www.infoglobe.cz » Evropské morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi I

Evropské morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi I

Publikováno: 24.5.2020
V dobách, kdy se nemůžeme vydat za poznáním jiných kultur, možná přijde vhod poohlédnout se i kolem sebe. Uvědomíme si, že i v minulosti se lidé museli vyrovnávat s nástrahami nemocí, které ve velkém zasáhly do chodu společnosti. Důkazem toho jsou památníky vyjadřující vděčnost. Jedny z těchto památníků, které jsme možná v minulých letech vnímali pouze jako body setkávání, jsou morové sloupy.

Mezi kulturní památky, kterým možná nevěnujeme velkou pozornost a často ani neznáme jejich historii, jsou sloupy zejména v centru náměstí. Tyto mariánské, trojiční nebo morové sloupy připomínají epidemie, požáry, boje a vítězství, ale zejména jsou projevem víry a vděčnosti.

Třeboň

Mor sužoval obyvatelstvo Evropy opakovaně, téměř čtyři století. První pandemie přišla již ve 14. století a poslední se přehnala Evropou před 300 lety. Do Uher se rozšířila v roce 1711 a doznívala tu ještě v roce 1714. Za tu dobu shromáždili lidé mnoho zkušeností z boje proti nákaze, z nichž mnohé využíváme dodnes.

Hainburg an der Donau

Mezi první ochranná opatření patřil přísný zákaz opouštět postižené město, obec či region. Už tehdy se na hranicích budovala síť karanténních stanic, kde zadržovali osoby i zboží na 40 dní. Zadržené lidi hlídali vojáci nebo civilní ozbrojená stráž, několik troufalců porušujících tato pravidla na výstrahu pověsili přímo u silnice. Šaty nemocných spálili, dezinfekce prostorů se prováděla kouřem z borovic. Domy nakažených byly označeny bílým křížem – symbolem morové nákazy. Ve městech platil zákaz všech masových akcí.

Videň

Důsledkem pravidelně se opakujících epidemií byl hladomor, bída a vylidňování celých území. Ještě v 18. století mor považovali za Boží trest. Vycházeli přitom opět z Bible, kde čtyřem jezdcům Apokalypsy byla dána moc zahubit čtvrtinu lidstva mečem, hladem, morem a dravými šelmami.

Linz

Ti, kteří epidemii přežili, začali stavět morové sloupy na památku obětem nákazy, ale hlavně jako poděkování za její ukončení. Současně sloupy sloužily jako prosba za ochranu před případnou další epidemií. Značný rozvoj výstavby po celé Evropě nastal v 18. století a z architektonického hlediska se jednalo o výrazný umělecký prvek barokního umění.

mariánsky sloup

Morové sloupy k nám pronikly z Itálie, kde jsou však úplně jiné klimatické podmínky, a tak v našich extrémnějších podmínkách potřebovaly sloupy větší údržbu a lepší zpracování stavebního materiálu. Základem byl zejména pískovec, který nedokáže dlouhodobě odolávat povětrnostním vlivům. Z tohoto důvodu jsou mnohé ze sloupů na našich náměstích už jen kopie. Pouze bohatá města si mohla dát vyrobit sloupy z odolnější horniny.

mariánský sloup v Římě, Giovanni Paolo Pannini

Budování mariánských sloupů se sochou Panny Marie pochází z Francie z 10. století, ale běžným se stalo zejména v období protireformace v 16. století. Jedním z prvních byl sloup na Piazza Santa Maria Maggiore v Římě. Sloužil jako vzor pro mnohé sloupy v Itálii, jakož i v dalších evropských zemích.

Tak například pražský mariánský sloup byl postaven významným českým barokním sochařem Janem Jiřím Bendlem na Staroměstském náměstí krátce po třicetileté válce jako poděkování za pomoc v boji se Švédy. V poledne jeho stín ukazoval pražský poledník, který sloužil k určení přesného slunečního času.

pražský mariánský sloup, Karl Herlossoh

Později si ho spojovali s habsburskou nadvládou a po vyhlášení samostatnosti Československa v roce 1918 ho strhli a zničili. Naštěstí Společnost pro obnovu mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze se ho od roku 1990 prostřednictvím veřejné sbírky snaží obnovit. Úmysl se podařil, protože už počátkem roku se začalo s jeho vztyčováním na původním místě, a tak se v těchto příznačných časech poznamenaných pandemií opět vrátí do srdce „stověžaté“ symbol díků a vítězství.

A už za týden se zaměříme na mariánské sloupy na Slovensku.

GPS: 50°05'14.6"N 14°25'16.1"E (Staroměstské náměstí, Praha)

 

text: Mgr. Anna Nociarová

Foto: Wikipedia.org Giovanni Paolo Panini,, Karl Herlossohn, redakce, pixabay.com

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi III
Publikováno: 28.6.2020
Dnes se společně vydáme za poznáváním slovenských trojičních sloupů. Naší první zastávkou bude Bratislava, která zažila nejednu morovou epidemii.

SR: Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi V
Publikováno: 12.7.2020
Po týdnu se opět vracíme do Kremnice, konkrétně k pozdně baroknímu sloupu Nejsvětější Trojice, který připomíná morovou epidemii.

EVROPA: Rok železnice a cestování zdarma
Publikováno: 23.10.2021
Rok 2021 byl Evropskou unií vyjmenovaný za Evropský rok železnic. Při této příležitosti se konaly (jú) víceré přeshraniční akce, workshopy i výstavy. Součástí roku železnic je i možnost získat bezplatnou železniční permanentku.

Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství  nad epidemiemi II
Publikováno: 7.6.2020
Na slávu církve i jako dík za ochranu před nebezpečím epidemií či válečných konfliktů vznikaly památníky na nejčestnějších místech měst. Dnes se u těch honosnějších zastavíme, zaujmou nás svou krásou a monumentálností. Ale známe jejich minulost a víme, proč dnes zdobí naše náměstí?

Itálie, Lago di Garda – za odpočinkem i sportem
Publikováno: 29.6.2021
Plánujete letos dovolenou u moře v Itálii? Co takhle alespoň jednou zkusit vyměnit moře za jezero. Slibuji, že tohoto rozhodnutí nebudete litovat.

ČR, Praha – Valdštejnská zahrada a jiná malebná zákoutí
Publikováno: 5.11.2017
Tentokrát se vydáme na procházku pražskými uličkami. Vyhneme se hlavním atrakcím města a navštívíme spíše místa se svébytnou atmosférou, kterou si určitě zamilujete.

ČR, Praha - Pařížská ulice: zóna luxusu – VIDEO
Publikováno: 14.1.2014
Bezpochyby nejdražší ulice v Česku – už podle toho, jaké názvy značek se odrážejí ve výlohách na spojnici mezi pražskou Letnou a věčně živým Staroměstským náměstím.

ČR, Praha - Kampa: ostrov Starého města – VIDEO
Publikováno: 26.2.2013
Ať je jakékoliv počasí, kolem Karlova mostu a na Kampě se to pořád hemží turisty. Den, kdy teplota klesla 3 stupně pod nulu a občas sněží, nevyjímaje. Tohle místečko schované pod Karlovým mostem nabízí tisíc pohledů. Kampa se neokouká, krásná je v každé roční době.

ČR, Praha – krásná i ošklivá žižkovská věž I
Publikováno: 3.2.2016
V našem putování po tradičních i méně tradičních místech České republiky se dnes zastavíme ve stověžaté Praze, nad kterou bdí jedna z výrazných novodobých dominant – žižkovská věž.

ČR, Praha: Karlín – kousek Francie u Vltavy – VIDEO
Publikováno: 6.11.2018
Kdo před velkou povodní v roce 2002 a ještě několik let po ní tušil, že se z Karlína stane jedna z nejluxusnějších pražských čtvrtí? Dnes zde otevírá jedna skvělá kavárna, bistro či restaurace vedle druhé, domy se povedlo krásně opravit a ulice jsou neustále plné života. Snadno tu zapomenete, že nejdete po nějaké francouzské avenue.

ČR, Praha: Jeruzalémská synagoga znovu na výsluní – VIDEO
Publikováno: 15.7.2014
V Jeruzalémské, nenápadné ulici kousek od Jindřišské věže v Praze, se schovává skvost mezi pražskými stavbami – Jeruzalémská nebo také Jubilejní synagoga. Pamětníci ji můžou znát také jako Velkou synagogu.

Itálie, Langhirano – místo, kde se rodí Prosciutto di Parma
Publikováno: 28.4.2019
Určitě znáte nezaměnitelnou sušenou šunku Prosciutto di Parma. My jsme se do těchto tenkých plátků zakousli a vydali se na cestu severoitalským regionem Emilia-Romagna. Naším cílem byla místa výroby této speciality. Společně dnes nahlédneme do zákulisí výroby prosciutta – dobroty, kterou si svět zamiloval.

Itálie, Modena I – historie města
Publikováno: 23.1.2019
Itálie je země vlnících se vrchů a rovin s nádhernými sceneriemi historických míst. Tentokrát vás zavedeme do malebné nížiny regionu Emilia-Romagna, kterou protéká řeka Pád. Naším cílem bude známé město Modena, které je spojeno mimo jiné i s úchvatnými hlasy jeho rodáků – Luciana Pavarottiho a Mirelly Freni.

Itálie, Milán – významný i méně známý
Publikováno: 20.6.2018
Milán patří mezi města, kde můžete strávit několik dní a stále objevujete něco nového. Město se od dob Keltů rozvinulo na moderní ekonomické centrum Itálie. Ve spleti uliček přeplněných auty občas natrefíte na něco zajímavého z historie, což sice nepatří mezi top lákadla Milána, ale když jsme už tady, proč se na chvilku nezastavit.

Itálie, okolí Říma – návštěva Tivoli (Villa d'Este, Villa Adriana)
Publikováno: 30.3.2017
V neděli jsme se rozhodli opustit rušný Řím a vydat se na návštěvu městečka Tivoli, které je vzdálené asi 40 km. Dříve toto město sloužilo pro rekreační účely bohatých Římanů, kteří si zde stavěli svá letní sídla. Nyní turisty nejvíce láká návštěva velkolepé renesanční vily – Villa d'Este.

Itálie, Busseto – po stopách Verdiho
Publikováno: 23.5.2018
Z rodiště slavného hudebního skladatele Giuseppe Verdiho – Le Roncole – přejedeme do pár kilometrů vzdáleného městečka Busseto. To sehrálo významnou roli nejen v hudebním, ale i osobním životě slavného skladatele.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Kouzelná města a městečka III
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Kouzelná města a městečka II
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Kouzelná města i městečka
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

ČR: Praha: Cesta na Pražský hrad
Výjevy z krásných zákoutí na cestě k Pražskému hradu. Foto: Maxim Kucer

ČR: Praha - Karlovo náměstí
Fotografie z Karlova náměstí; budov, které ho obklopují a blízkého okolí. Foto: J. Štantejský

ČR: Praha - pražská zákoutí I.
Snímky z Malé Strany, kde i navzdory velkému množství prázdninových turistů lze stále najít tiché...

Itálie: Benátky – rozhled ze zvonice
Campanilla (zvonice) naproti chrámu svatého Marka patří ke stavbám, vytvářejí typickou benátskou ...



Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 4. 2024
svátek:Irena
dnes:
úterý 16.4.
5 °C
zítra:
středa 17.4.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X