www.infoglobe.cz » Estonsko IV.

Estonsko IV.

Publikováno: 31.7.2010
Další díl, ve kterém se dozvíte zajímavosti o hlavním městě.

Tallinn

Kopec ToompeaTallinn – jedno z nejvíce zachovalých středověkých měst v Evropě (první zmínky o osídlení tohoto města Esty jsou z roku 1154). V roce 1997 historická část Tallinnu – Staré město – bylo zaneseno do seznamu světového dědictví UNESCO. Na Starém městě se nachází pevnost Toompea – starý vyšehrad s mnohočetnými chrámy, opevněnými hradbami a středověkými věžemi, další částí je Dolní město.

Toompea

Vyšehradský zámek byl založen křížáky ve 13. století, v současnosti jsou jeho hlavními pozoruhodnostmi gotický Domský chrám Toomkirik (13.–15. století) s masivní barokní věží (18. století) a  TřiDomský chrám\ Kostel sv. Marie úhlové hradební věže (14.–16. století), včetně proslulé Pikk Hermann („Dlouhý Herman" 14.–15. století).  

Staré domy s červenými taškovými střechami, klikaté a uzké uličky, pozůstatky městských zdí, šípovité střechy a samozřejmě větrné korouhvičky vytváří neopakovatelnou atmosféru této části estonské metropole.

Dolní město (14.–16. století) bylo ve středověku také obklopeno městskými opevňovacími stavbami, ze kterých se do Pikk Hermannsoučasnosti zachovaly jenom početné fragmenty hradeb (13.–16. století) a 18 věží (z 27), ze kterých zvláštní pozornost zasluhuje Paks Margarete („Tlustá Markéta“ ze 16. století) se sbírkou Mořského muzea.

Barevné uličky Starého Města v Talinnu

Kiek in De Kök („Koukej do kuchyně“ ze 14.–16. století) je muzeum historických zbraní a také nejvyšší věž – Kustera. Vedle Paks Margarete se nachází Velká mořská brána a na druhé straně ulice Pikk Jalg („Dlouhá noha“, nejstarší ulice v Tallinnu) jsou rozmístěné znamenité domy „Tři sestry“ (15. století).

Jednou z hlavních pozoruhodností Tlustá Margaretaměsta je náměstí Raekojaplats (Radniční) s městskou radnicí (1402–1404), na které se nachází ještě jeden symbol města – známá větrná korouhvička Vana Toomas (Starý Tomáš) a Kiek in De Kokdesítky kaváren a hospůdek.

 

 

 

 

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Tonkosti.ru, Samous, Ainars M -2, gunnar68, Smudger, Turizm.ru, KeltRangerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Estonsko I.
Publikováno: 7.7.2010
Estonsko je jednou ze tří pobaltských zemí, které láká návštěvníky nejen krásnou přírodou, ale také zajímavou kulturou.

Estonsko II.
Publikováno: 10.7.2010
Tématem dnešního článku je život v Estonsku.

Estonsko III.
Publikováno: 23.7.2010
Ve třetím pokračování seriálu o nejsevernější pobaltské zemi se dozvíte další zajímavosti ze života a tradic Estonců.

Estonsko VI.
Publikováno: 3.11.2010
Z Narvy se vracíme zpět na skok do Tallinnu.

Estonsko V.
Publikováno: 27.10.2010
Dnes odskočíme od Talinnu a podíváme se do Narvy.

Estonsko VII.
Publikováno: 6.11.2010
Díl pojednávající o největších ostrovech Estonska.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.11.2019
Oponický zámeček nabídne 22. a 23. listopadu noční prohlídky Aponiovské knihovny obohacené o výklad v podání Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondělí 18. listopadu si můžete přijít poslechnout, co zažil Martin Krasňanský při své výpravě za polární kruh, následovat bude filmové pásmo Reel Rock.
16.11.2019
Letiště Václava Havla Praha získalo již šestou Zlatou medaili v soutěži Český med za svůj letošní květový med. Soutěž každoročně vyhlašuje Výzkumný ústav včelařství v Dole. Letos se soutěže zúčastnilo 360 vzorků. Opět se potvrdilo, že med produkovaný včelstvy chovanými v areálu Letiště Praha splňuje nejvyšší kvalitu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 18. 11. 2019
svátek:Romana
dnes:
pondělí 18.11.
4 °C
zítra:
úterý 19.11.
4 °C