www.infoglobe.cz » Estonsko V.

Estonsko V.

Publikováno: 27.10.2010
Dnes odskočíme od Talinnu a podíváme se do Narvy.

NarvaNarvské opevnění

Narva se nachází 210 km na východ od Tallinnu a je třetím největším městem Estonska. Během druhé světové války bylo město silně poškozeno, ale zachránily se hlavní pozoruhodnosti – středověký Narvský zámek (13.-15. století), městské opevňovací stavby (14. -16. století), barokní radnice (1668-1671), pravoslavný Chrám Voskeresenija (Chrám Vzkříšení), komplex budov znamé Krenholmské manufaktury a několik Kostel Vzkříšení, Narvaobytných budov z 17. - 18. století.  

V Narvském zámku,  neboli zámku Hermanna, nejzachovalejším v celém Estonsku, se dnes nachází městské muzeum, které návštěvníky seznamuje s běžným životem ve starověku. Jako suvenýr z Narvy můžete přivézt vlastnoručně výrobený novověký předmět dle technologií 17. století.

Zámek Hermanna, Narva

Kdysi Narvu nazývali „barokní perlou Baltského moře“, ale v roce 1944 bylo město prakticky zničeno v důsledku bombardování sovětskou armádou a odstupujícími fašisty. Po válce, během několika let po obnovení města, sovětské úřady nedovolovaly předválečnému obyvatelstvu se vrátit.  V důsledku to znamenalo radikální změnu etnického složení Narvy: v současnosti je 90% obyvatelstva rusky mluvící, z nichž většina jsou imigranti z různých regionů bývalého Sovětského svazu nebo jejich potomci.

Pláž Narva-JoesuuNa sever od Narvy, na břehu Finského zálivu v borovicovém lesu, se nachází menší lázně Narva-Joesuu. Borovicové lesy na suchých písečných dunách a čerstvý mořský vzduch na tomto místě vytvaří zvláštní léčivé mikroklima. Spolu s pramenem lečebné minerální vody „Auga“ umožňuje spojit odpočinek a léčbu. Široká mořská pláž s jemným bílým pískem se táhne 13 km (7,5 km ve městě). Malebná řeka a dřevěné stavby doplňují kouzlo lázní.

V okolí, na historickém území provincie Virumaa, se nachází spousta neméně zajímavých míst:Vyhlídková věž Sinimae vyhlidková věž a pamětní kříž v Sinimae, anglický park Oru, požární muzeum v Toila,  nevýšší vodopád v Estonsku – Valaste (25 m), pevnost Purtse (Izenheim, 1533), Smuteční park obětí zla v Chyjemjagi, kříž Kyrkkula - na počest ruského knížete Roslandina padlého během rusko-švedské války (16 století), malebné údolí a historická hradiště v Padaorgu, zámek Toolse (1471), Namořní škola a muzeum v Miasmu, usedlost Palme (1782-1785), historické městečko Rakvere s pevnosti Wezenberg (13-14 st.), známě lázně Vyzu, Kochala-Jarve, Rutja, Karepa a jiné. 

Park Toila

 

ToolseHrad Wezenberg

Text: Maxim Kucer

Foto: Timo Rossi, AuldNick, passat.EE, vipe, mostogorskyi, Taavi L, PanneraDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Estonsko I.
Publikováno: 7.7.2010
Estonsko je jednou ze tří pobaltských zemí, které láká návštěvníky nejen krásnou přírodou, ale také zajímavou kulturou.

Estonsko II.
Publikováno: 10.7.2010
Tématem dnešního článku je život v Estonsku.

Estonsko III.
Publikováno: 23.7.2010
Ve třetím pokračování seriálu o nejsevernější pobaltské zemi se dozvíte další zajímavosti ze života a tradic Estonců.

Estonsko IV.
Publikováno: 31.7.2010
Další díl, ve kterém se dozvíte zajímavosti o hlavním městě.

Estonsko VI.
Publikováno: 3.11.2010
Z Narvy se vracíme zpět na skok do Tallinnu.

Estonsko VII.
Publikováno: 6.11.2010
Díl pojednávající o největších ostrovech Estonska.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.6.2020
Gemersko-malohontské muzeum vás zve na výstavu s názvem Bionika – příroda na to přišla první, která je zaměřena na přírodu jako nevyčerpatelný zdroj inspirace a poznatků pro techniku, architekturu i design.
2.6.2020
Je téměř neuvěřitelné, že ještě dnes máme u nás, uprostřed hustě zalidněné Evropy, přímo za branou metropole zelený nepřerušený lesní koridor dlouhý 100 kilometrů – pohoří Brdy.
1.6.2020
Slezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Téměř dvě desítky kapel zahrají v pokoronavirové premiéře. Těšit se můžete na jednodenní koncerty zvučných jmen – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrů to budou kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Specialitou pak bude minifestiválek Metal!!!, kde zahrají lokální kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a přespolní budějičáci Gutalax.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – TANZANIE (ZANZIBAR):

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 4. 6. 2020
svátek:Dalibor
dnes:
čtvrtek 4.6.
22 °C
zítra:
pátek 5.6.
18 °C