www.infoglobe.cz » Estonsko, Tallinn – lodí z Helsinek

Estonsko, Tallinn – lodí z Helsinek

Publikováno: 16.1.2020
Helsinky jsou přímořským městem a díky svému umístění ve středu Finského zálivu se můžete na otočku podívat do okolních států. Různě dlouhé cesty trajektem se dají využít především jako spojení do švédského hlavního města – Stockholmu, do St. Petersburgu v Rusku (tam je ovšem potřeba zařídit si víza) nebo do hlavního města Estonska, Tallinnu. A právě něco přes dvě hodiny plavby vzdálený Tallinn je ideálním jednodenním výletem z moderních Helsinek do historie.

Do Tallinnu vyplouvá každý den několik společností, my jsme zvolili Viking line s odjezdem v deset hodin ráno z přístavu v Helsinkách. Jedná se o obrovské plavidlo, k dispozici jsou restaurace, bary, obchody a samozřejmostí je připojení k wi-fi. Cesta trvá něco přes dvě hodiny (což je déle než let z Prahy do Helsinek) a zpět se vyplouvá kolem šesté, na prohlídku města tedy zbývají zhruba čtyři hodiny. V Tallinnu je toho opravdu hodně k vidění, jeho kompaktnost a pěší dostupnost však umožňuje si v takto krátkém čase o městě udělat vlastní obrázek.

Tallinn

Jedná se o jedno z nejlépe historicky zachovaných středověkých měst v Evropě a kontrast mezi původními budovami starého města a novou zástavbou je citlivě vyvážen. Celé centrum je obehnáno zachovalými hradbami, pod kterými bují moderní život. Vždyť město je tzv. královnou evropských start-upů, právě zde vzniká největší počet nových společností ročně. Zrodila se zde kupříkladu světoznámá komunikační síť Skype, bez které si mnozí z nás nedokáží představit svůj každodenní život.

historické opevnění města

V historické části města můžeme nalézt nepřeberné množství zajímavých církevních budov, například kostel svatého Olafa, který byl v 15.–16. století nevyšší budovou světa a dodnes je nejvýraznějším orientačním bodem města, nebo pravoslavný chrám svatého Alexandra Něvského, impozantní pozůstatek dlouholeté ruské nadvlády.

kostel svatého Olafa   pravoslavný chrám Alexandra Něvského

Výraznou dominantou je také hlavní náměstí, na kterém se nachází zachovalá radnice ze 14. století, a nejstarší stále fungující lékárna v Evropě. Do lékárny je volný přístup a krom běžné obchodní části, kde si můžete vyzvednout své léky, se můžete také zajít podívat do historických prostor, ve kterých jsou vystaveny různé medikamenty a zdravotní pomůcky příslušící spíše do dob již minulých. V prostorách radnice se také nachází skvělá restaurace středověkého rázu, ve které se za pár eur lze posílit například losí polévkou. Celá restaurace je osvícena pouze mdle plápolajícími pochodněmi, a proto je jídlo zde opravdovým zážitkem.

výrazný kontrast starého a nového města

GPS: 59°26'10.0"N 24°44'21.3"E

Text: Barbara Nováková

Foto: Barbara Nováková, Wikimedia Commons: Ville Hyvönen, Georg Mittenecker, Ivar LeidusDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Finsko: Helsinki - hlavní město v jednom dni
Publikováno: 8.9.2014
Dnes zavítáme do hlavního města země zvané Suomi, Helsinek. Ač se jedná o město známé a mnoha turisty vyhledávané, nečekejte přeplněné ulice a davy lidí. Město je stejně jako celá země velmi klidné a poměrně tiché.

Finsko, Helsinky – pevnost Suomenlinna
Publikováno: 16.11.2019
Pevnost Suomenlinna – v překladu finský hrad – byla postavena v 18. století doslova na zápraží Helsinek, v té době nepříliš významného přístavního města pod nadvládou Švédů. Právě stavba této pevnosti městu přinesla příliv nových obyvatel a prudký rozvoj infrastruktury. Lze tedy s jistotou tvrdit, že bez Suomenilnny by Helsinky dnes nejspíš vypadaly úplně jinak.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C