátek:Dalibor
dnes:
neděle 4.6.
11 °C
zítra:
pondělí 5.6.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X