www.infoglobe.cz » Estonsko II.

Estonsko II.

Publikováno: 10.7.2010
Tématem dnešního článku je život v Estonsku.

Jak se žije v EstonskuZpívání na festivale

Typický Estonec by o sobě řekl, že je pracovitý, spolehlivý, chytrý, moderní a přátelský. I když je to pravda, tyto vlastnosti jsou často skryté. Estonci se bojí ukázat jako dotěrní nebo agresivní lidé, a proto se často drží stranou a čekají, až uděláte první krok. Když se to stane, určitě vám přátelsky odpoví. Avšak komplimenty udělené Estoncům, jsou pravdivé, stisk ruky je pevný, pozvání na návštěvu je od srdce.

Estonský humor je suchý, sarkastický a často politický nekorektní, nejvíce se podobá asi tomu britskému.  

Festival tance Když někoho poprosíte, aby něco zazpíval, pravděpodobně dostanete zápornou odpověď. Avšak spousta Estonců zpívá ve sboru a během slavnosti písní a tanců, které se konají jednou za pět let, se sjíždějí lidé z celého Estonska, aby vyslechli zpěv 20tisícového sboru a aby na vlastní oči viděli tisíce lidí tančících národní tance.

Ti samí současní Estonci stvořili Skype, mobilní parkování, systém elektronických voleb a mnoho jiných moderních technologií. Mezi posledními jsou různé elektronické služby jako například elektronická banka, online archivy zdravotnických a jiných dokumentů, elektronické jízdenky. Dostupná bezdrátová a výborná síť mobilních operátorů je v Estonsku samozřejmostí.

Skype

     Tradiční návyky ručních prací a kulinářské dovednosti se předávají z pokolení na pokolení. Každoročně od července do konce září se Estonci zabývají sběrem jahod, malin, ostružin a hub. V zimě jsou domácí zavařenina, nakládaná zelenina a houby opravdovými lahůdkami.  Oblíbeným jídlem tamních obyvatel je i omáčka s mletým masem (“hakklihakaste”), dále zelné polévky a zapečené brambory s vepřovým masem.

Samozřejmě je nejlepší to ochutnat přímo na návštěvě u někoho z místních. Kromě již zmíněných jídel jsou velice populární i zvěřina a ryby, poslední v uzené nebo čerstvě nasolené podobě. V létě se rodinné výlety prakticky nikdy neobejdou bez masových spíží. Nezapomeňte ochutnat estonské pivo a kvas a určitě si kupte uzenou šunku a klobásu (z jelena, divokého prasete, losa) pro kamarády.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Photos.visitestonia.com, Photos.visitestonia.com, Slunecnice.cz 

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Estonsko III.
Publikováno: 23.7.2010
Ve třetím pokračování seriálu o nejsevernější pobaltské zemi se dozvíte další zajímavosti ze života a tradic Estonců.

Estonsko IV.
Publikováno: 31.7.2010
Další díl, ve kterém se dozvíte zajímavosti o hlavním městě.

Estonsko VI.
Publikováno: 3.11.2010
Z Narvy se vracíme zpět na skok do Tallinnu.

Estonsko V.
Publikováno: 27.10.2010
Dnes odskočíme od Talinnu a podíváme se do Narvy.

Estonsko VII.
Publikováno: 6.11.2010
Díl pojednávající o největších ostrovech Estonska.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.6.2020
Gemersko-malohontské muzeum vás zve na výstavu s názvem Bionika – příroda na to přišla první, která je zaměřena na přírodu jako nevyčerpatelný zdroj inspirace a poznatků pro techniku, architekturu i design.
2.6.2020
Je téměř neuvěřitelné, že ještě dnes máme u nás, uprostřed hustě zalidněné Evropy, přímo za branou metropole zelený nepřerušený lesní koridor dlouhý 100 kilometrů – pohoří Brdy.
1.6.2020
Slezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Téměř dvě desítky kapel zahrají v pokoronavirové premiéře. Těšit se můžete na jednodenní koncerty zvučných jmen – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrů to budou kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Specialitou pak bude minifestiválek Metal!!!, kde zahrají lokální kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a přespolní budějičáci Gutalax.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – TANZANIE (ZANZIBAR):

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 4. 6. 2020
svátek:Dalibor
dnes:
čtvrtek 4.6.
21 °C
zítra:
pátek 5.6.
15 °C