www.infoglobe.cz » Fidži - pacifická idyla III.

Fidži - pacifická idyla III.

Publikováno: 16.3.2011
Poslední díl o malebném tichomořském souostroví.

LautokaLautoka

Město Lautoka leží na severozápadním pobřeží Viti Levu, přibližně 25 kilometrů od mezinárodního letiště Nadi. Podle pověstí kdysi vzniklo mezi dvěma místními kmeny nepřátelství a náčelník severního kmene zabil svého soka, přičemž vykřikl: „Lau toka!“ (udeřit kopím), což posloužilo jako jméno pro vesničku, kde se vše odehrálo. V roce 1789 u břehů Lautoky přistála slavná fregata „Bounty“ pod velením kapitána Blighe, který se se svou posádkou stali prvními Evropany, kteří se do této oblasti dostali.

LautokaLautoka je v dnešní době malé městečko s velkým přístavem, které na jedné straně hraničí s nekonečným Pacifikem a na druhé s poli s cukrovou třtinou, která se zpracovává v místním cukrovaru, největším v zemi. Ve městě můžete najít i botanickou zahradu, golfový klub, sportovní komplex, kina a každoročně se zde celé září koná Festival cukru.

Hlavními turistickými atrakcemi jsou dvě lázeňská centra – Denarau a Abaka. Na ostrově Denarau se nachází dvě luxusní letoviska, golfové hřiště, jachtklub. Na Abace je několik lázeňských středisek, trhoviště s výrobky místního průmyslu, bezcelní obchody a moderní přístav v Point Vuda.   

Levuka Ovalau

Městečko Levuka se nachází na ostrově Ovalau a v období britské koloniální nadvlády bylo hlavním městem. Založeno bylo na konci 18. století obchodníky se santálovým dřevem, v průběhu 19. století se z malého městečka stal velký přístav a centrum velrybího průmyslu. Později, kvůli nedostatku místa, statut hlavního města dostala Suva a z Levuky se stalo lázeňské město.

OvalauV okolí města je dostatek míst pro plavání a potápění, ale nejlepším způsobem jak poznat ostrov Ovalau je cyklistická výprava. Na západ od Levuky, přímo v centru ostrova, leží malebná vesnička Lovoni proslulá tím, že je to jedno z mála obydlených míst na zeměkouli, které se nachází ve vulkanickém kráteru.  

Vanua Levu

Severní ostrov Vanua Levu („Velká země“) je druhý největší ostrov v souostroví Fidži, který je méně navštěvovaný turisty, ale díky tomu se zde zachovaly staré fidžijské tradice a právě zde žijí původní kmeny, a právě zde lze objevit prakticky neprobádaná místa divokKostel sv. Jana, Ovalaué přírody, nedotčené korálové útesy a místa ptačích hnízdišť. 

Savusavu

Městečko Savusavu leží na březích malebné a hluboké zátoky v jižní části ostrova Vanua Levu. Angličtí osadníci založili Savusavu v 18. století jako přístav pro vývoz santálového dřeva a v 19. století ho zasáhl bavlnový boom, díky nemuž se městečko začalo bouřlivě rozvíjet. V současnosti je to však tiché pobřežní městečko, jehož ekonomika je založena na pěstování kokosových ořechů a exportu kopry (sušené kokosové dužiny). Ve městě je jenom jedna hlavní třída, podél které se táhnou kancelářské budovy, obchody, trhoviště, knihovna, nemocnice atd. Hlavní atrakcí Savusavu jsou termální prameny.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia commons, Charles Stinson, Warpath, MerbabuGrillo, LittleblackpistolDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Fidži - pacifická idyla I.
Publikováno: 2.3.2011
Ostrovy Fidži přitahovaly pozornost Evropanů od svého objevení a také je vyděsily, když zjistili, že se zde praktikuje kanibalismus. Dnes je ale toto malebné souostroví oblíbenou a (zajisté k úlevě mnoha) bezpečnou lokalitou pro dovolenou.

Fidži - pacifická idyla II.
Publikováno: 9.3.2011
V tomto díle se podíváme na městečko Sigatoka a na třetí největší město na Fidži - Nadi.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.8.2020
Obnova turistické infrastruktury v regionu Šariš – Bardějov pokračuje. Nově v září a říjnu tohoto roku je naplánovaná revitalizace turistických stezek Čerešňa a Tři studánky.
13.8.2020
Devátý ročník sportovního festivalu v Lipně nad Vltavou se uskuteční od 15. do 22. srpna. Zváni jsou sportovci, závodníci a všichni, kteří si chtějí užít bohatý sportovní a kulturní program. Vstup na akci je zdarma.
12.8.2020
Každou prázdninovou sobotu můžete zažít nevšední večerní prohlídku v Muzeu loutkářských kultur a hraček na hradě Modrý Kameň. Prohlídky začínají v 19, 20 a 21 hodin.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 15. 8. 2020
svátek:Hana
dnes:
sobota 15.8.
23 °C
zítra:
neděle 16.8.
23 °C