www.infoglobe.cz » Filipíny, Manila – město se špatnou pověstí

Filipíny, Manila – město se špatnou pověstí

Publikováno: 30.12.2019
Filipíny jsou ostrovní stát a patří k velmi vyhledávaným exotickým destinacím jihovýchodní Asie. Málokteré souostroví je však natolik pestré jako právě Filipíny. Na více než 7000 ostrovech najdete krásné pláže, rýžová pole, vodopády a zažijete tu nezapomenutelné potápění a šnorchlování. Pověst katolických Filipín však silně kazí organizované muslimské skupiny, které unášejí turisty a požadují za ně výkupné.

Hlavní město souostroví Filipíny leží na ostrově Luzon. Toto nejhustěji osídlené město světa má průměrnou nadmořskou výšku 14 metrů a často se s ním spojují nelichotivé přívlastky. Všudypřítomný chaos je pro Manilu naprosto typický. Stejně jako velký kontrast mezi luxusem a chudobou.

všudypřítomná špína je pro Manilu typická

Doprava po městě je velmi komplikovaná. Najít správný autobus je pro cizince takřka nemožné. Pro přepravu doporučuji využít MRT nebo LRT – zdejší metro. Je to nejrychlejší způsob dopravy, ale připravte se na to, že v něm na vlastní kůži pocítíte, jak je Manila hustě osídlená. Vagony jezdí přeplněné a je potřeba si hlídat, abyste se stihli včas prodrat ke dveřím a vystoupit. Využít můžete také typické tricykly. Jedná se o zastřešenou sajdkáru, takové levnější taxi – bohatští Filipínci mají k této sajdkáře přidělanou motorku, chudší pouze jízdní kolo.

trhy v Manile   přepravu po městě zajišťují tricykly

Přesně vymezit centrum města se nedá. Stejně jako určit, kde samotné město končí, protože se neustále rozrůstá. Přestože byla Manila založena již na konci 16. století Španěly, mnoho historických památek tu nenajdete. Většina jich byla zničena během 2. světové války.

budova pošty   památník revoluce

Řeka Pasig rozděluje město na severní a jižní. V jejím ústí najdete čtvrť Intramuros. Tu nechali vybudovat Španělé jako svoji pevnost a jednu dobu symbolizovala evropskou moc v Asii. Dnes z ní můžeme vidět pouze pozůstatky opevnění. V této čtvrti se nachází i kostel sv. Augustina z přelomu 16. a 17. století. Při naší návštěvě tu zrovna probíhala svatba, takže jsme mohli slyšet i zdejší varhany.

kostel sv. Augustina   kostel sv. Augustina zevnitř

Historie Manily a vliv španělský, čínský a malajský se odráží ve zdejší architektuře, bohužel po 2. světové válce byla většina budov nahrazena moderními. Opravena byla např. Stará legislativní budova.

u stanice metra Baclaran

V Manile prý najdete to nejlepší i nejhorší z Filipín. Snaží se nabídnout spoustu atrakcí a lákadel pro turisty, jako jsou zábavní parky, zajímavá muzea či zážitkové projížďky městem. Všudypřítomná špína a chudoba však ukazují druhou tvář města. Děti pobíhají bosé ve špinavém a roztrhaném oblečení a jako záchod jim slouží krajnice cest. Vidět toto všechno na vlastní oči (a to nemluvím o zdejším zápachu) je zážitek, který si netoužíte zopakovat. I tak do Manily míří miliony turistů, kteří většinou přelétávají na některý z ostrovů, ale o silný zážitek z návštěvy města se nechtějí nechat připravit.

GPS: 14°35'03.7"N 120°58'47.8"E

 

Text a foto: Jana HejlováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Filipíny - za sedmi divy světa II.
Publikováno: 4.12.2011
Jako druhý z přírodních divů světa navštívíme filipínský národní park Puerto Princesa, jehož hlavním lákadlem je podzemní řeka a její labyrinty, které učarovaly nesčetně návštěvníkům.

Filipíny, Boracay – ostrov snů a odvrácená tvář turismu
Publikováno: 6.1.2020
Boracay bývá často zmiňován jako nejkrásnější ostrov Filipín. Je dlouhý pouhých 7 kilometrů a široký kilometr, takže ho bez problémů projdete i pěšky. Žít na tomto ostrově je sen každého Filipínce, protože na rozdíl od ostatních ostrovů tu je díky masivnímu turismu bohatství, luxus a velmi dobrý život.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.1.2020
Nenechte si ujít mezinárodní mistrovství ve stavění ledových soch – Tatry Ice Master, které se uskuteční již 18. a 19. ledna na Hrebienku ve Vysokých Tatrách.
16.1.2020
Kam pod stan ve středních Čechách vám poradí nová mapa kempingových míst, kterou pro vyznavače dovolené v přírodě připravil tým Středočeské centrály cestovního ruchu. Najdete tak přehledně zpracované praktické a užitečné informace pohromadě.
15.1.2020
Slovenské národní muzeum – Muzeum Andreje Kmetě vás zve na výstavu, kde semínka, plody či listy rostlin nekrášlí jen přírodu, ale i člověka.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 17. 1. 2020
svátek:Drahoslav
dnes:
pátek 17.1.
1 °C
zítra:
sobota 18.1.
2 °C