www.infoglobe.cz » Estonsko VII.

Estonsko VII.

Publikováno: 6.11.2010
Díl pojednávající o největších ostrovech Estonska.

Pláž ParnuZápadní pobřeží

Západní pobřeží je krajem: své vlastní charakteristické architektury, písečných pláží, čerstvého vzduchu a teplého moře. Jsou zde desítky starých opevňovacích staveb, zříceniny Haapsalustředověkých zámků, opevněné kostely a kláštery. Tisíce turistů lákají letoviska Parnu a Haapsalu s léčivým bahnem, tradiční rybářské vesnice na menších ostrovech a také starověká hradiště, biskupské zámky, přírodní rezervace a národní parky. Je to překrásné místo pro provozování vodních sportů, potápění a jachting. Početné malé ostrovy jsou zanesené do fondu biosféry UNESCO.

 

Estonské ostrovy:

Ostrov Saaremaa

SaaremaaOstrov Saaremaa (Ezel), druhý největší ostrov v Baltském moři (2668 m²) a největší ostrov Estonska, se pokládá za „nejestončtější“ místo v zemi. Území Saaremaa bylo obydleno v průMlýny Saaremaaběhu osmi tisíc let. Lidé tohoto ostrova za svůj život nejednou viděli množství zuřivých bitev a stihli se dostat pod nadvládu Německa, Dánska, Švédska i Ruska.

Zde, mezi lesy a okouzlujícím jalovcovým porostem, se zachovaly dřevěné větrné mlýny, středověké kamenné kostely a starodávné usedlosti se staveními krytými slámou. Za hlavní symboly Saaremaa lze považovat přírodní kámen dolomit, větrné mlýny a rovněž místní pivo. 

Kuressaare – centrum ostrova Saaremaa vzniklo ve 14. století jako zámek a zároveň pevnost a v polovině 16. století bylo již známým přístavem a obchodním střediskem.  Město je známo svým Biskupským zámkem, jediným úplně zachovalým a zároveň největším středověkým zámkem v Pobaltí. Zámek se stavěl v průběhu celého století a má 40-ti metrové, 7-mi patrové strážní věže a mohutné bašty. V zámku je umístěna výtvarná galerie a Saaremaaské muzeum, kde lze spatřit skutečné žaláře a středověká mučidla.

Zajímavé je také muzeum „Usedlost Michkli“ ve vesnici Viki. Určitě navštivte Vidumaeskou rezervaci (chlubí se zde 1/3 všech reliktních rostlin státu) a Vilsandijskou přírodní rezervaci, vápencový útes Panga (21 m), geologickou rezervaci jezera Kaali (absolutně kulaté jezero meteorického původu kolem 3 tisíc let staré) a malebné jezero Karujärv.

Kureassare, SaaremaaJezero Kaali, SaaremaaKostel Saaremaa

Ostrov Hiiumaa

Ostrov Hiiumaa je situován nedaleko ostrova Saaremaa a liší se od svého souseda v tolika Hilumaavěcech, kolik si jen dovedete představit. Je tichý a klidný jako by se ho čas vůbec netýkal. Na ostrově se nachází třetí nejstarší maják na světě – 104 metrový Kypu (postaven roku 1500) v 37 km vzdálenosti od hlavního města na ostrově Kjardla. Blízko se nachází památník obětem ztroskotání trajektu „Estonsko“  v roce 1994. Pobřežní vesnice se dřevěnými domy a kamennými ploty se umožňují seznámit se způsobem života ostrovanů a s jejích svébytnou kulturou. Zajímavými objekty jsou muzeum Chijumaa v Kjardla, jedna z nejkrásnějších usedlostí v Estonsku – Palác Suuremyjza (1755-1772) a etnografické muzeum pod širým nebem Sjoera v Pjuchalepa (otevřeno pouze v létě).

Ostrov Hijumaa, záliv Kjajna, přírodní rezervace Matsalu a jihovýchodní ostrovy jsou oblíbenými místy výskytu tažných ptáků.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Esa Salonen, Aleksandrs Frederiks..., jakublb, mostogorskyi, J. Waters, Dark000Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Estonsko I.
Publikováno: 7.7.2010
Estonsko je jednou ze tří pobaltských zemí, které láká návštěvníky nejen krásnou přírodou, ale také zajímavou kulturou.

Estonsko II.
Publikováno: 10.7.2010
Tématem dnešního článku je život v Estonsku.

Estonsko III.
Publikováno: 23.7.2010
Ve třetím pokračování seriálu o nejsevernější pobaltské zemi se dozvíte další zajímavosti ze života a tradic Estonců.

Estonsko IV.
Publikováno: 31.7.2010
Další díl, ve kterém se dozvíte zajímavosti o hlavním městě.

Estonsko VI.
Publikováno: 3.11.2010
Z Narvy se vracíme zpět na skok do Tallinnu.

Estonsko V.
Publikováno: 27.10.2010
Dnes odskočíme od Talinnu a podíváme se do Narvy.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.8.2019
Druhý ročník multižánrového festivalu Skaly se bude konat v magickém prostředí pod Slunečními skálami nedaleko Rajeckých Teplic u Žiliny, a to od 30. srpna do 1. září.

25.8.2019
V horní části podtatranské obce Ždiar můžete navštívit novou letní expozici zachycující svět unikátních živočichů.

24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 8. 2019
svátek:Luděk
dnes:
pondělí 26.8.
24 °C
zítra:
úterý 27.8.
27 °C