Ekvádor: Riobamba, El Tambo a Ingapirca

Založil ho 15. srpna 1534 Španel Diego de Almagro. Riobamba se tak stala prvním městem v Ekvádoru založeným Španěly. Od roku 1822 získalo město svoji definitivní nezávislost a dnes má okolo 225 tisíc obyvatel.
Riobambě, která leží v nadmořské výšce 2 754 m n. m., se přezdívá „la Sultana de los Andes“ neboli „andský sultán“. Je to staromódní město s širokými ulicemi a nečekejte zde návaly turistů, my jsme tady nepotkali žádné, pouze místní. Většina turistů sem jezdí kvůli horám, protože Riobamba je ideálním startovním místem pro horské aktivity, ať už treky v národním parku Chimborazo s výstupem na sopku, nebo v Parque Nacional Sangay. Sopka Chimborazo se svými 6310 metry je nejvyšší horou Ekvádoru a je již vyhaslá. Zajímavostí je, že díky rovníkovému zakřivení je také nejvzdálenějším bodem od středu Země. Bohužel jsme sopku viděli jen na malou chvíli na cestě do Riobamby, když se zrovna odhalila z mraků.
Náměstí Parque Sucre bylo do roku 1919 místem, kde se konaly sobotní trhy a také se zde hrál fotbal. Nachází se tu neoklasicistní budova Colegio Maldonado, která byla postavena v letech 1921–1927, v roce 1930 se zde konalo první Ústavodárné shromáždění v Ekvádoru. Dříve sloužila budova jako klášter, dnes se zde nachází jedna z předních vzdělávacích institucí v zemi. O dva bloky dál se nachází další náměstí Parque Maldonado a také Plaza Mayor, které podle koloniálních zvyků slouží jako hlavní náměstí. Je obklopené náboženskými a politickými budovami, např. Palacio Municipal a Edificio de la Gobernación. Průčelí hlavního kostela La Catedral je cenným historickým dědictvím. Bylo postaveno po zemětřesení v roce 1797 z kamenů původního města Riobamby. Po zemětřesení bylo totiž město kompletně zničeno a znovu postaveno bylo o asi o 14 km od svého původního místa (poblíž města Cajabamba).
O tři bloky dál se nachází Parque La Libertad. V roce 1920 bylo rozhodnuto vybudovat tento park jako připomínku stého výročí nezávislosti města. Nachází se v něm pěkné zahrady, v době naší návštěvy se zde však povalovalo několik bezdomovců, tak jsme si ještě prohlédli kostel La Basílica naproti parku a šli zase o kus dál.
Riobamba je opravu pěkné město, ale na jeden den to úplně stačí. My se přesouváme dál, protože máme v plánu navštívit město Cuenca. Cestou míjíme ruiny Ingapirca, a protože nám místní říkají, že je to pro ně ekvádorské Machu Picchu, byla by škoda je vynechat. Dají se navštívit i z města Cuenca, my se ale zastavíme ve městě El Tambo, kde se ubytujeme. El Tambo je jen malé město s pár hotely a pěkným náměstím. A autobus jezdí odsud přímo k ruinám, stačí se jen zeptat místních.
Komplex Ingapirca byl v počátku postaven obyvateli Cañari, kteří v této oblasti žili. Po příchodu Inků došlo k promíchání kultur a dnes patří ruiny k nejvýznamnějším předhispánským archeologickým památkám. Komplex se skládá z velkého souboru kamenných staveb, bytových základů, teras a zpevněných cest. Jako ekvádorské Machu Picchu to místní nazývají proto, že stavby byly postaveny z hlazených kamenů bez použití malty, tedy stejnou technikou, jakou Inkové používali v Peru.
S velikostí Machu Picchu se tento komplex srovnávat příliš nedá, ale je tady klid, nejsou zde návaly turistů a ke vstupnému máte i průvodce. Navíc je zde krásné okolí, pobíhají zde volně lamy a vidíte zde běžný život místních obyvatel.
GPS: (Riobamba) 1°40'25.6"S 78°38'47.3"W
Text a foto: Tomáš Novák
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Ekvádor: hlavní město Quito

Ekvádor: Cuenca - město zapsané v UNESCO

Ekvádor: Saraguro a Loja - indiánská centra

Ekvádor: Zamora - vítejte v džungli

Ekvádor: Vilcabamba - údolí dlouhověkosti

Ekvádor: Otavalo - tržnické město

Ekvádor: Zumbahua a laguna Quilotoa

Ekvádor – Baños de Agua Santa

Ekvádor, Galapágy – slavný oblouk je minulostí
Souvisejicí fotogalerie

Ekvádor – rovníková země plná dobrodružství
Lokace:
